Wyniki wyszukiwania dla:

kosmos

Liczba wyników: 243

Nowa strategia opozycji! Tak chcą dojść do władzy?

Nowa strategia opozycji! Tak chcą dojść do władzy?

Wydanie: 15 marca 2018
W Warszawie pojawiły się dziś billboardy, które dowodzą po raz kolejny bezsilności i nieudolności opozycji. Amerykański astronauta, który przez rok przebywał w kosmosie, zmienił się na tyle, że przestał przypominać swojego brata bliźniaka. Zapraszamy na „Obiegówkę” z Kubą Jankowskim.
Przechwycono najsilniejsze w historii impulsy radiowe z kosmosu

Przechwycono najsilniejsze w historii impulsy radiowe z kosmosu

Wiadomości
Australijskie obserwatorium Parkesa zarejestrowało 3 szybkie błyski radiowe. FRB - szybkie błyski radiowe to krótkie impulsy promieniowania radiowego pochodzące z odległych źródeł. Naukowcom ciężko określić źródło pochodzenia emisji radiowych, trwają one kilka milisekund. Wykryty 9 marca błysk jest ok. 4,5 razy jaśniejszy niż najjaśniejszy sygnał, jaki do tej pory  zarejestrowano w katalogu FRB.
Niebezpieczna asteroida przeleci w pobliżu Ziemi. Oto 2017 VR12

Niebezpieczna asteroida przeleci w pobliżu Ziemi. Oto 2017 VR12

Wiadomości
Obiekt oznaczony jako 2017 VR12 znajdzie się w odległości ok. 1,4 mln km od Ziemi. NASA nadal klasyfikuje ten obiekt jako "średniej wielkości kamień", mimo że asteroida jest większa niż Empire State Building w Nowym Jorku. 2017 VR12 przeleci nad Ziemią z imponującą prędkością ponad 14 tys. km/h. Ze względu na bliskość do Ziemi, NASA nazwała asteroidę "potencjalnie niebezpieczną" Agencja zapewnia jednak, że nie ma możliwości zderzenia się tej asteroidy z naszą planetą. 2017 VR12 została pierwszy raz odkryta przez teleskop Pan-STARRS 1 na Hawajach 10 listopada 2017 roku.
Co działo się przed Wielkim Wybuchem?

Co działo się przed Wielkim Wybuchem?

Wiadomości
W nowym odcinku programu "Star Talk", słynny fizyk Stephen Hawking usiadł z gospodarzem Neilem deGrasse Tysonem, aby porozmawiać o tym, jak narodził się nasz wszechświat. Odpowiedź Hawkinga była prosta.
Dlaczego nie widzimy kosmicznych śmieci

Dlaczego nie widzimy kosmicznych śmieci

Technologia
Wokół Ziemi krąży co najmniej pół miliona kawałków kosmicznych śmieci, ale nie widać ich na żadnym ze zdjęć naszej planety. Są to m.in. stare satelity, rakiety i części statków kosmicznych. Na zdjęciach zrobionych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która jest oddalona o "zaledwie" 400 km od Ziemi, wydają się nieistotnym pyłem, chociaż wcale takim nie są. Dlaczego więc ich nie widać? ISS jest jednym z największych obiektów krążących wokół naszej planety. W najszerszym miejscu mierzy 109 metrów. To oznacza, że na tle Ziemi, która ma ponad 12 tysięcy kilometrów średnicy, zajmuje 0,00085 proc. wielkości planety. Właśnie dlatego nie widzimy zaśmieconego przez ludzi kosmosu.
Rafał Omelko: To jest jakiś kosmos (WIDEO)

Rafał Omelko: To jest jakiś kosmos (WIDEO)

Sport
 - Ten rekord świata to dla mnie wciąż jakiś kosmos, cały czas w to nie wierzę - powiedział Rafał Omelko po finale biegu sztafetowego na Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham. Razem z kolegami wywalczył on złoty medal, bijąc przy okazji rekord świata.
Eksplodujący pocisk rozpadł się na miliony kawałków

Eksplodujący pocisk rozpadł się na miliony kawałków

Wiadomości
Jak to się stało? To zasługa zupełnie nowej powłoki ochronnej opracowanej dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Lecąca z prędkością 7 km/s aluminiowa kula w kontakcie z nią dosłownie wyparowuje. Z czego zrobiona jest ta powłoka? To laminat, w którym użyto różnych rodzajów metalu i tworzywa spajającego. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona statku kosmicznego przed uderzeniami niewielkich odłamków. Dlaczego więc kula przebiła powłokę? Kosmiczne "pancerze" nie maja odbijać odłamków, a rozbijać je na małe kawałeczki. Rozpraszają się one między kilkoma warstwami pancerza, które chronią statek kosmiczny. Małe meteoryty i inne kosmiczne śmieci mogą spowodować duże uszkodzenia w precyzyjnych mechanizmach. Przestrzeń kosmiczna wokół ziemi jest pełna starych satelitów i innych resztek statków kosmicznych. Sprzątnięcie ich to prawdziwe wyzwanie. Nierzadko uszkadzają funkcjonujące satelity komunikacyjne, czy badawcze.
Kiedy we wszechświecie pojawiło się światło?

Kiedy we wszechświecie pojawiło się światło?

Wiadomości
Badacze odkryli moment, kiedy pierwszy raz we wszechświecie pojawiło się światło. Astronomowie użyli do tego anteny radiowej niewiele większej od lodówki. Dzięki niej wykryli sygnały wysłane przez pierwsze po Wielkim Wybuchu gwiazdy. To pierwszy dowód istnienia najstarszych przodków w kosmicznej genealogii. Świadczy o tym, że gwiazdy pojawiły się 180 mln lat po powstaniu wszechświata, a także o tym, że kosmos musiał być dwa razy zimniejszy, niż sądzono wcześniej. Odkrycie zostało opisane jako "rewolucyjne" i "pionierskie". Wiadomo, że 14 mld lat temu jedynym elementem kosmosu był wodór. Jego gęste płaty załamały się i zaczęły formować gwiazdy. Wtedy we wszechświecie pojawiło się światło. 
Generał US Air Force: wojna w kosmosie to tylko kwestia lat

Generał US Air Force: wojna w kosmosie to tylko kwestia lat

Wiadomości
- Wojna w kosmosie to tylko kwestia lat - mówi David Goldfein, generał Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Według niego nadszedł czas, by amerykańskie wojsko zaczęło traktować przewagę militarną w kosmosie tak samo jak tę w lotnictwie. - Wierzę, że w najbliższych latach będziemy walczyli w kosmosie. Jesteśmy armią, która musi mieć przewagę na tym nowym polu. To nie tylko nasze przeznaczenie. Tego żąda od nas naród - mówi Goldfein. Jego pomysłowi wtórują politycy. Senacka podkomisja chciała nawet stworzyć specjalny oddział wojska. "Space Corps" miały zapewnić przewagę USA nad militarnymi rywalami. Niestety zabrakło pieniędzy. Lotnictwo domaga się przyznania w 2019 roku funduszy w wysokości 8,5 miliarda dolarów na programy kosmiczne. 
Już dziś ogromna burza słoneczna

Już dziś ogromna burza słoneczna

Wiadomości
Ogromna burza słoneczna już dzisiaj może zniszczyć satelity, zakłócić dostawy prądu i wywołać oszałamiające zorze polarne. NASA zauważyła rozbłysk słoneczny uwalniający koronalny wyrzut masy na początku tego tygodnia. "Zorza może być widoczna na dużych szerokościach geograficznych" - napisała w oświadczeniu NOAA.
"Gwiazda śmierci Hitlera". Superbroń nazistów w kosmosie

"Gwiazda śmierci Hitlera". Superbroń nazistów w kosmosie

Wiadomości
Naziści planowali stworzyć satelitę, która niczym lustro wykorzystywałaby promienie słoneczne do przypalania. Projekt "słonecznego karabinu" budzi skojarzenia z Gwiazdą Śmierci ze Star Wars. Broń miała być w stanie "zagotować wodę w ocenie lub zamienić miasto wroga w popiół". Szokujące plany Niemców odkryli Amerykanie, a całą sprawę w 1945 r. po raz pierwszy opisał magazyn "Life". Stacja z bronią miała orbitować na wysokości ok. 8,2 tys. km i miała być wyposażona w zwierciadło o powierzchni 9 km kw. Jej efekt miał być podobny do działania lupy, ustawionej pod odpowiednim kątem. Niemcy zakładali, że budowa stacji i broni może zająć nawet 50 lat. W latach 40. nie istniała bowiem tak ciężka rakieta, która mogłaby przenosić części satelity do złożenia na orbicie. Niemieckie plany budowy superbroni o niesamowitej sile rażenia pogrążył koniec II wojny światowej.
Polowanie na życie poza Ziemią

Polowanie na życie poza Ziemią

Wiadomości
Duńscy naukowcy zlokalizowali 95 nowych egzoplanet za pomocą Teleskopu Keplera. Na 275 możliwych kandydatów, potwierdzono istnienie prawie stu planet. Sonda Keplera została uruchomiona w 2009 roku. W całej historii misji odkryto ponad 2300 planet pozasłonecznych.
Tajemnicze pochodzenie asteroidy Oumuamua

Tajemnicze pochodzenie asteroidy Oumuamua

Wiadomości
Asteroida Oumuamua przyciągająca uwagę swoim niezwykłym kształtem i pochodzeniem spoza naszego Układu Słonecznego. Naukowcy oświadczyli, że musiała zderzyć się z innym ciałem niebieskim. Kolizja miała miejsce miliardy lat temu i to właśnie ona być może skierowała asteroidę w stronę naszej galaktyki.
NASA pokazuje niesamowite zdjęcie z powierzchni Marsa

NASA pokazuje niesamowite zdjęcie z powierzchni Marsa

Wiadomości
Nowe zdjęcie z sondy Mars Reconnaissance Orbiter NASA pokazuje ciemne smugi na powierzchni Marsa. NASA twierdzi, że to wynik lawin pyłu, które powodują, że lżejszy materiał gromadzi się w przybiera oryginalny kształt. W ciemniejszych miejscach jest mniej pyłu, prawdopodobnie w wyniku przeszkód, które uniemożliwiły jego nagromadzenie.
Najnowsze zdjęcia z sondy New Horizons

Najnowsze zdjęcia z sondy New Horizons

Wiadomości
NASA opublikowała najnowsze zdjęcia zrobione przez sondę New Horizons. To fotografie wykonane najdalej od Ziemi w historii badań kosmosu. Przedstawiają ciała niebieskie znajdujące się 6,12 mld km od naszej planety. To około 41 razy większa odległość niż ta z Ziemi do Słońca. Sfotografowane gwiazdy znajdują się w Pasie Kuipera. Noszą nazwy KBO 2012 HZ84 i KBO 2012 HE85. New Horizons pobiła rekord sprzed ponad 27 lat należący do sondy Voyager 1. Uwieczniona Blada Błękitna Kropka była wówczas w odległości ok. 6,06 mld km od Ziemi. Kolejnym celem sondy jest dotarcie do planetoidy MU69. New Horizons ma osiągnąć go w styczniu 2019 roku.
Najważniejsze momenty lotu Falcon, które musisz zobaczyć

Najważniejsze momenty lotu Falcon, które musisz zobaczyć

Technologia
6 stycznia 2018 roku rakieta Falcon Havy poleciała w kosmos. Następnie dwie jej części oddzieliły się od rdzenia i symultanicznie wylądowały. W przestrzeni kosmicznej doszło do jeszcze jednego ważnego wydarzenia. Na orbitę wypuszczono wiśniowy kabriolet z "kierowcą" w środku. Zamontowane w pojeździe kamery zarejestrowały ten widok. Całe wydarzenie jest niezwykłe. Falcon Havy to kolos. Niektórzy nie wierzyli nawet, że będzie w stanie oderwać się od ziemi. Nikt wcześniej nie wysłał 63 ton na niską orbitę okołoziemską. Rakieta ma zostać użyta przy próbie kolonizacji Marsa. Historyczne wydarzenie w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego w Cape Canaveral podziwiało tysiące osób.
Kabriolet w kosmosie. "Kierowca" miał nieziemskie widoki

Kabriolet w kosmosie. "Kierowca" miał nieziemskie widoki

Technologia
We wtorek, tuż przed godziną 22:00 naszego czasu, wystartowała w kierunku Marsa rakieta Falcon Heavy. Widowisko w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego w Cape Canaveral przyjechało podziwiać tysiące ludzi. Na pokładzie znajdował się wiśniowy kabriolet Tesla, za którego kierownicą siedzi "kierowca". W samochodzie zamontowano kamery, byśmy mogli zobaczyć niecodzienny widok jakim jest dryfujące w przestrzeni kosmicznej auto. Wszystko to, to pomysł Elona Muska. Szef SpaceX w ubiegłym roku mówił już wysłaniu kabrioletu wraz z rakietą. Falcon Heavy to gigant. To trzy rakiety złożone w jedną. W kosmos wysłało ją 27 silników odpalonych jednocześnie. Falcon Heavy to w sumie 63 tony wysłane na niską orbitę okołoziemską. Eksperci mieli wątpliwości, czy taki kolos zdoła oderwać się od ziemi, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Celem Muska jest kolonizacja Marsa. Chce do tego użyć właśnie Falcon Heavy.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 14następne