Wyniki wyszukiwania dla:

laser

Liczba wyników: 22

Przeskanowali teren w Sudetach. Niezwykłe, co ujawnił laser

Przeskanowali teren w Sudetach. Niezwykłe, co ujawnił laser

Ciekawostki
18 nieznanych wcześniej fortyfikacji z XVIII i XIX w. odkrył w Sudetach archeolog Michał Filipowicz. Są to umocnienia ziemne, które dzisiaj nie zawsze wyraźnie rysują się na powierzchni. Najwięcej fortyfikacji znajduje się w rejonie Kłodzka. Pochodzą one z XIX w. Dochodziło tam wtedy do starć armii pruskiej z wojskami Napoleona. Umocnienia zbudowano, by zabezpieczyć miasto przed szturmem. Odkryte fragmenty fortyfikacji zachowały się słabo - widoczne są uformowane skarpy, tzw. stoki bojowe. Trzy nieznane do tej pory fortyfikacje znajdują się nieopodal Mieroszowa. Filipowicz znalazł też umocnienia w okolicach Jeleniej Góry. Są one jeszcze starsze. Pochodzą z czasów wojen śląskich. Archeolog uważa, że jedno z umocnień jest w miejscu średniowiecznego gródka. Świadczy o tym jego specyficzny kształt. Umocnienia odkryto dzięki technologii laserowego skanowania lotniczego (ALS).
Rozpoznają cię po biciu serca. Pentagon opracował nowy system kontroli

Rozpoznają cię po biciu serca. Pentagon opracował nowy system kontroli

Technologia
Serce każdego z nas bije nieco inaczej. Jego ton i tempo to cecha charakterystyczna jak linie papilarne. Właściwość ta zaintrygowała amerykańskie służby specjalne. Na ich zlecenie Pentagon zbudował specjalne urządzenie, pozwalające z dużej odległości identyfikować osoby na podstawie dźwięku bicia serca. Wynalazek nazywa się Jetson, a użyta technologia to wibrometria laserowa. Wykorzystuje ona promień lasera do badania drgań powierzchni ciała spowodowanych biciem serca. Jetson działa z odległości 200 metrów i ma 95 proc. dokładność, która ponoć może być jeszcze wyższa. Są pewne ograniczenia. Laser będzie skuteczny na osobie noszącej lekki strój, ale nie zimowy płaszcz czy grubą kurtkę. Jetson ma jedną podstawową przewagę nad używanym do tej pory do identyfikacji rozpoznawaniem twarzy. Działa w całkowitej ciemności i nie da się go oszukać okularami, brodą czy szalem. Może być też wycelowany w identyfikowaną postać z góry, na przykład z drona. Czas nagrywania próbki bicia serca konieczny do rozpoznania to 30 sekund. Technologia ta może znaleźć nie tylko militarne zastosowanie. Pozwoliłaby na przykład na bezprzewodowe monitorowanie serc pacjentów w szpitalach lub zdalne kontrole lekarskie bez konieczności wychodzenia z domu.
Rosyjski laser bojowy. Nowa broń wchodzi do służby

Rosyjski laser bojowy. Nowa broń wchodzi do służby

Ciekawostki
Rosyjskie ministerstwo obrony pochwaliło się w mediach społecznościowych nową bronią. Według wiceministra Jurija Borysowa, laser Pierieswiet ma niszczyć cele w ułamki sekund. Rosjanie nie ujawnili jak dokładnie działa system, ani do czego służy. Eksperci podejrzewają jednak, że będzie to element systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego. Może też ochraniać rosyjskie pociski międzykontynentalne oślepiając systemy obronne przeciwnika. Pierieswiet ma kilkukrotnie zwiększać zdolności obronne Rosji.
Naukowcy z MIT chcą wysłać laser w kosmos. Sygnał ma odebrać obca cywilizacja

Naukowcy z MIT chcą wysłać laser w kosmos. Sygnał ma odebrać obca cywilizacja

Nauka
Jeśli nie jesteśmy we wszechświecie sami, może warto byłoby dać znać obcym cywilizacjom, że na Ziemi ktoś mieszka. Takim tropem poszło dwóch naukowców z MIT. Zaproponowali oni coś na kształt kosmicznej latarni morskiej. Jej funkcję miałby pełnić laser o mocy od 1 do 2 MW, skoncentrowany za pomocą gigantycznego teleskopu o średnicy 30-40 m. 
Tak będzie wyglądał czołg przyszłości. Będzie budził postrach na polu bitwy

Tak będzie wyglądał czołg przyszłości. Będzie budził postrach na polu bitwy

Technologia
Międzynarodowy koncern zbrojeniowy BAE Systems zaproponował serię ulepszeń do brytyjskiego czołgu Challenger 2. Nowe systemy zamienią konstrukcję z początku lat 90. XX w. w prawdziwy czołg przyszłości. "Aktywny system ochrony" automatycznie wykrywa pociski przeciwczołgowe i unieszkodliwia je odpalając ładunki obronne. Dzięki laserom potrafi skierować swoje działa w stronę, z której przylatują. Jest też wyposażony w wysokiej jakości kamery na podczerwień, które pozwalają załodze poruszać się w ciemności. 
Kosmiczny promień śmierci

Kosmiczny promień śmierci

Technologia
Pracują nad nim Rosjanie. Teoretycznie ma służyć do niszczenia kosmicznych śmieci, które zagrażają lotom w kosmos. Eksperci obawiają się jednak, że pokojowe zamiary to tylko przykrywka, a laser będzie częścią rosyjskiego arsenału.
Puszczali wiązki laserowe z samolotu. Odnaleźli

Puszczali wiązki laserowe z samolotu. Odnaleźli "zaginione miasto"

Ciekawostki
Tysiącletnie, "zaginione", miasto piramid zostało odnalezione w sercu Meksyku. Odkrycia dokonano za pomocą laserów. Wiązki wysyłano z samolotu i mierzono odbite impulsy. W ten sposób powstała mapa. Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego Kolorado, piramidy były zbudowane tak gęsto, że przypominają współczesny Manhattan. Miasto nazywało się Angamuco i zostało zbudowane przez grupę etniczną o nazwie Purepecha. Ich państwo było jedną z ważniejszych cywilizacji Mezoameryki.- Pomyśleć, że to masywne miasto istniało w sercu Meksyku przez cały czas i nikt o tym nie wiedział. To coś niesamowitego - mówi Chris Fisher, profesor antropologii na CSU. Według naukowców miasto miało powierzchnię 26 kilometrów kwadratowych i mieszkało w nim około 100 tysięcy osób. Zdaniem ekspertów znalezisko pomoże lepiej zrozumieć historię regionu, migracje ludności a nawet wczesne zmiany klimatu.
Znasz je z Gwiezdnych Wojen. Teraz możesz sam prowadzić bitwę na lasery

Znasz je z Gwiezdnych Wojen. Teraz możesz sam prowadzić bitwę na lasery

Technologia
Drony jak z Gwiezdnych Wojen? Proszę bardzo. Na rynek trafiają właśnie urządzenia, które znamy z kosmicznej sagi Lucasa. Nie tylko wyglądają jak prosto z filmu, jeszcze strzelają laserami i można nimi prowadzić kosmiczne bitwy.

"Księżycowa klątwa" - nikt nie potrafił jej wyjaśnić przez 5 lat

Technologia
W 2005 roku naukowcy postanowili precyzyjnie zmierzyć odległość Księżyca od Ziemi. W tym celu wykorzystali lasery, które skierowali na pozostawione na Księżycu reflektory. A wtedy zaczęli notować dziwaczne odczyty - co 4 tygodnie odbity promień lasera... zanikał. 
Dziewczynkę rozbawiła... kropka ze wskaźnika laserowego

Dziewczynkę rozbawiła... kropka ze wskaźnika laserowego

Ciekawostki
Myślicie, że na kropkę z laserowego wskaźnika reagują tylko koty? To może bawić także ludzi, czego dowodem jest ta oto dziewczynka z Południowej Afryki.
Czy wiesz, kto odkrył laser? - Gadzetomania.pl

Czy wiesz, kto odkrył laser? - Gadzetomania.pl

Technologia
Laser towarzyszy nam od dziesięcioleci. Wielu z nas korzysta z niego na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kto jest autorem tego pożytecznego wynalazku? Materiał pochodzi z Gadzetomania.pl
Jak działa rosyjska drukarka 3D, która drukuje przedmioty z metalu

Jak działa rosyjska drukarka 3D, która drukuje przedmioty z metalu

Technologia
Rosatom wdrożył na rynek pierwszą taką maszynę w Rosji. Laser o mocy 1 tysiąca Watów, temperatura 3 tys. stopni Celsjusza, trójosiowy układ skanowania optycznego, prędkość od 15 do 70 centymetrów sześciennych na godzinę i autorski, powstały w Rosji program, który ma zapewnić bezpieczeństwo przepływu informacji. Zabezpieczenia, jakie zastosowano, mają także zapobiegać szpiegostwu przemysłowemu i zapobiegać nieautoryzowanemu przepływowi danych.
Koci pościg po kuchennych szafkach

Koci pościg po kuchennych szafkach

Styl życia
Burnaby, Kanada. Do zabawy z kotem wystarczy naprawdę niewiele. Mały laserowy wskaźnik potrafi doprowadzić zwierzaka do szaleństwa. Ten kot rzucił się w pogoń za laserowym światłem po kuchennych szafkach.
#dziejesienazywo: Czy tatuaże są bezpieczne dla zdrowia?

#dziejesienazywo: Czy tatuaże są bezpieczne dla zdrowia?

Styl życia
Usunięcie tatuażu jest o wiele bardziej kłopotliwe niż jego wykonanie. Jedynym rozwiązaniem, by pozbyć się niechcianego obrazka lub napisu jest poddanie się zabiegowi laserowego usunięcia tatuażu. W #dziejesienażywo dermatolog, dr Maciej Krajewski opowiedział na czym polega laserowe usuwanie tatuaży i ile kosztuje taki zabieg. "Barwniki używane do tatuowania do czysta chemia. Ilość i pochodzenia składników w nich zwartych jest nieznana. Barwnik często wywołuje powikłania miejscowe czy reakcje alergiczne. Tatuaże mogą wywoływać zmiany nowotworowe. Część państw Unii Europejskiej wprowadziła normy ograniczają zawartość pierwiastków i metali ciężkich zawartych w tuszach - mówi dr Maciej Krajewski. Jaki laser wybrać do usuwania tatuażu?
Dancewicz o medycynie estetycznej: robię laser na plamy

Dancewicz o medycynie estetycznej: robię laser na plamy

Gwiazdy
Renata Dancewicz coraz chętniej komentuje sprawy społeczne. Jest zwolenniczką przede wszystkim szanowania wolności drugiego człowieka - w tym dania kobiecie prawa do decydowanie o sobie i własnym ciele. To bardzo nie spodobało się Małgorzacie Terlikowskiej. W TVN-ie doszło do ich starcia w trakcie dyskusji wokół tabletki dzień po. W podobnym tonie wypowiada się w kwestii korzystania z medycyny estetycznej. Dancewicz zwraca uwagę na to, że sama ma granicę, której nigdy nie przekroczy, jeśli chodzi o zmiany we własnym ciele, nie odmawia jednak prawa do tego innym.
Jak pozbyć się niechcianego tatuażu?

Jak pozbyć się niechcianego tatuażu?

Styl życia
- Pojawiły się technologie, które pozwalają na pozbycie się niechcianego tatuażu w całości, bez pozostawienia śladu. Pacjenci, którzy się decydują na taki zabieg, najczęściej chcą wymazać błędy młodości, zmienić tatuaż lub zmuszają ich do tego kwestie zdrowotne, bo barwniki, które są stosowane do wykonania tatuaży, mogą powodować zmiany alergiczne - mówi dr Maciej Krajewski, dermatolog. (kg)
#dziejesiewtechnologii: lasery na ISS

#dziejesiewtechnologii: lasery na ISS

Technologia
Po co Międzynarodowej Stacji Kosmicznej laser? To oczywiste ? do obrony przed zagrożeniami z kosmosu. Niestety, w planach NASA nie chodzi wcale o to, o czym mogliście początkowo pomyśleć. Przekonajcie się sami, o co! Dziś mamy również złe wiadomości dla właścicieli pirackich wersji Windows i wspominamy w paru słowach o premierze niezwykle oczekiwanego Wiedźmina 3.
#dziejesiewtechnologii: Laser bojowy

#dziejesiewtechnologii: Laser bojowy

Technologia
Myślicie, że strzelanie z laserów to wymysł rodem z kina czy powieści science-fiction? Możecie się bardzo zdziwić. Broń tego typu jest coraz bliżej, a jej możliwości już teraz mogą wywołać przerażenie. Żeby nie straszyć was aż tak bardzo, w tym odcinku mówimy również o polskiej premierze smartfona znanego z dobrej ceny i niezwykle stylowym zegarku od LG.
Monika Pietrasińska na imprezie promującej... laser

Monika Pietrasińska na imprezie promującej... laser

Gwiazdy
Kilka dni temu w warszawskim domu handlowym Vitkac odbyła się impreza promująca... laser. Marka Foton 4D zaprosiła na ściankę celebrytki, wśród których znalazła się Monika Pietrasińska, chętnie przyznająca się do "poprawiania" urody.
Antyczne wynalazki [Enigma]

Antyczne wynalazki [Enigma]

Sensacje
Mało kto wie, że wiele przedmiotów użytku codziennego oraz wynalazków ma swój pierwowzór w starożytności. Niektóre ówczesne pomysły zdecydowanie wyprzedzały swoją epokę. (ak)
Laser na piratów [Komisariat]

Laser na piratów [Komisariat]

Sensacje
Polska policja została wyposażona w nowy sprzęt, który pozwala namierzyć przekroczenie prędkości z bardzo dużej odległości. (wp)
poprzednie1 2 następne