Wyniki wyszukiwania dla:

meteoryt

Liczba wyników: 24

Ślady uderzenia meteorytu

Ślady uderzenia meteorytu

Nauka
Naukowcy odkryli gigantyczny podwodny krater u wybrzeży północno-zachodniej Szkocji. Starożytny krater powstał przez uderzenie ok. 1,2 mld lat temu kosmicznej skały o średnicy 1-2 km.
Dziwne szkło w piaskach Sahary. Wreszcie znamy jego pochodzenie

Dziwne szkło w piaskach Sahary. Wreszcie znamy jego pochodzenie

Ciekawostki
Naukowcom udało się rozwiązać zagadkę pochodzenia żółtych, szklanych kamieni, jakie można znaleźć na libijskiej pustyni. Okazuje się, że mają one 30 milionów lat i jest pozostałością po uderzeniu w Ziemię meteorytu. Australijski geolog, Aaron Cavosie, zbadał drobinki cyrkonu znajdujące się w szkle pustynnym. Odnalazł w nich śladowe ilości reidytu, bardzo rzadkiego minerału, który tworzy się z cyrkonu pod wpływem wysokiego ciśnienia, jakie tworzy się przy uderzeniu meteorytu w powierzchnię Ziemi. Reidyt znajduje się tylko w uderzeniowych kraterach. Badania pomogły nie tylko wyjaśnić pochodzenie szkła pustynnego. Dzięki nim będzie można też ocenić jak często następowały tego typu zderzenia. 
Vredefort - największy krater na Ziemi

Vredefort - największy krater na Ziemi

Nauka
Ok. 2 mld lat temu meteoryt o średnicy 10 km uderzył w Ziemię. W tym miejscu powstał największy i jeden z najstarszych na świecie kraterów uderzeniowych. Vredefort – nazwany od miasteczka położonego obok, znajduje się w RPA.
Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Technologia
Przez kilka dekad 10-kilogramowy meteoryt służył w amerykańskim domu za blokadę do drzwi. W końcu ktoś się zorientował, i kosmiczna skała trafiła w ręce naukowców. Dziś należy do ekspozycji Stanowego Muzeum Maine.
Niesamowity krater Barringera

Niesamowity krater Barringera

Nauka
Ten ogromny krater meteorytowy znajduje się na pustynnym terenie amerykańskiego stanu Arizona. Ma 1200 metrów średnicy i 170 metrów głębokości. Powstał około 50 tys. lat temu. Siła uderzenia była o 150 razy większa, niż siła bomby zrzucona na Hiroszimę. To najlepiej zachowany krater uderzeniowy na świecie.
Curiosity znalazł

Curiosity znalazł "błyskotkę" na Marsie. Zdjęcie tajemniczego obiektu

Nauka
Naukowcy z NASA ogłosili, że łazik Curiosity dokonał niesamowitego odkrycia na Marsie. Mowa o błyszczącej skale o złotym kolorze. NASA przypuszcza, że może to być meteoryt. Jednak dopiero analiza chemiczna skały rozwiąże tę zagadkę.
Wybuchający meteoryt mógł  zniszczyć starożytną społeczność znad Morza Martwego

Wybuchający meteoryt mógł zniszczyć starożytną społeczność znad Morza Martwego

Nauka
Naukowcy za pomocą datowania radiowęglowego określili, że na terenie dzisiejszej Jordanii ok. 3,7 tys. lat temu doszło do wielkiej kosmicznej eksplozji. Według ekspertów ogromny wybuch spowodowany eksplozją meteoru zniszczył tamtejszą cywilizację. Naukowcy szacują, że w momencie wybuchu żyło tu 40-65 tys. osób. W trakcie wykopalisk w regionie, badacze odkrywali kolejne dowody potwierdzające tezę o eksplozji.
Niezwykła skała, która przez lata służyła do… podpierania drzwi

Niezwykła skała, która przez lata służyła do… podpierania drzwi

Ciekawostki
Ciężki kamień przez wiele lat był używany jako blokada do drzwi. Okazało się, że to niezwykle cenna skała. Meteoryt spadł na farmę w Edmore, w Michigan, w latach 30. XX wieku. Historię spadającej skały opowiedział nowemu nabywcy gospodarstwa, jego poprzedni właściciel.
Niesamowite odkrycie w Afryce

Niesamowite odkrycie w Afryce

Nauka
Na wydmach w Mauretanii odkryto nietypowy meteoryt. Jest wielkości piłki do baseballa. Badania wykazały, że to najstarsza kosmiczna skała, jaką kiedykolwiek znaleziono na Ziemi. Szacuje się, że ma 4,565 miliarda lat. To przełomowe odkrycie, ponieważ pomoże odkryć tajemnicę powstania naszego Układu Słonecznego, którego wiek datuje się na 4,6 mld lat. Badacze nadali skale już nazwę -  "Northwest Africa (NWA) 11119". Ich zdaniem, nie przypomina żadnego dotychczas poznanego meteorytu.
Poszukiwacze złota na Syberii znaleźli dziwne

Poszukiwacze złota na Syberii znaleźli dziwne "jajo". Naukowcy poznali jego skład

Ciekawostki
Meteoryt, odnaleziony dwa lata temu w Buriacji przez poszukiwaczy złota na Syberii dwa lata temu, składa się z substancji twardszej niż diament. Eksperci z trzech rosyjskich instytucji naukowych, nadali składnikowi nazwę "uakityt". Przeanalizowanie składu minerału nie było proste, bo meteoryt zawierał jego śladowe ilości. Naukowcy wykorzystali zaawansowaną metodę LEED, która polegała na bombardowaniu powierzchni minerału skolimowaną wiązką elektronów o niskiej energii. Rosjanie zapowiadają, że to jeszcze nie koniec badań nad minerałem.
Niebieskie kryształy na meteorytach

Niebieskie kryształy na meteorytach

Nauka
Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej z Chicago przebadali meteoryty. Odkryli w nich minerały sprzed 4,5 miliarda lat, które mogą być jednymi z pierwszych, powstałych w Układzie Słonecznym. Ich ułożenie wskazuje, że Słońce wypluwało w tym czasie wysokoenergetyczne cząstki. Te mikroskopijne kryształy to hibonity, rzadkie minerały, występujące także na Ziemi. Zdaniem badaczy, Słońce we wczesnym okresie swojego życia było bardzo aktywne.
Jedyne takie odkrycie w historii. Naukowcy przeskanowali meteoryt

Jedyne takie odkrycie w historii. Naukowcy przeskanowali meteoryt

Technologia
Niesamowicie rzadkie diamenty znalezione w meteorycie, który rozbił się na Ziemi, to pozostałości zagubionej planety, która powstała zaledwie kilka milionów lat po narodzeniu się Słońca - ogłosili naukowcy ze Szwajcarii. Stwierdzili to po zastosowaniu techniki skanowania zwanej transmisyjną mikroskopią elektronową. Okazało się, że wewnątrz meteorytu znajdują się maleńkie diamenty, które musiały powstać przy ciśnieniu powyżej 20 gigapaskali. Zdaniem Szwajcarów taka siła mogła powstać jedynie na protoplanecie. Meteoryt o nazwie Almahata Sitta spadł na Ziemię 10 lat temu. Według ekspertów jest częścią planety, która raz okrążyła naszą gwiazdę 4,5 miliarda lat temu. Następnie roztrzaskała się w spektakularnym zderzeniu z innym ciałem niebieskim. Almahata Sitta rozpadł się nad Pustynią Nubijską. Analiza jego fragmentów wykazała, że należy do rzadkiej grupy ureilitów. Według specjalistów to "pierwszy nieodparty dowód na istnienie we wczesnym Układzie Słonecznym takich planet".
Związki organiczne na meteorytach sprzed 4,5 mld lat

Związki organiczne na meteorytach sprzed 4,5 mld lat

Nauka
Kryształy znajdujące się na powierzchni dwóch meteorytów zawierają cząsteczki niezbędne do życia. Badacze z brytyjskiego Open University i NASA Johnson Space Center znaleźli aminokwasy, węglowodory i ciekłą wodę na skałach sprzed 4,5 miliarda lat. Aminokwasy stanowią podstawę białek, a węglowodory to związki, których obecność jest powszechna w żywych istotach.- Przeprowadziliśmy nasze eksperymenty w jednym z najbardziej sterylnym laboratorium na świecie w NASA Johnson Space Center. Nie ma więc mowy o zanieczyszczeniu próbek pyłem zawieszonym w powietrzu - twierdzi Dr Queenie Chan z Open University.
109. rocznica katastrofy tunguskiej - co o niej wiemy?

109. rocznica katastrofy tunguskiej - co o niej wiemy?

Nauka
30 czerwca 1908 r. o godz. 7.17 syberyjską tajgą nad rzeką Podkamienną Tunguską wstrząsnęła eksplozja porównywalna do wybuchu 185 bomb zrzuconych na Hiroszimę. Do dziś nie ma do końca pewności czym było zjawisko, które przeszło do historii jako Katastrofa Tunguska.
W Argentynie wydobyto meteoryt, który waży ponad 30 ton

W Argentynie wydobyto meteoryt, który waży ponad 30 ton

Nauka
Na północy Argentyny odkryto jeden z największych meteorytów, jakie są znane nauce. Znalezisko waży około trzydziestu ton. Na cześć znajdującego się nieopodal miasta zostało ono nazwane Gancedo. Akcja wydobycia meteorytu była bardzo skomplikowana i trwała dwa dni.
Deszcz meteorytów na otwarcie letniej olimpiady

Deszcz meteorytów na otwarcie letniej olimpiady

Technologia
Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich to wielkie wydarzenie, które obserwują widzowie z całego świata. Nic dziwnego, że każdy kraj je organizujący stara się zabłysnąć przed pozostałymi. Jeśli startup ALE Co. przekona japońskie władze do swojego pomysłu, możemy być pewni, że otwarcie letniej olimpiady w Tokio będzie niezapomniane. Według lokalnych mediów umowa jest bliska podpisania.
Ogromny błysk niebieskiego światła nad Szkocją

Ogromny błysk niebieskiego światła nad Szkocją

Świat
Niebieska kula przeszyła niebo nad Szkocją. Tamtejsza policja dostała mnóstwo zgłoszeń o zjawisku. Niektórzy podejrzewali, że może to być katastrofa lotnicza. Meteoryt widziano w miejscowościach Aberdeen i Inverness. Świadkowie opisali zdarzenie jako "ogromny błysk jasnego niebieskiego światła".

"Zielona kula ognia"na włoskim niebie

Świat
Mieszkańcy południowych Włoch mogli podziwiać na niebie spadający meteoryt. Zjawisko było widoczne w kilku regionach Włoch, a także w południowej Francji, gdzie straże pożarne przyjmowały zgłoszenia o spadającej "zielonej kuli ognia".
Spadający meteoryt uchwycony na południu Francji

Spadający meteoryt uchwycony na południu Francji

Świat
Valmorel, Francja. W środę wieczorem (17.02) w południowo-wschodniej Francji i północno-zachodnich Włoszech setki ludzi widziały bardzo jasny spadający meteor. Świadkowie zdarzenia zaczęli masowo wrzucać zdjęcia na portale społecznościowe po tym, jak świecący się obiekt przeciął niebo nad nimi. "Kula ognia" została uchwycona kamerą podczas meczu rugby we francuskim ośrodku narciarskim Valmorel.
Fragmenty meteorytu na Antarktydzie? Próbki trafią do laboratorium

Fragmenty meteorytu na Antarktydzie? Próbki trafią do laboratorium

Świat
Rosyjscy naukowcy w czasie ekspedycji na Antarktydzie prawdopodobnie odkryli fragmenty meteorytu. Aby potwierdzić autentyczność znaleziska, zostanie ono wysłane do Rosji i poddane analizom w laboratoriach Uralskiego Uniwersytetu Federalnego. Odkrycia dokonano w czasie badań prowadzonych w jednej z krain lodowego kontynentu - Ziemi Królowej Maud. Podczas prac naukowcy pobrali ok. 300 próbek skalnych. Ale tylko co do dwóch z nich są podejrzenia, że mogą pochodzić z kosmosu.
Niezwykłe znalezisko - meteoryt spadł do ogrodu

Niezwykłe znalezisko - meteoryt spadł do ogrodu

Świat
Mieszkanka Andany twierdzi, że znalazła w ogrodzie kawałek meteorytu. Jak relacjonuje, będąc u sąsiadów na działce, zauważyła spadającą z nieba kulę ognia nad swoim ogrodem. Po powrocie do domu znalazła na swojej posesji ciemny, ciężki kamień, według niej niepodobny do innych. Aby potwierdzić kosmiczny rodowód znaleziska, kobieta chce oddać kamień do ekspertyzy.
poprzednie1 2 następne