Wyniki wyszukiwania dla:

kosmos

Liczba wyników: 357

Uwięzione od nawet 50 tys. lat. Naukowcy oszołomieni

Uwięzione od nawet 50 tys. lat. Naukowcy oszołomieni

Ciekawostki
Pod warstwą wiecznej zmarzliny na Alasce naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona odnaleźli wodę. Była uwięziona tam od nawet 50 tysięcy lat, od czasu ostatniej epoki lodowcowej. Woda znajdowała się w kriopegu – warstwie osadów i wody tak słonej, że nie zamarza. Pobrano próbkę wody, a po jej przebadaniu okazało się, że żyją w niej bakterie. Naukowcy byli zaskoczeni, że mikrobom udało się przetrwać w tak nieprzyjaznym środowisku. - Stężenie soli wynosi 14 proc. W konserwach zapobiegłoby to każdej aktywności mikroorganizmów – mówi profesor Jody Deming, jedna z badaczek prastarej wody. Takie ekstremalne, słone i zimne środowisko może występować w kosmosie. To właśnie w takich miejscach naukowcy szukają śladów życia, na przykład na Tytanie, księżycu Saturna. Badania mogą przydać się więc w przyszłości, podczas poszukiwania żywych organizmów na innych planetach.
NASA pokazała nowe zdjęcie z Marsa

NASA pokazała nowe zdjęcie z Marsa

Nauka
Gdzieś, wśród wzgórz Czerwonej Planety, swoją misje wykonuje marsjański łazik Curiosity. Niedawno naukowcom z NASA udało się dostrzec łazika z krążącej wokół Marsa sondy MRO. Jest ona wyposażona w specjalny system do fotografowania powierzchni planety w bardzo wysokiej rozdzielczości.
Lądowanie na Księżycu. Ekspert wyjaśnia teorie spiskowe

Lądowanie na Księżycu. Ekspert wyjaśnia teorie spiskowe

Nauka
Choć od momentu, gdy Neil Armstrong i Buzz Aldrin stanęli na powierzchni Księżyca minęło już 50 lat są tacy, którzy ciągle nie wierzą, że historyczne lądowanie wydarzyło się naprawdę. Howard Berry, ekspert od filmowych efektów specjalnych postanowił obalić najpopularniejsze teorie spiskowe.
Burze piaskowe na Marsie

Burze piaskowe na Marsie

Nauka
Na marsjańskim biegunie północnym szleją burze piaskowe. Dowodem na to są zdjęcia z satelity ESA – Mars Express. Między 22 maja a 10 czerwca udało jej się uchwycić co najmniej 8 burz w podbiegunowych rejonach.
Badacze namierzyli trzy gwiazdy zombie

Badacze namierzyli trzy gwiazdy zombie

Nauka
Badacze odkryli trzy rzadkie gwiazdy zombie, które przetrwały wybuchy w swoich rdzeniach. Gwiazdy zostały tak nazwane, z powodu ich zdolności do życia nawet po eksplozji rdzenia. Dwie gwiazdy lecą przez Drogę Mleczną, a trzecia obraca się do tyłu w przeciwnym kierunku niż inne gwiazdy w galaktyce. Zdaniem ekspertów, badając ten rzadki typ gwiazdy, będą mogli bliżej zbadać zjawisko, które prowadzi do powstania supernowych. Badacze przewidują, że w naszej galaktyce może być jeszcze co najmniej 20 takich gwiazd.
Lustrzany wszechświat. Czy istnieje naprawdę?

Lustrzany wszechświat. Czy istnieje naprawdę?

Nauka
W serii eksperymentów naukowcy z Tennessee przetestują istnienie "materii lustrzanej", która mogłaby być niewidzialnym światem równoległym. Wszystko wydarzy się w Oak Ride National Laboratory. To tam znajdują się najpotężniejsze amerykańskie superkomputery.
Niezwykła planeta. Jej atmosfera zaskoczyła naukowców

Niezwykła planeta. Jej atmosfera zaskoczyła naukowców

Nauka
Dzięki dwóm kosmicznym teleskopom naukowcom z NASA udało się zbadać skład atmosfery niezwykłej egzoplanety. Leżąca w odległości 100 lat świetlnych od Ziemi Gliese 3470 b to skrzyżowanie Ziemi i Neptuna. Skalisty rdzeń otacza gruba warstwa gazowej atmosfery. Planeta waży 12 razy więcej niż Ziemia. To nieco mniej niż Neptun (17 mas Ziemi).
Nieznane skały z misji Apollo

Nieznane skały z misji Apollo

Nauka
Dziewięć amerykańskich zespołów badawczych rozpocznie analizę skał, zebranych podczas misji Apollo. Nigdy wcześniej nie były analizowane. Przechowywano je w skarbcu w Centrum Kosmicznym Johnsona.
Życie na Marsie. Mogło istnieć nawet 4,2 mld lat temu

Życie na Marsie. Mogło istnieć nawet 4,2 mld lat temu

Nauka
Najnowsze badania międzynarodowej grupy naukowców wskazują, że na Czerwonej Planecie życie mogło istnieć nawet 4,48 mld lat temu, zaraz po tym, jak zakończyło się Wielkie Bombardowanie. Był to początkowy okres w historii Układu Słonecznego, gdy w młode planety często uderzały wielkie meteoryty, co skutecznie powstrzymywało rozwój jakiekolwiek życia. Naukowcom udało się dowieść, że Wielkie Bombardowanie skończyło się o wiele wcześniej niż sądzono dotychczas. Badacze zbadali skład i budowę meteorytów, o których wiadomo, że zawierają fragmenty najstarszych znanych nam skał pochodzących z południowych wyżyn Marsa.
Tajemnicze światło na Marsie

Tajemnicze światło na Marsie

Nauka
Łazik NASA Curiosity sfotografował tajemnicze białe światło widoczne nad powierzchnią Marsa. To już drugie tego typu zdjęcie wykonane w ciągu ostatnich 5 lat. Pojawiły się głosy, że to jasny dowód na istnienie istot pozaziemskich.
Jakie najstraszniejsze katastrofy miały miejsce podczas eksplorowania kosmosu?

Jakie najstraszniejsze katastrofy miały miejsce podczas eksplorowania kosmosu?

Technologia
Wyprawom kosmicznym towarzyszyły wypadki, które miały fatalne konsekwencje nie tylko dla członków załogi, ale całego programu kosmicznego. Winą za niepowodzenia można obarczyć braki techniczne, a także zlekceważenie sytuacji przez inżynierów i konstruktorów. Jakie tragedie stały się nieodłączną częścią programów kosmicznych?
Na kursie kolizyjnym. Niepokojące doniesienia naukowców

Na kursie kolizyjnym. Niepokojące doniesienia naukowców

Ciekawostki
Antlia 2, galaktyka satelitarna Drogi Mlecznej, jest z nami na kursie kolizyjnym - ogłosili eksperci. Słabo widoczna i odkryta zaledwie w ubiegłym roku Antlia 2, przemieszcza się tak samo jak setki mln lat temu. Wywołuje to perturbacje, które mogą być podobne do tych sprzed milionów lat, których skutki widzimy do dzisiaj. Mowa o dziwnych falach w gazie wodorowym, który tworzy zewnętrzny dysk Drogi Mlecznej. Naukowcy obserwowali te perturbacje już od kilku lat, ale dopiero teraz mają pewność, co je wywołuje. Antlia 2 jest jedną z ok. 20 galaktyk satelitarnych krążących wokół naszej galaktyki. Została wykryta dzięki pomiarom dokonanym przez sondę kosmiczną Gaia. Jest bardzo blisko Drogi Mlecznej. Jednak ze względu na rozproszenie i lokalizację przed dyskiem galaktycznym, przez lata pozostawała w ukryciu.
Woda na Plutonie

Woda na Plutonie

Nauka
Najnowsze badania sugerują, że płynna woda mogła wybuchnąć z lodowych wulkanów na Plutonie. Na powierzchni karłowatej planety znaleziono amoniak. Dane pochodzą z sondy New Horizons.
Ślady uderzenia meteorytu

Ślady uderzenia meteorytu

Nauka
Naukowcy odkryli gigantyczny podwodny krater u wybrzeży północno-zachodniej Szkocji. Starożytny krater powstał przez uderzenie ok. 1,2 mld lat temu kosmicznej skały o średnicy 1-2 km.
Błyski na Księżycu

Błyski na Księżycu

Nauka
Badacze od 70 lat zastanawiają się, czym są krótkie błyski światła na powierzchni Księżyca. Teraz wreszcie uda się rozwiązać tę tajemnicę dziś nowemu teleskopowi księżycowemu w Hiszpanii. Badacze będą obserwowali naszego satelitę każdej nocy w nadziei na uchwycenie tych dziwnych zjawisk.
Prześwietlili dziwną skałę. Jej część nie pochodzi z Ziemi

Prześwietlili dziwną skałę. Jej część nie pochodzi z Ziemi

Ciekawostki
Naukowcy z Francji i Włoch znaleźli węgiel o pochodzeniu pozaziemskim w ziemskich skałach. Badali oni skały w Południowej Afryce, które uformowały się 3,3 miliardy lat temu. Do badania składu pobranych próbek zastosowano technikę spektroskopii EPR. W jednej z nich znaleziono dwie, różniące się znacznie od siebie warstwy nierozpuszczalnej materii organicznej. Jedna jest typowa dla Ziemi. Druga natomiast nie przypomina niczego z naszej planety. Jej skład przypomina chondryty węgliste - specyficzny rodzaj meteorytów. Warstwa ma tylko 2 mm grubości i może być pozostałością po uderzeniu meteoru. Śladów takich uderzeń może być więcej, próbki jednak będzie trudno znaleźć. Skały zmieniają się w czasie, a tworzący chondryty węgiel trafia do obiegu materii w przyrodzie. 
Naukowcy odkryli tajemnicę płynnej wody na planecie karłowatej

Naukowcy odkryli tajemnicę płynnej wody na planecie karłowatej

Nauka
Eksperci twierdzą, że na Plutonie pod ogromną warstwą lodu może znajdować się woda w stanie ciekłym. Według najnowszych badań woda jest chroniona przez zamarznięciem przez gazową warstwę izolacyjną. Wszystko zaczęło się w 2015 r. kiedy sonda NASA New Horizons przeleciała obok Plutona, dostarczając informacji o wodzie.  
Wylądował na Księżycu. Nie powiedział tego NASA, by nie siać paniki

Wylądował na Księżycu. Nie powiedział tego NASA, by nie siać paniki

Nauka
Pierwsze lądowanie na Księżycu do dziś rozbudza wyobraźnie. Buzz Aldrin, drugi człowiek w dziejach, który stąpał po Księżycu, powiedział w jednym z wywiadów, że chwilę po tym, jak stanął na powierzchni satelity, widział niezidentyfikowany obiekt latający. Zdaniem zwolenników teorii spiskowych, dokładnie wtedy, gdy astronauci zobaczyli UFO, przekaz telewizyjny z lądowania akurat zerwało. Armstrongowi i Aldrinowi rzekomo zabroniono mówić o tym, co widzieli.
Fale na Tytanie. Naukowcy wiedzą, czemu ich nie ma

Fale na Tytanie. Naukowcy wiedzą, czemu ich nie ma

Nauka
Powierzchnię Tytana, największego z księżyców Saturna, pokrywają morza pełne ciekłego metanu. Nie ma na nich prawie  żadnych fal, metanowe akweny są niezwykle spokojne. Naukowcom udało się właśnie wyjaśnić ten fenomen.  

"Niebywały skandal". Cezary Tomczyk o zatrzymaniu za pomalowanie aureoli Matki Boskiej

Polska
- Nie można przekroczyć granicy śmieszności. Brudziński wysyła policję, by o 6:00 zatrzymała 51-letnią kobietę - to niebywały skandal. Żaden jego poprzednik by się tak nie zachował. To kosmos. Nie widziałem reakcji, gdy wieszano wizerunki europosłów PO na szubienicach, mówiono do posłanki Pomaskiej, że trzeba ją ogolić na łyso, wystawiono polityczne akty zgonu. Nie możemy pozwolić, by z Polski zrobić drugi Iran. Jak zobaczyłem tę informację, pomyślałem, że to news z Afganistanu lub Iranu - okazało się, że z Polski. Cały świat mówi, że to idiotyzm - mówił Cezary Tomczyk (PO) w programie "Tłit". 
Niesamowita obserwacja. Badacze nie widzieli czegoś takiego nigdy wcześniej

Niesamowita obserwacja. Badacze nie widzieli czegoś takiego nigdy wcześniej

Nauka
Znajduje się prawie 8 tys. lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia. Niezwykła czarna dziura przyciągnęła uwagę astronomów z powodu swojej chwiejnej struktury.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 17następne