Wyniki wyszukiwania dla:

księżyc

Liczba wyników: 97

Dokąd sięga atmosfera? Dużo dalej, niż sądzono

Dokąd sięga atmosfera? Dużo dalej, niż sądzono

Ciekawostki
Geokorona – tak nazywa się najbardziej zewnętrzna warstwa atmosfery. Składa się ona głównie z atomów wodoru. Pierwszy raz zaobserwowano ją za pomocą teleskopu umieszczonego na Księżycu podczas misji Apollo 16. Aby zmierzyć dokładnie jej zasięg, naukowcy musieli odkopać dane sprzed 20 lat. Obserwacje sondy SOHO wskazują, że geokorona, która otacza nasza planetę rozciąga się na 630 tys. km. To 50 razy więcej, niż wynosi średnica Ziemi. Księżyc znajduje się w zasięgu naszej geokorony. Dodatkowo, geokorona jest gęstsza po słonecznej stronie planety, ponieważ kompresują ją promienie UV ze Słońca. Odkrycie jest o tyle ciekawe, że geokorona z wodoru otacza planety, w których atmosferze jest para wodna. Może to pomóc w poszukiwaniu takich planet poza Układem Słonecznym.  
Potwierdzili odkrycie obiektu na końcu Układu Słonecznego. Ma 34 km średnicy

Potwierdzili odkrycie obiektu na końcu Układu Słonecznego. Ma 34 km średnicy

Ciekawostki
Ma jedynie 34 kilometry średnicy. Nowo odkryty księżyc Neptuna otrzymał nazwę Hippokamp, na cześć morskich koni, które ciągnęły rydwan rzymskiego boga morza. Skoro Hippokamp jest tak malutki, jak udało się go dostrzec? Krąży przecież wokół planety leżącej 4,7 mld km od nas. Stało się to przypadkiem. Astronomowie badali szczątkowe pierścienie Neptuna. W tym celu łączyli ze sobą kilkadziesiąt zdjęć planety z tego samej pozycji na orbicie, aby wzmocnić ekspozycję. Przy okazji pokazał się Hippokamp. Skąd wziął się taki malutki księżyc? Jedna z hipotez mówi, że to fragment Proteusza – innego, większego satelity, który oderwał się od niego po zderzeniu z kometą. Oba księżyce znajdują się bardzo blisko. Dodatkowo, na powierzchni Proteusza znajduje się krater, który jest pamiątką po takim zderzeniu.
Izrael na Księżycu. Lądownik startuje już w piątek

Izrael na Księżycu. Lądownik startuje już w piątek

Ciekawostki
Izraelski, warty 100 mln dolarów, księżycowy lądownik ma w ciągu trzech miesięcy wylądować na Księżycu. Pojazd nazywa się Bereszit (po hebrajsku to pierwsza księga Starego Testamentu), a jego zawartość jest bardzo interesująca. Został w nim umieszczony cały pięcioksiąg, który został wyryty za pomocą nanotechnologii na metalowym krążku wielkości monety. Prócz Biblii w lądowniku umieszczono również wspomnienia ocalałego z Holokaustu, dziecięce rysunki, izraelskie piosenki i deklaracja niepodległości żydowskiego państwa. Bereszit ma zbierać dane o polu magnetycznym Księżyca. Jego główny cel jest jednak edukacyjny. Twórcy chcą zainteresować młodych Izraelczyków kosmosem i skłonić ich, by kształcili się w tym kierunku. Izraelski pojazd kosmiczny poleci na Księżyc na pokładzie amerykańskiej rakiety SPACE X. Jeśli misja zakończy się powodzeniem, Izrael będzie czwartym krajem w historii, którego pojazd wylądował na Księżycu.
Co wypatrzył satelita NASA. Ciekawe zdjęcie z Księżyca

Co wypatrzył satelita NASA. Ciekawe zdjęcie z Księżyca

Ciekawostki
Po latach patrzenia się tylko na jasną stronę Księżyca, nie możemy oderwać wzroku od ciemnej. Astronomom-amatorom udało się ostatnio zrobić niezwykłe zdjęcie ciemnej strony Księżyca z Ziemią w tle. Teraz świat rozpisuje się o nowym zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA LRO, który krąży wokół Księżyca. Zdjęcie zostało wykonane z wys. 330 km nad pow. Księżyca. To właściwie szczegółowa mapa ciemnej strony naszego satelity. Można na niej dostrzec chińską sondę Chang'e 4, która 3 stycznia wylądowała na ciemnej stronie. Chang'e 4 ma na nim zaledwie 2 piksele wielkości. Sonda znajduje się w kraterze Von Kármána, który ma średnicę ok. 186 km. Co ciekawe krater ten sam znajduje się w środku innego - Aitken, który znajduje się na skraju basenu Biegun Południowy. Basen Biegun Południowy to największy znany krater księżycowy i jeden z największych w Układzie Słonecznym.
Najstarsza ziemska skała. Odkryta na Księżycu

Najstarsza ziemska skała. Odkryta na Księżycu

Ciekawostki
Astronauci, którzy w podczas Apollo 14 przywieźli na ziemię próbki księżycowych skał, nie spodziewali się, że znajdą tam coś ziemskiego pochodzenia. Po 48 latach zbadano jedną z próbek i okazało się, że pochodzi ona właśnie z naszej planety. Na Księżycu znalazła się, bo w Ziemię uderzyła asteroida. Skała jest naprawdę stara. Naukowcy szacują, że uformowała się we wnętrzu skorupy ziemskiej około 4 mld lat temu. Ziemia była wtedy młoda planetą i często uderzały w nią asteroidy. Jedno z takich uderzeń wyrzuciło skałę w przestrzeń kosmiczną. Ponieważ Księżyc znajdował się w tym czasie dużo bliżej Ziemi niż dziś, skała wylądowała właśnie tam. Wymieszała się z innymi skałami, mogła nawet częściowo się stopić. Leżała pod powierzchnią Księżyca do czasu, gdy 26 milionów lat temu uderzyła w niego asteroida, która ponownie wydobyła skałę na powierzchnię. To naprawdę niezwykłe odkrycie. Taka skała to kapsuła czasu, gdzie zamknięte są 4 mld lat historii Układu Słonecznego.
Deszczowe lato na Tytanie

Deszczowe lato na Tytanie

Nauka
Na zdjęciach satelity Saturna, zrobionych przez sondę Cassini, można zauważyć lustrzaną powierzchnię. Ma ona rozmiar 120 tys. kilometrów kwadratowych. Naukowcy uważają, że to gigantyczna kałuża metanu. Ich zdaniem, efekt jest podobny do tego, jaki możemy obserwować na Ziemi po deszczu, gdy chodniki są mokre. To znak, że na północnej półkuli Tytana rozpoczyna się właśnie lato. Potrwa 7 lat. Naukowcy długo czekali na pojawienie się na Tytanie chmur i opadów. Modele klimatyczne opisujące księżyc Saturna przewidywały, że takie zjawisko będzie miało miejsce.   Kiedy więc udało się wypatrzeć błyszczącą powierzchnie na zdjęciu z sondy Cassini naukowcy mogli odetchnąć z ulgą. Przewidywania okazały się słuszne. Lato na tytanie przyszło jednak odrobinę później, niż sądzono. Naukowcy postarają się wyjaśnić tę zagadkę. 
Dinozaury musiały zginąć. Nowe ustalenia naukowców

Dinozaury musiały zginąć. Nowe ustalenia naukowców

Ciekawostki
Od czasu pojawienia się na ziemi dinozaurów, wzrosła liczba uderzeń asteroidów w naszą planetę. Tak wynika z badań zespołu naukowców z Uniwersytetu w Toronto. Wyniki opublikowali w "Science". Policzono, że w ciągu ostatnich 290 milionów lat, liczba uderzeń wzrosła nawet trzykrotnie. Eksperci twierdzą nawet, że wzrost trafień asteroid w Ziemię oznacza, że wyginięcie dinozaurów było "nieuniknione". Jak badacze doszli do tych wniosków? Stwierdzili, że fakt, że częstotliwość występowania kraterów po uderzeniach asteroid, które datowane się powyżej 290 mln lat i tych poniżej 650 mln lat nie wynika z tego, że stare kratery uległy erozji, ale dlatego, że było ich po prostu dużo mniej. Odkrycia dokonano dzięki badaniu kraterów na powierzchni Księżyca. Nie jest pewne, dlaczego Ziemia i Księżyc zaczęły być tak intensywnie bombardowane przez asteroidy. Badacze sugerują, że mogły mieć na to wpływ wielkie zderzenia w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem.
Niezwykłe zdjęcie zaćmienia i erupcji na jednym z księżyców Jowisza

Niezwykłe zdjęcie zaćmienia i erupcji na jednym z księżyców Jowisza

Nauka
Sonda Juno sfotografowała Io - trzeci co do wielkości księżyc Jowisza. Kamery na Juno zarejestrowały oświetlony w połowie księżyc Io, przysłonięty cieniem Jowisza. Io jest ciałem o najjaśniejszej aktywności wulkanicznej w Układzie Słonecznym. Badaczom udało się zobaczyć aktywną erupcję na powierzchni Io Widać smugę pyłu wyrzucanego w przestrzeń kosmiczną przez wulkan. Okazało się, że Io uwalnia duże ilości plazmy w kosmos – z prędkością nawet jednej tony na sekundę.
Zabójczy pył. Życie na Księżycu to nie bajka

Zabójczy pył. Życie na Księżycu to nie bajka

Ciekawostki
Nowe badanie wykazało, że pył księżycowy jest o wiele bardziej niebezpieczny, niż wcześniej sądzono. Naukowcy zanurzali dwa minerały występujące na Księżycu - augit i oliwiny w cieczy przypominającej płyn wytwarzany przez opłucną. Uzyskali wyniki podobne do tych, które pojawiają się przy raku płuc. Naukowcy przestrzegają więc, że długotrwałe przebywanie człowieka na Księżycu może wywoływać nowotwór. Trudno bowiem uniknąć wdychania pyłu księżycowego, który jest silnie naelektryzowany i przyczepia się do skafandrów. Już wcześniej, po badaniach astronautów z misji Apollo, wiadomo było o "księżycowym katarze siennym". Teraz jest pewne, że księżycowy pył nie tylko powoduje problemy oddechowe, ale po prostu jest toksyczny.
Kosmiczny kret na księżycu Jowisza

Kosmiczny kret na księżycu Jowisza

Nauka
Europa, jeden z satelitów Jowisza, jest od lat obiektem wielu badań. Wszystko z powodu wody, jaka się tam znajduje. Nie wszystko jednak da się sprawdzić za pomocą sondy, dlatego NASA pracuje nad robotem do eksploracji Europy. Musi on być w stanie przewiercić się przez warstwę lodu o grubości co najmniej 2 km, a gdzieniegdzie nawet 30. Stąd pomysł na zbudowanie zasilanego nuklearnie kosmicznego robo-kreta. Byłby on wyposażony w instrumenty badawcze służące poszukiwaniu śladów życia w podziemnym oceanie. Lód topiłby dzięki atomowemu napędowi. Produkuje on dużo ciepła, w sam raz aby przetopić się przez powłokę. Z lądownikiem łączyłby go światłowód dzięki któremu zachowana będzie komunikacja z Ziemią. Kosmiczny kret to niestety na razie tylko koncept.
Wyprawa na ciemną stronę Księżyca

Wyprawa na ciemną stronę Księżyca

Nauka
Chiński statek kosmiczny Chang’e-4 z powodzeniem wszedł na księżycową orbitę, około 130 km nad jego powierzchnią. Sonda ma wylądować po ciemnej stronie naszego naturalnego satelity już w styczniu. To odległość około 385 tys. kilometrów. Badacze mają nadzieję poznać wcześniej niezbadany obszar Nazywany "Basen Biegun Południowy - Aitken" na południowej półkuli.
NASA pracuje nad kolejną misją na Księżyc

NASA pracuje nad kolejną misją na Księżyc

Nauka
Według lokalnych mediów, 11 małych firm będzie konkurowało o miliony dolarów w ramach kontraktów z NASA. Chodzi o współpracę "na kolejne dekady i długoterminowe badania naukowe poświęcone ludzkiej eksploracji Księżyca". Amerykańskie firmy będą pracowały m.in. nad małymi robotami do transportu ładunków z Ziemi na Księżyc i odwrotnie.    
Narodziny Księżyca przebiegały zupełnie inaczej. Wcześniejsza teoria obalona

Narodziny Księżyca przebiegały zupełnie inaczej. Wcześniejsza teoria obalona

Nauka
Fizyk Sarah Stewart z University of California opracowała nową teorię narodzin naszego satelity. Przed misjami Apollo sądzono, że Księżyc składa się głównie z materiałów ciała niebieskiego, które uderzyło w młodą Ziemię miliardy lat temu. Jednak próbki zebrane podczas lądowania pokazały, że tak nie jest. Okazało się, że z punktu widzenia chemicznego to prawie bliźniak Ziemi.
Naukowcy po latach potwierdzają odkrycie polskiego astronoma

Naukowcy po latach potwierdzają odkrycie polskiego astronoma

Nauka
Eksperci z Węgier odnaleźli dwa obłoki pyłu krążące wokół Ziemi. Pierwszy odkrył je Kazimierz Kordylewski w październiku 1961 roku. Do tej pory badacze pozostawali sceptyczni wobec dokonania Polaka - nikt inny nie widział obłoków. Teraz dzięki filtrom polaryzującym przymocowanym do soczewki kamery udało się potwierdzić ich lokalizację.
Tego nie wiedziałeś o Księżycu.

Tego nie wiedziałeś o Księżycu. "Usłyszano" jego niezwykłe właściwości

Ciekawostki
Księżyc odbija fale radiowe, jakie emituje nasza galaktyka - Droga Mleczna. Są one bardzo słabe i niezwykle trudno jest je wykryć, jednak udało się to astronomom z Curtin University. To dzięki australijskiemu teleskopowi MWA. Ma on 2048 anten łapiących fale radiowe niskich częstotliwości. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki serii prób wyłapywania fal odbijających się od Księżyca uda im się wypracować metodę prowadzącą do poznania wczesnych dziejów wszechświata. A dokładnie okresu tuż po Wielkim Wybuchu, gdy nie było jeszcze gwiazd, a wszechświat składał się z wodoru. Jeśli uda im się osiągnąć cel, będzie można zweryfikować wiele teorii na temat ewolucji wszechświata.
Księżyc ma swój księżyc. Zaskakujące ustalenia ekspertów

Księżyc ma swój księżyc. Zaskakujące ustalenia ekspertów

Ciekawostki
Eksperci z Waszyngtonu i Bordeaux zasugerowali, że Księżyc może mieć swój mniejszy księżyc, który krąży wokół niego. Taką hipotezę naukowcy wysnuli na podstawie obliczeń i obserwacji. Badacze stwierdzili, że księżyce księżyców mogą istnieć, ale tylko w tzw. idealnych warunkach. Zachowana musiałaby być właściwa odległość między księżycami a planetą. Mały księżyc musiałby być na tyle blisko swojego dużego księżyca, by wiązała go grawitacja, ale na tyle daleko od planety, by nie oddziaływały na niego rozrywające siły pływowe. W Układzie Słonecznym te idealne warunki spełniają obecnie 4 księżyce - Ziemi, Jowisza oraz dwa Saturna. Hipoteza o księżycach księżyców nie została w żaden sposób potwierdzona, ale internauci już dyskutują nad ich nazwą.
Wielki mały krok dla człowieka. Komiczne nagrania z Księżyca

Wielki mały krok dla człowieka. Komiczne nagrania z Księżyca

Ciekawostki
O wielkim kroku dla ludzkości słyszeliśmy wielokrotnie, ale okazuje się, że mały krok dla człowieka również zasługuje na duże zainteresowanie. Na Księżycu od 21 lipca 1969 roku stanęło jeszcze 12 osób. Niemal dla każdego z nich poruszanie się po satelicie Ziemi było sporym wyczynem. Grawitacja jest tam bowiem 6 razy mniejsza co powoduje, że zapanowanie nad własnym ciałem staje się bardzo trudne. Spektakularne upadki zaliczyli m.in. Gene Cernan i Jack Schmitt podczas misji Apollo 17. Każda wywrotka została dokładnie przeanalizowana przez NASA i szczegółowi opisana w raportach.
Księżyc poza Układem Słonecznym

Księżyc poza Układem Słonecznym

Nauka
Po raz pierwszy w historii astronomowie znaleźli dowody na istnienie księżyca poza naszym Układem Słonecznym. Ciało niebieskie jest ogromne. Jest wielkości Neptuna i okrąża planetę Kepler-1625b, która znajduje się aż 8 tys. lat świetlnych od Ziemi. Badacze przeanalizowali dane z 284 planet odkrytych przez teleskop Keplera.
Twarz na Księżycu. Skąd się wzięła ta iluzja optyczna?

Twarz na Księżycu. Skąd się wzięła ta iluzja optyczna?

Nauka
Ludzie z różnych stron świata  i kultur, patrząc na księżyc, dostrzegają tam ludzką twarz. Tworzą ją ciemne i jasne strefy oraz księżycowe wiry - wzorzyste struktury na jego powierzchni. Jak tworzą się te "księżycowe tatuaże"? Naukowcy od dawna podejrzewali, że odpowiada za to magnetyzm Księżyca.   Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Rutgers opracowali komputerowy model księżycowych wirów. Wynika z niego, że mogły utworzyć się nad tunelami, wyżłobionymi niegdyś przez lawę.   Rejony, gdzie niegdyś aktywność wulkaniczna była duża, mają silne pole magnetyczne. Pod wpływem dużych temperatur powstawało tam metaliczne żelazo, mające właściwości magnetyczne. Pole magnetyczne chroni niektóre rejony przed działaniem wiatru słonecznego, dlatego pozostają one jaśniejsze. 
Tajemnica wody na Księżycu wreszcie rozwiązana

Tajemnica wody na Księżycu wreszcie rozwiązana

Nauka
Po raz pierwszy na powierzchni Księżyca odkryto zamarzniętą wodę. Znajduje się w ciemnych rejonach… polarnych naszego satelity. Jednak stanowi tylko 3,5 proc. pokrytych cieniem rejonów Księżyca. Odkrycie na Księżycu dobrze wróży przyszłym koloniom, które nie będą musiały dostarczać wody z Ziemi. Naukowcy mają nadzieję, że wykorzystywana zaawansowana technologia satelitarna umożliwi także odkrycie zamarzniętej wody na powierzchni Merkurego lub Ceres. Merkury, Ceres i Księżyc łączy niewielkie nachylenie osi, które powoduje depresje topograficzne w ich rejonach polarnych. Często są one pełne kraterów uderzeniowych, których część znajduje się zawsze w cieniu, co czyni ich kandydatami w poszukiwaniu wody w kosmosie. Występowanie wody na Księżycu pierwszy raz potwierdzono w 2009 roku, kiedy to indyjska sonda Chandrayaan-1 znalazła ślady cząsteczek wody w ryzalicie, czyli zewnętrznej warstwie Księżyca.
Początki życia na Ziemi

Początki życia na Ziemi

Nauka
Brytyjscy naukowcy twierdzą, że życie na Ziemi powstało po tym, jak planeta Teja zderzyła się z Ziemią (4,45 mld lat temu). Wydarzenie to "oczyściło" naszą planetę i utworzyło Księżyc. Efektem ubocznym tej galaktycznej kolizji jest powstanie życia. Stało się to 100 mln lat wcześniej niż wcześniej sądzono. Badacze ponownie przeanalizowali historię ewolucyjną obecnych zwierząt, by znaleźć "ostatniego uniwersalnego wspólnego przodka". Stworzenie to jest przodkiem każdej żywej istoty na Ziemi. Ta hipotetyczna żywa komórka istniała Prawdopodobnie 3,9 mld lat temu. Zdaniem naukowców, ten żywy organizm przetrwał wielkie bombardowanie – początkową fazę Układu Słonecznego tuż po uformowaniu się planet (3,8-4,1 mld lat temu). W tym czasie powstała większość kraterów uderzeniowych na Księżycu.