Wyniki wyszukiwania dla:

mózg

Liczba wyników: 133

Opracował dietę dla mamy, która choruje na demencję

Opracował dietę dla mamy, która choruje na demencję

Zdrowie
Mark Hatzer z niepokojem patrzył jak jego 82-letnia mama Sylvia zaczyna stopniowo tracić pamięć. Z czasem kobieta wymagała hospitalizacji i przestała poznawać swojego syna. Oskarżała też pielęgniarki o porwanie. Mark ze smutkiem patrzył jak jego mama coraz bardziej pogrąża się w chorobie. Szukał sposoby, żeby opóźnić procesy demencji u Sylvii. Po wielu badaniach opracował dietę wzmacniającą mózg, która może opóźniać rozwój choroby. Zobacz film.
Zaniedbana choroba. Zdjęcie mózgu 18-latka przeraziło lekarzy

Zaniedbana choroba. Zdjęcie mózgu 18-latka przeraziło lekarzy

Ciekawostki
W magazynie "New England Journal of Medicine" opisano przypadek 18-latka, który zjawił się w szpitalu z bólem głowy. Nastoletni Hindus skarżył się też na napady padaczki. Lekarze skierowali go na obrazowanie rezonansem magnetycznym. To, co wykazało badanie, było przerażające. W całym mózgu 18-latka widoczne były torbiele i nie tylko one. Każda z torbieli powstała przez pojedynczą larwę tasiemca. 18-latek cierpiał na zaawansowaną postać wągrzycy. To choroba wywołana zarażeniem larwalną postacią tasiemca uzbrojonego. Chłopak musiał zjeść zakażone, niedogotowaną wieprzowinę lub wypić zanieczyszczoną wodę. Kolejne badania wykazały, że torbiele znajdują się także w prawym oku i prawym jądrze 18-latka. Mimo leczenia, młody Hindus zmarł w dwa tygodnie po wizycie w szpitalu. Wągrzyca występuje na całym świecie, bo to choroba świń, która u człowieka występuje przypadkowo. W Polsce od 2001 r. nie zarejestrowano ani jednego przypadku tej choroby u człowieka.
Aktorka ma spuchnięty mózg? Natalia Klimas zdradza szczegóły ciąży

Aktorka ma spuchnięty mózg? Natalia Klimas zdradza szczegóły ciąży

Zdrowie
Jakiś czas temu na Instagramie aktorka podzieliła się z fanami informacją o ciąży. W poście przyznała, że ona i jej mąż Mikołaj, będą mieli dziecko.Fani bardzo wspierają Natalię, która o wszystkim ich informuje. Ostatnio podzieliła się zabawną anegdotą z wizyty u lekarza. Zobacz film.
Białe truskawki. Właściwości oryginalnej odmiany

Białe truskawki. Właściwości oryginalnej odmiany

Zdrowie
Swoim smakiem i nazwą nawiązują do ananasa, mimo że nie mają z nim nic wspólnego. Pineberries, czyli białe truskawki to odmiana pochodząca z Ameryki Płd. Dojrzałe owoce tej odmiany są białe i wyglądają jak… niedojrzałe czerwone. Dodatkowo są mniejsze, delikatniejsze i słodsze w smaku od czerwonej odmiany. Podobnie tak czerwone truskawki, białe są źródłem wielu witamin, m.in. A, B1, B2, B6, C, E. Witamy te poprawiają wygląd skóry, działają też antynowotworowo. Truskawki te zawierają cenne wartości odżywcze - błonnik, kwas foliowy, wapń, potas, magnez, sód. Wspomagają prace układu sercowo-naczyniowego, mięśnie, kości i mózg - pomagając w koncentracji. Truskawki białe są moczopędne i działają oczyszczająco, pomagając przy odchudzaniu. Najlepiej smakują zjadane na surowo. Ze względu na wysoką cenę, często są tylko dodatkiem do deserów i ciast.
Grzyby mogą chronić mózg przed demencją

Grzyby mogą chronić mózg przed demencją

Zdrowie
Grzyby choć chętnie spożywane, nadal nie są doceniane jeśli chodzi o ich wartości odżywcze. Być może zmieni się to z czasem, gdyż specjaliści ds. żywienia, odkrywają kolejne walory ich spożywania. 
Produkty, które zmniejszają ryzyko udaru

Produkty, które zmniejszają ryzyko udaru

Zdrowie
Udar mózgu w swoich początkowych objawach jest trudny do rozpoznania. W przypadku jego wystąpienia, liczy się każda minuta, aby pomóc osobie, która go doznała. Warto starać się w miarę swoich możliwości ograniczyć ryzyko jego wystąpienia, stosując odpowiednią dietę. 
Cukrowy post. 40 dni bez słodkości

Cukrowy post. 40 dni bez słodkości

Ciekawostki
Pewien mężczyzna w USA postanowił z okazji Wielkiego Postu na 40 zrezygnować ze spożycia cukru. Jego eksperyment potwierdza wyniki wielu badań, z których płynie jeden wniosek: cukier uzależnia. Pierwsze dni cukrowego detoksu nie były łatwe. Mężczyzna porównał je do głodu narkotykowego. Zjadał dużo więcej węglowodanów, co pomagało mu w zabiciu cukrowego głodu. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, cukier ma na mózg podobne działanie jak narkotyki. Spożycie czegoś słodkiego aktywuje układ nagrody – zbiór struktur w mózgu odpowiedzialny za motywację i samokontrolę. Każde jedzenie, a szczególnie cukier, powoduje wyrzut dopaminy (sterującego układem nagrody neuroprzekaźnika). W miarę regularnego spożywania cukru, aby osiągnąć podobną przyjemność, potrzeba go więcej i więcej. Cukroholicy, podobnie jak narkomani, muszą więc z czasem zwiększać sobie dawkę. Kiedy po 40 dniach postu mężczyzna z USA znów zjadł coś słodkiego, przyznał, że smak jest zbyt intensywny. Jego tolerancja na cukier zdecydowanie spadła. Zbyt duże spożycie cukru jest niekorzystne dla zdrowia. Niestety, trudno go uniknąć. Producenci żywności często dodają go do wielu produktów. Nawet tam, gdzie zupełnie się go nie spodziewamy. Przeciętny Polak zjada dziennie odpowiednik 25 łyżeczek cukru. O 15 więcej niż zakłada norma. Efektem tego jest wzrost liczby osób otyłych i chorujących na cukrzycę typu 2. Choć nie trzeba całkowicie rezygnować z cukru, warto czytać skład produktów, aby uniknąć nadmiernego spożycia a słodycze i żywność przetworzoną zamienić na owoce i posiłki przygotowane w domu.
Konsekwencje niedoboru witaminy D. Poważniejsze, niż dotąd myślano

Konsekwencje niedoboru witaminy D. Poważniejsze, niż dotąd myślano

Ciekawostki
Masz problemy z pamięcią i trudności z koncentracją? Przetwarzanie informacji stało się wolniejsze i trudniejsze? To może świadczyć o niedoborze witaminy D. Do tej pory kojarzyliśmy ją głównie z wapniem i kośćmi. Tymczasem brak witaminy D źle wpływa także na pracę naszego mózgu. Z badań przeprowadzonych na szczurach na Uniwersytecie w Queensland wynika, że u gryzoni pozbawionych witaminy D dochodziło do uszkodzeń w mózgu w obszarze sieci perineuronalnych. To odbijało się niekorzystnie na zaburzeniach procesów poznawczych, funkcjach nauki czy zapamiętywania. Wydaje się, że w dzisiejszym świecie trudno o niedobór witaminy D, tymczasem zmaga się już z tym ponad miliard ludzi na całym świecie. Według ekspertów istnieje również związek między niedoborem witaminy D a chorobami psychicznymi. Dalsze badania mają potwierdzić, czy jej niedobór zwiększa prawdopodobieństwo np. schizofrenii.
4 objawy udaru. Musisz je znać

4 objawy udaru. Musisz je znać

Zdrowie
Udar niedokrwienny mózgu to bardzo groźna choroba, która może prowadzić do śmierci. W przypadku udaru ważne jest wczesne zauważenie objawów. Jeśli chory trafi pod opiekę medyczną w ciągu trzech godzin od rozpoznania symptomów, istnieją duże szanse na wyleczenie. Jakie są 4 charakterystyczne objawy udaru mózgu? Zobacz film.
Roztargnienie może być objawem udaru

Roztargnienie może być objawem udaru

Zdrowie
Roztargnienie, częste zapominanie i ''gubienie myśli'' może świadczyć o tzw. ''cichym udarze'', który jest główną przyczyną otępienia i udaru mózgu. Uszkodzenie drobnych naczyń mózgowych jest jednym z najczęstszych neurologicznych zaburzeń starzenia. Powoduje zmiany w przepływie krwi do mózgu i uszkadza substancję. Jest ona odpowiedzialna za uczenie się. Jej uszkodzenie może powodować problemy z pamięcią i zaburzać funkcje poznawcze. Według bada, osoby z uszkodzeniem substancji białej spowodowanej ''cichymi udarami'' były bardziej roztargnione i nieuważne, niż osoby bez tych zaburzeń. Zobacz film.
Najlepsze produkty, które wspomagają rozwój mózgu dziecka

Najlepsze produkty, które wspomagają rozwój mózgu dziecka

Zdrowie
Mózg przez pierwszy rok życie powiększa się trzykrotnie. Najintensywniejszy rozwój przypada na pierwsze 3 lata życia. Wtedy tez osiąga 3/4 wielkości mózgu dorosłego człowieka. Zachodzą wówczas istotne zmiany, a liczba wykształconych w tym okresie neuronów pozostanie już taka przez resztę życia. Zobacz film.
Pszczoły potrafią liczyć. I to bardzo dobrze

Pszczoły potrafią liczyć. I to bardzo dobrze

Ciekawostki
Pszczoły miodne potrafią dobrze liczyć. Do odejmowania i dodawania wykorzystują kolory. Do takich wniosków doszli naukowcy z Francji i Australii. Wyniki badań opublikowali w "Science Advances". Jak udało im się odkryć matematyczne zdolności pszczół? Przeprowadzili eksperyment wykorzystujący zdolności owadów związane z widzeniem kolorów. Nauczyli je kojarzyć kolor niebieski z dodawaniem, a żółty z odejmowaniem. Na koniec naukowcy zorganizowali pszczołom test. Poprawne odpowiedzi stanowiły między 60 proc. a 75 proc. przypadków. Pszczoły poradziły sobie więc bardzo dobrze, biorąc pod uwagę, że ich mózg ma tylko milion neuronów, podczas gdy ludzki składa się z 86 miliardów takich komórek. Zdolności matematyczne pszczół są więc duże.
Guzy mózgu. Uważaj na te wczesne objawy

Guzy mózgu. Uważaj na te wczesne objawy

Zdrowie
Wiele z nich łatwo zbagatelizować. Oto 5 wczesnych objawów guza mózgu. Są to m.in. bóle głowy - długotrwałe, silne i niezwiązane z żadną chorobą są sygnałem alarmowym. Zwłaszcza jeśli występują tuż po przebudzeniu. Uczucie omdlenia, któremu towarzyszą zaburzenia wzroku podczas wstawania z pozycji siedzącej to również jeden z objawów. 
7 nawyków, które niszczą mózg

7 nawyków, które niszczą mózg

Zdrowie
Mózg wysyła impulsy do całego ciała i dzięki temu możliwe są różne procesy, które zachodzą w organizmie. Jego dobra kondycja jest zatem bardzo ważna. Oto kilka nawyków, które źle wpływają na pracę mózgu. 
Stres zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

Stres zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

Zdrowie
Życie w stresie powoduje poważne konsekwencje zdrowotne. Wpływa negatywnie na kondycję serca. Naukowcy odkryli jednak kolejne powody ku temu, aby walczyć ze stresem. 
Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania

Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania

Ciekawostki
Eksperci z Wielkiej Brytanii zbadali ponad 9,5 tys. osób w średnim wieku. Zwracali uwagę na wiele rzeczy, ale najważniejszą z nich była otyłość. Okazało się, że na każdych 5 osób, jedna cierpi na otyłość. Przy okazji wskaźnika masy ciała (BMI), badano objętość mózgu. Naukowcy zaobserwowali związek pomiędzy wagą, a inteligencją. U osób otyłych – z większym wskaźnikiem BMI i większą objętością bioder – zauważono mniejszą objętość istoty szarej, czyli skupiska tzw. szarych komórek w mózgu, która odpowiada za naszą pamięć i inteligencję. Osoby otyłe mają po prostu mniej miejsca w mózgu na szare komórki, odpowiadające za wymienione cechy. Naukowcy przyznają jednak, że wciąż jeszcze nie wiedzą, dlaczego istnieje związek między wagą a mózgiem.
Jedzenie, które pogarsza pamięć. Lepiej unikać

Jedzenie, które pogarsza pamięć. Lepiej unikać

Zdrowie
To co jemy ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu. W zależności od tego jak wygląda nasza dieta, możemy nasz organizm wzmacniać lub mu szkodzić. Jakie produkty należy omijać, aby nie narażać mózgu na rozwój chorób?
Optyczne manipulacje Moneta

Optyczne manipulacje Moneta

Nauka
Obrazy francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta są znane na całym świecie z pięknych obrazów natury. Badacze odkryli, że styl charakterystyczny w jego sztuce może mieć nietypowy wpływ na nasz mózg. Malarz wykorzystywał bardzo ubogą paletę kolorów, a mimo to obrazy są za każdym razem wyjątkowe. Dlaczego każde z nich wydaje się inne? Może chodzić o sposób, w jaki nasze oczy przyjmują fale światła. Siatkówki w oczach składają się z trzech różnych rodzajów czopków, które umożliwiają widzenie barw. Odbierają fale świetlne o różnej długości: niebieskie, zielone i czerwone. Dzięki temu możemy zobaczyć bardzo dużo odcieni tego samego koloru. Gdy siatkówki przetwarzają te informacje, podróżują do kory wzrokowej w tylnej części mózgu. Zdaniem badaczy, dzieła Moneta manipulują naszą percepcją.
Ćwiczenia 3 razy w tygodniu odmładzają mózg o 10 lat

Ćwiczenia 3 razy w tygodniu odmładzają mózg o 10 lat

Zdrowie
Sport to zdrowie. We wszystkim należy jednak zachować umiar. Badanie przeprowadzone przez Duke University Medical Center w USA na grupie 160 osób powyżej 65 lat rozwiewa wątpliwości. Wyniki opublikowano na łamach pisma ”Neurology ”. Zobacz film.
Ciało ostrzega przed udarem

Ciało ostrzega przed udarem

Zdrowie
Co roku w Polsce 70 tysięcy osób przechodzi udar mózgu. To jedna z głównych przyczyn zgonów w naszym kraju. Warto znać objawy świadczące o zbliżającym się udarze. Zobacz film.
Kawa chroni przed parkinsonem

Kawa chroni przed parkinsonem

Zdrowie
Naukowcy z Rutgers Robert Wood Johnson Medical School odkryli w kawie związek, który w połączeniu z kofeiną może wspomóc walkę z chorobą Parkinsona i otępieniem Lewy'ego. To dwie postępujące i obecnie nieuleczalne choroby związane ze zwyrodnieniem mózgu. Wcześniejsze badania wykazały, że picie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. Oprócz kofeiny, której działanie jest dobrze poznane, ziarna kawy zawierają mnóstwo innych mniej znanych związków. Zobacz film.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 7następne