Wyniki wyszukiwania dla:

kosmos

Liczba wyników: 300

Niesamowity widok z orbity

Niesamowity widok z orbity

Wiadomości
NASA opublikowała przepiękne nagranie, pokazujące potężną burzę w północnej Dakocie. To zjawisko nosi nazwę Avve Anvil Cirrus Plum. Towarzyszył mu grad wielkości piłek bejsbolowych. Powstaje, gdy intensywne prądy wiatru przeciągają chmury do stratosfery, gdzie zderzają się one z szalejącymi prądami strumieniowymi. Barwy na nagraniu odzwierciedlają temperaturę - niebieski to zimne obszary. Cieplejsze smugi mają kolor żółty. Zjawiska te są powszechne w Stanach Zjednoczonych w okresie letnim.
"Nienormalny" rosyjski satelita. USA wyraziły zaniepokojenie

"Nienormalny" rosyjski satelita. USA wyraziły zaniepokojenie

Wiadomości
Satelita inspekcyjny wystrzelony przez Rosję w 2017 roku zachowuje się "nienormalnie" dla tej kat. urządzeń. Takie oświadczenie podczas spotkania ONZ w Genewie wygłosiła Yleem Poblete z biura sekretarza stanu ds. kontroli nad zbrojeniami. - Jego zachowanie na orbicie odbiega od tego, co mogliśmy do tej pory widzieć: począwszy od inspekcji na orbicie a kończąc na możliwościach zapewnienia orientacji sytuacyjnej w kosmosie - oznajmiła Poblete. Urzędniczka dodała, że USA martwią się, że satelita może robić coś sprzecznego z wolą swoich właścicieli. Jej zdaniem obecna sytuacja rodzi "nieokreśloność" co do innych działań satelitów ale też co do zamiarów właścicieli.  Poblete wyraziła również opinię, że w tej chwili porozumienie ws. kontroli broni kosmicznej jest "niesprawdzalne". Satelity inspekcyjne miały być aparatami kosmicznymi wyposażonymi w niewielkie możliwości manewru. Przemieszczanie się miało służyć do umożliwienia im monitorowania orbity oraz nawiązywania kontaktu z innymi satelitami. Jednak obecne zachowanie rosyjskiego satelity sprawiło, że Departament Stanu zdecydował się ostrzec pozostałe kraje o ryzyku militaryzowania przestrzeni kosmicznej przez Rosję.
"Ściana" na skraju Układu Słonecznego. Naukowcy wreszcie mają dowody na jej istnienie

"Ściana" na skraju Układu Słonecznego. Naukowcy wreszcie mają dowody na jej istnienie

Wiadomości
Naukowcy z NASA twierdzą, że znaleźli dowody tajemniczej "ściany", która otacza Układ Słoneczny. Ta tajemnicza bańka wyznacza granicę między naszym układem, a przestrzenią międzygwiezdną. Bariera ta jest w rzeczywistości ogromną warstwą uwięzionych atomów wodoru. Wytwarzają one fale światła ultrafioletowego w bardzo charakterystyczny sposób. Fale te zostały wykryte przez czujniki sondy kosmicznej New Horizons, Na obecność "ściany" wskazywały już dane wysłane przez sondę Voyager 30 lat temu   Odkrycie zostało okrzyknięte przez badaczy "naprawdę ekscytującym".
Najgorętszy gazowy olbrzym

Najgorętszy gazowy olbrzym

Wiadomości
Naukowcy ogłosili odkrycie najgorętszej planety, jaką kiedykolwiek znaleziono. To KELT-9b, ciało niebieskie 3 razy większe od Jowisza. Temperatury na jego powierzchni mogą sięgać nawet 4527 stopni. Z powodu wysokiej temperatury, w atmosferze egzoplanety można znaleźć żelazo i opary tytanu   Odkrycie dowodzi, że planeta jest gorętsza niż niektóre gwiazdy.
Zagadka pasów Jowisza rozwiązana

Zagadka pasów Jowisza rozwiązana

Wiadomości
Tajemnica charakterystycznych kolorowych pasów na Jowiszu ostatecznie rozwiązana. NASA otrzymała dane z sondy Juno, które pokazują, że silne prądy atmosferyczne podobnie do tych na Ziemi, przemieszczają się z zachodu na wschód. Jednak w przeciwieństwie do Ziemi, prądy strumieniowe na Jowiszu są równe i proste. Wynika to z tego, że na Jowiszu nie ma kontynentów i gór, które mogłyby blokować ścieżkę masom atmosferycznym. Znajdujące się tam chmury amoniaku przenoszone są przez silne prądy strumieniowe i w ten sposób tworzą przepiękne kolorowe pasy. Największa planeta Układu Słonecznego to gazowy olbrzym. Jego atmosfera składa się głównie z wodoru i helu.
Parker Solar Probe - Słońce z bliska

Parker Solar Probe - Słońce z bliska

Technologia
W niedzielę (12 sierpnia) rano polskiego czasu z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta z sondą Parker Solar Probe, która z bliska zbada Słońce. Sonda będzie krążyła wokół gwiazdy i zbierała dane. Zbliży się do Słońca tak bardzo, jak jeszcze nigdy żaden obiekt wysłany z Ziemi. Jej zadaniem będzie zbadanie atmosfery Słońca i określenie, ile przepływa przez nią energii i ciepła. Naukowcy mają nadzieję także dowiedzieć się więcej, na temat tego, jakie czynniki wpływają na wzrost prędkości wiatru słonecznego. Ta historyczna misja NASA potrwa 7 lat.
Polowanie w kosmosie. Chińczycy mają zaskakujący plan

Polowanie w kosmosie. Chińczycy mają zaskakujący plan

Ciekawostki
Grupa chińskich naukowców zamierza schwytać małą asteroidę w pobliżu Ziemi i zbadać jej skład. Agencja Xinhua informuje, że celują w obiekt o średnicy 6,4 metra i ważący kilkaset ton. Celem "polowania" ma być zmiana potencjalnego zagrożenia w źródło użytecznych zasobów. Asteroida ma być łapana w siatkę wypuszczaną ze statku kosmicznego, a następnie otaczana specjalną osłoną, która ma zmniejszyć jej prędkość wchodzenia w atmosferę. "Łapacz asteroid" ma być gotowy w 2029 roku, a pierwszy obiekt ma znaleźć się na Ziemi w 2034 r.
Sygnał z kosmosu

Sygnał z kosmosu

Wiadomości
Tajemniczy sygnał radiowy został przechwycony przez supernowoczesny teleskop CHIME w Kanadzie. Pochodzi on z nieznanego źródła, trwał tylko kilka milisekund. Badacze mówią, że to pierwszy sygnał radiowy zarejestrowany e kosmosie w częstotliwości poniżej 700 MHz. W rezultacie to, co wyprodukowało sygnał, nazwany już teraz "FRB 180725A" musi być bardzo potężne. Badacze nie wykluczają, że jego źródłem może być eksplodująca czarna dziura lub nawet cywilizacja pozaziemska.
Kosmiczna tajemnica na dnie oceanu [Pixel]

Kosmiczna tajemnica na dnie oceanu [Pixel]

Wiadomości
Jeszcze do niedawna naukowcy byli przekonani, że ciężkie pierwiastki promieniotwórcze - uran i pluton - powstawały w wyniku potężnych eksplozji supernowych. Jednakże odkrycie uczonych z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego całkowicie podważa udział supernowych w powstaniu tych radioaktywnych pierwiastków.
Niebieskie kryształy na meteorytach

Niebieskie kryształy na meteorytach

Wiadomości
Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej z Chicago przebadali meteoryty. Odkryli w nich minerały sprzed 4,5 miliarda lat, które mogą być jednymi z pierwszych, powstałych w Układzie Słonecznym. Ich ułożenie wskazuje, że Słońce wypluwało w tym czasie wysokoenergetyczne cząstki. Te mikroskopijne kryształy to hibonity, rzadkie minerały, występujące także na Ziemi. Zdaniem badaczy, Słońce we wczesnym okresie swojego życia było bardzo aktywne.
Niesamowite zjawiska na niebie

Niesamowite zjawiska na niebie

Wiadomości
Najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku już w piątek 27 lipca. Nasz satelita zrówna się wówczas z Ziemią i Słońcem. Będzie to spektakularny widok, bowiem przyjmie on formę czerwonego tzw. "księżyca krwi". Zjawisko to obserwowali już nasi przodkowie dla nich była to zapowiedź rychłej apokalipsy, a co za tym idzie, zagłady cywilizacji. Czerwonemu Księżycowi będzie towarzyszył Mars, lśniący najbardziej od 2003 roku. Obserwatorzy nieba na południowym zachodzie będą mogli zobaczyć także Jowisza. Koniecznie więc spójrzmy w niebo w nocy z 27 na 28 lipca!
Androidy stają się rzeczywistością

Androidy stają się rzeczywistością

Technologia
Rosja planuje już w 2019 roku wysłać w kosmos dwa roboty, które miałyby pracować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zostały przeszkolone do prowadzenia akcji ratunkowych. Potrafią także posługiwać się bronią palną. Naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia FEDOR będą w stanie pomóc zbudować bazę księżycową. Mają być wykorzystane do zadań zbyt niebezpiecznych dla ludzi. Roboty do złudzenia przypominają maszyny przedstawione w filmach science fiction, takich jak na przykład "Gwiezdne Wojny". Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin powiedział ostatnio o pierwszym z robotów: może on działać bez kombinezonu kosmicznego, nie tylko w pojeździe załogowym, ale nawet poza nim. Nazywa się Fjodor.  
Lunares - kosmiczna baza w Polsce

Lunares - kosmiczna baza w Polsce

Technologia
Nazwa Lunares pochodzi  od połączenia łacińskich wyrazów Luna - Księżyc i Ares - Mars. Osoby, które mieszkają w nim podczas dwutygodniowych "misji", nazywają siebie analogowymi astronautami. Próbują maksymalnie odwzorować warunki, w jakich będą musieli żyć i pracować przyszli kolonizatorzy Księżyca i Marsa.
Lunares - kosmiczna baza na lotnisku pod Piłą

Lunares - kosmiczna baza na lotnisku pod Piłą

Technologia
Na starym lotnisku wojskowym w Pile stoi budynek jedyny w swoim rodzaju. To marsjańska baza na Ziemi. Tutaj "analogowi astronauci" odbywają misje na "innych planetach". To jedyne takie miejsce w Europie.
Nowe zdjęcie Neptuna

Nowe zdjęcie Neptuna

Technologia
Należący do ESO teleskop VLT został wyposażony w nową optykę i za jej pomocą uzyskał tzw. "pierwsze światło". Tak nazywa się pierwsze zdjęcie wykonane przez teleskop. Fotografowany obiekt to planeta Neptun. Porównując zdjęcie z VLT z takim samym z teleskopu Hubble’a można dostrzec różnice w ostrości obrazu. Teleskop VLT jest wyposażony w 4 lasery i specjalny moduł GALACSI. Niweluje to zniekształcenia spowodowane wpływem atmosfery Ziemi. Technologia ta zostanie zastosowana w nowym teleskopie, który zacznie pracować dla ESO w 2024 roku. Będzie to największy teleskop na świecie. 
Nowe spojrzenie na Drogę Mleczną

Nowe spojrzenie na Drogę Mleczną

Wiadomości
Naukowcy z RPA pokazali niesamowity obraz Drogi Mlecznej. Radioteleskop zarejestrował obszar wokół supermasywnej czarnej dziury w niespotykanych dotąd szczegółach. To wszystko znajduje się w odległości 25 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Teleskop MeerKAT został uruchomiony po raz pierwszy w zeszłym tygodniu po dekadzie projektowania i budowy. Szef naukowy projektu mówił, że pokazując nowe zdjęcie, chcieli zaprezentować możliwości naukowe tego nowego instrumentu. Jak mówił, wyniki absolutnie ich zachwyciły i oszołomiły.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 17następne