Wyniki wyszukiwania dla:

kornwalia

Liczba wyników: 7

"Złota" kotwica. Niesamowite znalezisko w morzu

"Złota" kotwica. Niesamowite znalezisko w morzu

Ciekawostki
Absolutnie unikatowego odkrycia udało się dokonać u wybrzeży Kornwalii w Anglii. 32 km od brzegu wyłowiono kotwicę, która niemal na pewno należała do zaginionego statku Merchant Royal. Był to angielski statek handlowy, który w  pierwszej połowie XVII w. kursował między Nowym Światem i Europą. Dzięki niemu Anglicy mogli handlować bardzo pożądanym w owym czasie surowcem - meksykańskim złotem. "El Dorado mórz", jak zwykło się mówić o jednostce, zatonęła w 1641 r. Statek wracał z Meksyku. Gdy płynął przez kanał La Manche dopadł go sztorm. Wysłużona jednostka nie dała mu rady i zatonęła. Uważa się, że wraz z Merchant Royal poszło na dno m.in. złoto i srebro o wartości miliarda funtów (5 mld zł.). Eksperci są pewni, że odkrycie przyciągnie w te okolice poszukiwaczy skarbów. Mają tylko nadzieję, że nikt nie będzie ryzykował życiem, by odszukać skarb, którego nikt wcześniej nie zdołał namierzyć.
Odbudują legendarny most. Mają już 2,5 mln funtów

Odbudują legendarny most. Mają już 2,5 mln funtów

Ciekawostki
2,5 mln funtów darowizny otrzymała organizacja English Heritage na odbudowę legendarnego, średniowiecznego mostu w Kornwalii. Przeprawa znana z legend o królu Arturze ma znów połączyć zamek Tintagel z sąsiednim wzgórzem. Dzięki temu zamiast chodzić po kamienistej ścieżce między obiektami, będzie można podziwiać okolicę z wys. 57 m n.p.m. Przedsięwzięcie budzi duże emocje, bo średniowieczny most został zniszczony między XIV a XVII w. Zamek Tintagel jest słynną atrakcją związaną z legendami arturiańskimi. Król Artur miał się w nim urodzić.
Zatonęły 125 lat temu. Odsłonił je rekordowy odpływ

Zatonęły 125 lat temu. Odsłonił je rekordowy odpływ

Ciekawostki
Rekordowo niski odpływ w Carbis Bay, w Kornwalii, odsłonił 3 wraki zatopionych w 1893 r. parowców. Ostatnio wraki ukazały się dwa lata temu. Statki nazywały się Cintra, Vulture i Bessie i przewoziły węgiel. Poszły na dno z powodu gwałtownej burzy. 7 marynarzy z Citry utonęło, resztę załóg udało się uratować. Jeden z marynarzy, którzy pływali na Cintrze, wisiał na olinowaniu boi ratunkowej przez godzinę zanim został wyciągnięty na brzeg. Tragiczna w skutkach burza z 1893 r. prócz trzech parowców zatopiła w okolicy jeszcze kilka innych statków. Ówczesna prasa pisała, że życie na morzu i lądzie straciło wtedy 1000 osób.
Sztorm odsłonił skarby sprzed ponad 300 lat

Sztorm odsłonił skarby sprzed ponad 300 lat

Ciekawostki
Sztormowa pogoda odsłoniła ostatnio nowe fragmenty wraku HMS Schiedam. Znaleziono granaty ręczne z XVII w. i dekoracyjny marmur oraz działa. Analiza radarowa wskazuje, że może być ich 15. Znalezienie dobrze zachowane drewna na morskim dnie to dla podwodnych archeologów niezwykłe szczęście. Część przedmiotów na dnie została zeskanowana w technologii 3D. Wrak spoczywa u wybrzeży Kornwalii. HMS Schiedam to holenderski statek handlowy, który w 1683 roku został pochwycony przez marokańskich piratów. Rok później jednostkę odbiła flota brytyjska. Niestety statek wkrótce zatonął w rejonie Gunwalloe w Kornwalii. Wichura zniosła statek na skały. Na jego pokładzie znajdowało się uzbrojenie, artyleria i narzędzia.
Drewniane fragmenty wraku. Rzadkie znalezisko na dnie morza

Drewniane fragmenty wraku. Rzadkie znalezisko na dnie morza

Wiadomości
Znalezienie dobrze zachowane drewna na morskim dnie to dla podwodnych archeologów niezwykłe szczęście. Taki drewniany fragment odkryto niedawno u wybrzeży Kornwalii. To część wraku statku HMS Schiedam. Był to statek holenderski statek handlowy, który w 1683 został pochwycony przez marokańskich piratów. 
Makabryczne znalezisko na plaży

Makabryczne znalezisko na plaży

Wiadomości
Dwóch mieszkańców z Kornwalii podczas wycieczki znalazło na plaży truchło 100-letniego żółwia. Obwód jego szyi to aż 98 cm. Zwierzę mierzy ponad 2 metry. Żółwie skórzaste są rzadkością w wodach kornwalijskich i zostały zakwalifikowane przez WWF jako "krytycznie zagrożone wyginięciem". Ważą od 200 kg do nawet 700 kg. 
Gliniana urna sprzed 4000 lat

Gliniana urna sprzed 4000 lat

Ciekawostki
Niezwykłego odkrycia dokonali archeolodzy na polu kukurydzy w pobliżu miejscowości Looe w Kornwalii. Zaledwie 25 cm pod ziemią spoczywała gliniana urna sprzed 4 tys. lat. - Jesteśmy podekscytowani, że ją znaleźliśmy, zwłaszcza, że od tak wielu pokoleń ta ziemia jest uprawiana. To cud - oceniła dr Catherine Frieman, która kieruje wykopaliskami. Urna zawiera ludzkie szczątki i, wg ekspertów, kremacji dokonano podczas tajemniczego rytuału. Jej zawartość dostarczy wielu cennych informacji na temat ceremonii a także człowieka, którego szczątki są w glinianym naczyniu. Jego płeć, wiek i pochodzenie.