Wyniki wyszukiwania dla:

ksiądz

Liczba wyników: 129

Dominikanin o księdzu-geju:

Dominikanin o księdzu-geju: "Nie otworzy się ten worek. Ciśnienie jest zbyt duże"

Wiadomości
Sprawa księdza Krzysztofa Charamsy wstrząsnęła światem katolickim. Duchowny wyznał, ze jest homoseksualistą i ma stałego partnera. Kościół odwołał go już ze stanowiska w Kongregacji Nauki i Wiary. Wygląda jednak na to, że to nie jedyne konsekwencje publicznego wyznania. Ksiądz ma spore szanse na zostanie celebrytą - udzielił już kilkunastu wywiadów, a nawet pojawił się na okładce Newsweeka i Wprost. Głos w sprawie Charamsy zabierają oczywiście inni duchowni. Uznawany za dość liberalnego w świecie polskiego katolicyzmu ojciec Paweł Gużyński twierdzi, że postawa Charamsy raczej nie znajdzie naśladowców wśród innych duchownych. "Ciśnienie jest zbyt duże. Nie otworzy się ten worek. Rzadko ktoś ze środowiska homoseksualnego ryzykuje, bo wie, z jakim napiętnowaniem może się to spotkać. Nie spodziewam się, że to uruchomi jakiś efekt domina."
Arcybiskup o księdzu Charamasie: oby Bóg dał mu łaskę opamiętania

Arcybiskup o księdzu Charamasie: oby Bóg dał mu łaskę opamiętania

Wiadomości
Publicznie wyznanie księdza Krzysztofa Charamsy, o tym że jest homoseksualistą, wciąż jest jednym z najbardziej komentowanych wydarzeń w Polsce. O sprawie jest głośno również ze względu na to, że pracował on w Kongregacji Naukowej Wiary. Pełni też funkcję drugiego sekretarza Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Kościół już odwołał go z pełnionych stanowisk. Duchowni jednak na każdym kroku podkreślają, że modlą się za niego i mają nadzieje na jego nawrócenie na drogę wiary. W podobnym tonie wypowiada się arcybiskup Wojciech Polak.
Ks. Charamsa: jestem szczęśliwy z bycia gejem i nie będę za to przepraszał

Ks. Charamsa: jestem szczęśliwy z bycia gejem i nie będę za to przepraszał

Wiadomości
- Jestem szczęśliwy z bycia gejem i nikogo za to nie będę przepraszał. Za to nie wolno przepraszać - powiedział w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską ksiądz Krzysztof Charamsa. W wywiadzie ksiądz wyjaśniał także, że chciał wyznać swój homoseksualizm, bo "dłużej nie mógł żyć w niezgodzie ze sobą".
Ksiądz Charamsa:

Ksiądz Charamsa: "Jestem szczęśliwy z bycia gejem"

Wiadomości
Publicznie wyznanie polskiego księdza Krzysztofa Charamsy, o tym że jest homoseksualistą, wywołało burzę w kościele. Wczoraj w Watykanie odbyła się konferencja prasowa, na której Charamsa przedstawił swojego partnera i wydał oświadczenie w tej sprawie, jednocześnie krytykując Kościół za "wszechobecną i ślepą homofobię". Charamsa jest kapłanem od osiemnastu lat i pracował w Kongregacji Naukowej Wiary. Pełni też funkcję drugiego sekretarza Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską Charamsa powiedział, że musiał ujawnić swój homoseksualizm, bo "dłużej nie mógł żyć w niezgodzie ze sobą", a jego deklaracja jest zgodna z nauczaniem kościoła. "Jestem gejem, jestem szczęśliwy z bycia gejem i nikogo za to nie będę przepraszał. Za to nie wolno przepraszać, bo wtedy twój obraz zostanie zaniżony, zniszczony, tak jak mój został zniszczony przez lata" ? dodał.
Korwin-Mikke: problemem nie są homoseksualiści czy onaniści. Są nimi, tfu, geje

Korwin-Mikke: problemem nie są homoseksualiści czy onaniści. Są nimi, tfu, geje

Wiadomości
Według Janusz Korwin-Mikkego odsetek homoseksualistów wśród duchownych katolickich jest prawdopodobnie większy niż w społeczeństwie. Dodał, że jest to dla niego normalna sytuacja. - Problemem nie są homoseksualiści czy onaniści. Są nim, tfu, geje - podkreślił deputowany do Parlamentu Europejskiego. W sobotę ks. Krzysztofa Charamsa przyznał publicznie, że jest gejem i ma partnera.
Polski ksiądz wyznaje:

Polski ksiądz wyznaje: "Jestem gejem"

Wiadomości
Ksiądz Krzysztof Charamsa wywołał burzę w sieci i Kościele przyznając się do swojej orientacji seksualnej. Wczoraj w filmie zamieszczonym na Youtube ujawnił, że jest gejem. W wywiadzie, który jest częścią pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o walce o równość małżeńską ?Artykuł osiemnasty?, zarzuca polskiemu kościołowi w obłudę, fałsz oraz nieczułość. To pierwszy coming out w polskim Kościele i w Watykanie. 42-letni ksiądz Charamsa kapłanem jest od 18 lat. Pełni też funkcję drugiego sekretarza Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Jest wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Papieskiego Ateneum Regina Apostolorum w Rzymie. O księdzu stało się głośno w ostatnich dniach za sprawą artykułu "Teologia i przemoc" opublikowanego na łamach ?Tygodnika Powszechnego?. Krytykuje w nim język księdza Dariusza Oko, który używa słów nienawiści, mówiąc o homoseksualizmie czy teorii gender.
 Episkopat: politycy głosujący za in vitro nie mogą przyjąć komunii

Episkopat: politycy głosujący za in vitro nie mogą przyjąć komunii

Wiadomości
Dwa tygodnie temu Bronisław Komorowski podpisał ustawę o in vitro. Wciąż jednak budzi ona wiele emocji, zwłaszcza wśród przedstawicieli kościoła, mimo że zgodnie z najnowszymi sondażami, in vitro popiera ponad 75% Polaków. To jednak nie przekonuje zwierzchników kościelnych, którzy chwytają się wszelkich sposobów, by przekonać Polaków, że in vitro to zło w czystej postaci. Ksiądz Dariusz Oko porównał zabieg do aborcji. Arcybiskup Andrzej Dzięga natomiast podczas mszy powiedział, że ustawa o in vitro jest "zbrodnicza". Teraz do tego grona dołączył rzecznik Komisji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Episkopat wydał oświadczenie podkreślające, że ustawa godzi w "nienaruszalność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci" i nie może być akceptowana przez katolików. Dodano również fragment o tym, że politycy głosujący za in vitro nie mogą przyjąć komunii.
Arcybiskup o in vitro: przygotowaliście zbrodniczą ustawę

Arcybiskup o in vitro: przygotowaliście zbrodniczą ustawę

Wiadomości
Ustawa o leczeniu niepłodności, która wreszcie reguluje sprawę in vitro, znalazła się na biurku prezydenta. Bronisław Komorowski ma 21 dni na podpisanie dokumentu. Kościół chwyta się wszelkich sposobów, by przekonać Polaków, że in vitro to zło w czystej postaci. Ksiądz Dariusz Oko porównał zabieg do aborcji. Z kolei rzecznik episkopatu, ksiądz Józef Kloch stwierdził, że posłowie głosujący za ustawą wykazali się "nieposłuszeństwem wobec papieża". Ostatnio głos zabrał też arcybiskup Andrzej Dzięga. Na mszy podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę powiedział, że ustawa o in vitro jest "zbrodnicza".
Polski Kościół ostro in vitro

Polski Kościół ostro in vitro

Wiadomości
W czwartek Sejm przyjął ustawę, która wreszcie reguluje sprawę in vitro. Z zabiegu będą mogły korzystać małżeństwa i osoby mieszkające razem, które złożą zgodne oświadczenie. Z przyjęcia ustawy o leczeniu niepłodności zadowolone są środowiska liberalne. Odwrotnie jest w przypadku konserwatystów. Szef sztabu wyborczego PiS już zapowiedział, że gdy tylko jego partia zdobędzie władzę, zmieni ustawę. Z przyjętego prawa bardzo niezadowolony jest także Kościół. Ksiądz Oko porównał in vitro do aborcji, a rzecznik Episkopatu stwierdził, że głosowanie za ustawą było aktem nieposłuszeństwa.
Ofiara księdza pedofila: próbowałem popełnić samobójstwo

Ofiara księdza pedofila: próbowałem popełnić samobójstwo

Wiadomości
Na jaw wychodzą kolejna szczegóły historii Marka Mielewczyka, ministranta molestowanego przez księdza Andrzeja S. Mężczyzna po 30 latach wytoczył proces kapłanowi. Oskarża go o wykorzystanie seksualnie i domaga się zadośćuczynienia. Ksiądz, kiedy Mielewczyk był dzieckiem, założył oazę dla młodzieży, a konkretnie młodych chłopców. Tam byli molestowani, jednak do tej pory żaden z nich nie odważył się opowiedzieć o swoim dramacie. Kapłan umiejętnie działał na psychikę młodych chłopców, pod opieka miał ich ponad stu. O sprawie wiedział biskup, który przeniósł Andrzeja S. do innej parafii, gdzie również molestował dzieci. Mielewczyk przyznał, że czuł się wykorzystany przez księdza, ale jako dziecku towarzyszyło mu również uczucie wyobcowania, winy, skażenia. Nie mógł sobie wtedy z tym poradzić. Skończyło się na dwóch próbach samobójczych.
Ofiara księdza pedofila:

Ofiara księdza pedofila: "Biskup przeniósł go na inną parafię"

Wiadomości
Marek Mielewczyk, ministrant molestowany przez księdza Andrzeja S., odważył się opowiedzieć o tym publicznie dopiero po 30 latach. Wytoczył proces kapłanowi. Oskarża go o wykorzystanie seksualnie i domaga się zadośćuczynienia w wysokości skromnych 10 tysięcy złotych, które ma wesprzeć fundację pomagającą ofiarom molestowania. Ksiądz pod przykrywką opieki nad młodzieżą werbował do "oazy" młodych chłopców. W trakcie spotkań i poza nimi molestował ich. Mielewczyk doświadczał tego przez cztery lata. Dziś przyznaje, że sprawa wyszła na jaw dzięki lekarce, która w trakcie badania zorientowała się, że dziecko mogło paść ofiarą księdza. Napisała nawet list do biskupa, jednak ten nie rozwiązał sprawy.
Ofiara księdza pedofila: w czasie spowiedzi poprosił o pomoc przy układaniu książek

Ofiara księdza pedofila: w czasie spowiedzi poprosił o pomoc przy układaniu książek

Wiadomości
Sprawa księdza Andrzeja S. od dwóch lat budzi wiele emocji. Kapłan miał wykorzystywać seksualnie ministrantów. Jeden z nich po wielu latach zdecydował się opowiedzieć o dramacie, jakiego doświadczył w dzieciństwie. Ksiądz po przykrywką opieki nad młodzieżą werbował do oazy kolejnych członków. W trakcie spotkań i poza nimi molestował dzieci. Maciej Marek Mielewczyk przyznaje, że w jego przypadku trwało to pięć lat. Ówczesny ministrant bał się powiedzieć rodzicom, o tym, co dzieje się podczas jego spotkań z księdzem. Tłumaczy to tym, że kapłan był osobą znaną i wzbudzającą zaufanie. Po 30 latach Mielewczyk postanowił wytoczyć proces Andrzejowi S., by pokazać innym skrzywdzonym, że pedofile nie mogą czuć się bezkarni i powinni ponieść karę za wyrządzona krzywdę. W środę w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa.
Ksiądz Jan zbiera kobiecą bieliznę

Ksiądz Jan zbiera kobiecą bieliznę

Polska
Z ambony kościoła w Szczyrku można usłyszeć apel o przynoszenie... biustonoszy i majtek. To ksiądz Jan Byrt zorganizował akcję "Sekretna misja kobiet", której celem jest zbiórka bielizny, która ma trafić do Afryki.

"Co łaska", czyli ile? Ksiądz nagrany z ukrycia

Wiadomości
Duchowny zapytany o wysokość opłaty związanej z udzieleniem np. ślubu lub ochrzczeniem dziecka, zazwyczaj odpowie "co łaska". Ale ile to tak naprawdę jest? W taki sytuacjach padają różne kwoty, co bardzo często przyczynia się do powstania niezręcznej sytuacji. Czy zatem powinno powstać coś takiego jak cennik związany z udzielaniem sakramentów?
Ksiądz pokazał uczniom film z egzekucji

Ksiądz pokazał uczniom film z egzekucji

Polska
Ksiądz katecheta pokazał uczniom I klasy szczecińskiego liceum film z egzekucji przeprowadzonej przez dżihadystów. - Ksiądz nas zapytał, czy jesteśmy gotowi na obejrzenie czegoś takiego. Poinformował nas, co nam przedstawi - tłumaczy jeden z uczniów. Jak dodaje licealista, jeżeli ktoś nie czuł się na siłach, by obejrzeć drastyczne nagranie, mógł opuścić salę.
Molestowany ministrant wycofał pozew

Molestowany ministrant wycofał pozew

Wiadomości
Prawie rok temu ruszył proces przeciwko diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu. Był to pierwsza tego typu sprawa w Polsce, w której za molestowanie seksualne, którego dopuścił się duchowny, pozwano o odszkodowanie również instytucje kościelne. Marcin K., utrzymywał, że w wieku 12 lat, będąc ministrantem, był molestowany przez byłego już dzisiaj księdza Zbigniewa R. Domagał się zadośćuczynienia w wysokości 200 tys. zł oraz przeprosin w mediach.
Były ksiądz zaczął prowadzić telefon zaufania dla duchownych

Były ksiądz zaczął prowadzić telefon zaufania dla duchownych

Świat
Kryspin Krystek zakochał się i dla miłości zrezygnował z powołania. Po śmierci żony postanowił opisać swoje przeżycia. Po wydaniu książki zdecydował się pomagać innym, którzy znajdują się w podobnej sytuacji jak on przed laty.
Taśmy Watykanu (2015)

Taśmy Watykanu (2015)

Zwiastun
27-letnia Angela Holme w zagadkowy sposób sprowadza cierpienie i śmierć na każdego, kto znajdzie się w jej pobliżu. Miejscowy ksiądz, ojciec Lozano, zaczyna badać jej przypadek i dochodzi do wniosku, że kobieta padła ofiarą opętania. Bezradny w konfrontacji z siłą nieczystą, zwraca się o pomoc do Watykanu. (ls)
Ile zarabiają księża?

Ile zarabiają księża?

Styl życia
Papież Franciszek na początku swojego pontyfikatu ogłosił, że pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich. Dla wiernych, zwłaszcza w Polsce, życzenie to brzmi nieprawdopodobnie, gdyż księża kojarzeni są z luksusem i zawyżonymi stawkami za udzielenie sakramentów. Duża część społeczeństwa przekonana jest, że duchowni dostają comiesięczne, nie małe wynagrodzenie.
Olejnik rzuca w Kamińskiego długopisem na antenie

Olejnik rzuca w Kamińskiego długopisem na antenie

Polska
Monika Olejnik słynie z ciętego języka i agresywnego sposobu prowadzenia rozmów z politykami. W trakcie wywiadów często ich atakuje i nie daje dojść do głosu swoim rozmówcom. Okazuje się, że potrafi również zachowywać się dosyć nieprzewidywalnie. Podczas ostatniego programu Gość Radia ZET zaatakowała Kamińskiego rzucając w niego długopisem. Poszło o to, że na antenie wspomniał o radiu RMF FM. (mk)
Duchowny z Wiciny zatrzymany

Duchowny z Wiciny zatrzymany

Polska
Prokuratura w Żarach zatrzymała księdza, który podczas prowadzonej lekcji religii w szkole podstawowej miał zmuszać jednego z uczniów do symulowania seksu oralnego na butelce. Decyzję o zatrzymaniu podjęto po przesłuchaniu dzieci obecnych w klasie podczas incydentu.