Wyniki wyszukiwania dla:

lidar

Liczba wyników: 3

Utracone miasto. Powstała spektakularna rekonstrukcja

Utracone miasto. Powstała spektakularna rekonstrukcja

Ciekawostki
Spektakularną rekonstrukcję przygotowali studenci z Uniwersytetu w Witwatersrand. Przestawia południowoafrykańskie miasto z XV wieku, które "zniknęło" z powierzchni na skutek wojen domowych. Kweneng znajdowało się na południe od Johannesburga i zostało zrekonstruowane dzięki technologii LIDAR. Według ekspertów, w mieście mieszkało maksymalnie 10 tys. osób. Prace związane z poznaniem historii miasta prowadzone są od dziesięcioleci, ale dopiero teraz oprócz zdjęć lotniczych wykorzystano skanowanie laserowe. Kweneng upadło na skutek wojen domowych, które miały miejsce w I połowie XIX wieku. Według niektórych szacunków, zginęły wtedy nawet 2 mln ludzi.
Kamery termowizyjne usprawnią autonomiczne samochody. Zobaczą przeszkody z 200 m

Kamery termowizyjne usprawnią autonomiczne samochody. Zobaczą przeszkody z 200 m

Motoryzacja
Kamery termowizyjne montowane obecnie w luksusowych samochodach pozwalają wychwycić obecność obiektu na drodze z odległości nawet 200 metrów, zapewniając kierowcy niemal trzykrotnie więcej czasu na reakcję niż zwykłe reflektory. Wkrótce kamery takie mogą się stać podstawowym wyposażeniem inteligentnych samochodów autonomicznych. Pozwolą dostrzec pieszych z dużej odległości, pozwalając maszynie szybciej zareagować na zdarzenia drogowe i zwiększyć szansę na uniknięcie wypadku. Zaprezentowano już pierwszy autonomiczny pojazd wyposażony w kamery termowizyjne.
Zeskanowali teren. Odnaleźli zaginione miasto

Zeskanowali teren. Odnaleźli zaginione miasto

Ciekawostki
Na wschodnim zboczu wzgórz Suikerbosrand pod Jahannesburgiem naukowcy odnaleźli właśnie zaginione prawie 200 lat temu miasto. Dokonali tego za pomocą urządzenia zwanego LIDAR, które jest połączeniem lasera z teleskopem. Osada powstała co najmniej 500 lat temu. Znikła z powierzchni ziemi w XIX wieku, kiedy doszło do wojny domowej zwanej Difeqane. Dzięki technologii LIDAR wiadomo, że miasto miało blisko 10 km długości i ok. 2 km szerokości. Prof. Karim Sadr z Uniwersytetu w Witwatersrand ma nadzieję, że to dopiero początek badań.