Wyniki wyszukiwania dla:

moneta

Liczba wyników: 7

Błędna moneta. Sprzedana za 204 tys. dolarów

Błędna moneta. Sprzedana za 204 tys. dolarów

Ciekawostki
Pewna amerykańska moneta jednocentowa to obecnie najsłynniejsza "błędna moneta" i właśnie została sprzedana na licytacji za 204 tys. dolarów. Powstała w 1943 roku na krążku z brązu. To czyni ją wyjątkową, bo 76 lat temu monety wybijano na ocynkowanej stali. To, że moneta jest niezwykła, odkrył jej właściciel. Był 1947 r. Don Lutes Jr. miał wtedy 16 lat i zyskał monetę, gdy na stołówce wydano mu resztę. W 1943 roku monety były wybijane na ocynkowanej stali, by zaoszczędzić cenną miedź. Przez lata Lutes próbował potwierdzić unikatowość swojej "zdobyczy", ale udało się to dopiero niedawno. Zlicytowany okaz jest jedną z 20 monet, które wybito na innym metalu, niż oficjalnie obowiązujący w 1943 roku.
Optyczne manipulacje Moneta

Optyczne manipulacje Moneta

Wiadomości
Obrazy francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta są znane na całym świecie z pięknych obrazów natury. Badacze odkryli, że styl charakterystyczny w jego sztuce może mieć nietypowy wpływ na nasz mózg. Malarz wykorzystywał bardzo ubogą paletę kolorów, a mimo to obrazy są za każdym razem wyjątkowe. Dlaczego każde z nich wydaje się inne? Może chodzić o sposób, w jaki nasze oczy przyjmują fale światła. Siatkówki w oczach składają się z trzech różnych rodzajów czopków, które umożliwiają widzenie barw. Odbierają fale świetlne o różnej długości: niebieskie, zielone i czerwone. Dzięki temu możemy zobaczyć bardzo dużo odcieni tego samego koloru. Gdy siatkówki przetwarzają te informacje, podróżują do kory wzrokowej w tylnej części mózgu. Zdaniem badaczy, dzieła Moneta manipulują naszą percepcją.
Sekret wygranych karnych

Sekret wygranych karnych

Sport
Dr Ignacio Palacio-Huerta z London School of Economics zbadał karne z Mistrzostw Świata i Europy. Odkrył, że drużyna, która zaczyna jako pierwsza wygrywa serię rzutów karnych 20% częściej. Zdaniem naukowca, to presja psychologiczna jest powodem, z którego kolejność tak bardzo wpływa na wynik. Tezę potwierdzają poprzednie badania, w których 200 trenerów potwierdziło, że presja wpływa negatywnie na wynik. O kolejności decyduje rzut monetą. Drużyna, która go wygra, decyduje kto rozpoczyna serię rzutów karnych.
Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Wiadomości
Ruiny wielkiego, ceglanego budynku, a w nich liczne antyczne skarby, w tym wspaniała złota moneta, to ostatnie odkrycie w Egipcie. Znalezisko pochodzi z okolic Port Said, z rejonu starożytnego Tanis. 
Zagadka zmumifikowanej rączki. Pierwszy taki przypadek w historii

Zagadka zmumifikowanej rączki. Pierwszy taki przypadek w historii

Ciekawostki
Niezwykłe szczątki dziecka znaleźli 13 lat temu węgierscy archeolodzy. Odkrycie długo nie dawało im spokoju. Kości znajdowały sę na średniowiecznym cmentarzu. Były pochowane w glinianym dzbanie i mogły należeć do wcześniaka. 
Uwaga na podrabiane monety euro

Uwaga na podrabiane monety euro

Wiadomości
Włoska policja ostrzega przed nowym sposobem fałszerstwa pieniędzy. Przestępcy w tym kraju wprowadzają do obiegu podrobione monety o nominale 2 euro. Służby podsuwają prosty sposób, by uchronić się przed oszustwem - nosić ze sobą niewielki magnes. Tylko oryginalna moneta zostanie przez niego przyciągnięta.
Łukasz Moneta: Mogę mieć różne odczucia, ale przegraliśmy

Łukasz Moneta: Mogę mieć różne odczucia, ale przegraliśmy

Sport
 - Ja mogę mieć różne odczucia, ale jako drużyna przegraliśmy i to na pewno nie jest dla nas dobry rezultat - powiedział po przegranym 1:2 meczu ze Słowacją reprezentant Polsku U-21 Łukasz Moneta. Polska skomplikowała sobie sytuację w grupie.