Wyniki wyszukiwania dla:

miasto

Liczba wyników: 350

To był moment i miasto zniknęło. Niesamowite nagranie świadka

To był moment i miasto zniknęło. Niesamowite nagranie świadka

Ciekawostki
Przez Wiedeń przetoczyła się potężna nawałnica. Zjawisko nagrał pracownik jednego z biur - Gert Nepel. Stolica Austrii w kilka chwil całkowicie zniknęła pod gęstymi, burzowymi chmurami. Nawałnica w Wiedniu to nie jedyna w ostatnich dniach ekstremalna pogoda, która nawiedziła Europę. Tornada przeszły przez Amsterdam, Luksemburg i północną Francję.
Odnaleźli biblijne miasto narodzin apostołów Piotra i Andrzeja

Odnaleźli biblijne miasto narodzin apostołów Piotra i Andrzeja

Ciekawostki
Archeolodzy w el-Araj, w Izraelu, odnaleźli miejsce, gdzie najprawdopodobniej stał Kościół Apostołów. Była to bizantyjska świątynia zbudowana w Betsaidzie - miejscu, gdzie mieszkali apostołowie Piotr, Andrzej i Filip. Podczas wykopalisk odsłonięto m.in. charakterystyczne mozaiki, jakie pojawiały się tylko w świątyniach, oraz fragmenty marmurowej przegrody oddzielającej prezbiterium od wiernych. Wygląd Kościoła Apostołów opisał podczas podróży do Ziemi Świętej w 725 r. bawarski biskup Willibald z Eichstätt. Biskup umiejscowił go między Kafarnaum i Kursi, dokładnie tam, gdzie teraz odkryto ruiny. 100 metrów od świątyni odsłonięto też ślady żydowskiej wioski rybackiej i wzniesionego później rzymskiego polis. Pasuje to do opisu Betsaidy, jaki pozostawił starożytny historyk Józef Flawiusz. Jest więc duża szansa, że odkryte miejsce to faktycznie kościół apostołów. Jak na razie odsłonięto jedynie część świątyni. Archeolodzy liczą na to, że podczas dalszych prac uda się odnaleźć twardy dowód, np. inskrypcję, potwierdzający znaczenie tego miejsca.
Czekały ukryte 74 lata. Poszukiwaczom skarbów aż opadła szczęka

Czekały ukryte 74 lata. Poszukiwaczom skarbów aż opadła szczęka

Nauka
Poszukiwacze ze Stowarzyszenia Eksploracji Perkun dokonali w Kostrzynie nad Odrą ciekawego odkrycia. W zawalonej piwnicy na Starym Mieście znaleźli liczne przedmioty z czasów II wojny światowej. Wśród nich są skorodowane narzędzia chirurgiczne i opakowania po lekarstwach. Piwnica mogła służyć za punkt opatrunkowy. Poszukiwacze znaleźli też porcelanowy kubek z emblematem Luftwaffe, który udało się skleić i nieśmiertelniki. Największe wrażenie robią jednak cztery karabiny mauser. Broń jest prawie całkiem skorodowana. Kostrzyńskie Stare Miasto było przed wojną w całości ufortyfikowane.
Kiedy 5G w Polsce?

Kiedy 5G w Polsce? "Zaczniemy w przyszłym roku. Niekoniecznie w Warszawie"

Technologia
- Prowadzimy testy w kilkunastu miastach w Polsce. W przyszłym roku powinniśmy mieć pokryte jedno większe miasto - powiedziała w programie "Money. To się liczy" wiceminister cyfryzacji, Wanda Buk. Jak dodała, niekoniecznie będzie to Warszawa: - Ta decyzja będzie należała do dystrybutorów. Przekażemy im dane, a oni na ich podstawie wytypują pierwsze lokalizacje - wyjaśniła Wanda Buk.

"Biały człowiek w dziurze". Zeszli pod ziemię już ponad 100 lat temu

Ciekawostki
W Australii jest miasto, którego 1,7 tys. mieszkańców żyje pod ziemią. Historia Coober Pedy sięga 1915 r. To wtedy na nieprzyjazne, pustynne tereny Australii Południowej przyjechali poszukiwacze złota. Metalu nie znaleźli, ale kopalnie odsłoniły coś innego - opal. Górnicy chcąc wydobywać drogocenny kamień musieli wymyślić sposób, by ukryć się przed żarem pustyni. Zaczęli budować tunele, które z czasem zaczęły sięgać coraz dalej i służyć także innym mieszkańcom. W końcu tunele rozrosły się w miasto. Powstały domy, bary, a nawet kościoły. Nic dziwnego, skoro nawet w cieniu temperatura sięga tam 45 st. C. W 1999 r. liczba korytarzy przekroczyła 250 tys. W języku Aborygenów Coober Pedy oznacza "biały człowiek w dziurze". Mieszkańcy miasteczka żyją tak i pracują już od ponad 100 lat.
Prezydent Leszna przerażony kosztami. Wylicza ile wydaje na Unię

Prezydent Leszna przerażony kosztami. Wylicza ile wydaje na Unię

12 milionów wydało miasto na stadion Unii w ciągu ostatnich 10 lat. W tym roku prawie milion. Prezydent Leszna przerażony kosztami generowanymi przez przepisy licencyjne.
Zatopiona świątynia. Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Zatopiona świątynia. Niezwykłe odkrycie w Egipcie

Ciekawostki
Międzynarodowy zespół podwodnych archeologów odkrył na terenie Herakleionu zatopioną, grecką świątynię. Za pomocą urządzenia skanującego archeolodzy zbadali obszar zatopionego miasta. Znaleźli pozostałości kilku budynków, w tym greckiej świątyni, oraz złote i brązowe monety i biżuterię. Naukowcy uważają, że artefakty pochodzą z czasów dynastii Ptolemeuszy (305 – 30 r. p.n.e.) i imperium bizantyjskiego. Herakleion to starożytne miasto, które znalazło się pod woda 1200 lat temu z powodu trzęsienia ziemi.
Przeskanowali teren w Sudetach. Niezwykłe, co ujawnił laser

Przeskanowali teren w Sudetach. Niezwykłe, co ujawnił laser

Ciekawostki
18 nieznanych wcześniej fortyfikacji z XVIII i XIX w. odkrył w Sudetach archeolog Michał Filipowicz. Są to umocnienia ziemne, które dzisiaj nie zawsze wyraźnie rysują się na powierzchni. Najwięcej fortyfikacji znajduje się w rejonie Kłodzka. Pochodzą one z XIX w. Dochodziło tam wtedy do starć armii pruskiej z wojskami Napoleona. Umocnienia zbudowano, by zabezpieczyć miasto przed szturmem. Odkryte fragmenty fortyfikacji zachowały się słabo - widoczne są uformowane skarpy, tzw. stoki bojowe. Trzy nieznane do tej pory fortyfikacje znajdują się nieopodal Mieroszowa. Filipowicz znalazł też umocnienia w okolicach Jeleniej Góry. Są one jeszcze starsze. Pochodzą z czasów wojen śląskich. Archeolog uważa, że jedno z umocnień jest w miejscu średniowiecznego gródka. Świadczy o tym jego specyficzny kształt. Umocnienia odkryto dzięki technologii laserowego skanowania lotniczego (ALS).
Tędy samochód jeszcze długo nie pojedzie. Wielkie odkrycie na budowie

Tędy samochód jeszcze długo nie pojedzie. Wielkie odkrycie na budowie

Nauka
Niesamowite miasto z okresu neolitu odkryto w Izraelu, 5 km na zachód od Jerozolimy. To przypadkowe odkrycie. Dokonano go przy okazji prac pod budowę nowej autostrady. Okazało się, że w tym miejscu żyło od 2 do 3 tys. ludzi. To zaskakujące, wcześniej badacze myśleli, że teren ten był zupełnie niezamieszkały.
Miasto zbudowane na odpadach jądrowych

Miasto zbudowane na odpadach jądrowych

Ciekawostki
20-tysięczne miasto Majłuusuu leży w Kirgistanie. Kiedyś należało do ZSRR. To 4. najbardziej zanieczyszczone miejsce na świecie według amerykańskiej organizacji "Blacksmith Institute". Wszystko za sprawą pozostałości po lokalnej kopalni uranu. W latach 1948-1968 wydobyto tu ponad 10 mln ton tego surowca.
Pędził przez miasto 139 km/h. Nagranie z radiowozu

Pędził przez miasto 139 km/h. Nagranie z radiowozu

Motoryzacja
Grudziądzcy policjanci natrafili kierowcę toyoty, który mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie pędził przez miasto 139 km/h. Bezmyślny 56-latek od razu stracił prawo jazdy. Wkrótce grudziądzanin stanie przed sądem, gdzie będzie odpowiadał za popełnione przestępstwo i wykroczenie. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości można trafić do więzienia nawet na 2 lata.
PGE IMME. Andrzej Trojanowski: Gdańsk kocha żużel

PGE IMME. Andrzej Trojanowski: Gdańsk kocha żużel

Żużel
Gdańsk będzie gościł najlepszych żużlowców świata podczas PGE IMME. Andrzej Trojanowski, Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Sportu przyznał, że jest kibicem Bartosza Zmarzlika i czeka na to, by jego miasto wróciło do grona najlepszych.
Znaleźli ruiny biblijnego miasta. To tam Dawid znalazł schronienie

Znaleźli ruiny biblijnego miasta. To tam Dawid znalazł schronienie

Ciekawostki
Izraelscy archeolodzy twierdzą, że odnaleźli ruiny biblijnego miasta Ziklag. To w Ziklag, rządzonym przez filistyńskiego króla Akisza, miał znaleźć schronienie biblijny Dawid, po tym jak stracił przychylność króla Saula i musiał uciekać z jego dworu. Gdy Saul zmarł, Dawid został królem Izraela. Lokalizacja miasta zawsze była przedmiotem gorącej debaty, a kandydatów na Ziklag było kilku. Obecny typ nr 1 znajduje się niedaleko miasta Kirjat Gat, w północnej części pustyni Negew. Podczas wykopalisk odkryto tam ślady osady z XII w. p.n.e. i liczne fragmenty ceramiki charakterystycznej dla kultury Filistynów. Datowanie węglem C14 organicznych pozostałości potwierdziło wiek osady. Niektórzy jednak podważają odkrycie. Twierdzą, że lokalizacja miasta powinna być dużo bardziej wysunięta na południe, a filistyńska ceramika o niczym nie świadczy.
Groźne niewybuchy w Pompejach

Groźne niewybuchy w Pompejach

Świat
Co najmniej 10 niewybuchów z czasów II wojny światowej wciąż jest ukrytych w Pompejach. Alianci zrzucili na starożytne miasto 165 bomb podczas ataków bombowych w sierpniu 1943 roku. Wówczas miała miejsce inwazja na Włochy.
Ataki na Aleksandrę Dulkiewicz. Magdalena Adamowicz: przykre

Ataki na Aleksandrę Dulkiewicz. Magdalena Adamowicz: przykre

Polityka
Po śmierci Pawła Adamowicza miało być inaczej. Wdowa po prezydencie Gdańska w programie #Newsroom odniosła się do ataków na jego następczynię Aleksandrę Dulkiewicz. - To są bardzo przykre obserwacje i przypominają mi to, kiedy niektórzy redaktorzy z mediów publicznych, prawicowych biegali za moim mężem przez cale miasto z kamerą, wykrzykując i wyzywając. Do niektórych ludzi nie dotarła potrzeba zmiany - oceniła.
Baku dobrym wyborem na Euro 2020?

Baku dobrym wyborem na Euro 2020? "Miasto samo w sobie jest kapitalne!"

Piłka nożna
- Jeśli Polska będzie grała na Euro 2020 w Baku to polski kibic musi nastawić się na bardzo długą podróż. Można się jednak opalić bo jest bardzo ciepło, dość tanio zjeść - mówi Mateusz Skwierawski, który przy okazji finału Ligi Europy miał okazję odwiedzić Baku.  - Miasto samo w sobie jest kapitalne. Łączy nowoczesne budynki z pięknym starym miastem i palmami. 
Aleksandra Dulkiewicz o

Aleksandra Dulkiewicz o "opresyjnym państwie PiS". Jarosław Sellin odpowiada

Polityka
- Nie pojmuję tych słów - tak w programie WP "Tłit" Jarosław Sellin odniósł się do słów prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która twierdzi, że PiS ustawą chce przejąć Westerplatte. - Powinna się cieszyć i dziękować, że zaniedbany przez miasto teren będzie wreszcie uporządkowany i będzie tam państwowe, polskie muzeum - podkreślił wiceminister. Dodał, że "miasto Gdańsk nie zrobiło tam nic i to skandal, jak to teraz wygląda". Zaapelował, by Dulkiewicz nie oddzielała Gdańska od Warszawy.
Śmieci to nie problem? No to zobaczcie

Śmieci to nie problem? No to zobaczcie

Wiadomości
To nie wysypisko śmierci. Tak wygląda port w Durbanie – najważniejszym ośrodku handlowo-przemysłowym RPA. Setki tysięcy opakowań przykryły całą taflę wody. Wszystko przez ulewne deszcze i powodzie, które kilka tygodni temu przeszły przez ten region. System kanalizacji deszczowej, rzek i kanałów łączących się w porcie doprowadził do nagromadzenia śmieci. To nie jedyny taki widok. Coraz więcej obrazków pływającego plastiku w oceanach czy rzekach zalewa nas z różnych części świata. Ostatnio głośno było o "rzece plastiku" przepływającej przez miasto Manado w Indonezji.
Sieć 5G w Polsce. Pierwsze miasto już w przyszłym roku

Sieć 5G w Polsce. Pierwsze miasto już w przyszłym roku

Nowe technologie
Sieć 5G powinna w drugiej połowie przyszłego roku funkcjonować w Polsce – przekonuje w rozmowie z money.pl minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zastrzega, że sieć będzie dostępna w jednym lub maksymalnie czterech obszarach spośród 20 uznanych przez resort cyfryzacji za „duże miasta”. - We wszystkich sieć 5G pojawi się do 2025 roku – dodaje szef resortu cyfryzacji i zapewnia, że problemy koncernu Huawei z Amerykanami nie opóźnią projektu w Polsce. – To nie jest jedyny dostawca technologii na rynku – wyjaśnia.
Historyczny sukces Piasta Gliwice! Zobacz fetę po zdobyciu mistrzostwa Polski

Historyczny sukces Piasta Gliwice! Zobacz fetę po zdobyciu mistrzostwa Polski

Piłka nożna
Kamera WP SportoweFakty towarzyszyła piłkarzom Piasta Gliwice podczas świętowania zdobycia historycznego tytuły mistrza Polski w piłce nożnej. Przejazd autobusem przez miasto, fajerwerki, race i mnóstwo kibiców - tak wyglądała mistrzowska feta. 
Mille Miglia - dzień 2.

Mille Miglia - dzień 2.

Motoryzacja
Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem rozczarowań. Nie udało nam się na przykład powtórnie przejechać przez Perugię. To miasto okazało się być największym odkryciem tegorocznej trasy Mille Miglia, powalając nas na kolana widokami. Nie udało nam się też złapać początku stawki, tak by na zdjęciach uchwycić samochody przedwojenne w ruchu. Najsmutniejsze było jednak to, że Aston Martin DB2 Vantage Perlage Team nie będzie kontynuował jazdy w rajdzie.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 17następne