Wyniki wyszukiwania dla:

krople

Liczba wyników: 8

Jedyne takie odkrycie na świecie. Poruszenie wśród naukowców

Jedyne takie odkrycie na świecie. Poruszenie wśród naukowców

Ciekawostki
To jedyne takie znalezisko na świecie: idealnie zachowane ślady malutkiego dinozaura, na których widać doskonale jak wyglądała skóra na jego łapach. Nigdy dotąd nie odnaleziono śladów z utrwalonym w całości odciskiem skóry. Każdy ze śladów ma około 2,5 cm długości i należy do Minisauripusa. Nie wiadomo jak wyglądał. Naukowcy nie są pewni czy był to osobny gatunek, czy może pisklę większego dinozaura. Dzięki nowo odkrytym śladom wiadomo natomiast, że skóra łap Minisauripusa miała fakturę papieru ściernego i była pokryta malutkimi łuskami. Podobne, tylko większe ślady miały duże, drapieżne teropody. Jak to się stało, że ślady zachowały się tak dobrze? Malutki dinozaur szedł po cieniutkiej warstwie gęstego błota. W tym samym błocie odcisnęły się nawet krople deszczu, który wtedy padał. 

"Płacząca" Matka Boska. Naukowcy zbadali "łzy"

Ciekawostki
Eksperci zbadali łzy, które wierni zauważyli na figurze Matki Boskiej w kościele w Hobbs (Nowy Meksyk). Okazało się, że są mieszaniną oliwy z oliwek z perfumami - stąd zapach róż, o którym mówili świadkowie. Substancja przypomina składem krzyżmo - mieszaninę używaną przy udzielaniu sakramentów. Wierni dostrzegli cud po raz pierwszy 20 maja. Kościół jest monitorowany i podobno nie ma dowodów, by "łzy" były skutkiem działania jakiegoś ukrytego mechanizmu. Jakie może więc być wytłumaczenie tego cudu? "Łzy" powstają najpewniej na skutek kondensacji. Wtedy znajdująca się w powietrzu para wodna przechodzi ze stanu gazowego w ciekły. Spływające po posągu krople możemy odbierać jako łzy. "Płaczące" figury to znane w katolicyzmie zjawisko. Różne, czasem kontrowersyjne przypadki, notowane są od 70 lat. Jeden z najgłośniejszych miał miejsce w 2002 roku. Z oczu figury Ojca Pio płynęły krwawe łzy. Po badaniach okazało się, że krew należała do kobiety.
Kapiąca woda z kranu. Nareszcie wiemy jak powstaje ten dźwięk

Kapiąca woda z kranu. Nareszcie wiemy jak powstaje ten dźwięk

Ciekawostki
Jednym z najbardziej irytujących odgłosów w domu jest... kapiąca z kranu woda. Naukowcy postanowili z wybitną dokładnością sprawdzić, jak powstaje ten wyprowadzający z równowagi dźwięk. Okazało się, że nie powoduje go sama kropla, a pęcherzyk powietrza, który znajduje się tuż pod powierzchnią wody. Sprawia on, że kiedy kropla spada, jej powierzchnia wibruje i tak tworzy się ten irytujący odgłos. Oczywiście można łatwo temu zaradzić wymieniając uszczelki, ale można też po prostu podstawić pod kran miskę z wodą i mydłem. Kawałek mydła przełamuje napięcie powierzchniowe i tłumi dźwięki.
Rewolucja w leczeniu wzroku

Rewolucja w leczeniu wzroku

Zdrowie
Izraelscy naukowcy stworzyli niesamowite "nano" krople do oczu. Mają stać się prostą alternatywą dla okularów, soczewek kontaktowych, a nawet laserowej korekcji wzroku. Krople korygują załamywanie się światła w rogówce. Tworzą na powierzchni oka warstwę ochronną. Będzie można nimi leczyć m.in. wady rogówki i choroby oczu.
Na ukraińskiej wsi żyje najwięcej bliźniąt

Na ukraińskiej wsi żyje najwięcej bliźniąt

Zdrowie
Ukraińska wieś Wielka Kopania słynie ze swoich mieszkańców. Nie tyle jednak z ich osiągnięć, ile za sprawą ich wzajemnego podobieństwa. Na 4 tys. osób przypada tam 122 par bliźniąt. Wieś trafiła zresztą z tego powodu do Księgi Rekordów Ukrainy. W miejscowej szkole na ścianach są wywieszone zdjęcia nie klasowych prymusów, lecz podobnych do siebie jak dwie krople wody uczniów.
#dziejesienazywo: Jak dbać o oczy po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

#dziejesienazywo: Jak dbać o oczy po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Zdrowie
Okulistka Elżbieta Archacka wyjaśnia, jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przez pierwsze 4-6 tygodni, pacjent stosuje krople z antybiotykiem oraz sterydami. Bardzo ważne jest również to, aby dbać o prawidłowe nawilżenie oczu. Początkowo należy kilka razy dziennie stosować krople, które zniwelują uczucie suchości.
Zakraplanie oka

Zakraplanie oka

Zdrowie
                                                                                                                                                       
Jak zakraplać oczy?

Jak zakraplać oczy?

Zdrowie
Zespół suchego oka czy pieczenie oczu wiążą się z aplikacją kropli do oczu. Niektóre krople muszą zostać zaaplikowane w gabinecie okulistycznym. O prawidłowej aplikacji kropli oraz o diagnostycznym zakraplaniu oczu opowiada lekarz okulista Anna Otto.