Wyniki wyszukiwania dla:

lek

Liczba wyników: 127

W Polsce może zabraknąć leków.

W Polsce może zabraknąć leków. "Jest takie ryzyko"

Finanse
- Jest lista leków, których brak nam grozi - mówi Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Jednym z powodów może być to, że leki w Polsce są jednymi za najtańszych w Europie. Dlatego zdarza się, że są podkupowane za granicę. - Są sytuacje, kiedy to jest legalne i takie, kiedy to jest nielegalne. Ta lista ma ograniczyć wywóz, bo jeśli lek się na niej znajduje, to trzeba zapytać o zgodę na jego wywiezienie - tłumaczy.
Nowa jednostka naukowa ma ambitny plan:

Nowa jednostka naukowa ma ambitny plan: "Za 5 lat nowoczesny polski lek"

Polska
- My chcemy, żeby startupy, zanim pójdą do Amerykanów, przyszli do nas. Żeby te technologie w Polsce zostały, żebyśmy nie byli potem odbiorcą technologii de facto swoich, które zostały skomercjalizowane w USA i są nam sprzedawane po wyraźnie droższych kosztach. Myślę, że za 5 lat to jest zupełnie realne, żeby wprowadzić polski lek, mamy ogromny potencjał naukowy, infrastrukturę - mówił money.pl podczas Impact w Krakowie dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
Impact19: Rozmowa z dr. Radosławem Sierpińskim, Agencja Badań Medycznych

Impact19: Rozmowa z dr. Radosławem Sierpińskim, Agencja Badań Medycznych

Polska
Z prezesem Agencji Badań Medycznych dr. Radosławem Sierpińskim podczas Impact w Krakowie rozmawialiśmy o finansowaniu badań nad lekarstwami i miliardowych zyskach dla gospodarki, które już za kilka lat mógłby zapewnić nowy lek polskiej produkcji.
Aspiryna nie pomoże na zawał. Lekarze odradzają

Aspiryna nie pomoże na zawał. Lekarze odradzają

Ciekawostki
Przez bardzo długi czas popularny lek przeciwbólowy był postrzegany jako skuteczny sposób, by zapobiec zawałowi. Okazuje się, że mała dawka aspiryny dziennie wcale nie zmniejsza ryzyka ataku serca. Mało tego potencjalne korzyści z jej regularnego zażywania nie przewyższają ryzyka, które za tym idzie. Tak wynika z opublikowanych ostatnio rekomendacji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podkreślono w nich, że w zapobieganiu chorobom serca najskuteczniejsza jest zmiana szkodliwego stylu życia, kontrola ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, czy rzucenie palenia. Dotyczy to zwłaszcza osób zdrowych. Zmiana nawyków powinna mieć pierwszeństwo przed profilaktycznym zażywaniem tabletek aspiryny. Zwiększa ona bowiem ryzyko krwawienia, zwłaszcza z przewodu pokarmowego.

"Wampirza" terapia. Eksperci ostrzegają: to niebezpieczne

Ciekawostki
"Wampirza terapia" to nowy medyczny hit wśród bogatych Amerykanów. Kilka klinik w USA, za cenę ok. 10 tys. dolarów, oferuje przetoczenie osocza krwi młodych osób. Ma to rzekomo być cudowny lek na dolegliwości związane ze starością. Terapia ma leczyć demencję, chorobę Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy zespół stresu pourazowego. Oferujące ją kliniki prowadzą ją pod przykrywką badań klinicznych, nie spełniają one jednak ich rygorów. Amerykańska federalna agencja ds. żywności i leków (FDA) wydała ostrzeżenie przed kontrowersyjną terapią. Nie ma żadnego dowodu na to, że przynosi ona jakiekolwiek korzyści zdrowotne, a konsekwencje jej stosowania mogą być dla pacjentów przykre. Mogą być to m.in. przeciążenie układu krążenia, alergie, urazy płuc, czy zakażenie. Osocze to składnik krwi, który odpowiada m.in. za jej krzepnięcie. Jeśli stosuje się je w medycynie, to zawsze udowodnione korzyści przewyższają potencjalne szkody.

"Radowe dziewczyny". Nieświadomie szły na śmierć w męczarniach

Ciekawostki
Gdy Maria Skłodowska-Curie odkryła promieniotwórczy rad w 1898 r., dość szybko stało się jasne, że nie jest to w pełni bezpieczna substancja. Mimo to, pierwiastek nawet na początku XX w. uchodził za cudowny lek. Wiedziano bowiem, że niszczy komórki nowotworowe. Nie pomyślano, że oprócz raka, niszczy też zdrowe komórki. Do kupienia były więc np. toniki, pudry i inne produkty z radem. Rad ma też inną właściwość – świeci w ciemności. Zaczęto więc malować farbą z dodatkiem radu tarcze zegarków. W czasie I wojny światowej używali ich amerykańscy żołnierze. Firma produkująca zegarki zatrudniała do malowania tarcz młode dziewczyny, często nawet 14-letnie. Praca była bardzo dobrze płatna i lekka. Dziewczynom kazano oblizywać pędzelek przed zanurzeniem go w radioaktywnej farbie, by ją oszczędzać. Pracownicom nie powiedziano, że to niebezpieczne, wręcz przekonywano je, że rad jest całkowicie niegroźny i "zaróżowi im policzki". Nikt jakoś nie zwrócił uwagi, że mężczyźni, którzy produkowali radową farbę dostali specjalne stroje. Toksyczny pierwiastek kumulował się w kościach pracownic, powoli je zabijając w męczarniach. Gniły im szczęki, pękała skóra, bolały stawy. Jako przyczynę zgonu lekarze wpisywali inne choroby, np. syfilis. Skala zjawiska była tak duża, że w 1924 r. już nikt nie chciał pracować w fabryce zegarków. Powoli stawało się jasne, że radowa farba jest zabójcza. Firma, która ją produkowała, wypierała się odpowiedzialności i fałszowała raporty medyczne. Umierające dziewczyny musiały szukać sprawiedliwości przed sądem. Gdy ekshumowano jedną z ofiar zatrucia (zmarła w 1922 r.) okazało się, że jej kości wciąż świecą w ciemności. Ofiarom ostatecznie udało się wywalczyć odszkodowania. Radu z organizmu nie da się usunąć. Okres połowiczego rozpadu tego pierwiastka to 1600 lat.
Lek na smog - test oczyszczacza IDEAL AP 40 PRO

Lek na smog - test oczyszczacza IDEAL AP 40 PRO

Technologia
Smog to nie tylko problem, gdy spacerujemy czy idziemy do pracy. Trujący dym wdziera się także do naszych domów. Sprawdzamy, jak urządzenie oczyszcza pomieszczenie wielkości 15 m2 z pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM10. 
Lekarstwo na raka?

Lekarstwo na raka?

Zdrowie
Firma AEBi pracuje nad kuracją przeciwnowotworową, która ma być skuteczna od pierwszego dnia, tania i bez efektów ubocznych. Otrzymamy pierwsze "kompletne lekarstwo na raka" - poinformował dziennik "The Jerusalem Post". Potencjanie przełomowy lek o nazwie MuTaTo byłby kombinacją kilku peptydów zabijających komórki rakowe. Peptydy są krótkimi łańcuchami zbudowanymi z aminokwasów. Są nietoksyczne dla zdrowych komórek (uodparniają się), ale śmiercionośne dla komórek rakowych. Swój produkt Izraelczycy porównują do koktajlu leków przeciw HIV, który zamienił ją w chorobę przewlekłą.
Syrop na kaszel. Obalamy mit

Syrop na kaszel. Obalamy mit

Styl życia
Trwa sezon na przeziębienia, a wraz z nim na reklamy przeróżnych syropów na kaszel. Wielu producentów chwali się, że wynaleźli specyfik, dzięki któremu nie trzeba wiedzieć czy dany kaszel jest suchy czy mokry. Nie można jednak wierzyć w cuda. Oto dlaczego: po pierwsze kaszel dzielimy na dwa rodzaje: produktywny (mokry) i nieproduktywny (suchy). W przypadku tego pierwszego leki powinny być wykrztuśne. Ten drugi rodzaj powinien być tłumiony. Może bowiem powodować pękanie naczynek krwionośnych. Tzw. syropy 2 w 1 zawierają substancje zarówno wykrztuśne jak i hamujące kaszel. To przeciwstawne działanie. Prowadzi tylko do tego, że powstaje więcej wydzieliny, której nie możemy wykrztusić. Jeśli kaszel trwa zbyt długo, po prostu zgłoś się do lekarza, który przepisze odpowiedni lek.
Nawet co setny lek w Polsce to podróbka. Eksperci ostrzegają

Nawet co setny lek w Polsce to podróbka. Eksperci ostrzegają

Polska
– Fałszowanych leków jest bardzo dużo w Polsce i bardzo dużo w Europie – ostrzega w programie "Money. To się liczy" dr Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków. W Polsce nawet co setny farmaceutyk może być podróbką, a Polacy wydają na nie ponad 100 mln zł rocznie. – Bazary, sex-shopy czy siłownie, tam leki nie powinny się znajdować – dodaje dr Anna Kowalczuk.
Napój z żelatyny na ból stawów

Napój z żelatyny na ból stawów

Zdrowie
Choć żelatyna jest stosowana przede wszystkim w przemyśle spożywczym, jej prozdrowotne właściwości znane są nie od dziś. Żelatyna, cenne źródło dwóch aminokwasów wspomagających naprawę tkanki łącznej, jest uznawana za naturalny lek na bóle stawów. Coraz większą popularnośćw walce z bólami stawów zdobywa kuracja na bazie napoju z żelatyny. Jak go przygotować? Zobacz film.
Cudowne właściwości żyworódki. Polacy na tropie nowego leku

Cudowne właściwości żyworódki. Polacy na tropie nowego leku

Ciekawostki
Pochodzi z Madagaskaru, ale gości w doniczkach wielu domów Polaków. Mowa o żyworódce - roślinie, która jest żyjącą apteczką. Roślina działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i regenerująco. Jednak naukowcy z Łodzi i Puław odkryli jej kolejne zastosowanie. Okazuje się, że żyworódka wpływa na białka znajdujące się we krwi. Chodzi o enzym, który ma właściwości zapobiegające krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Odkrycie Polaków może być wstępem do stworzenia nowych leków przeciwzakrzepowych. To zapobiegłoby śmierci wielu pacjentów z zawałem czy zakrzepem.
Zamiast odmierzyć, łyknął z butelki. 31-latka z problemem erekcji dotknął większy problem

Zamiast odmierzyć, łyknął z butelki. 31-latka z problemem erekcji dotknął większy problem

Ciekawostki
Pewien 31-latek w wyraźny sposób przekonał się, dlaczego nie wolno ignorować zaleceń lekarza. Mężczyzna dostał lek w płynie na zaburzenia erekcji. Zamiast odmierzyć pipetą dawkę 50 mg, wziął po prostu łyk z butelki. Niemal natychmiast coś złego zaczęło się dziać z jego wzrokiem. Gdy zgłosił się na pogotowie, wszystko widział już zabarwione na czerwono. Lekarze zdiagnozowali u 31-latka trwałe uszkodzenie siatkówki. Ku zaskoczeniu ekspertów, siatkówka mężczyzny była tak zniszczona, jakby cierpiał na chorobę dziedziczną. Już wcześniej badacze ostrzegali, że składnik Viagry - sildenafil może być niebezpieczny dla oka. Z testów przeprowadzanych na myszach wynikało jednak, że zaburzenia mijały w ciągu 24 godz. 31-latek raczej nie ma jednak szans, by znów widzieć normalnie. Mimo zabiegów jego widzenie nie poprawiło się, a minął już rok. Wkrótce przypadek 31-latka zostanie dokładnie opisany w magazynie medycznym "Retinal Cases".
Czosnek - naturalny sposób na jesienne infekcje

Czosnek - naturalny sposób na jesienne infekcje

Zdrowie
W sezonie jesienno-zimowym nie powinno zabraknąć czosnku w naszej kuchni. To bardzo skuteczny naturalny antybiotyk. Zobacz, na jakie jeszcze dolegliwości warto go stosować.                                      
Sekretny lek królowej Elżbiety Łokietkówny

Sekretny lek królowej Elżbiety Łokietkówny

Ciekawostki
Spirytus, olejek zapachowy rozmarynowy i olejek zapachowy tymiankowy - to pierwszy skład cudownego eliksiru. Nazwano go "wodą królowej węgierskiej", bo jedna z legend głosi, że królowa Elżbieta Łokietkówna jest jego autorką. Wątek eliksiru opisuje Kamil Janicki w książce "Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo". Dzięki swoim cudownym właściwościom tajemnicza mikstura pięknie pachniała i pomagała zachować młodość. Kronikarze uważali, że Elżbieta Łokietkówna w wieku 60 lat wyglądała na trzydziestolatkę. Legenda głosi, że królowa chora na podagrę odzyskała zdrowie właśnie dzięki swojej miksturze. Elżbieta zmarła dopiero w wieku 75 lat, co wówczas było niespotykane. Jej tajemniczy eliksir miał właściwości zarówno lecznicze, jak i zapachowe dlatego Łokietkównę uważa się za twórczynię pierwszych perfum.
Aspiryna pomoże doprać plamy

Aspiryna pomoże doprać plamy

Zdrowie
Aspiryna może nam posłużyć nie tylko jako lek. Będzie pomocna również w wielu domowych czynnościach, jak np. pranie. Sprawdź, jak z pomocą aspiryny, możesz przywrócić dawną biel Twoich ubrań. 
#11 pytań o przemyt medycznej marihuany cz. 2

#11 pytań o przemyt medycznej marihuany cz. 2

Styl życia
Jak wygląda przemyt medycznej marihuany, ile zarabia diler oraz jak czuje się chory po zażyciu dawki oleju z konopi  – na te pytania odpowiada Kuba Gajewski, wiceprezes "Wolnych Konopi". W rozmowie z Marianną Fijewską mówi o tym, jak wielu śmiertelnie chorych Polaków próbuje nielegalnie zdobyć lek. –Medycyna konwencjonalna ich skreśliła. To dla nich ostatnia szansa – mówi Gajewski.
Diklofenak może mieć niebezpieczne skutki uboczne

Diklofenak może mieć niebezpieczne skutki uboczne

Zdrowie
Powszechnie stosowany między innymi przy reumatoidalnym zapaleniu stawów czy zwyrodnieniach kręgosłupa. Pomocny w nerwobólach, bólach miesiączkowych, zapaleniu przydatków, stanach zapalnych oczu. Duńscy lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus przeanalizowali dane medyczne około 6 milionów ludzi, którzy stosowali leki z zawartością diklofenaku i ludzi zażywających inne środki przeciwbólowe. Wynika, że wyższe zagrożenie problemami z sercem i układem krążenia wystąpiło przy przyjmowaniu środków zawierających diklofenak może zwiększyć ryzyko zawału serca, aż o połowę.
Znany środek przeciwbólowy zwiększa ryzyko zawału i udaru

Znany środek przeciwbólowy zwiększa ryzyko zawału i udaru

Zdrowie
Naukowcy z British Medical Journal na podstawie wieloletnich badań wskazali, że jeden z bardziej popularnych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, powoduje znaczny wzrost ryzyka zachorowania na udar mózgu oraz zawał serca. Wzywają do zajęcia się tym problemem i ochrony zdrowia pacjentów. Co to za lek?  
Śliwki – zbawienne dla jelit

Śliwki – zbawienne dla jelit

Zdrowie
Śliwki to naturalny lek na zaparcia. Zawarty w nich błonnik usprawnia perystaltykę jelit. Dzięki temu łatwiej się nam wypróżnić.Wszystko co niepotrzebnie zalega w zwojach jelitowych zostaje wydalone.  Zobacz film.
Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Bakteryjna Mona Lisa. Naukowcy odtworzyli słynny obraz

Ciekawostki
Ile bakterii E. coli potrzeba do namalowania Mony Lisy? Około miliona. Tylu genetycznie zmodyfikowanych bakterii użyli włoscy naukowcy do stworzenia repliki dzieła Leonarda Da Vinci. Bakterie zostały wyposażone w zdolność fotokinezy. Dzięki temu naukowcy mogli kontrolować ich ruch za pomocą światła. E. coli potrafią w sekundę przemierzyć dystans 10 długości ich komórki. Ułożenie się w portret Mony Lisy zajęło zmodyfikowanym bakteriom 4 minuty. Naukowcy odtworzyli tez portrety Alberta Einsteina i Charlesa Darwina. Po co to wszystko? Za pomocą takich sterowalnych bakterii można stworzyć nową generację mikromechanizmów. Na przykład, otoczony bakteriami lek mógłby być dostarczony w pożądane miejsce.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 7następne