Wyniki wyszukiwania dla:

księżyc

Liczba wyników: 97

Dr Grzegorz Brona o kosmicznych technologiach

Dr Grzegorz Brona o kosmicznych technologiach

Technologia
Współzałożyciel firmy Creotech Instruments S.A. opowiada Danuta Dobrzyńska-Schimmer o swojej pracy. Czym się zajmuje? Co czeka nas w kosmosie?      
Kim był Wernher von Braun

Kim był Wernher von Braun

NASA, czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, powstaje mniej więcej rok po tym, jak ZSRR wystrzeliwuje pierwszego sztucznego satelitę Ziemi - Sputnik 1. Od początku, czyli od 1958 roku, rusza pełną parą. Swoją szansę dostaje Wernher von Braun - niemiecki uczony, jeden z czołowych konstruktorów rakiet i pionierów podboju kosmosu. Już w 1960 roku został pierwszym dyrektorem Centrum Lotów Kosmicznych imienia George’a C. Marshalla w Alabamie. Udowodnił, że jest zdolnym naukowcem i świetnym organizatorem. Jego zadaniem było wysłanie pierwszego człowieka w kosmos i bezpieczne sprowadzenie go na Ziemię. W 1961 roku startuje program Apollo, którego celem było lądowanie człowieka na Księżycu. Kluczem do sukcesu miała być skonstruowana przez von Brauna rakieta Saturn V. 16 lipca 1969 roku nareszcie nadeszła chwila, która może się okazać najwspanialszym osiągnięciem naukowca. Udało się. Saturn V pozwoliła wylądować amerykańskim astronautom na Księżycu. Za to osiągnięcie został odznaczony w 1969 roku jednym z najwyższych odznaczeń: Distinguished Service Medal. W 1970 roku został zastępcą dyrektora NASA do spraw planowania, w 1972 odszedł jednak z NASA i podjął zatrudnienie w firmie lotniczej Fairchild Aircraft.
Mistrzyni makijażu: Jak zaokrąglić zbyt chudą buzię?

Mistrzyni makijażu: Jak zaokrąglić zbyt chudą buzię?

Uroda
Większość z nas narzeka, że ma twarz jak księżyc w pełni. Nie przepadamy za swoimi krągłościami i marzymy o wystających kościach policzkowych w stylu Angeliny Jolie. Jednak Ania chce czegoś zupełnie innego. Ania uważa, że jej twarz jest za chuda i marzy o bardziej okrągłej buzi. Makijażystka Ania chce jej w tym pomóc i wyczarować okrągłą buzię za pomocą kilku kolorowych kosmetyków. Zobacz metamorfozę Ani!
Częściowe zaćmienie Księżyca. Wasze zdjęcia

Częściowe zaćmienie Księżyca. Wasze zdjęcia

Technologia
Wczoraj mogliśmy obserwować wyjątkowe zjawisko częściowego zaćmienia Księżyca. Zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy oświetlające go światło słoneczne jest blokowane przez Ziemię. W fazie maksymalnej cień Ziemi zakrywał księżyc w 24 proc. Najlepiej było to widać we wschodniej części kraju. Oto zdjęcia internautów z całej Polski.
Zaćmienie Księżyca nad Polską

Zaćmienie Księżyca nad Polską

Polska
W poniedziałkowy wieczór, między godziną 20 a 21, nad Polską będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko to występuje, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii. Podczas maksimum zaćmienia cieniem Ziemi będzie zakryta 1/4 powierzchni tarczy naszego naturalnego satelity.

"Księżycowa klątwa" - nikt nie potrafił jej wyjaśnić przez 5 lat

Technologia
W 2005 roku naukowcy postanowili precyzyjnie zmierzyć odległość Księżyca od Ziemi. W tym celu wykorzystali lasery, które skierowali na pozostawione na Księżycu reflektory. A wtedy zaczęli notować dziwaczne odczyty - co 4 tygodnie odbity promień lasera... zanikał. 
''Munio: Strażnik księżyca'' - polski zwiastun

''Munio: Strażnik księżyca'' - polski zwiastun

Zwiastun
W pewnej magicznej krainie, wesoły psotnik, Munio, niespodziewanie i ku zaskoczeniu wszystkich zostaje wybrany do arcyważnego zadania – wraz z bohaterskim Stalonem mają strzec Księżyca i Słońca. Dla beztroskiego i kochającego zabawę Munia to nie lada wyzwanie! Niestety, dość szybko z serii niefortunnych zdarzeń i nadarzającej się okazji korzysta zły mag, który wykrada Księżyc i Słońce. Munio musi wyruszyć w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż, żeby naprawić swój błąd. Czas przywrócić porządek na niebie!
USA myślały, że ZSRR ubiegło je w próbie jądrowej na Księżycu. Prawda okazała się straszniejsza

USA myślały, że ZSRR ubiegło je w próbie jądrowej na Księżycu. Prawda okazała się straszniejsza

Nauka
W sierpniu 1963, napięcie między Stanami Zjednoczonymi a sowiecką Rosją jest bardzo wysokie. - USA miały prawie 32 tysiące głowic jądrowych, a sowieci co najmniej 20 tysięcy. Liczba uzbrojenia po obu stronach wymykała się spod kontroli - mówi Tom Nichols, analityk bezpieczeństwa narodowego.Oba kraje podpisały więc umowę o zakazie prowadzenia prób jądrowych na powierzchni ziemi. Złamanie zakazu mogło doprowadzić do wybuchu wojny. USA, by mieć pewność, że ZSRR nie będzie łamać warunków umowy, umieściły na orbicie system satelitów obserwacyjnych Vela. Miały one za zadanie wykryć promieniowanie jądrowe w atmosferze. 2 lipca 1967 roku naukowcy nadzorujące satelity zauważyli coś niepokojącego - nagły wzrost promieniowania. Nie było jednak pewne skąd pochodzi. - Gdy dokonano obliczeń okazało się, że wybuch nie nastąpił na Ziemi - mówi prof. Josh Bloom z Uniwersytetu Berkeley.Amerykanie mieli plan, by zdetonować bombę jądrową na Księżycu. Pomysł był absurdalny, ale w ten sposób można by ominąć obostrzenia traktatowe. USA zdążyło się już więc przestraszyć, że ich plan zrealizowali wcześniej Rosjanie. Badania wykazały, że strumień silnego promieniowania faktycznie pochodzi z okolic Księżyca. Sowieci zaprzeczyli, jakoby przeprowadzili jakąkolwiek detonację w kosmosie.Źródła promieniowania nie znano przez ponad pięć lat. Wtedy pojawiły się satelity z lepszymi czujnikami i okryto kolejny rozbłysk promieniowania. Okazało się, że jest on skutkiem wybuchu w odległej galaktyce. O mały włos nie wybuchł więc konflikt USA-ZSRR tylko dlatego, że zasięg czujników satelitów Vela kończył się na Księżycu. Jedynym wytłumaczeniem była więc teoria, że wróg dokonał próby jądrowej na satelicie Ziemi. - Okazało się jednak, że była to najbardziej niszczycielska siła wszechświata - podsumowuje Nick Pope, analityk obronności.
Ta tajemnica czekała na odkrycie 300 lat. Oto prawda o księżycu Saturna [NASA - archiwum tajemnic]

Ta tajemnica czekała na odkrycie 300 lat. Oto prawda o księżycu Saturna [NASA - archiwum tajemnic]

Nauka
W październiku 1671 roku Giovanni Cassini rozpoczął obserwację Saturna. - Był XVII wiek. Używany przez Cassiniego teleskop był dość prymitywny - mówi Amy Shira Teitel, historyk kosmosu. Mimo tego, astronom zauważył, że przed tarczą planety przechodzi jakiś obiekt. To księżyc. Cassini nadał mu nazwę Japet. Jednak pewnej nocy obiekt zniknął. Naukowiec stwierdził więc, że jedna strona księżyca jest jasna, a druga ciemna. Widzimy go tylko wtedy, gdy obserwujemy tę pierwszą. Teoria Cassiniego nie znalazła potwierdzenia przez ponad 300 lat. W 1997 roku NASA wysłała sondę nazwaną od nazwiska astronoma, by wreszcie więcej dowiedzieć się o Saturnie, jego księżycach i pierścieniach. W trakcie przelotu w pobliżu Japeta, urządzenie wykonało serię zdjęć, na których widać coś, czego nikt się nie spodziewał. Potwierdzono, że faktycznie księżyc ma dwie strony. Jasna połowa to odbijający światło lód. Ciemna pokryta jest inną substancją. To, skąd się bierze udało się ustalić dopiero 12 lat później. Oto co odkryto.
Zaskakująca aktywność na jednym z księżyców Jowisza

Zaskakująca aktywność na jednym z księżyców Jowisza

Wiadomości
Astronomowie NASA przy użyciu teleskopu Hubble'a sfotografowali na powierzchni Europy plamy, które prawdopodobnie są gejzerami ciekłej wody tryskającej spod lodowej skorupy. Obłoki sięgają około 200 kilometrów nad powierzchnią. - Europa uważana jest za jeden z najbardziej obiecujących miejsc, na którym mogło rozwinąć się życie w Układzie Słonecznym - powiedział Geoff Yoder z NASA. Na Europie znajdować się ma ogromny globalny ocean zawierający dwa razy tyle wody, ile jest w ziemskich oceanach. Jest on jednak chroniony przez warstwę lodu o nieznanej grubości. Występowanie gejzerów może wpłynąć na powstanie życia, które mogło się wykształcić głęboko pod wodą w pobliżu kominów hydrotermalnych. Organizmy te miałyby czerpać energię z gorącego strumienia związków chemicznych. Jeśli te informacje zostaną potwierdzone to Europa będzie drugim księżycem w Układzie Słonecznym, na którym znajdują się gejzery. W 2005 roku sonda Cassini wykryła strumienie pary wodnej i pyłu wypływające z powierzchni księżyca Saturna, Enceladusa.

"Kosmiczna jazda. Hau hau mamy problem": Kożuchowska o filmie

Film
Już w najbliższy piątek Małgorzatę Kożuchowską usłyszymy w przygodowej animacji dla całej rodziny „Kosmiczna jazda. Hau hau mamy problem”. Jej bohaterka dla miłości jest w stanie zrobić wszystko, nawet polecieć na Księżyc. Jako piesek o imieniu Biała wspólnie z przyjaciółką Strzałą (Agnieszka Dygant) udaje się w podróż międzyplanetarną, żeby uratować ukochanego, a przy okazji spełnić misję niemożliwą - odnaleźć znikające z Ziemi przeróżne przedmioty. W anglojęzycznej, oryginalnej wersji filmu Białą dubbingowała Alicia Silverstone.
Polacy będą mieli udział w misji na Księżyc

Polacy będą mieli udział w misji na Księżyc

Technologia
W 2021 roku na Księżycu ma wylądować sonda, której zadaniem będzie odnalezienie wody i surowców potrzebnych do zbudowania tam stałej bazy. Misja Luna-Resurs to wspólna inicjatywa europejskiej i rosyjskiej agencji kosmicznych (ESA i Roscosmos). Włoska firma Leonardo-Finmeccanica oraz polska Astronika opracują dla ESA system pozwalający na analizę gruntu Księżyca. Prace nad urządzeniem potrwają około dwóch lat. 
Niebezpieczny spacer kosmiczny

Niebezpieczny spacer kosmiczny

Amerykanin, Eugene Cernan, miał zaszczyt dokonać drugiego w historii NASA spaceru kosmicznego. Misja Gemini 9A w czerwcu 1966 roku była odpowiedzią USA na wyczyn ZSRR, a dokładnie Aleksieja Leonowa, który był pierwszym człowiekiem, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną.Amerykanie chcieli, by spacer Cernana był dłuższy. Jednak po dotarciu na Księżyc szybko pojawiły się kłopoty. Astronaucie przeszkadzała lina asekuracyjna i napompowany skafander. Kombinezon stał się tak sztywny, że nawet zaciśnięcie ręki wymagało wielkiego wysiłku. Dodatkowo Cernan poinformował, że "palą go plecy". Okazało się, że 7-warstwowy materiał skafandra zaczął się rozchodzić. I nie był to koniec kłopotów 32-letniego wówczas mężczyzny.
Lądowania na Księżycu w 1969 roku nie było? Obalamy mity [Nauka. To lubię]

Lądowania na Księżycu w 1969 roku nie było? Obalamy mity [Nauka. To lubię]

Technologia
Wokół lądowania na Księżycu 20 lipca 1969 roku krąży wiele teorii spiskowych. Niektórzy twierdzą, że astronauci wcale nie postawili stopy na satelicie Ziemi, a nagrania z pionierskiej wyprawy powstały w... studiach Hollywood. Tomasz Rożek wybrał kilka najbardziej popularnych teorii spiskowych i z każdą z nich w naukowy sposób się rozprawił.
Ziemia i Księżyc - duet, dzięki któremu powstało życie

Ziemia i Księżyc - duet, dzięki któremu powstało życie

Technologia
Ziemia i Księżyc narodziły się razem. Wzajemnie wywierały na siebie ogromny wpływ. Uważa się, że olbrzymi Księżyc nawet przyspieszył ewolucję życia. 4,4 miliardy lat temu, kiedy powstawało, młody Srebrny Glob był odległy o zaledwie 24 tys. km. Patrząc z naszej planety, wydawało się, że jest olbrzymi. Jego grawitacja wymuszała wówczas spore pływy młodych ziemskich oceanów, których przypływu nie mierzono w centymetrach, a... kilometrach. Fale tsunami zalewały kontynenty. Obrót Ziemi wywoływał zalewanie lądów - im bliżej był, tym silniej oddziaływał na zbiorniki. Niektórzy uważają, że powstałe po tsunami "oczka wodne" były idealnym tyglem, dla cegiełek życia. Takie oczka były bowiem środkownikiem zmiennym. Czy Księżyc stworzył życie na ziemi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w materiale wideo.
Całkowite zaćmienie słońca uchwycone przez kamery NASA

Całkowite zaćmienie słońca uchwycone przez kamery NASA

Technologia
Zaćmienie słońca to rzadko spotykane zjawisko, ale jakże efektowne! W rejonie Indonezji, południowych Chin i północnej Australii można było ostatnio oglądać ten niezwykły widok. Wyjątkowości temu zdarzeniu dodaje fakt, że było to pełne zaćmienie. Księżyc całkowicie przysłonił słońce.
Apollo 15. Fantastyczny spacer po Księżycu

Apollo 15. Fantastyczny spacer po Księżycu

Technologia
Oto historia misji załogowej programu kosmicznego Apollo. Astronauci wylądowali 30 lipca 1971 roku na powierzchni Księżyca. W czasie wyprawy zebrano 77 kg próbek gruntu księżycowego. Przebywali poza lądownikiem LM ponad 18 godzin. Poruszając się po Księżycu po raz pierwszy użyli specjalnie skonstruowanego pojazdu LRV.
Niesamowity projekt wysłania człowieka na Księżyc

Niesamowity projekt wysłania człowieka na Księżyc

Technologia
Oto najśmielsze przedsięwzięcie, jakiego podjął się człowiek. Przed pierwszym lotem załogowym na Księżyc w sumie byliśmy przez? 15 minut, z czego tylko 5 poza atmosferą. Żaden statek wcześniej nie wylądował na naszym naturalnym satelicie, nie zrobił mu nawet porządnych zdjęć. Jak wyglądała pierwsza historyczna podróż człowieka na Księżyc?
Odlotowa przygoda (2015)

Odlotowa przygoda (2015)

Zwiastun
Pierwsza misja na Księżyc przeszła do historii i stała się jednym z najważniejszych symboli XX wieku, możliwości człowieka i triumfu nauki. Teraz multimilioner, Richard Carson, ogłasza w telewizji, że księżycowa misja Neila Armstronga była jedynie... hollywoodzkim trickiem, chce również zmienić bieg historii i stać się pierwszym człowiekiem, którego stopa dotknie Księżyca.
Prognoza pogody na 24 grudnia (plus dwa kolejne dni)

Prognoza pogody na 24 grudnia (plus dwa kolejne dni)

Polska
Po ustąpieniu porannych mgieł i silnych zamgleń, w ciągu dnia na obszarze całego kraju będzie pogodnie, w miarę słonecznie i bez opadów. Wiatr nie będzie już taki silny - w porywach będzie osiągał do 40 km/h. Będzie ciepło. W ciągu dnia termometry wskażą od 5 - 6 stopni Celsjusza na północnym - wschodzie do 10 stopni na południowym - zachodzie. W wieczór wigilijny zachód Słońca nastąpi około godziny 15.30. Noc ma być pogodna, co sprzyjać będzie wypatrywaniu pierwszej gwiazdki. Dodatkowo w noc wigilijną szczególnej oprawy doda nam Księżyc, który tej nocy będzie w pełni. Coś takiego zdarza się niezwykle rzadko, ostatnia pełnia Księżyca podczas świąt Bożego Narodzenia, wystąpiła w 1977 roku, czyli 38 lat temu, a następna będzie miała miejsce dopiero za 19 lat, tj. w 2034 roku.
Wyścig kosmiczny. Rywalizacja USA i ZSRR na polu eksploracji kosmosu

Wyścig kosmiczny. Rywalizacja USA i ZSRR na polu eksploracji kosmosu

Nauka
W 1957 roku Rosjanie wystrzelili pierwszego sztucznego satelitę Ziemi - Sputnika. Wydarzenie to spowodowało nie lada poruszenie w Stanach Zjednoczonych. Rok później powstała amerykańska agencja kosmiczna NASA, której celem było wysłanie człowieka w kosmos. Cel ten osiągnęli jako pierwsi jednak znowu Rosjanie. Chęć szybciej eksploracji kosmosu nabierała tempa, aż wreszcie Amerykanom udało się wygrać wyścig kosmiczny i wysłać pierwszego człowieka na Księżyc.