Wyniki wyszukiwania dla:

księżyc

Liczba wyników: 94

Widzieli jak się rozpadał. Niewielu wie, że było o włos od tragedii

Widzieli jak się rozpadał. Niewielu wie, że było o włos od tragedii

Ciekawostki
Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins. Każdy zna co najmniej dwa nazwiska z tej trójki. To oni 50 lat temu jako pierwsi stanęli na Księżycu i na zawsze zapisali się w historii ludzkości. Misja Apollo 11 była niebezpieczna. Kilkukrotnie było naprawdę blisko, aby zakończyła się tragedią. Jedno z takich wydarzeń, nieznane dotąd właściwie w ogóle, opisuje w swojej książce dziennikarka naukowa Nancy Atkinson. Według autorki, astronauci znaleźli się o włos od śmierci podczas lądowania na Ziemi. Statek kosmiczny Apollo 11 składał się z dwóch części: modułu serwisowego (SM) i modułu dowodzenia (CM). Tylko ten drugi miał osłonę termiczną, pozwalającą wytrzymać wejście w atmosferę. Dlatego 15 minut przed lądowaniem, moduł serwisowy został odłączony od modułu dowodzenia. Niepotrzebna część statku kosmicznego miała ominąć atmosferę. Tak się jednak nie stało. Moduł serwisowy leciał za kapsułą z astronautami tak blisko, że widzieli go z okna. Nikt nie przewidział takiego rozwoju wydarzeń. Sytuacja była bardzo niebezpieczna. Moduł serwisowy rozgrzał się do czerwoności i rozleciał na płonące części. Gdyby choć jedna z nich uderzyła w kapsułę z astronautami, mogłoby dojść do katastrofy. Podczas wejścia w atmosferę, kapsuła nie miała łączności z centrum dowodzenia. Nikt nie zdawał sobie sprawy z problemu. Zdarzenie wyszło na jaw dopiero podczas podsumowania misji, kilka tygodni po lądowaniu. Okazało się, że podobne niebezpieczeństwo zagrażało też załogom wcześniejszych misji Apollo. Sprawozdania z misji przez jakiś czas były utajnione, opinia publiczna dowiedziała się więc o tym dużo później.
Lądowanie na Księżycu. Ekspert wyjaśnia teorie spiskowe

Lądowanie na Księżycu. Ekspert wyjaśnia teorie spiskowe

Nauka
Choć od momentu, gdy Neil Armstrong i Buzz Aldrin stanęli na powierzchni Księżyca minęło już 50 lat są tacy, którzy ciągle nie wierzą, że historyczne lądowanie wydarzyło się naprawdę. Howard Berry, ekspert od filmowych efektów specjalnych postanowił obalić najpopularniejsze teorie spiskowe.
Ostatnie zdjęcia Cassini. Eksperci wypatrzyli coś niezwykłego

Ostatnie zdjęcia Cassini. Eksperci wypatrzyli coś niezwykłego

Ciekawostki
Pod koniec swojej misji sonda Cassini przeleciała 22 razy pomiędzy Saturnem, a pierścieniami planety. Dzięki temu dostarczyła naukowcom na Ziemi wiele cennych danych i informacji o odległej planecie. Okazało się na przykład, że Saturn posiada liczne, małe satelity, które wpływają na wygląd pierścieni. Teraz jednak po raz pierwszy możemy zobaczyć na fotografiach, jak pierścienie się deformują. Na jednym ze zdjęć z sondy widać faliste kształty, jakie uformowało na pierścieniu przyciąganie niewielkiego księżyca Daphnis. Niewielki księżyc krąży po pustym korytarzu pomiędzy pierścieniami, zwanym przestrzenią Keelera. Na innej fotografii można dostrzec smugi na skrajnym zewnętrznym pierścieniu F, które powstały z powodu zderzeń pierścienia z obiektami krążącymi wokół Saturna. Smugi mają ten sam kierunek i długość. Dzięki danym z sondy, naukowcy będą mogli stworzyć dokładny model tego, jak formowały się pierścienie. Pomoże on zrozumieć również ewolucję naszego Układu Słonecznego i mechanizm powstawania planet.
Anomalia na Księżycu

Anomalia na Księżycu

Nauka
Badacze odkryli na pod największym kraterem Księżyca przedziwną anomalię. To tajemnicza masa materiału pięć razy większa od powierzchni Hawajów.
Błyski na Księżycu

Błyski na Księżycu

Nauka
Badacze od 70 lat zastanawiają się, czym są krótkie błyski światła na powierzchni Księżyca. Teraz wreszcie uda się rozwiązać tę tajemnicę dziś nowemu teleskopowi księżycowemu w Hiszpanii. Badacze będą obserwowali naszego satelitę każdej nocy w nadziei na uchwycenie tych dziwnych zjawisk.
Przeanalizowali setki scenariuszy. Każdy kończy się dokładnie tak samo

Przeanalizowali setki scenariuszy. Każdy kończy się dokładnie tak samo

Ciekawostki
Od lat 60. XX w. wiemy, że niewidoczna strona naszego naturalnego satelity zdecydowanie różni się od tej, którą widzimy z Ziemi praktycznie wszystkim. Ukształtowaniem, składem skał, czy grubością skorupy. Międzynarodowa ekipa naukowców zaproponowała wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem Księżyc doświadczył dramatycznego uderzenia w swoją widoczną stronę, co wyrzuciło w przestrzeń dużo pyłu, który przyciągany siłą grawitacji satelity, opadł na jego niewidoczną stronę. Naukowcy przeprowadzili 360 symulacji takiego zderzenia. Wynika z nich, że obiekt, jaki uderzył w Księżyc, miał 780 km długości i uderzył z prędkością 6,25 km/s, wzbijając w przestrzeń od 5 do 10 km pyłu. To wyjaśnia istnienie dodatkowej warstwy skorupy Księżyca, zaobserwowanej podczas misji GRAIL przeprowadzonej przez NASA w 2012 r., a także różnice w składzie skorupy Księżyca i Ziemi. 
Wylądował na Księżycu. Nie powiedział tego NASA, by nie siać paniki

Wylądował na Księżycu. Nie powiedział tego NASA, by nie siać paniki

Nauka
Pierwsze lądowanie na Księżycu do dziś rozbudza wyobraźnie. Buzz Aldrin, drugi człowiek w dziejach, który stąpał po Księżycu, powiedział w jednym z wywiadów, że chwilę po tym, jak stanął na powierzchni satelity, widział niezidentyfikowany obiekt latający. Zdaniem zwolenników teorii spiskowych, dokładnie wtedy, gdy astronauci zobaczyli UFO, przekaz telewizyjny z lądowania akurat zerwało. Armstrongowi i Aldrinowi rzekomo zabroniono mówić o tym, co widzieli.
Księżyc się kurczy. Naukowcy: to powinien być dla nas priorytet

Księżyc się kurczy. Naukowcy: to powinien być dla nas priorytet

Ciekawostki
W ciągu ostatnich kilkuset mln lat średnica naszego satelity zmniejszyła się o ponad 50 metrów. Naukowcy związani z NASA ogłosili wyniki swoich najnowszych badań w art. w piśmie "Nature Geoscience". Wszystko zaczęło się od badania aktywności sejsmicznej Księżyca. Od dawna myślano, że nasz satelita jest całkowicie martwy. Biologicznie jak i geologicznie. Dane z misji Apollo, sejsmografów i sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wskazały jednak, że na Księżycu dochodzi do trzęsień ziemi. Mają miejsce w pobliżu, ciągnących się czasem na wiele kilometrów, uskoków. Stwierdzono wtedy, że wspomniane uskoki powstają w wyniku kurczenia się Księżyca. Kurczenie się następuje na skutek wychładzania się wnętrza satelity. Cały proces naukowcy porównali do wysychającego rodzynka. Zdaniem naukowców, dalsze badania nad tym, co dzieje się na Księżycu, powinno być priorytetem dla ludzi. Chodzi o bezpieczeństwo przyszłych misji księżycowych i dalszej eksploracji naszego satelity.
Nowe zdjęcia z chińskiego łazika

Nowe zdjęcia z chińskiego łazika

Nauka
Odkąd wylądowały na Księżycu nie przestają zaskakiwać. Chiński lądownik Chang'e-4 i łazik Yutu-2 przesłały na Ziemię nowe zdjęcia z okolic miejsca lądowania w kraterze Von Karmana. Widać na nim niezwykłe obiekty, m.in. liczne kratery. Łazik Yutu-2 działa już 3 miesiące dłużej niż planowano. Przejechał po powierzchni Księżyca 178 m.
Kosmiczna okultacja. Niezwykłe zdjęcie Księżyca i Saturna

Kosmiczna okultacja. Niezwykłe zdjęcie Księżyca i Saturna

Ciekawostki
Te niezwykłe zdjęcia wykonał Cory Schmitz z Johanesburga. Dokładnie na 1 godzinę i 44 minuty Księżyc zasłonił Saturna. Takie zjawisko nazywamy okultacją. Kolorowy obraz to montaż dwóch fotografii. Ze względu na dużą różnicę w jasności obu obiektów nie dałoby się uchwycić ich poprawnie na jednym zdjęciu.
Hawking sie mylił. Naukowcy obalili teorię słynnego fizyka

Hawking sie mylił. Naukowcy obalili teorię słynnego fizyka

Ciekawostki
Trzyma w ryzach galaktyki, nie odbija światła i nie emituje promieniowania. Mowa o ciemnej materii, która jest zagadką od dekad. Nie sposób jej zobaczyć, nie wiadomo z czego się składa, wiemy że istnieje tylko dzięki jej oddziaływaniom. Była obiektem rozważań słynnego fizyka Stephena Hawkinga. Niedawne badania obalają jednak część jego hipotez. Jego zdaniem ciemna materia składała się głównie z, hipotetycznych jak na razie, pierwotnych czarnych dziur. W przeciwieństwie do "zwykłych", które powstały na skutek zapadania się gwiazd, pierwotne czarne dziury miałyby zrodzić się z gęstej materii, tuż po wielkim wybuchu. Mógłby więc mieć nieduże rozmiary, nawet rzędu 0,1 mm. Dzięki obserwacji galaktyki Andromedy z teleskopu Subaru wiemy już, że nie są one jednak składnikiem ciemnej materii. Naukowcy prowadzący obserwacje szukali ich śladów dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Siła grawitacji nawet niewielkich w kosmicznej skali obiektów, jak nasze Słońce, zakrzywia promienie światła. Zakładając prawdziwość hipotezy Hawkinga, badacze spodziewali się dostrzec ok. 1000 zjawisk mikrosoczewkowania, jakie mogłyby spowodować pierwotne czarne dziury o rozmiarze 0,1 mm i masie mniejszej niż Księżyc. Dostrzegli tylko jedno. Pierwotne czarne dziury mogą stanowić więc jedynie 0,1 proc. ciemnej materii.
Brytyjska flaga na Księżycu. Prawda po 50 latach

Brytyjska flaga na Księżycu. Prawda po 50 latach

Ciekawostki
W trakcie pierwszego lądowania człowieka na Księżycu w 1969 r. wbito w grunt flagę USA. Brytyjski inżynier, Keith Wright pracował wtedy w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Był jednym z inżynierów pracujących przy programie Apollo. 50 lat później, w rozmowie z dziennikarką Carol Vorderman, Wright postanowił wyjawić, co wtedy zrobił. Otóż Brytyjczyk "oszukał" Neila Armstronga i Buzza Aldrina, którzy myśleli, że pierwszą i jedyną flagą na Księżycu była flaga USA. Na jednym z kolektorów słonecznych, inżynier umieścił brytyjską flagę. Jak do tego doszło? Otóż inżynierowie wiedząc, że załoga będzie instalować panele słoneczne postanowili się na nich podpisać i w ten symboliczny sposób odbyć podróż na Księżyc. Wright zamiast podpisu narysował flagę Wielkiej Brytanii, by podkreślić udział Brytyjczyków w misji Apollo 11. W ten sposób flaga USA została jako pierwsza wbita w powierzchnię Księżyca, ale brytyjski Union Jack jest tam do dziś.
Prawdziwy fenomen. Taki widok zdarza się bardzo rzadko

Prawdziwy fenomen. Taki widok zdarza się bardzo rzadko

Ciekawostki
Mieszkaniec północnej części Anglii wyszedł wieczorem na spacer, gdy zauważył na niebie coś bardzo nietypowego - tęczę. Wszystko dzięki temu, że Księżyc był w pełni, a dodatkowo znajdował się w punkcie orbity położonym najbliżej Ziemi. Odbijał więc bardzo dużo światła słonecznego. Zwykle jest go na tyle mało, że nawet jeśli w powietrzu jest woda, która rozszczepia je na poszczególne kolory nasze oczy są zbyt słabe, by móc je zobaczyć. Wtedy pozostaje tylko aparat fotograficzny i długi czas naświetlania.
Wystawa Space Adventure we Wrocławiu - byliśmy na otwarciu

Wystawa Space Adventure we Wrocławiu - byliśmy na otwarciu

Ciekawostki
Wystawa Space Adventure we wrocławskiej Hali Stulecia na pewno przyciągnie wielu miłośników podbojów kosmosu. Zobaczymy tam ponad 100 eksponatów z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center. Będą to m.in. stroje kosmonautów oraz przedmioty z podróży na Księżyc.
Stacja kosmiczna wokół Saturna. Zaskakująca teoria łowcy UFO

Stacja kosmiczna wokół Saturna. Zaskakująca teoria łowcy UFO

Nauka
Saturn ma 53 potwierdzone księżyce. 9 wciąż czeka na zatwierdzenie. Niektóre z satelitów uważa się za jedne z bardziej osobliwych w całym Układzie Słonecznym. Na przykład księżyc Pan - sfotografowany przez sondę Cassini NASA w 2017 r. Swoim kształtem przypomina… popularne włoskie pierożki ravioli. Scott C Waring, łowca UFO twierdzi, że księżyc w rzeczywistości jest stacją kosmiczną, która krąży wokół Saturna. Potwierdzeniem jego teorii ma być charakterystyczny pierścień na księżycu. Waring twierdzi, że stworzyło go UFO.
Czekali na to 50 lat. Wreszcie otworzą próbki z Księżyca

Czekali na to 50 lat. Wreszcie otworzą próbki z Księżyca

Ciekawostki
Próbki księżycowe, przywiezione przez astronautów na misjach Apollo 15 i 17, wreszcie zostaną otwarte. NASA zdecydowała się na ten krok po pięciu dekadach. Analizować je będą dwie grupy naukowców, których propozycje badań zostały przyjęte. Przedmiotem badań jednej z nich będzie obecność związków organicznych na Księżycu. Druga grupa zajmie się historią geologiczną skał i tym jak długo próbki znajdowały się na powierzchni naszego satelity. Część prawie pięćdziesięcioletnich próbek nigdy nie została otwarta. Ich stan jest nienaruszony. Pozostałe próbki były przechowywane w zimnie po ich otwarciu. Badanie księżycowych skał to część przygotowań do ponownego wysłania człowieka na Księżyc w 2028 roku. Lądowanie na w ramach misji "Moon to Mars", jak sama nazwa wskazuje, będzie częścią przygotowań do eksploracji Czerwonej Planety  i wysłania tam astronautów.
Wielkie odkrycie na Księżycu. Zarejestrowano płynną wodę

Wielkie odkrycie na Księżycu. Zarejestrowano płynną wodę

Nauka
Przełomowe odkrycie NASA. Przy wykorzystaniu narzędzia LAMP w sondzie LRO, zbadano ruchy cząsteczek wody. Odkrycie obala wieloletnią teorię, według której powierzchnia Księżyca nie zawiera płynnej wody. Do końca 2010 r. uważano, że na jasnej stronie Księżyca woda występuje wyłącznie jako lód w kraterach.
Odkrycie z krańców Układu Słonecznego. Może obalić dochczasowe myślenie

Odkrycie z krańców Układu Słonecznego. Może obalić dochczasowe myślenie

Ciekawostki
W Pasie Kuipera jest dużo mniej małych obiektów, niż moglibyśmy się spodziewać. Sugerują to badania powierzchni Plutona i Charona. Zdjęcia wykonała sonda New Horizons. Wyjaśnienie tych "braków" może obalić dotychczasowe modele tworzenia się i ewolucji Układu Słonecznego. Pas Kuipera jest podobny do pasa planetoid. Zawiera wiele tzw. małych obiektów, ale jest też od zwykłych pasów o wiele większy, szerszy i masywniejszy. Można by więc się spodziewać, że jego elementy często uderzały w Plutona i jego księżyc. Jednak liczba znajdujących się tam kraterów o tym nie świadczy. Według dr Kelsi Singer z SouthWest Research Institute w USA, bez względu na to jakie będzie wyjaśnienie tego fenomenu, wpłynie ono na sposób, w jaki sposób wyobrażamy sobie historię naszej części kosmosu.
Dokąd sięga atmosfera? Dużo dalej, niż sądzono

Dokąd sięga atmosfera? Dużo dalej, niż sądzono

Ciekawostki
Geokorona – tak nazywa się najbardziej zewnętrzna warstwa atmosfery. Składa się ona głównie z atomów wodoru. Pierwszy raz zaobserwowano ją za pomocą teleskopu umieszczonego na Księżycu podczas misji Apollo 16. Aby zmierzyć dokładnie jej zasięg, naukowcy musieli odkopać dane sprzed 20 lat. Obserwacje sondy SOHO wskazują, że geokorona, która otacza nasza planetę rozciąga się na 630 tys. km. To 50 razy więcej, niż wynosi średnica Ziemi. Księżyc znajduje się w zasięgu naszej geokorony. Dodatkowo, geokorona jest gęstsza po słonecznej stronie planety, ponieważ kompresują ją promienie UV ze Słońca. Odkrycie jest o tyle ciekawe, że geokorona z wodoru otacza planety, w których atmosferze jest para wodna. Może to pomóc w poszukiwaniu takich planet poza Układem Słonecznym.  
Potwierdzili odkrycie obiektu na końcu Układu Słonecznego. Ma 34 km średnicy

Potwierdzili odkrycie obiektu na końcu Układu Słonecznego. Ma 34 km średnicy

Ciekawostki
Ma jedynie 34 kilometry średnicy. Nowo odkryty księżyc Neptuna otrzymał nazwę Hippokamp, na cześć morskich koni, które ciągnęły rydwan rzymskiego boga morza. Skoro Hippokamp jest tak malutki, jak udało się go dostrzec? Krąży przecież wokół planety leżącej 4,7 mld km od nas. Stało się to przypadkiem. Astronomowie badali szczątkowe pierścienie Neptuna. W tym celu łączyli ze sobą kilkadziesiąt zdjęć planety z tego samej pozycji na orbicie, aby wzmocnić ekspozycję. Przy okazji pokazał się Hippokamp. Skąd wziął się taki malutki księżyc? Jedna z hipotez mówi, że to fragment Proteusza – innego, większego satelity, który oderwał się od niego po zderzeniu z kometą. Oba księżyce znajdują się bardzo blisko. Dodatkowo, na powierzchni Proteusza znajduje się krater, który jest pamiątką po takim zderzeniu.
Izrael na Księżycu. Lądownik startuje już w piątek

Izrael na Księżycu. Lądownik startuje już w piątek

Ciekawostki
Izraelski, warty 100 mln dolarów, księżycowy lądownik ma w ciągu trzech miesięcy wylądować na Księżycu. Pojazd nazywa się Bereszit (po hebrajsku to pierwsza księga Starego Testamentu), a jego zawartość jest bardzo interesująca. Został w nim umieszczony cały pięcioksiąg, który został wyryty za pomocą nanotechnologii na metalowym krążku wielkości monety. Prócz Biblii w lądowniku umieszczono również wspomnienia ocalałego z Holokaustu, dziecięce rysunki, izraelskie piosenki i deklaracja niepodległości żydowskiego państwa. Bereszit ma zbierać dane o polu magnetycznym Księżyca. Jego główny cel jest jednak edukacyjny. Twórcy chcą zainteresować młodych Izraelczyków kosmosem i skłonić ich, by kształcili się w tym kierunku. Izraelski pojazd kosmiczny poleci na Księżyc na pokładzie amerykańskiej rakiety SPACE X. Jeśli misja zakończy się powodzeniem, Izrael będzie czwartym krajem w historii, którego pojazd wylądował na Księżycu.
poprzednie1 2 3 4 5 następne