Wyniki wyszukiwania dla:

mona lisa

Liczba wyników: 66

3500 km w 76 dni. Eksperci musieli dwa razy sprawdzić wyniki

3500 km w 76 dni. Eksperci musieli dwa razy sprawdzić wyniki

Ciekawostki
Polarnicy nie mogli w to uwierzyć. Lisica, wyposażona w obrożę z nadajnikiem, w 76 dni przeszła 3500 km ze Svalbardu do Kanady. Oznacza to, że zwierzę pokonywało średnio 50 km dziennie. Niekiedy odległość dochodziła nawet do 160 km. Naukowcy monitorujący lisicę kilkukrotnie sprawdzali, czy na pewno mają dobre dane. Lisy polarne są znane ze swojej wytrzymałości i niezwykłych umiejętności przetrwania jednak taka podróż to coś absolutnie niezwykłego nawet jak na lisa. Ich dalekie migracje są zagadką od XIX w. Wtedy po raz pierwszy polarnicy zaobserwowali ich ślady na środku arktycznej, lodowej pustyni. Zdaniem naukowców, takie długie podróże służą populacji lisów, bo pozwalają na wymianę genów między dwiema oddalonymi od siebie grupami osobników. Do ich odbycia niezbędny jest lód morski. Wraz jego topnieniem z powodu ocieplenia klimatu, populacje lisów z Kanady i Norwegii zostaną rozdzielone.
Czarek Lis po długiej przerwie odwiedził

Czarek Lis po długiej przerwie odwiedził "Dzień Dobry TVN"

Gwiazdy
Wyjścia Kingi Rusin ze studia Dzień Dobry TVN nie byłyby już tak spektakularne, gdyby nie obecność Czarka Lisa. Mały pomeranian zaczął skupiać na sobie większą uwagę niż celebrytka i wywoływać wśród łowców autografów oraz fotoreporterów prawdziwą euforię. Niestety, fani od dłuższego czasu z wytęsknieniem wyczekiwali aż pupil pojawi się w śniadaniówce. Po dłuższej przerwie Kinga w końcu zabrała ze sobą uroczego czworonoga. Mimo upału Czarek doskonale prezentował się przed obiektywem i posłusznie podążał za Kingą, która wystylizowała się w kwiecisty kombinezon.
Tajemnica słynnego obrazu

Tajemnica słynnego obrazu

Ciekawostki
Dr Michael Yafi z Uniwersytetu w Teksasie przeanalizował postać na najsłynniejszym obrazie Leonarda da Vinci. Jego zdaniem, kobieta nie miała niedoczynności tarczycy, a jej tajemniczy uśmiech nie jest spowodowany zaburzeniami mięśniowo-mózgowymi. Zdaniem lekarza, gdyby faktycznie cierpiała na niedoczynność, widać by było także inne objawy chorobowe. We wrześniu 2018 roku naukowcy z University of California w Santa Barbara ogłosili, że ich zdaniem powodem żółtej cery Mony Lisy jest właśnie niedoczynność tarczycy. Sugerowali nawet prawdopodobne zapalenie tego gruczołu po przebytym porodzie.
Lis zakradł się do kurnika. Marnie skończył

Lis zakradł się do kurnika. Marnie skończył

Ciekawostki
Kur zazwyczaj nie podejrzewa się o szczególną bojowość. Inaczej było w przypadku ptaków z fermy w Pontivy we wschodniej Francji.  Właściciele przybytku znaleźli bowiem pewnego dnia w rogu pomieszczenia z martwego lisa. Był młody i zapewne niedoświadczony, więc kury, które o dziwo wyrobiły w sobie umiejętności samoobrony (żyją na ekologicznej farmie, wychodzą poza kurnik), po prostu zadziobały intruza.
Efekt Mony Lisy. Czysty paradoks

Efekt Mony Lisy. Czysty paradoks

Ciekawostki
Oglądający słynny obraz Leonarda Da Vinci często mówią, że Gioconda wodzi wzrokiem za widzem. Naukowcy udowodnili właśnie, że "efekt Mony Lisy" jest prawdziwy, ale paradoksalnie nie odnosi się do obrazu Da Vinci. Złudzenie, że postać na obrazie patrzy na widza, daje się zauważyć na wielu dziełach nie ma to miejsca w przypadku Mony Lisy. Naukowcy zbadali kąt, pod jakim patrzy sportretowana kobieta. Zapytali 2000 oglądających, gdzie ich zdaniem wpatruje się Mona Lisa. Większość odpowiedziała, że postać patrzy lekko w prawo, a nie na nich, co zgadza się z tym, jak namalował ją autor. Aby iluzja mogła mieć miejsce, portretowana postać musi patrzeć prosto przed siebie. Badacze podkreślają, że chcemy by Mona Lisa na nas patrzyła, bo lubimy być w centrum uwagi.
Rusin ściska Czarka w Jaguarze

Rusin ściska Czarka w Jaguarze

Gwiazdy
Wyjścia Kingi Rusin ze studia Dzień Dobry TVN nie byłyby już tak spektakularne, gdyby nie obecność Czarka Lisa. Mały pomeranian w ostatnim czasie skupia na sobie większa uwagę niż celebrytka. W miniony weekend pupil dziarsko przebierał nóżkami w stronę auta prezenterki. Kinga, próbując zapewniać również paparazzi o swojej miłości do zwierząt, zaczęła tulić Czarka w swoim jaguarze.
Czarek Lis zabrał na spacer Tomasza Lisa i Polę. Poszli do ulubionej knajpy celebrytów

Czarek Lis zabrał na spacer Tomasza Lisa i Polę. Poszli do ulubionej knajpy celebrytów

Gwiazdy
Jedynie kwestią czasu było, aby potomstwo Kingi Rusin i Tomasza Lisa samo spróbowało swoich sił w show biznesie. Nikt nie spodziewał się jednak, że większą gwiazdą od Poli i Igi okaże się ich uroczy pies Czarek. Przyciągający uwagę fotoreporterów czworonóg został przyłapany ostatnio przez paparazzi w trakcie przechadzki do obleganej przez celebrytów warszawskiej restauracji.
Choroba bohaterki słynnego obrazu

Choroba bohaterki słynnego obrazu

Nauka
Mona Lisa Leonarda da Vinci z 1503 r. od wieków cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony ekspertów i… lekarzy Zespół amerykańskich naukowców postawił nową diagnozę o dolegliwości Lisy Gherardini, bohaterki dzieła. Do tej pory uważano, że kobieta cierpiała na zmiany skórne i obrzęki w wyniku zaburzeń lipidowych i choroby serca Według najnowszej analizy, Mona Lisa chorowała na niedoczynność tarczycy, co ma potwierdzać jej wygląd na obrazie.
Choruje na polio.  Jako jedna z ostatnich używa ”żelaznego płuca”

Choruje na polio. Jako jedna z ostatnich używa ”żelaznego płuca”

Zdrowie
Choruje na polio.  Jako jedna z ostatnich używa ”żelaznego płuca”.Mona Randolph zachorowała na polio w 1956 roku. Miała wtedy 20 lat. Teraz musi kłaść się do urządzenia na 1 godzinę przez 6 dni w tygodniu. Zobacz wideo.  
Dziecko zmarło w foteliku samochodowym

Dziecko zmarło w foteliku samochodowym

Zdrowie
Malutka Mia miała niespełna 18 miesięcy. Dziewczynka zmarła podczas drzemki w foteliku samochodowym. 3 lata po śmierci córeczki, jej mama Lisa Smith, ostrzega innych rodziców przed niebezpieczeństwem. Zobacz film.
Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Ciekawostki
Ile bakterii E. coli potrzeba do namalowania Mony Lisy? Około miliona. Tylu genetycznie zmodyfikowanych bakterii użyli włoscy naukowcy do stworzenia repliki dzieła Leonarda Da Vinci. Bakterie zostały wyposażone w zdolność fotokinezy. Dzięki temu naukowcy mogli kontrolować ich ruch za pomocą światła. E. coli potrafią w sekundę przemierzyć dystans 10 długości ich komórki. Ułożenie się w portret Mony Lisy zajęło zmodyfikowanym bakteriom 4 minuty. Naukowcy odtworzyli tez portrety Alberta Einsteina i Charlesa Darwina. Po co to wszystko? Za pomocą takich sterowalnych bakterii można stworzyć nową generację mikromechanizmów. Na przykład, otoczony bakteriami lek mógłby być dostarczony w pożądane miejsce.
Rusin skradziono tablice rejestracyjne od Jaguara

Rusin skradziono tablice rejestracyjne od Jaguara

Gwiazdy
To miało być kolejne miłe popołudnie Kingi Rusin, spędzone w towarzystwie Czarka Lisa w jednej z warszawskich kawiarni. Dziennikarka uzbrojona w luksusowe dodatki - w okulary od Celine za 1300 złotych i torebką za 3400 złotych - w spokoju spacerowała w kierunku auta. Niestety, po dotarciu do zaparkowanego nieopodal luksusowego Jaguara, na Kingę czekała niemiła niespodzianka. Z jej auta zniknęła przednia tablica rejestracyjna. Zdarzenie,co zrozumiałe, wyprowadziło Rusin z równowagi. Prezenterka szukała pomocy w restauracji, gdzie z telefonem z ręku próbowała się uspokoić. Całej sytuacji przyglądał się zdezorientowany Czarek.
Czułości Kingi Rusin i Czarka Lisa w Jaguarze

Czułości Kingi Rusin i Czarka Lisa w Jaguarze

Gwiazdy
Kinga Rusin od kilku tygodni nie może rozstać się z Czarkiem Lisem. Uroczy pomeranian towarzyszy dziennikarce podczas weekendowych dyżurów w Dzień Dobry Wakacje, po których dumnie znaczy warszawskie śmietniki i trawniki. Tym razem obyło się bez pomocy czarnego woreczka. Elegancka Rusin w drodze do auta postanowiła odciążyć pupila w przebieraniu łapkami. Po zapakowaniu Czarka do Jaguara, nie szczędziła mu czułości na oczach paparazzi.
Czarek Lis maszeruje z Kingą Rusin do Jaguara

Czarek Lis maszeruje z Kingą Rusin do Jaguara

Gwiazdy
Kinga Rusin nie tylko chętnie zabiera Czarka Lisa do pracy, ale równie ochoczo zapowiada w jego towarzystwie śniadaniowe tematy. Miniaturowy szpic na stale zagościł w programie TVN-u , gdzie, jak chwali się Kinia, czeka kolejka chętnych, by wyprowadzać go na spacer. Choć pupil nie może narzekać na ilość fanów, najlepiej czuje się w towarzystwie swojej pani. W sobotę Czarek kolejny raz przykuł sobą większą uwagę fotoreporterów niż Kinga. Wychodząc ze studia na Hożej, ochoczo brykał pod nogami celebrytki. Tym razem obyło się bez foliowego woreczka.
Pola Lis krztusi się kawą, a Rusin zanosi się śmiechem

Pola Lis krztusi się kawą, a Rusin zanosi się śmiechem

Gwiazdy
Kinga Rusin razem z Polą oraz Czarkiem wybrali się na śniadanie do jednej z warszawskich kawiarni. Córka dziennikarki niedawno wróciła z wakacji z ukochanym. Stęskniona mama podczas plotek z córką opowiedziała anegdotki. Najwyraźniej historie Rusin okazały się tak zabawne, że przez dłuższy moment Pola nie mogła opanować napadu śmiechu. O mały włos, a córka Tomasza Lisa nie zakrztusiła się kawą! Po uregulowaniu rachunku, obie udały się do Jaguara dziennikarki, pozostawionego na zakazie parkowania.
Tomasz Lis nie przepada za nowym chłopakiem Poli?

Tomasz Lis nie przepada za nowym chłopakiem Poli? "Jest fanem Realu Madryt"

Gwiazdy
Do tej pory życie osobiste córek Kingi Rusin i Tomasza Lisa było pieczołowicie ukrywane przed mediami. Kilka dni temu Pudelek ujawnił związek Poli Lis z obiecującym polskim bramkarzem, Kamilem Grabarą. 19-latek od dwóch lat zasila szeregi młodzieżowej kadry klubu angielskiej Premier League, FC Liverpoolu. Zainteresowanie życiem prywatnym dziewczyn podgrzała również informacja o drugiej córce. Jak wynika ze śledztwa Pudelka, Pola spotyka się z Taco Hemingwayem. Nastolatki nauczone doświadczeniem Rusin, niechętnie odnoszą się do doniesień. W najnowszym Klika(j) Pudelka zdradziliśmy, dlaczego Tomasz Lis może nie dogadać się z wybrankiem jednej z córek. Zobaczcie!
Wróblewska tłumaczy wpadkę na Instagramie:

Wróblewska tłumaczy wpadkę na Instagramie: "To tylko iluzja optyczna"

Gwiazdy
Nikogo już nie dziwią internetowe wpadki Julii Wróblewskiej. Po relacji z potrącenia lisa czy narzekania na mało celebryckie warunki podczas meczu charytatywnego, 19-latka postanowiła na pewien czas wyciszyć się w mediach społecznościowych. Kilka dni temu aktorka opublikowała zdjęcie z rodzinnej uroczystości. Zdjęcie z pierwszej komunii świętej wywołało prawdziwe zamieszanie na Instagramie celebrytki. Niefortunne ułożenie stopy spowodowało złudzenie, jakby Julka majstrowała przy fotografii w Photoshopie. W wywiadzie dla portalu PrzeAmbitni zapewnia, że kolor butów zlał się z trawą i powstało zabawne złudzenie optyczne. Zobaczcie, jak się tłumaczy.
 Córka uczy Tomasza Lisa social mediów. Już opanował hasztagi?

Córka uczy Tomasza Lisa social mediów. Już opanował hasztagi?

Gwiazdy
Tomasz Lis dba o to, aby mieć jak najlepszy kontakt z córkami - z Polą i Igą często jest widywany na mieście. Ostatnio na takim spotkaniu zabrakło niestety Igi, Tomek wybrał się do modnej restauracji z Polą. Tata i córka, korzystając z pięknej pogody, usiedli w ogródku. Pola zamówiła zupę, a Tomek raczył się pizzą, którą córka podbierała mu z talerza. Poszli jeszcze na lody. Z Instastories Poli wynika, że uczyła ojca posługiwania się hasztagami. Zobaczcie, jak spędzał czas z córką.
Uśmiech Mony Lisy? Zależy czy sam się uśmiechasz

Uśmiech Mony Lisy? Zależy czy sam się uśmiechasz

Ciekawostki
Delikatny uśmiech słynnej Mony Lisy, sportretowanej przez Leonarda Da Vinci, intryguje od ponad 500 lat. Są tacy, którzy uważają, że modelka wcale się nie uśmiecha, wręcz przeciwnie. Zdania są podzielone. Obraz został nawet przeanalizowany za pomocą oprogramowania odczytującego emocje. Wyniki mówią, że Mona Lisa jest w 83 proc. szczęśliwa, w 9 proc. zdegustowana, w 6 proc. przestraszona i w 2 proc. wściekła. Nie zmienia to jednak nic w tym, jak różnie odbierają ją odwiedzający muzeum w paryskim Luwrze. Okazuje się, że to jak postrzegamy wyraz twarzy Mony Lisy zależy od tego, czy sami jesteśmy zadowoleni czy też nie. Wg badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim to nasze własne uczucia grają znaczącą rolę. Jeśli więc chcemy dostrzec tajemniczy uśmiech Mony Lisy lepiej przyjść do Luwru w bardzo dobrym nastroju.
Rusin kokietuje paparazzi:

Rusin kokietuje paparazzi: "Chyba nie do mnie ta delegacja, co?"

Gwiazdy
Kinga Rusin nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez markowej torebki oraz wiernego towarzysza w postaci Czarka Lisa. Pupil nie tylko pojawia się z nią w Dzień Dobry TVN czy na spacerach po warszawskich ulicach. Dziennikarka chętnie zabiera czworonoga do restauracji. Ostatnio w wiosennej stylizacji, cała roześmiana prowadziła Czarka do Flaminga, ulubionego miejsca celebrytów, gdzie zawsze można liczyć na obecność paparazzi. Urocza?

"Czarny kot" Oriona

Nauka
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nietypowe zdjęcie. Dla jednych to czarny kot, inni widzą tu podobiznę lisa. W rzeczywistości to ciemna mgławica w gwiazdozbiorze Oriona. Gęsta mieszanina pyłu i gazu przypomina postać drapieżnika z białymi oczami. Nietypowy obraz pochodzi z danych zarejestrowanych przez sondę kosmiczną Gaia.
poprzednie1 2 3 4 następne