Wyniki wyszukiwania dla:

kosmos

Liczba wyników: 403

Układ Słoneczny już nie będzie taki sam. Wielka burza na Jowiszu chyli się ku końcowi

Układ Słoneczny już nie będzie taki sam. Wielka burza na Jowiszu chyli się ku końcowi

Ciekawostki
Wystarczy spojrzeć na zdjęcie Jowisza i od razu pewien punkt rzuca się w oko. To wielka burza, która trwa już przynajmniej 350 lat. Jest na tyle ogromna, że swoimi rozmiarami przewyższa Ziemię.
Ziemia to "galaktyczne zoo". Światowi eksperci o ludzkości o obcych

Ziemia to "galaktyczne zoo". Światowi eksperci o ludzkości o obcych

Ciekawostki
Czy obserwują nas obcy? Wbrew pozorom to pytanie zadają sobie również poważni naukowcy. Astrofizycy, biolodzy i inni badacze zebrali się na warsztatach METI International w Paryżu, gdzie dyskutowali o pozaziemskiej inteligencji. Do tej pory odkryto już ponad 4000 tysiące planet poza Układem Słonecznym. Szacuje się, że może być ich nawet 50 miliardów. Na którejś powinno przecież istnieć inteligentne życie. Dlaczego więc do tej pory nie odebraliśmy na Ziemi żadnej wiadomości od obcych? Pytanie to po raz pierwszy zadał sobie w w 1950 r. włoski fizyk Enrico Fermi. Jedną z możliwych odpowiedzi jest hipoteza "galaktycznego zoo". Zakłada ona, że obcy o nas wiedzą i obserwują nas ciągle, nie nawiązując z nami kontaktu. Naukowcy w Paryżu uważają, że być może obcy nałożyli na nas "galaktyczną kwarantannę", aby chronić nas przed szokiem, jaki zapewne wywołałaby świadomość ich istnienia. Jak zatem skłonić ich, żeby się ujawnili, jeśli istnieją? Naukowcy z paryskich warsztatów sugerują bezpośrednie podejście. Ich zdaniem powinniśmy wysyłać w kosmos sygnał radiowy, będący intencjonalnym komunikatem, np. ciąg liczb pierwszych. Taka wiadomość mogłaby sprowokować obcych, aby się ujawnili.
Centrum Drogi Mlecznej. Niezwykła wizualizacja

Centrum Drogi Mlecznej. Niezwykła wizualizacja

Wiadomości
Podróże międzygwiezdne wydają się być tylko fantastyką naukową? Ta wizualizacja pozwala każdemu z nas zobaczyć centrum Drogi Mlecznej, która znajduje się w gwiazdozbiorze Strzelca. To wszystko dzięki superkomputerowi NASA Amesi naukowcom z obserwatorium rentgenowskiego Chandra. Ekspertom udało się pokazać dynamiczne centrum pełne gwiazd, gazu, pyłu i supermasywnej czarnej dziury.
Wystawa Space Adventure we Wrocławiu - byliśmy na otwarciu

Wystawa Space Adventure we Wrocławiu - byliśmy na otwarciu

Ciekawostki
Wystawa Space Adventure we wrocławskiej Hali Stulecia na pewno przyciągnie wielu miłośników podbojów kosmosu. Zobaczymy tam ponad 100 eksponatów z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center. Będą to m.in. stroje kosmonautów oraz przedmioty z podróży na Księżyc.
Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Technologia
Przez kilka dekad 10-kilogramowy meteoryt służył w amerykańskim domu za blokadę do drzwi. W końcu ktoś się zorientował, i kosmiczna skała trafiła w ręce naukowców. Dziś należy do ekspozycji Stanowego Muzeum Maine.
Niezwykłe odkrycie na Bennu

Niezwykłe odkrycie na Bennu

Wiadomości
Sonda OSIRIS-Rex zaobserwowała pióropusze cząstek wybuchające z powierzchni asteroidy Bennu. To zaskakujące odkrycie. Badacze z NASA podejrzewali, że kosmiczny obiekt zawiera niezmieniony materiał z czasów narodzin Układu Słonecznego. Teraz okazało się, że może być nawet trzy razy starszy niż sądzono, czyli nawet miliard lat. Niektórzy uważają, że taka asteroida mogła dostarczyć bogaty w węgiel materiał na Ziemię. Naukowcy badają takie ciała jak Bennu, by poznać pochodzenie Układu Słonecznego. Sonda ma za zadanie pobrać próbkę z powierzchni asteroidy, która ma trafić na Ziemię w 2023 roku.
Kosmiczna opryszczka. Niespodziewany skutek misji

Kosmiczna opryszczka. Niespodziewany skutek misji

Ciekawostki
Według najnowszych badań naukowców z NASA, podróże kosmiczne mają pewien niespodziewany efekt uboczny. Wycieczka w kosmos budzi uśpione w organizmie wirusy opryszczki. Przed, w trakcie i po podróży kosmicznej od astronautów pobrano próbki śliny, krwi i moczu. Okazało się, że liczba wirusów zwiększa się podczas podróży kosmicznej i utrzymuje się na dużym poziomie przed miesiąc po powrocie. Naukowcy badali 8 różnych typów wirusów opryszczki. Ich nosicielem jest większość populacji. Zwykle zakażeni nie mają żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero pod wpływem stresu lub innej choroby. Bycie astronautą wiąże się z dużym obciążeniem organizmu. Brak grawitacji, promieniowanie kosmiczne, ekstremalne przeciążenia przy starcie i lądowaniu, izolacja i problemy ze snem. Z tym wszystkim zmagają się astronauci. Wygląda na to, że podróż w kosmos jest dla organizmu na tyle dużym stresem, że powoduje to reaktywację wirusa.
Stacja kosmiczna wokół Saturna. Zaskakująca teoria łowcy UFO

Stacja kosmiczna wokół Saturna. Zaskakująca teoria łowcy UFO

Wiadomości
Saturn ma 53 potwierdzone księżyce. 9 wciąż czeka na zatwierdzenie. Niektóre z satelitów uważa się za jedne z bardziej osobliwych w całym Układzie Słonecznym. Na przykład księżyc Pan - sfotografowany przez sondę Cassini NASA w 2017 r. Swoim kształtem przypomina… popularne włoskie pierożki ravioli. Scott C Waring, łowca UFO twierdzi, że księżyc w rzeczywistości jest stacją kosmiczną, która krąży wokół Saturna. Potwierdzeniem jego teorii ma być charakterystyczny pierścień na księżycu. Waring twierdzi, że stworzyło go UFO.
Dziwny wzór na Marsie

Dziwny wzór na Marsie

Wiadomości
Europejska Agencja Kosmiczna pokazała zdjęcia "włochatych pająków", jakie wykonał orbiter ExoMars. Tajemniczy wzór znajduje się na jednym z marsjańskich grzbietów górskich. Naukowcy uważają, że przyczyną powstania wzoru mogły być tysiące niewielkich marsjańskich tornad. W rzeczywistości pająki nie są niebieskie, a ciemnoczerwone. Zdjęcie zostało pokolorowane.
Przypadkowe odkrycie wywołało poruszenie w NASA

Przypadkowe odkrycie wywołało poruszenie w NASA

Wiadomości
W każdym mieszkaniu znajdziemy miejsca, gdzie gromadzą się sterty kurzu. W kosmosie jest podobnie. Kosmiczny kurz nie gromadzi się jednak w rogach, a na orbitach planet. Kosmiczny kurz tworzą pokruszone resztki materii z czasów formowania się Układu Słonecznego, odłamki ze zderzeń asteroidów, czy okruszki komet. Orbita naszej planety także jest w ten sposób "zakurzona". Ostatnio odkryto nowy pierścień kosmicznego kurzu, który pokrywa się z orbitą Merkurego. Został on znaleziony przez przypadek. Naukowcy sądzili, że na orbicie Merkurego jest zbyt gorąco by mógł się tam gromadzić kosmiczny kurz. Kolejne odkrycie to źródło pierścienia kurzu na orbicie Wenus. Zdaniem naukowców z NASA jest nim grupa nigdy wcześniej nie zaobserwowanych asteroid krążących po orbicie razem z planetą. To przykład kosmicznego rezonansu.
Kwazary z początku Wszechświata

Kwazary z początku Wszechświata

Wiadomości
Japońscy astronomowie odkryli 83 kwazary zasilane przez supermasywne czarne dziury. Nowoodkryte obiekty pochodzą z czasów, gdy Wszechświat liczył sobie mniej niż 10% obecnego wieku. Szacowany wiek całego wszechświata to 13,8 miliarda lat. Zaobserwowane kwazary są oddalone od Ziemi o 13 miliardów lat świetlnych.   Oznacza to, że dziś obserwujemy ich stan właśnie sprzed 13 miliardów lat. Wg odkrywców niezwykłe jest to, że tak masywne i gęste obiekty uformowały się niedługo po Wielkim Wybuchu. 
Wielkie odkrycie na Księżycu. Zarejestrowano płynną wodę

Wielkie odkrycie na Księżycu. Zarejestrowano płynną wodę

Wiadomości
Przełomowe odkrycie NASA. Przy wykorzystaniu narzędzia LAMP w sondzie LRO, zbadano ruchy cząsteczek wody. Odkrycie obala wieloletnią teorię, według której powierzchnia Księżyca nie zawiera płynnej wody. Do końca 2010 r. uważano, że na jasnej stronie Księżyca woda występuje wyłącznie jako lód w kraterach.
Obiekt na skraju. Intrygujące odkrycie naukowców

Obiekt na skraju. Intrygujące odkrycie naukowców

Ciekawostki
Japońscy astronomowie wykryli skałę na obrzeżach Układu Słonecznego. Ma ona prawie 2,5 km szerokości. Naukowcy wykryli ją dzięki wykorzystaniu okultacji i śledzeniu 2000 gwiazd przez 60 godzin. Naukowcy są przekonani, że może być ona kluczem do zrozumienia powstania i ewolucji Układu Słonecznego. Astronomowie uważają, że analiza skały może dać odpowiedź na pytanie jak małe chmury kurzu i lodu zamieniły się w planety, które znamy dzisiaj. Skała znajduje się na skraju Pasa Kuipera, czyli zewnętrznym dysku Układu, w którym znajdują się małe, lodowate obiekty. Uważa się, że to pozostałości po formowaniu się Układu Słonecznego. Według astronomów, zachowały one cechy rodzącego się naszego Układu, dlatego warto je badać. Co więcej, Japończycy twierdzą, że skał takich, jak ta nowo odkryta, jest więcej, niż sądzono.
Kosmiczny manewr Hayabusa 2

Kosmiczny manewr Hayabusa 2

Wiadomości
Japońska Agencja Kosmiczna JAXA opublikowała wideo, na którym widać operację pobrania próbek z planetoidy Ryugu. 21 lutego sonda zbombardowała powierzchnię kosmicznej skały, która może zagrażać Ziemi   Nagranie przestawia całe to wydarzenie. Gdy sonda dotknęła powierzchni planetoidy wystrzeliła pocisk i zebrała wzburzony materiał do badań. Sonda Hayabusa 2 leciała do celu aż 3,5 roku. Badacze uważają, że Ryugu jest pozostałością zaraz po narodzinach Układu Słonecznego, a jej geologia może dostarczyć wielu wskazówek, które mogą połączyćjej historię z naszą planetą 
Podziemna woda na Marsie

Podziemna woda na Marsie

Wiadomości
Naukowcy pokazali pierwsze geologiczne dowody istnienia systemu wód podziemnych na Marsie. Zbadali 24 potężne kratery na północnej półkuli Marsa. Obserwacji dokonał satelita Mars Express. Odkryto m.in. pozostałości jezior sprzed 3,5 mld lat, które zawierały minerały, stanowiące kluczową rolę w istnieniu życia. Na dnie 5 kraterów znaleziono węglany i krzemiany.
Odkrycie z krańców Układu Słonecznego. Może obalić dochczasowe myślenie

Odkrycie z krańców Układu Słonecznego. Może obalić dochczasowe myślenie

Ciekawostki
W Pasie Kuipera jest dużo mniej małych obiektów, niż moglibyśmy się spodziewać. Sugerują to badania powierzchni Plutona i Charona. Zdjęcia wykonała sonda New Horizons. Wyjaśnienie tych "braków" może obalić dotychczasowe modele tworzenia się i ewolucji Układu Słonecznego. Pas Kuipera jest podobny do pasa planetoid. Zawiera wiele tzw. małych obiektów, ale jest też od zwykłych pasów o wiele większy, szerszy i masywniejszy. Można by więc się spodziewać, że jego elementy często uderzały w Plutona i jego księżyc. Jednak liczba znajdujących się tam kraterów o tym nie świadczy. Według dr Kelsi Singer z SouthWest Research Institute w USA, bez względu na to jakie będzie wyjaśnienie tego fenomenu, wpłynie ono na sposób, w jaki sposób wyobrażamy sobie historię naszej części kosmosu.
Sonda Hayabusa-2 wystrzeliła pocisk w kierunku obiektu kosmicznego

Sonda Hayabusa-2 wystrzeliła pocisk w kierunku obiektu kosmicznego

Technologia
Kiedy my spaliśmy, Japończycy odwalili kawał solidnej roboty. Ich sonda kosmiczna Hayabusa-2 zbombardowała powierzchnię planetoidy Ryugu. A następnie przeprowadziła solidne badania.
Niezwykłe odkrycie stażystki. Najst najzimniejszy i najstarszy

Niezwykłe odkrycie stażystki. Najst najzimniejszy i najstarszy

Ciekawostki
Wolontariuszka z Niemiec, pracująca przy jednym z projektów NASA odkryła pozostałość gwiazdy nazwaną J0207. Ten obiekt to biały karzeł, czyli jedna z ostatnich form umierającej gwiazdy. Odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ J0207 jest najzimniejszym i najstarszym dotąd odkrytym białym karłem. Eksperci NASA w oparciu o temperaturę umierającej gwiazdy (5 800 st. C) obliczyli, że J0207 ma 3 mld lat. Dodatkowo astronomowie twierdzą, że może to być pierwszy biały karzeł z wieloma pierścieniami pyłu. Obiekt znajduje się w odległości 145 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Koziorożca. Odkrycie rzuca naukowcom nowe wyzwanie w dalszych badaniach ewolucji systemów planetarnych.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 23następne