Wyniki wyszukiwania dla:

lądowanie

Liczba wyników: 99

Lądowanie w burzy. Nagranie świadka

Lądowanie w burzy. Nagranie świadka

Wiadomości
W piątek w Wielką Brytanię uderzyła burza Erik. Wiatr w porywach osiągał ponad 130 km na godzinę. Świadek nagrał próbę lądowania w takich warunkach na lotnisku Leeds/Bradford w Anglii. Na wideo widać, jak Airbus A319 należący do British Airways, zostaje uderzony silnym wiatrem bocznym. Zmusza to pilota do przerwania lądowania i kolejnej próby po odejściu na drugi krąg. W weekend Wielka Brytania zmagała się ze zjawiskiem pogodowej bomby cyklonowej. Pojawia się wtedy, gdy ciśnienie niżu w średnich szerokościach geograficznych spada bardzo gwałtownie. Wiatr powalił na dwa samochody drzewo w mieście Buckfastleigh w hrabstwie Devon. Jedna osoba zginęła, druga została ranna.
Były prezes LOT o przyszłości lotnictwa: elektryczny samolot, lądowanie na budynkach

Były prezes LOT o przyszłości lotnictwa: elektryczny samolot, lądowanie na budynkach

Money. To się liczy
- Elektryczny samolot, czyli zmiana systemu napędu, to nie tylko oszczędności na paliwie, ale inna możliwość startu i lądowania, prędkości i wysokości przelotu byłyby inne. Będzie można latać szybciej, będzie można lądować na dachach budynków - mówił w programie "Money. To się liczy" Sebastian Mikosz, prezes Kenya Airways. Zdaniem byłego prezesa LOT w ciągu następnych 10-15 lat czeka nas rewolucja w podróżowaniu na dużych dystansach.
Jak Hitler planował pięciostronną inwazję na Wielką Brytanię

Jak Hitler planował pięciostronną inwazję na Wielką Brytanię

Wiadomości
Naziści planowali lądowanie 100 000 żołnierzy, 650 czołgów i 4 500 koni na angielskim wybrzeżu. Brytyjczycy przejęli po wojnie tajne dokumenty ujawniające plan inwazji na Wyspy Brytyjskie. Jedną z rzadkich kopii dokumentu wystawiono ostatnio na aukcję za 5 tys. funtów. Operacja "Morski Lew" była pierwotnie planowana na wrzesień 1940 roku. Naziści chcieli zaatakować w pięciu strategicznych punktach na wschodzie - od Kent do West Sussex. Po zabezpieczeniu przyczółków kolejne 500 000 niemieckich żołnierzy miało przenieść się w głąb lądu. Luftwaffe miało za zadanie najpierw przewagę w powietrzu nad Brytyjczykami. Tak się jednak nie stało. Słynna Bitwa o Anglię przerwała marzenia Hitlera o podboju Wlk. Brytanii.
Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Wiadomości
Myśliwiec z czasów II wojny światowej P-40 Kittyhawk rozbił się na Saharze w 1942 roku. Dokładnie 70 lat później przypadkowo znalazł go Polak Jakub Perka. Samolot RAF-u był w nienaruszonym stanie. Nawet uzbrojenie posiadało amunicję. To unikat na światową skalę. Na pokładzie znaleziono pełną dokumentację serwisową oraz narzędzia. Szczątków pilota nigdy nie znaleziono. Prawdopodobnie stracił orientację w pustynnym terenie. Wyczerpanie paliwa zmusiło go do lądowania. Sierżant Dennis Copping przeżył lądowanie, lecz zmarł potem na piaskach pustyni. Na początku 2018 roku, myśliwiec został pokazany w Muzeum El Alamein po przejściu "ohydnej" renowacji z rąk egipskiego rządu. Wiele osób nie kryło zbulwersowania. Ich zdaniem zniszczono cenny relikt.
Dwa samoloty vs. zła pogoda

Dwa samoloty vs. zła pogoda

Ciekawostki
Chwile grozy przeżyli pasażerowie dwóch linii lotniczych na lotnisku w Manchesterze. Samoloty pasażerskie z Austrii i Portugalii musiały dwukrotnie podchodzić tam do lądowania. Wszystkiemu winne były złe warunki atmosferyczne - silny wiatr i mroźny deszcz. Wiatr tak kołysał maszyny, że te nie mogły bezpiecznie osiąść na pasie startowym.
Pilot zdradza największe sekrety lądowań. Nie zdajesz sobie nawet z tego sprawy

Pilot zdradza największe sekrety lądowań. Nie zdajesz sobie nawet z tego sprawy

Wiadomości
Nocne lądowania są o wiele trudniejsze niż sądzą pasażerowie - ujawnia Mark Vanhoenacker, pilot i autor książki "Jak wylądować samolotem". Pilot podkreśla, że budynki lotnisk są dobrze oświetlane.
Awaryjne lądowanie na środku autostrady

Awaryjne lądowanie na środku autostrady

Ciekawostki
Lekki samolot marki Piper Aircraft musiał awaryjnie lądować na drodze w pobliżu San Diego. W środku był instruktor i uczeń. Nic im się nie stało. Musieli wylądować ze względu na problemy z silnikiem. Scenę nagrał jeden ze świadków zdarzenia.
Lądowanie na planetoidzie. Japońskie roboty przesyłają zdjęcia

Lądowanie na planetoidzie. Japońskie roboty przesyłają zdjęcia

Ciekawostki
Dwa niewielkie roboty, które Japońska Agencja Kosmiczna wysłała na planetoidę Ryugu, przesłały pierwsze fotografie. Zdjęcia ukazują moment po oderwaniu się lądowników od sondy kosmicznej i pierwszy skok na powierzchni planetoidy. Dzięki fotografiom wiadomo, że co najmniej jeden z dwóch identycznych robotów wylądował i działa. Już samo lądowanie na powierzchni Ryugu to historyczne wydarzenie. Nigdy wcześniej się to nie udało. Celem misji Hayabusa-2 jest pobranie próbek z planetoidy i przywiezienie ich na Ziemię. Naukowcy są zainteresowani nie tylko tym, co znajduje się na powierzchni. Chcą też pobrać próbki z wnętrza Ryugu. W tym celu z sondy zostanie wystrzelony ładunek wybuchowy, który naruszy powierzchnię. Po dwóch tygodniach podleci do nowo powstałego krateru i pobierze próbki. To niezwykle skomplikowana operacja. Naukowcy mają nadzieję, że próbki z wnętrza planetoidy poszerzą wiedzę o powstawaniu Układu Słonecznego.
Niespodziewane lądowanie w Warszawie. Embraer 195 miał problem z podwoziem

Niespodziewane lądowanie w Warszawie. Embraer 195 miał problem z podwoziem

Wiadomości
- Załoga samolotu zauważyła sygnalizację możliwych problemów z podwoziem. Kapitan zdecydował się na powrót do Warszawy - mówi Wirtualnej Polsce Adrian Kubicki, rzecznik prasowy Polskich Liniach Lotniczych LOT.
Prezes ZNP krytycznie o minister edukacji: szkody, które wyrządziła, nie mogą być nagradzane

Prezes ZNP krytycznie o minister edukacji: szkody, które wyrządziła, nie mogą być nagradzane

Money. To się liczy
Nieformalna wojna między minister edukacji Anną Zalewską a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego powoli dobiega końca. Według nieoficjalnych informacji minister Zalewska ma odejść z rządu i zaliczyć "miękkie lądowanie" w europarlamencie. - Jeżeli odejście Anny Zalewskiej ma być zderzone z pewną nagrodą, którą będzie "europosłowanie", to tego nie rozumiem - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Nie ma żadnego powodu, żebyśmy traktowali Annę Zalewską jako zbawcę polskiego modelu oświaty i autorkę jakiejś cudownej reformy - dodaje.
Tajemnica zaginięcia pionierki lotnictwa

Tajemnica zaginięcia pionierki lotnictwa

Wiadomości
Była pierwszą kobietą, która przeleciała nad Atlantykiem, dokonała tego jako druga osoba na świecie. Byłaby również pierwszą kobietą, która obleciała świat, gdyby nie jej tajemnicze zaginięcie. Wyprawa już dobiegała końca, został najtrudniejszy odcinek. Metą miało być lądowanie na maleńkiej wyspie Howland. Earhard i jej nawigator Fred Noonan nigdy nie dotarli do wyspy. Nie dali rady jej odnaleźć. Przez kilka dni po ich zaginięciu przez radio można było usłyszeć komunikaty alarmowe, słyszalne były nawet w USA. Grupa TIGHAR zajmująca się historycznymi wypadkami lotniczymi, przeanalizowała 120 takich sygnałów. Zachowały się one, dzięki raportom świadków, często radioamatorów. 57 ze 120 uznano za wiarygodne. Rozbitków szukało 66 samolotów i 9 okrętów. Nie znaleziono jednak żadnych śladów samolotu Amelii. Dzięki nim udało się odtworzyć ostatnie dni życia lotników. Para utknęła na wyspie Nikumaroro. Noonan był ranny. Ich samolot znajdował się częściowo w wodzie. Amelia używała radia tylko, gdy mogła uruchomić silnik. Eksperci porównali czas nadania komunikatów z czasem odpływów. Pokrywają się idealnie. Paliwa starczyło jedynie na ładowanie akumulatora, który zasilał radio. Amelia nie była w stanie opuścić wyspy. Po kilku dniach poziom wody był tak wysoki, że porwał samolot. Od tego czasu komunikaty ustały. Amelii szukało kilka samolotów US Navy. Gdy latały nad wyspą Nikumaroro, jej maszyna była już pod wodą. Dlatego nigdy nie odnaleziono wraku. Komunikaty Amelii słyszano w całym USA, niestety ratownicy przybyli za późno. W 1940 r., na wyspie Nikumaroro, odnaleziono niekompletny szkielet kobiety i kilka przedmiotów. Wyniki badania antropologicznego wskazują, że szkielet na 99 procent należy do Amelii Earhart.  
Traumatyczne wakacje Piechowiak: "Najpierw się zatrułam, a potem miałam awaryjne lądowanie samolotu"

Traumatyczne wakacje Piechowiak: "Najpierw się zatrułam, a potem miałam awaryjne lądowanie samolotu"

Gwiazdy
Andżelika Piechowiak wyrasta na ekspertką niemal w każdej dziedzinie. Aktorka w ostatnim czasie zdążyła pochwalić się samopoczuciem w ciąży oraz zachęcała narzeczonych, by nie zwlekali ze współżyciem do nocy poślubnej. Tym razem 37-latka postanowiła opowiedzieć o nieprzyjemnych niespodziankach podczas wakacji. Piechowiak podzieliła się historią awaryjnego lądowania, które jak twierdzi, wywołało u niej traumę do końca życia. Aktorka wyznała, że dwie nadprogramowe godziny spędzone w samolocie zawsze będą budzić najgorsze wspomnienia.
Awaryjne lądowanie. "Korytarz życia" dla samolotu

Awaryjne lądowanie. "Korytarz życia" dla samolotu

Motoryzacja
"Korytarz życia" to znany kierowcom, przynajmniej większości, termin. Odpowiednie zjechanie z drogi umożliwia szybki przejazd jej środkiem np. karetce. W stanie Kalifornia takie zachowanie umożliwiło bezpieczne, awaryjne lądowanie pilotowi Cessny 172 (lekkiemu, jednosilnikowemu samolotowi). Maszyna dopiero co wyleciała z lotniska, gdy silnik przestał pracować. Jedyną słuszną decyzją było lądowanie na ruchliwej drodze w pobliżu miasta Huntington Beach. Każdy z uczestników tej nietypowej sytuacji zachował się odpowiednio, więc nikt wszyscy wyszli z niej bez szwanku.
Ładowanie samochodu to pestka. Trzeba tylko pamiętać o kolejności

Ładowanie samochodu to pestka. Trzeba tylko pamiętać o kolejności

Motoryzacja
Liczba aut elektrycznych na drogach ciągle rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na takie samochody, dzięki czemu systematycznie zwiększa się liczba punktów ładowania. Pozostaje tylko pytanie: jak to się robi? Tłumaczymy na przykładzie Smarta EQ Forfour.
Złamane obojczyki, walka z chorobą, praca z psychologiem. Tak nasi skoczkowie docierali na szczyt

Złamane obojczyki, walka z chorobą, praca z psychologiem. Tak nasi skoczkowie docierali na szczyt

#dziejesiewsporcie
Żeby poznać historię naszych medalistów z Pjongczangu wybraliśmy się z kamerą do ich rodziców. To ludzie pełni ciepła, troski, oddania i poświęcenia. Medale, które zdobią ściany tych pięciu salonów, przypominają drogę pełną wzlotów i upadów. Przypominają początki: lądowanie na jezdni dla samochodów, zwycięstwa, ale i siniaki, rozcięte kolana, złamane obojczyki. To droga, która doprowadziła naszych skoczków na podium zimowych igrzysk olimpijskich.
Mrożące krew w żyłach lądowanie

Mrożące krew w żyłach lądowanie

Wiadomości
Jeden ze spotterów na lotnisku w niemieckim Düsseldorfie nagrał mrożący krew w żyłach film. Samolot Eurowings z Sylt wylądował w ekstremalnych warunkach. Wiatr wiał z prędkością 110 km/h. Z powodu hulającej nad Europą wichury życie straciło kilkadziesiąt osób. Orkan Fryderyka sparaliżował również lotniska, drogi oraz pozbawił dostępu do prądu tysiące ludzi. W czwartek po południu żywioł dotarł nad Polskę.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne