Wyniki wyszukiwania dla:

moneta

Liczba wyników: 11

Niezwykła moneta. Zmieni historię Australii?

Niezwykła moneta. Zmieni historię Australii?

Ciekawostki
W zeszłym roku na plaży wysp Wessel odkryto miedzianą afrykańską monetę. Według ekspertów może mieć nawet 1000 lat i pochodzić z Tanzanii. Wyspy Wessel są częścią Terytorium Północnego Australii. Moneta może być nowym dowodem dotyczącym odkrycia kontynentu. Po raz pierwszy dopłynąć miał tam Holender Willem Janszoon. Po nim do Australii udał się tam angielski kapitan James Cook. Naukowcy badający monetę z Wysp Wessel twierdzą, że Portugalczycy odwiedzali Australię już 250 lat przed Jamesem Cookiem.
Skarb w polu. Niesamowite znalezisko w Dover

Skarb w polu. Niesamowite znalezisko w Dover

Ciekawostki
Ma niecałe 2000 tys. lat, jest pokryta 24-karatowym złotem i odkryto ją w Dover w hrabstwie Kent. 30-letni Brytyjczyk znalazł niezwykłą monetę, kiedy przeczesywał świeżo zaorane pole wykrywaczem metalu. Na monecie widnieje wizerunek Allectusa – samozwańczego cesarza rzymskiego w Brytanii od 293 roku. Znalazca początkowo myślał, że moneta jest fałszywa, bo zachowała się w świetnym stanie. Jej autentyczność potwierdziła m.in. waga 4,31 grama. Teraz złoty bilon zostanie wystawiony na aukcji. Według ekspertów, wartość monety to co najmniej 100 tys. funtów. Znalazca będzie się jednak musiał podzielić zyskiem ze sprzedaży. Połowa trafi do właściciela gruntu, na którym znaleziono cenny bilon.
Moneta uratowała mu życie

Moneta uratowała mu życie

Ciekawostki
Szeregowy John Tricket był jednym z żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. W kieszeni na piersi nosił on jednopensową monetę. Pewnego dnia niemiecka kula trafiła w sam jej środek. Moneta zatrzymała kulę i uratowała mu życie. Po latach niezwykły przedmiot odnalazła wnuczka żołnierza. Wg niej jej dziadek skłamał, kiedy zaciągał się do wojska. 
Błędna moneta. Sprzedana za 204 tys. dolarów

Błędna moneta. Sprzedana za 204 tys. dolarów

Ciekawostki
Pewna amerykańska moneta jednocentowa to obecnie najsłynniejsza "błędna moneta" i właśnie została sprzedana na licytacji za 204 tys. dolarów. Powstała w 1943 roku na krążku z brązu. To czyni ją wyjątkową, bo 76 lat temu monety wybijano na ocynkowanej stali. To, że moneta jest niezwykła, odkrył jej właściciel. Był 1947 r. Don Lutes Jr. miał wtedy 16 lat i zyskał monetę, gdy na stołówce wydano mu resztę. W 1943 roku monety były wybijane na ocynkowanej stali, by zaoszczędzić cenną miedź. Przez lata Lutes próbował potwierdzić unikatowość swojej "zdobyczy", ale udało się to dopiero niedawno. Zlicytowany okaz jest jedną z 20 monet, które wybito na innym metalu, niż oficjalnie obowiązujący w 1943 roku.
Optyczne manipulacje Moneta

Optyczne manipulacje Moneta

Nauka
Obrazy francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta są znane na całym świecie z pięknych obrazów natury. Badacze odkryli, że styl charakterystyczny w jego sztuce może mieć nietypowy wpływ na nasz mózg. Malarz wykorzystywał bardzo ubogą paletę kolorów, a mimo to obrazy są za każdym razem wyjątkowe. Dlaczego każde z nich wydaje się inne? Może chodzić o sposób, w jaki nasze oczy przyjmują fale światła. Siatkówki w oczach składają się z trzech różnych rodzajów czopków, które umożliwiają widzenie barw. Odbierają fale świetlne o różnej długości: niebieskie, zielone i czerwone. Dzięki temu możemy zobaczyć bardzo dużo odcieni tego samego koloru. Gdy siatkówki przetwarzają te informacje, podróżują do kory wzrokowej w tylnej części mózgu. Zdaniem badaczy, dzieła Moneta manipulują naszą percepcją.
Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Nauka
Ruiny wielkiego, ceglanego budynku, a w nich liczne antyczne skarby, w tym wspaniała złota moneta, to ostatnie odkrycie w Egipcie. Znalezisko pochodzi z okolic Port Said, z rejonu starożytnego Tanis. 
Zagadka zmumifikowanej rączki. Pierwszy taki przypadek w historii

Zagadka zmumifikowanej rączki. Pierwszy taki przypadek w historii

Ciekawostki
Niezwykłe szczątki dziecka znaleźli 13 lat temu węgierscy archeolodzy. Odkrycie długo nie dawało im spokoju. Kości znajdowały sę na średniowiecznym cmentarzu. Były pochowane w glinianym dzbanie i mogły należeć do wcześniaka. 
Uwaga na podrabiane monety euro

Uwaga na podrabiane monety euro

Świat
Włoska policja ostrzega przed nowym sposobem fałszerstwa pieniędzy. Przestępcy w tym kraju wprowadzają do obiegu podrobione monety o nominale 2 euro. Służby podsuwają prosty sposób, by uchronić się przed oszustwem - nosić ze sobą niewielki magnes. Tylko oryginalna moneta zostanie przez niego przyciągnięta.
Łukasz Moneta: Mogę mieć różne odczucia, ale przegraliśmy

Łukasz Moneta: Mogę mieć różne odczucia, ale przegraliśmy

Piłka nożna
 - Ja mogę mieć różne odczucia, ale jako drużyna przegraliśmy i to na pewno nie jest dla nas dobry rezultat - powiedział po przegranym 1:2 meczu ze Słowacją reprezentant Polsku U-21 Łukasz Moneta. Polska skomplikowała sobie sytuację w grupie. 
Największa moneta świata odwiedziła Berlin

Największa moneta świata odwiedziła Berlin

Świat
Największa złota moneta w Europie w ramach obchodów swoich 10 urodzin przyjechała do Berlina. Od środy można ją oglądać w berlińskiej siedzibie dealera metali szlachetnych Pro Aurum. Złota moneta nazywana "Big Phil" waży ok. 31 kg i ma 37 cm średnicy. Na awersie "Big Phila" widnieją organy znajdujące się w Złotej Sali Filharmonii Wiedeńskiej, a na rewersie inne instrumenty muzyczne. Na monecie widnieje nominał 100 tys. euro, jednak zdaniem rzecznika Pro Aurum jej rzeczywista wartość wynosi ponad 1 mln euro. W 2004 roku, gdy dla uczczenia 15. rocznicy wydania monety bulionowej Filharmonii Wiedeńskiej wybito "Big Phila", jego wartość szacowano na ok. 400 tys. euro.
Nowa moneta w Wielkiej Brytanii

Nowa moneta w Wielkiej Brytanii

Inne
Brytyjska Mennica Królewska zaprezentowała nową monetę ze zmienionym wizerunkiem królowej Elżbiety II. Moneta, której bicie już się zaczęło, trafi do obiegu jeszcze w tym roku. Na nowym wizerunku królowej subtelnie zaznaczono jej wiek. Wokół oczu i na szyi Elżbiety II widnieją zmarszczki. Na jej głowie spoczywa diamentowy diadem, który miała na sobie podczas koronacji. Królowa na monecie nosi też perłowe kolczyki. To już piąty portret brytyjskiej monarchini, który powstał w czasie jej 63-letniego panowania. Widniejące na monetach wizerunki żyjących władców aktualizuje się co 15 - 20 lat.