Wyniki wyszukiwania dla:

król

Liczba wyników: 114

"Król lew" Disneya. Zwiastun - polski dubbing

Film
"Król Lew" to amerykański film przygodowy w reżyserii Jona Favreau. Produkcja ta jest aktorskim remakiem filmu animowanego o tym samym tytule z 1994 roku. Opowiada o historii młodego lwa Simby, który w przyszłości ma zastąpić swojego ojca Mufasę na tronie. Poprzedni dziedzic, stryj małego lwa Skaza, nie jest zadowolony z takiego obrotu spraw i zdradza swojego brata, dokonując zamachu stanu. Młody Simba zostaje wygnany i z parą przyjaciół będzie musiał stawić czoła dorosłości oraz odzyskać to, co mu należne.
Bażant. Staropolski król wraca

Bażant. Staropolski król wraca

Kuchnia
Popularny na stołach naszych przodków przysmak, który zyskuje na popularności. Mięso z bażanta to rodzaj dziczyzny o wiele zdrowszej od drobiu. Mięso bażancie jest chudsze (120 kcal w 100g), ale i twardsze od mięsa ptactwa hodowlanego. Ze względu na to, świeży bażant powinien przez kilka dni móc skruszeć. Mięso tego dzikiego ptactwa zawiera cenne witaminy: B2, B3, B5, a także magnez, żelazo, białko czy fosfor.
Klątwa Kazimierza Jagiellończyka

Klątwa Kazimierza Jagiellończyka

Ciekawostki
Co ma wspólnego polski monarcha z XV w. z faraonem Tutanchamonem? Grobowce obu królów obejmuje klątwa. Król Kazimierz zmarł 7 czerwca 1492 r. w Grodnie, w wieku 65 lat. Musiał zostać pochowany na w Krakowie, na Wawelu. Obie miejscowości dzieli prawie 600 km. Dystans ten, w połączeniu z gorącym latem, stanowił nie lada wyzwanie dla organizatorów królewskiego pochówku. Ciało króla owinięto w całun i zamknięto w drewnianej trumnie zabezpieczonej żywicą i przewieziono na Wawel. Do grobowca złożono go w tej samej trumnie. Po miesiącu drogi w upałach nikt nie ryzykował otwarcia. W maju 1973 roku postanowiono otworzyć piękny, wyrzeźbiony przed Wita Stwosza, królewski sarkofag. Badacze nie zdawali sobie sprawy, że otwierają biologiczną puszkę Pandory.
Miłosne podboje Katarzyny II

Miłosne podboje Katarzyny II

Ciekawostki
Niewielu wie, że cesarzowa Rosji, która była nie tylko dobrym strategiem, ale także była znana z licznych romansów. Urodziła się w pruskim wówczas Szczecinie i tak naprawdę nazywała się Zofia Fryderyka Augusta. Małżeństwo z Piotrem III Romanowem nie należało do udanych. Swoim sprytem udało jej odsunąć męża od władzy. Miała prawdopodobnie 12 kochanków w ciągu 67 lat życia, a każdy z faworytów darzony był przez Katarzynę nie tylko sympatią, ale był również sowicie wynagradzany, nawet po zerwaniu. Chodzą plotki, że podobno romansowi z carycą, ostatni król Polski zawdzięcza koronę.
Straszna śmierć Jana III Sobieskiego

Straszna śmierć Jana III Sobieskiego

Ciekawostki
Mało kto wie, że Polski król, który dokonał w 1683 r. pogromu Turków pod Wiedniem, zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. O swym cierpieniu pisał w listach do ukochanej Marysieńki. Dręczyły go nie tylko "okrutne bóle głowy" ale i dokuczały mu zęby, gorączka, katar czy czerwonka. Sobieski chorował także na syfilis, jak większość mężczyzn w tamtym okresie. Medycyna wówczas znała jedno lekarstwo na tę chorobę. Jednak kuracja z wykorzystaniem rtęci, niosła za sobą wiele skutków ubocznych. Rtęć jest bowiem silnie toksyczna. Spowodowała inne problemy ze zdrowiem m.in. chroniczne zapalenie nerek i opuchliznę.
Uroczy Zenon Martyniuk o fanach:

Uroczy Zenon Martyniuk o fanach: "Często chcą, żebym im na ulicy zaśpiewał. Jak nie jestem zajęty, to śpiewam"

Gwiazdy
Zenon Martyniuk od lat doceniany jest przez fanów nie tylko za kunszt muzyczny, ale także za skromność i pracowitość. Król disco polo przeżywa obecnie najlepszy okres w swojej karierze. Do jego sukcesu w dużej mierze przyczynił się udany występ na koncercie sylwestrowym TVP w Zakopanem trzy lata temu. W jednym z ostatnich wywiadów artysta przyznał, że nie spodziewał się aż takiego sukcesu kultowej już piosenki Przez twe oczy zielone. Zdradził, że zdarza się, iż fani zaczepiają go na ulicy i proszą o wykonanie tego utworu. Zenek przyznaje, że jak nie jest w danej chwili zajęty, to z chęcią przystaje na propozycję napotkanych słuchaczy.
Bolesław Zapomniany. Okrutny król czy pomyłka kronikarzy?

Bolesław Zapomniany. Okrutny król czy pomyłka kronikarzy?

Ciekawostki
Miał być pierworodnym synem Mieszka II i panować w Polsce w latach 1034 – 1036. Był okrutnikiem i zwolennikiem powrotu pogaństwa, dlatego został zabity i skazany na zapomnienie. Czy Bolesław Zapomniany istniał naprawdę? Jednym dowodem na to jest wzmianka o nim w napisanej w XII w. kronice wielkopolskiej, która tak opisuje jego dzieje: " (…) z powodu srogości i potworności występków, których się dopuszczał, źle zakończył życie i choć odznaczony został koroną królewską, nie wchodzi w poczet królów i książąt Polski". Po śmierci Bolesława wg Kroniki nastąpił okres pełen chaosu i wojen domowych. Faktycznie, po śmierci Mieszka II kraj pogrążony był w chaosie.  Powszechne były mordy na duchownych i pogańskie bunty, a każdy z możnowładców starał umocnić władzę.  
Kobiety Kazimierza Wielkiego

Kobiety Kazimierza Wielkiego

Ciekawostki
Ostatni polski król z dynastii Piastów. Nadano mu przydomek Wielki bo "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Mimo że Kazimierz Wielki scalił Polskę, nie był uznawany za wybitnego wojownika. Miał trudny charakter. Był kobieciarzem. Biografowie zgodnie potwierdzają, że król kochał intensywnie, ale… krótko.  
Starożytny zapis dowodem na istnienie biblijnego króla

Starożytny zapis dowodem na istnienie biblijnego króla

Nauka
Biblijny król Balak mógł istnieć naprawdę. Taki wniosek płynie z niedawnych badań nad mającą 2800 lat kamienną Stelą Meszy. Opisano na niej różne konflikty i podboje, jakie wydarzyły się w IX w. p.n.e. Choć wiele linii tekstu na kamiennej steli zatarło się, badaczom z Tel Awiwu udało się zrekonstruować wers 31. Do tej pory sądzono, że odwołuje się on do "domu Dawida". Zdaniem naukowców chodzi jednak o króla Balaka. 
Zygmunt III Waza i alchemia

Zygmunt III Waza i alchemia

Ciekawostki
Polski król Zygmunt III Waza był opętany chęcią odkrycia legendarnego Kamienia Filozoficznego. Alchemia interesowała króla tak bardzo, że zamykał się ponoć w komnacie ze swoim hetmanem Mikołajem Wolskim i słynnym w tamtych czasach alchemikiem - Michałem Sędziwojem, by przeprowadzać eksperymenty.
Biblijny król istniał naprawdę. Naukowcy znaleźli dowód

Biblijny król istniał naprawdę. Naukowcy znaleźli dowód

Ciekawostki
W pobliżu Miasta Dawida, najstarszej części Jerozolimy, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się parking odkryto dwie niewielkie pieczęcie mające 2600 lat. Jedna z nich to dowód na istnienie biblijnego króla Jozjasza. Do tej pory dowodem na to, że król Jozjasz istniał naprawdę, była jedynie Biblia. Na pieczęci jest napis: Natan-Melech, sługa króla. Jest o nim mowa w biblijnej Drugiej Księdze Królów. Natan-Melech był wysoko postawionym członkiem dworu króla Jozjasza, który wprowadził ważne reformy religijne. Pieczęć znaleziono w miejscu, gdzie w czasach Jozjasza mogło znajdować się centrum administracyjne przylegające do Świątyni Salomona. Archeolodzy odkryli tu dwupiętrowy budynek, który nosi ślady pożaru i wyburzenia. Szacują, że doszło do tego w VI wieku p.n.e. Wtedy król Babilonu Nabuchodonozor II zdobył miasto i spalił większość budynków Jerozolimy, w tym Świątynię Salomona, gdzie znajdowała się Arka Przymierza. Mityczna skrzynia, w której znajdywały się tablice z 10 przykazaniami, zaginęła wtedy na zawsze. Druga pieczęć należała najprawdopodobniej do "Ikara, syna Matanjachu", który mógł być rolnikiem. Pieczęcie tego typu były używane do podpisywania dokumentów. Inskrypcje na nich są lustrzanym odbiciem.
Nieznane fakty z życia Henryka VIII

Nieznane fakty z życia Henryka VIII

Ciekawostki
Uprzejmy, towarzyski, sprawny fizycznie, uwielbiał turnieje rycerskie. Zainteresowany teologią, muzyką oraz literaturą. Wielbił kobiety i świetnie tańczył. Z czasem, z "rycerza" stał się nieobliczalnym paranoikiem. Skazał dwie żony na śmierć i ogłosił się głową powołanego przez siebie kościoła anglikańskiego. Z silnego wysportowanego mężczyzny, zmienił się w otyłego i niedołężnego.
Arogancki król ukarany przez Boga

Arogancki król ukarany przez Boga

Nauka
Historycy przypuszczają, że niegodziwym faraonem z biblijnej opowieści o Exodusie był Ramzes II. Jego tożsamość była przedmiotem licznych debat. Według Biblii, Izraelici mieli budować dla faraona miasta Pithom i Ramses. Egipskie zapiski potwierdzają, że królowie XIX-dynastii (1293-1185 p.n.e.) rozpoczęli wielki program militarny w Lewancie. Wówczas król Seti I zbudował nowe miasto służące za garnizon, które jego następca Ramzes II, nazwał potem Pi-Ramzes.
MWC 2019. Nietypowy gość na stoisku Orange

MWC 2019. Nietypowy gość na stoisku Orange

Technologia
Podczas Mobile World Congress w Barcelonie do stoiska Orange zawitali nietypowi goście. Rozwiązania francuskiej firmy podziwiał król Hiszpanii Filip VI Burbon.
Odbudują legendarny most. Mają już 2,5 mln funtów

Odbudują legendarny most. Mają już 2,5 mln funtów

Ciekawostki
2,5 mln funtów darowizny otrzymała organizacja English Heritage na odbudowę legendarnego, średniowiecznego mostu w Kornwalii. Przeprawa znana z legend o królu Arturze ma znów połączyć zamek Tintagel z sąsiednim wzgórzem. Dzięki temu zamiast chodzić po kamienistej ścieżce między obiektami, będzie można podziwiać okolicę z wys. 57 m n.p.m. Przedsięwzięcie budzi duże emocje, bo średniowieczny most został zniszczony między XIV a XVII w. Zamek Tintagel jest słynną atrakcją związaną z legendami arturiańskimi. Król Artur miał się w nim urodzić.
Śmierć Aleksandra Wielkiego

Śmierć Aleksandra Wielkiego

Nauka
Naukowcy twierdzą, że mają rozwiązanie tajemnicy śmierci Aleksandra Wielkiego. Wcześniejsze teorie głosiły, że zmarł z powodu infekcji, alkoholizmu lub nawet został zamordowany. Teraz badacze są niemal pewni, że przyczyną był zespół Guilliaina-Barrego, choroba neurologiczną, która objawia się osłabieniem mięśni oraz paraliżem. Eksperci twierdzą, że król Macedonii po stwierdzeniu jego śmierci wcale nie był martwy, a jedynie sparaliżowany. Miał umrzeć dopiero tydzień później. Zdaniem badaczy, jego śmierć może być najbardziej znanym przykładem fałszywej diagnozy przyczyn śmierci jaka została kiedykolwiek zarejestrowana.
Wojewódzki porzucił wodzianki na ściance

Wojewódzki porzucił wodzianki na ściance

Gwiazdy
 Kuba Wojewódzki podczas konferencji ramówkowych TVN-u stara się pozostać "niewidzialny". Celebryta często przychodzi spóźniony lub chyłkiem wychodzi jeszcze w trakcie trwania głównej części imprezy. Podobnie było tym razem. Samozwańczy "Król TVN-u", który reklamował nowy sezon swojego show w towarzystwie dwóch hostess,  tuż przed wejściem na ściankę porzucił modelki i wyszedł z budynku.Bardzo elegancko.
Bezcenny polski skarb. Minęło 30 lat od jego odnalezienia

Bezcenny polski skarb. Minęło 30 lat od jego odnalezienia

Nauka
W 2018 roku minęło 30 lat od odnalezienia "skarbu średzkiego" - jednego z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie. Ukryto go w połowie XIV wieku, gdy na terenie Śląska panowała epidemia dżumy. Badacze sądzą, że był własnością bogatego bankiera żydowskiego, u którego król czeski i cesarz rzymski Karol IV Luksemburski zastawił dużą część swoich kosztowności. Na skrytkę średniowiecznego bankiera natrafiono dopiero w 1985 roku przy ul. Daszyńskiego 14 w Środzie Śląskiej podczas kopania fundamentów pod centralę telefoniczną. Robotnicy znaleźli dzban wypełniony tysiącami srebrnych monet. Trzy lata później, podczas rozbiórki kamienicy pod tym samym adresem w piwnicach, znaleziono znaczną ilość monet i biżuterii.
Ksiądz: prowadzenie biznesu i wiara nie wykluczają się

Ksiądz: prowadzenie biznesu i wiara nie wykluczają się

Polska
- Przedsiębiorcom możemy życzyć przede wszystkim, żeby przestrzeń wiary wpływała pozytywnie na ich zaangażowanie w miejscu pracy. Ta jedność jest nam bardzo potrzebna - mówił w "Money. To się liczy" ks. dr Przemysław Król, duszpasterz przedsiębiorców i pracodawców.
Ksiądz o zakazie handlu i 500 plus.

Ksiądz o zakazie handlu i 500 plus. "Płaczemy, że supermarkety nam zamknęli"

Polska
- Temat zakazu handlu jest przyjmowany z życzliwością w naszym środowisku katolickim. Płaczemy, że supermarkety nam zamknęli. Powinniśmy promować inne formy spędzania wolnego czasu, wypoczynku, rekreacji, kultury, czasu z rodziną. Supermarkety chciały nam przejąć tą kulturotwórczą rolę - mówił w "Money. To się liczy" ks. dr Przemysław Król, duszpasterz przedsiębiorców i pracodawców.
Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

Polska
- Pan Jezus nakazał płacić podatki, to nie ulega wątpliwości. Ale ocena moralna sytuacji jest nieraz bardzo złożona, w przypadku, kiedy właściciel traci płynność finansową, próbuje ratować firmę, wiemy jakim problemem są zatory płatnicze - mówił w "Money. To się liczy" ks. dr Przemysław Król, duszpasterz przedsiębiorców i pracodawców.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne