Wyniki wyszukiwania dla:

księżyc

Liczba wyników: 97

Rozbłyski na Księżycu. Uchwycił je system monitorujący

Rozbłyski na Księżycu. Uchwycił je system monitorujący

Ciekawostki
Dwa okruchy skalne wielkości orzecha włoskiego uderzyły w połowie lipca w powierzchnię Księżyca. Uwieczniły to teleskopy w Hiszpanii, które są częścią systemu MIDAS (Moon Impacts Detection and Analysis System). Chociaż w Księżyc często uderzają różne obiekty, to są one rzadko wykrywane. Dlatego rejestracja rozbłysków z połowy lipca jest tak wyjątkowa. Dzięki obserwacji takich zjawisk możemy określać, ile skał i jak często uderza w Księżyc. A to już prosta droga do wnioskowania, jakie są szanse, że następnym razem coś uderzy w Ziemię. Wg ekspertów z ESA, okruchy były zapewne produktem ubocznym roju meteorytów alfa Kaprikornidy.
Misja Apollo 11. Niepublikowane dotąd zdjęcia

Misja Apollo 11. Niepublikowane dotąd zdjęcia

Technologia
Na profil Project Apollo Archive w serwisie Flickr trafiło kilkadziesiąt zdjęć, których NASA nie zdecydowała się opublikować przez 49 lat. To fotografie astronautów, którym jako pierwszym udało się stanąć na Księżycu. Mowa więc o Neilu Armstrongu, Buzzie Aldrinie i Michaelu Collinsie z misji Apollo 11. Trzeba przyznać, że nic dziwnego, że NASA nie publikowała wszystkich zdjęć, które astronauci zrobili w 1969 roku. Wiele z nich jest źle wykadrowanych, niedoświetlonych lub po prostu nieostrych. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie te "nieudane" fotografie dają nieznany dotąd wgląd w ośmiodniową podróż na Księżyc.
Lunares - kosmiczna baza w Polsce

Lunares - kosmiczna baza w Polsce

Technologia
Nazwa Lunares pochodzi  od połączenia łacińskich wyrazów Luna - Księżyc i Ares - Mars. Osoby, które mieszkają w nim podczas dwutygodniowych "misji", nazywają siebie analogowymi astronautami. Próbują maksymalnie odwzorować warunki, w jakich będą musieli żyć i pracować przyszli kolonizatorzy Księżyca i Marsa.
Lunares - kosmiczna baza na lotnisku pod Piłą

Lunares - kosmiczna baza na lotnisku pod Piłą

Technologia
Na starym lotnisku wojskowym w Pile stoi budynek jedyny w swoim rodzaju. To marsjańska baza na Ziemi. Tutaj "analogowi astronauci" odbywają misje na "innych planetach". To jedyne takie miejsce w Europie.
Wytrzymała bakteria. Mogłaby wytrzymać na Marsie

Wytrzymała bakteria. Mogłaby wytrzymać na Marsie

Nauka
Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Choć warunki na niektórych obiektach teoretycznie umożliwiają tam rozwój życia, mało który znany nam gatunek mógłby tam przetrwać. Naukowcy odkryli jeden z nich. Jest to bakteria odporna na duże zasolenie, jakie występuje na Marsie. Znaleziono ją w arktycznej zmarzlinie. Planococcus halocryophilus potrafi rozmnażać się w temperaturze -15 st. i zachowuje funkcje życiowe przy -25 st. Teoretycznie bakteria mógłby przetrwać na Marsie i w innych miejscach w kosmosie, gdzie znajduje się woda. Są to Europa, księżyc Jowisza, z którego wydobywają się chmury pary, oraz Enceladus, satelita Saturna. 
Dotknęła każdego, kto stanął na Księżycu. Historia sięga co najmniej 50 lat wstecz

Dotknęła każdego, kto stanął na Księżycu. Historia sięga co najmniej 50 lat wstecz

Wiadomości
Eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczynają badania nad wpływem pyłu księżycowego na zdrowie astronautów i sprzęt stosowany na powierzchni satelity Ziemi. Chcą sprawdzić na ile jest toksyczny dla ludzi. Materiał do badań zostanie wydobyty z terenów wulkanicznych na obszarze Niemiec. Zadanie nie jest łatwe, bo księżycowy pył jest bardzo specyficzny. W odróżnieniu od tego znajdującego się na Ziemi jest ostry i spiczasty. Dodatkowo jest nieustannie bombardowany przez promieniowanie słoneczne, co czyni go silnie naładowanym elektrostatycznie. Badania postanowiono wreszcie przeprowadzić, by określić stopień niebezpieczeństwa jakie nosi ze sobą chodzenie po Księżycu. 46 lat temu, po misji Apollo 17, katar wystąpił u wszystkich, 12 uczestników wyprawy którzy stanęli na srebrnej planecie. Na razie nie jest w 100 proc. potwierdzone, że księżycowy pył stoi za katarem siennym u astronautów. Wiadomo jednak, że objawy pojawiły się po powrocie na Ziemię i u niektórych musiało minąć zaledwie kilka dni, zanim choroba ustąpiła. Wstępne badania wskazują, że pył księżycowy po długiej ekspozycji może niszczyć płuca, a nawet komórki mózgowe. Jest na tyle "ścierny", że przedostaje się do organizmu człowieka niszcząc skafandry. Poza tym zawiera krzemiany, a z powodu wdychania tych minerałów na Ziemi górnicy cierpią z powodu zapalnych i bliznowatych płuc.
Przypadkowe zdjęcie astronoma.

Przypadkowe zdjęcie astronoma. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Ciekawostki
Niebo, Księżyc, Wenus a obok zielony promień. Uwe Reichert, niemiecki astronom, zupełnie przypadkowo zrobił niezwykłe zdjęcie. Zamierzał jedynie uwiecznić Księżyc w towarzystwie Wenus. Uchwycił dużo więcej, bo również spadający meteor, który rozświetlił niebo zieloną poświatą. Zdjęcie powstało pod Heidelbergiem. Zjawisko było widoczne także w Belgii i Holandii. - Nigdy nie widziałem czegoś podobnego, mimo że obserwuję niebo już od wielu lat - skomentował swoje zdjęcie Reichert.

"Gwiazda Śmierci" z bliska NASA publikuje nowe zdjęcie

Nauka
Obraz przesłany przez sondę Cassini przedstawia Tetydę, jeden z księżyców Saturna. Znajdujący się na nim wielki krater Odyseusz ma aż 450 kilometrów średnicy. Powoduje, że księżyc wygląda jak znana z sagi "Gwiezdne Wojny" – Gwiazda Śmierci. Tetyda to jeden z 53 księżyców Saturna, piąty pod względem wielkości. Jego powierzchnia składa się prawie w całości z lodu.
Księżyc zmienia długość dnia na Ziemi. Oto jak się to dzieje

Księżyc zmienia długość dnia na Ziemi. Oto jak się to dzieje

Ciekawostki
Księżyc krąży wokół Ziemi, Ziemia wokół Słońca, a doba trwa 24 godziny. To wie każdy, ale nie zawsze tak było. 1,4 miliarda lat temu doba trwała tylko 18 godzin. Do takiego wniosku doszli naukowcy dzięki astrochronologii. To dyscyplina naukowa polegająca na badaniu skał osadowych i zestawianiu wyników z cyklami astronomicznymi. Za to, że doba ziemska wydłużyła się o 6 godzin odpowiada Księżyc. Nasz satelita uformował się 4,5 mld lat temu. Wtedy jego orbita znajdowała się znacznie bliżej Ziemi. Księżyc bowiem ciągle się oddala. Rocznie o 3,48 cm. W wyniku tego zjawiska obrót Ziemi wokół własnej osi staje się coraz wolniejszy, a doba coraz dłuższa. Niestety, ci którym ciągle brakuje czasu i marzą o tym, żeby doba miała więcej godzin, nie mają wcale powodu do radości. Relacja między Księżycem a długością doby nie jest regularna i nie oznacza, że za 1,5 miliarda lat doba będzie miała 30 godz.
Obłoki pary na Europie. Naukowcy potwierdzili swoje informacje

Obłoki pary na Europie. Naukowcy potwierdzili swoje informacje

Ciekawostki
Na Europie, księżycu Jowisza, jest woda. Mało tego, z jego powierzchni od czasu do czasu tryskają wielkie obłoki pary. Pierwszy raz zauważył je kosmiczny Teleskop Hubble’a. Były na zdjęciach Europy z 2012, 2014 i 2016 roku. Teraz naukowcom z NASA udało się potwierdzić, że na zdjęciach są na pewno obłoki pary, a nie np. błąd techniczny. Wiemy to dzięki danym zebranym przez sondę Galileo w 1997 r, ponad 20 lat temu. Wtedy sonda przeleciała przez taki obłok. Dlaczego to ważne odkrycie? Skorupa Europy to 20 km warstwa lodu. To, że na powierzchnię wydobywa się para oznacza, że będzie można ją zbadać. Tam gdzie jest woda, tam może też być życie. Być może kryje się ono właśnie w głębiach oceanu na Europie. Dokładne zbadanie księżyca będzie zadaniem sondy Clipper. NASA planuje wysłanie jej w kosmos w 2022 roku.
Niezwykły widok z ISS. Księżyc jakby się rozpadał

Niezwykły widok z ISS. Księżyc jakby się rozpadał

Ciekawostki
Rosyjski kosmonauta, Oleg Artiemiew, nagrał niezwykłe wideo. Widać na nim coś, co można nazwać zachodem Księżyca. Satelita Ziemi sprawia wrażenie jakby zbliżał się do planety, a potem "rozpadał się" w jej atmosferze. Wideo powstało na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która orbituje około 400 km nad Ziemią. Artiemiew opublikował nagranie na swoim profilu na Instagramie.
UFO i Apollo 11. Tabloid wraca do sensacji sprzed niemal 50 lat

UFO i Apollo 11. Tabloid wraca do sensacji sprzed niemal 50 lat

Ciekawostki
Brytyjski tabloid "Daily Star" opublikował niedawno dziwną historię na temat rzekomego spotkani załogi Apollo 11 z kosmitami. Autor tekstu twierdzi nawet, że astronauci podczas testu wykrywaczem kłamstw potwierdzili kontakt z mieszkańcami z obcej planety. Według tabloidu kosmici mieli monitorować, to co dzieje się na naszej planecie. Jako dowód"Daily Star" publikuje materiały wideo. Widać na nich maleńki punkt przelatujący na tle powierzchni Księżyca. "Daily Star" najwyraźniej jednak nie wzięło pod uwagę tego, co Buzz Aldrin powiedział o rzekomych kosmitach już w 2014 roku. Sprostował swoją wypowiedź z 1969 roku, w której mówił o świetle za oknem, które zdawało się poruszać obok. Astronauta potwierdził, że widoczne były błyski obok statku kosmicznego, ale nie pochodziły wcale od obcych. Słowa te uzupełniła NASA, która tłumaczyła, że było to odbite od panelu ich statku światło. Wygląda więc na to, że ze "spotkania z kosmitami" załoga Apollo 11 będzie jeszcze długo musiała się "tłumaczyć".
Czy na księżycu Jowisza jest życie? Nowy trop naukowców

Czy na księżycu Jowisza jest życie? Nowy trop naukowców

Nauka
Księżyc Jowisza – Europa jest pokryty grubą warstwą lodu, a pod jego powierzchnią są wyjątkowo słone jeziora. Podobne warunki rozpoznano niedawno w znajdujących się na głębokości ok. 550-750 metrów podziemnych zbiornikach wodnych zlokalizowanych w Kanadzie. Te jeziora w żaden sposób nie przypominają takich, które możemy spotkać na Ziemi. Naukowcy stwierdzili, że panujące w nich warunki bardzo przypominają właśnie te na księżycu Jowisza. Swoją wiedzę zamierzają wykorzystać do poszukiwania żywych istot na innych ciałach niebieskich w Układzie Słonecznym. Istnienie inteligentnych form życia jest mało prawdopodobne, jednak NASA planuje nową misję właśnie na tym księżycu. Agencja kosmiczna zamierza wysłać dwie sondy, w tym jedną, która dokładnie zbada powierzchnię Europy. Naukowcy mają nadzieję pobrać próbki. Z tamtejszych jezior, by dowiedzieć się, czy są w nim żywe organizmy. Efekty pracy sond wysłanych na księżyc Jowisza mogą być znane w ciągu najbliższej dekady.
23 kwietna - Amerykanin wyznaczył nową datę końca świata

23 kwietna - Amerykanin wyznaczył nową datę końca świata

Ciekawostki
Amerykanin, David Meade, który sam siebie nazywa "biblijnym numerologiem", ogłosił kolejną już datę nadejścia końca świata. Tym razem jest to 23 kwietnia 2018 roku. Najnowsza prognoza nawiązuje do Apokalipsy wg św. Jana. Jeden z wersów głosi: "Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu". Mowa o tym, że właśnie 23 kwietnia w konstelacji Panny znajdą się Słońce, Księżyc i Jowisz. O wiarygodności tej daty jako początku końca świata ma też świadczyć pojawienie się na niebie tajemniczej planety Nibiru. Problem w tym, że obiekt nazywany także Planetą X lub Planetą Śmierci nie istnieje. Wielokrotnie informowała o tym NASA. Czy rzeczywiście 23 kwietnia wybuchnie III wojna światowa i powstanie Antychryst? Przekonamy się już niebawem.
W kanałach w Wenecji

W kanałach w Wenecji "wyschła" woda

Świat
W wielu z weneckich kanałów poziom wody spadł nawet o 60 cm. Niektóre boczne kanały wyschły niemal całkowicie i zamieniły się w błotnistą breję. Z tego powodu zostały zupełnie wyłączone z użytku. Tak niskiego poziomu wody nie zanotowano w Wenecji jeszcze nigdy. Zdaniem meteorologów przyczyną takiego stanu rzeczy jest Krwawy Superksiężyc. Zjawisko miało miejsce 31 stycznia. Księżyc znajdował się wówczas bardzo blisko Ziemi. To wpłynęło na pływy wód w różnych częściach świata, w tym w Wenecji. Puste kanały nie są dobrą wiadomością dla mieszkańców miasta żyjących z turystyki. W mieście trwa bowiem właśnie słynny karnawał. Brak wody szczególnie mocno odczuwają gondolierzy. Sytuacja ma się poprawić w połowie tygodnia, gdy spadnie deszcz.
Życie na Ziemi nie powstało 3,9 mld lat temu? Nowe doniesienia naukowców

Życie na Ziemi nie powstało 3,9 mld lat temu? Nowe doniesienia naukowców

Nauka
Życie na Ziemi mogło istnieć wcześniej, niż ktokolwiek wcześniej sądził. Przeprowadzone przez naukowców symulacje sugerują, że pierwsze organizmy mogły istnieć już w czasie, kiedy życie na naszej planecie przypominało istne piekło. Podczas pierwszego eonu - czyli około 4,6 miliarda lat temu - asteroidy wielokrotnie bombardowały Ziemię. W tym czasie powstał Księżyc i dopiero formowała się skorupa ziemska. I właśnie wtedy, w tak trudnych warunkach, wg ekspertów, mogło już na naszej planecie istnieć życie.
Niezwykła kombinacja na niebie. Trzy zjawiska za jednym razem

Niezwykła kombinacja na niebie. Trzy zjawiska za jednym razem

Technologia
31 stycznia 2018 roku dojdzie na niebie do niezwykłego zjawiska. Połączą się trzy niezwykle rzadkie zjawiska. Będzie to zaćmienie Superksiężyca, Niebieskiego Księżyca i Krwawego Księżyca. Co to wszystko oznacza - obejrzyjcie wideo.
Księżyc Saturna podobny do Ziemi?

Księżyc Saturna podobny do Ziemi?

Nauka
Najnowsze odkrycie sugeruje, że największy księżyc Saturna jest pod pewnymi względami podobny do Ziemi. Tytan posiada gęstą atmosferę, w której zachodzą skomplikowane zjawiska pogodowe. To jedyne ciało poza Ziemią, na powierzchni którego odkryto powierzchniowe zbiorniki cieczy – jeziora. Znajdują się one w obszarach podbiegunowych, tworzy je mieszanina metanu i etanu.

"Księżyc Jowisza" - polski zwiastun

Zwiastun
Aryan zostaje postrzelony podczas nielegalnego przekraczania granicy. Trafia do obozu o zaostrzonym rygorze, gdzie odkrywa w sobie nadprzyrodzone moce. Kiedy opiekujący się nim cyniczny lekarz dowiaduje się, że chłopak potrafi lewitować, pomaga mu w ucieczce. Jest przekonany, że na cudownych zdolnościach przybysza znikąd, którego wiele osób bierze za anioła, można zbić fortunę.
Ciekawe zjawiska na nocnym niebie w 2018 roku

Ciekawe zjawiska na nocnym niebie w 2018 roku

Ciekawostki
W 2018 roku warto często spoglądać w nocne niebo. Pojawią się na nim takie zjawiska jak niebieski Księżyc, całkowite zaćmienie Księżyca czy wielka opozycja Marsa. Niektóre z nich to prawdziwa rzadkość.
Podbój kosmosu, pieniądze i polskie firmy

Podbój kosmosu, pieniądze i polskie firmy

Technologia
Danuta Dobrzyńska-Schimmer rozmawia z dr. Grzegorzem Broną, współzałożyciel firmy Creotech Instruments S.A.