Wyniki wyszukiwania dla:

mnich

Liczba wyników: 6

Człowiek z Denisowej Jaskini mieszkał w Himalajach

Człowiek z Denisowej Jaskini mieszkał w Himalajach

Nauka
Do tej pory jedynym dowodem na istnienie denisowianina, prehistorycznego gatunku człowieka były nieliczne kości znalezione na Syberii, w Denisowej Jaskini. Teraz okazuje się, że denisowianin żył na wyżynie Tybetańskiej. Naukowcy zbadali mającą 160 tys. lat ludzką szczękę, którą odnalazł w jaskini w Tybecie pewien mnich w 1980 roku. 
Tajemnicze szczątki mnicha z Ekwadoru

Tajemnicze szczątki mnicha z Ekwadoru

Ciekawostki
70 lat temu trzęsienie ziemi w Ekwadorze odsłoniło ludzkie szczątki z XVI w. Była to właściwie mumia, która 500 lat przeleżała między murami klasztoru w Guano. Szczątki są świetnie zakonserwowane. Znajdowały się w glinianej "trumnie". Chroniły je kamienne ściany i fakt, że podłoga była sucha i zimna. Tajemnicę niezwykle zachowanych szczątków, które najprawdopodobniej należały do jednego z mnichów, bada teraz francuski patolog, Philippe Charlier. Zauważył już, że kości 500-letniej mumii zawierają ślady reumatoidalnego zapalenia stawów. Charlier zasłynął w 2018 r. badaniami zębów Hitlera. Jego analiza potwierdziła śmierć wodza III Rzeszy.
Polka Agnieszka Mnich mistrzynią świata w piłkarskim freestyle'u. Pokonała obrończynię tytułu

Polka Agnieszka Mnich mistrzynią świata w piłkarskim freestyle'u. Pokonała obrończynię tytułu

Polska
Agnieszka "Aguśka" Mnich po raz pierwszy zdobyła tytuł mistrzyni świata w piłkarskim freestyle'u. W finale turnieju rozgrywanego w warszawskiej hali Gwardii pokonała dominującą w ostatnich latach Francuzkę Melody Donchet. - Wiedziałam, że będę z nią walczyć o zwycięstwo. Ja popełniałam błędy, ona też, więc wiedziałam, że nasze szanse na wygraną są 50 na 50, ale udało się - mówiła po zawodach "Aguśka".
Roberto Carlos w Warszawie w nowej roli. Sędziował zawody we freestyle'u

Roberto Carlos w Warszawie w nowej roli. Sędziował zawody we freestyle'u

Polska
Mistrzostwa świata w piłkarskim freestyle'u, Red Bull Street Style, w tym roku odbyły się w Warszawie. Gościem specjalnym zawodów był legendarny brazylijski piłkarz Roberto Carlos. Mistrz świata z 2002 roku sprawdził się w nowej roli - dołączył do zespołu sędziów oceniającego występy uczestników. Umiejętności specjalistów od piłkarskich tricków zrobiły na nim duże wrażenie. Wśród mężczyzn zawody wygrał Norweg Erlend Fagerli, wśród pań triumfowała Polka Agnieszka Mnich.
Tajemnica Ewangeliarza św. Kutberta

Tajemnica Ewangeliarza św. Kutberta

Nauka
Kutbert z Lindisfarne to święty Kościoła katolickiego, który żył w latach 634-687. Za życia był mnichem pustelnikiem, znanym ze swoich uzdrawiających mocy. Prawie dekadę po jego śmierci w 687 roku, otwarto trumnę. Okazało się, że ciało duchownego nie uległo rozkładowi. Wierni widzieli w tym znak jego świętości. Kiedy w 1104 roku ponownie otwarto trumnę, przy ciele znaleziono tajemniczą małą czerwoną książeczkę w skórzanej oprawie. W ciągu następnych setek lat przechodziła z rąk do rąk, by w 2012 roku znaleźć się ostatecznie w zbiorach Biblioteki Brytyjskiej.
Doctor Strange (2016)

Doctor Strange (2016)

Zwiastun
Dzieło jest adaptacją popularnego komiksu stworzonego przez Stana Lee i Steve'a Ditko. To historia neurochirurga, który po wypadku nie może dalej operować. Nadzieję na wyleczenie daje mu pewien tybetański mnich, który pragnie zostać jego nauczycielem. W dalekich Himalajach doktor Strange nie tylko dochodzi do zdrowia, ale też poznaje tajniki czarnoksięstwa.