Wyniki wyszukiwania dla:

kontrola prędkości

Liczba wyników: 263

Zmiana dokonywała się po cichu przez 40 lat. Niepokojące odkrycie naukowców

Zmiana dokonywała się po cichu przez 40 lat. Niepokojące odkrycie naukowców

Technologia
Kryzys klimatyczny może znacznie utrudnić loty transatlantyckie - taki wniosek płynie z nowych badań. Chodzi o prądy strumieniowe i występujące w ich pobliżu pionowe uskoki wiatru. Naukowcy odkryli, że ocieplenie klimatu doprowadziło do zwiększenia prędkości wiatru wraz z wysokością. Kiedy więc samolot lecący prądem strumieniowym wpada w uskok, targają nim coraz silniejsze turbulencje. Siła turbulencji może doprowadzić do tego, że linie lotnicze będą musiały zrezygnować z korzystania z prądów. Spowoduje to wydłużenie czasu przelotu, a co za tym idzie, wzrost emisji i kosztów paliwa. Korzystanie z prądów strumieniowych ma obecnie kluczowe znaczenie dla linii lotniczych. Konieczność zrezygnowania z nich na pewno odciśnie piętno na lotach transatlantyckich. Co więcej, wyniki badań wskazują, że zmiany nad naszymi głowami następowały w ciszy przez ostatnie 40 lat. Istnieje niebezpieczeństwo, że o innych poważnych zmianach w globalnej cyrkulacji powietrza nie mamy pojęcia.
Bajkał w niebezpieczeństwie. Może zostać trwale skażony

Bajkał w niebezpieczeństwie. Może zostać trwale skażony

Wiadomości
Najgłębsze i najstarsze jezioro na świecie - Bajkał - znajduje się na krawędzi katastrofy. Jak ostrzegają rosyjscy i brytyjscy eksperci, akwen zagrożony jest stałym zatruciem chlorem i ligniną. To z powodu działalności fabryki celulozy i papierni, które przez 50 lat składowały w pobliżu Bajkału swoje odpady. Szacuje się, że mowa jest o 6,5 mln ton toksycznych śmieci. Wszystkie 13 składowisk widać nawet na mapach Google. To kamieniołomy i jeziora. Istnieje więc zagrożenie, że chemikalia mogą trafić do jeziora przy okazji chociażby powodzi. Eksperci alarmują, że mimo że ostatnia kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości, to ryzyko skażenia jest "niedopuszczalnie wysokie" i odliczanie do katastrofy już się rozpoczęło.
Katastrofa kolejowa w Czechach

Katastrofa kolejowa w Czechach

Świat
W Czechach, nieopodal miejscowości Mariańskie Łaźnie, wykoleił się pociąg towarowy. Nikomu nic się nie stało. Z torów zleciało 13 wagonów. Pociąg przewoził wapno. Przyczyną mogło być przekroczenie prędkości przez maszynistę. Straty materialne, czyli zniszczony towar i tory kolejowe, wg szacunków wynoszą 29 mln czeskich koron (ok. 5 mln zł).
Izrael pręży muskuły. Wyniki tajemnicznych testów na Alasce

Izrael pręży muskuły. Wyniki tajemnicznych testów na Alasce

Wiadomości
Na Alasce odbyły się testy systemu obrony przeciwrakietowej Arrow-3. Zakończyły się one sukcesem. Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej podała, że to "krok milowy" w rozwijanu systemu. - W ostatnich tygodniach przeprowadziliśmy trzy tajne i przełomowe próby rakiety Arrow-3. Miały miejsce na Alasce przy pełnej współpracy z naszym wielkim sojusznikiem - Stanami Zjednoczonymi. Sukces przerósł nasze oczekiwania. Arrow-3 przechwyciła pociski poza atmosferą, na wysokości i przy prędkości, do jakich nie byliśmy przyzwyczajeni. Za każdym razem był to strzał w 10 - podsumował testy premier Izraela, Benjamin Netanjahu. Były to pierwsze testy systemu poza granicami Izraela. - Teraz Izrael ma możliwość działać przeciw pociskom wystrzelonym z Iranu i jakiegokolwiek innego miejsca. To wielkie osiągnięcie. Wszyscy nasi wrogowie niech wiedzą, że możemy ich pokonać w ofensywie i defensywie - dodał szef izraelskiego rządu. Arrow-3 wraz z m.in. Żelazną Kopułą tworzy wielowarstwową tarczę antyrakietową. Ma chronić Izrael przed atakami rakietowymi ze strony Strefy Gazy, Libanu, a także irańskimi pociskami dalekiego zasięgu.
Nowe sposoby na kierowców. Fotoradary nie tylko na prędkość

Nowe sposoby na kierowców. Fotoradary nie tylko na prędkość

Motoryzacja
Podczas gdy fotoradary kojarzą się kierowcom w Polsce z kontrolowaniem prędkości, policja i inne służby zaczynają dokumentować automatycznie wykonywanymi zdjęciami także inne wykroczenia. Innowacyjne rozwiązania zaczną działać na naszych drogach jeszcze w tym roku.
Jaki kask wybrać na hulajnogę elektryczną?

Jaki kask wybrać na hulajnogę elektryczną?

Technologia
Hulajnogi elektryczne coraz liczniej pojawiają się w wielu miastach Polski. Mimo dużej prędkości, którą rozwijają, wielu prowadzących nie dba o własne bezpieczeństwo. Postanowiłem porozmawiać z ekspertem w tej dziedzinie i pomóc wybrać wam najlepszy kask na hulajnogę elektryczną.
Coś podobnego nie miało miejsca od narodzin Chrystusa. Wyniki badań naukowców

Coś podobnego nie miało miejsca od narodzin Chrystusa. Wyniki badań naukowców

Wiadomości
Od 2000 lat naukowcy nie odnotowali takiej prędkości i zasięgu zjawisk związanych z globalnym ociepleniem, jak ma to miejsce w ciągu ostatnich 100 lat. Według naukowców, nawet mała epoka lodowcowa, trwająca od XIV do XIX w., nie dorównuje skali obecnych zmian. W historii naszej planety wielokrotnie dochodziło do ociepleń i ochłodzeń. Jednak żadne z dotychczasowych zjawisk nie objęło swoim zasięgiem więcej niż połowy globu jednocześnie. Potwierdziły to najnowsze badania. Eksperci dokonali 700 rejestrów zmian temperatury w ciągu 2 tys. lat. W tym celu przebadano m.in. pierścienie długowiecznych drzew, rafy koralowe czy osady z jezior. Wyniki badań mają ostatecznie obalić teorie sceptyków klimatycznych, którzy sądzą, że globalne ocieplenie jest częścią naturalnie zachodzących zmian.
Na moment puścił wózek. Zainterweniował strażak

Na moment puścił wózek. Zainterweniował strażak

Wiadomości
Był we właściwym miejscu, w odpowiednim czasie. Pan Marcin, strażak z OSP Mochy w Wielkopolsce, właśnie wychodził z pracy, gdy zauważył pędzący po ulicy wózek. Mężczyzna zdążył dobiec i go zatrzymać. W środku było dziecko. Okazało się, że wózek prowadził dziadek dziecka. Mężczyzna schylił się, by podnieść butelkę malucha, która upadła. Wtedy puścił wózek, a ten sam ruszył z górki, nabierając prędkości. Dzięki błyskawicznej reakcji strażaka z OSP Mochy, nikomu nic się nie stało.
Nowe fotoradary w Polsce.

Nowe fotoradary w Polsce. "Testujemy nową kamerę w Warszawie"

Polska
- Zostaliśmy dofinansowani poważną kwotą ponad 160 mln zł z dotacji unijnej i bez wątpienia będziemy rozszerzać siatkę fotoradarową – powiedziała w programie „Money. To się liczy” dr Karolina Wieczorek, Główny Inspektorat Transportu Drogowego. – Będzie ich o kilkadziesiąt więcej, zamontujemy także około 30 więcej odcinkowych pomiarów prędkości. Testujemy też nową kamerę w Warszawie. Robi zdjęcie z przodu i z tyłu, by można było wyłapywać także motocyklistów, którzy przekraczają prędkość.
#KresyŚwiata: Państwo-potwór.

#KresyŚwiata: Państwo-potwór. "O swobodzie możemy zapomnieć"

Podróże
Masowe łapanki, niewolnicza praca przez siedem dni w tygodniu i totalna kontrola nad obywatelami. Tak wygląda rzeczywistość w małym państwie w "Rogu Afryki", rządzonym przez jeden z najbardziej represyjnych reżimów świata. Erytrea – bo o niej mowa – jest nazywana drugą Koreą Północną. – Reżim jest bardzo ostry, nękający swoich mieszkańców – mówi Jacek Korneluk. – O swobodzie możemy tam zapomnieć – dodaje podróżnik. Więcej w rozmowie Klaudiusza Michalca. Zapraszamy na kolejny fragment programu #KresyŚwiata.
Skoki. LGP w Wiśle. Kamil Stoch: Trochę mnie duma rozpiera

Skoki. LGP w Wiśle. Kamil Stoch: Trochę mnie duma rozpiera

Zimowe
- Patrzę na prędkości najazdowe i... powiem szczerze, trochę mnie duma rozpiera. Ten element chcę poprawić przede wszystkim tego lata - mówi Kamil Stoch po konkursie drużynowym Letniej Grand Prix w Wiśle.
Zaczęło się od kontroli prędkości. Sprawa skończy się w sądzie

Zaczęło się od kontroli prędkości. Sprawa skończy się w sądzie

Motoryzacja
Wystarczyły dwa piwa, by ten kierowca pożegnał się z uprawnieniami i został skierowany do sądy. Można jednak podejrzewać, że wypił coś więcej niż tylko piwo...
Aż odetchnął. Pokazał nagranie ku przestrodze

Aż odetchnął. Pokazał nagranie ku przestrodze

Motoryzacja
Na A4 w Krakowie, na wysokości Portu Lotniczego im. Jana Pawła II, doszło do niebezpiecznej kolizji. Jeden z kierowców musiał gwałtownie zahamować. Kolejny, z powodu nie zachowania odpowiedniej odległości, wjechał w jego tył. Autorowi wideo fuksem udało się uniknąć zderzenia z oboma pojazdami. W Polsce nie ma przepisów regulujących bezpieczny odstęp od samochodów w sytuacji takiej jak ta. Wiadomo jednak, że przy prędkości 50 km/h odstęp powinien wynosić minimum 25 m, co daje kierowcy 2 sek. na reakcję.
Kodeks Bezpiecznej Drogi z Skoda Auto Szkoła- Odcinek 6- Wpływ zmęczenia na bezpieczeństwo za kierownicą

Kodeks Bezpiecznej Drogi z Skoda Auto Szkoła- Odcinek 6- Wpływ zmęczenia na bezpieczeństwo za kierownicą

Motoryzacja
Podczas debat o bezpieczeństwie na drogach wiele mówi się o nadmiernej prędkości czy agresji. Mało uwagi poświęca się jednak jednemu z największych problemów: zmęczenia za kierownicą. W naszych zestresowanych i zagonionych życiach zmęczenie i zaśnięcia za kierownicą stanowią coraz większy problem. Z danych policji wynika, że tylko w 2012r. na polskich drogach zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą było przyczyną 510 wypadków, w których 84 osoby zginęły, a 814 zostało rannych. W sumie drzemki podczas jazdy stanowiły niecałe 2 proc. wszystkich wypadków. Niewiele? Tylko pozornie. Zaśnięcie za kółkiem spowodowało więcej zdarzeń niż gwałtowne hamowanie (197 wypadków), nieprawidłowe zawracanie (175 wypadków) czy jazda bez wymaganego oświetlenia (51 wypadków).
PGE IMME. Martin Vaculik zawiedziony biegiem finałowym.

PGE IMME. Martin Vaculik zawiedziony biegiem finałowym. "Zabrakło mi prędkości na starcie"

Żużel
- Przed zawodami trzecie miejsce w tak doborowej obsadzie brałbym w ciemno. Wygrałem serię zasadniczą PGE IMME w Gdańsku, ale nie jestem rozczarowany, że w wielkim finale przyjechałem dopiero trzeci - mówi Słowak, Martin Vaculik, który w Gdańsku potwierdził tylko, że w sezonie 2019 znajduje się w wybitnej formie.
Zobacz, jak jeździ elektryczny Jaguar I-Pace. Reakcje pasażerów mówią wszystko

Zobacz, jak jeździ elektryczny Jaguar I-Pace. Reakcje pasażerów mówią wszystko

Ekstra
Ma dwa silniki o łącznej mocy 400 KM, które napędzają obie osie. Elektryczny Jaguar I-Pace rozpędza się do setki w 4,8 sekundy, ale to nie ten wynik robi największe wrażenie. Tutaj chodzi o sposób, w jaki samochód nabiera prędkości. By to pokazać zaprosiłem na fotel pasażera dziennikarzy WP. Nie ma wątpliwości, dlaczego to właśnie Jaguar I-Pace został Samochodem Roku Wirtualnej Polski.
Polska versus Estonia. Diametralnie różne podejście urzędników do przedsiębiorców

Polska versus Estonia. Diametralnie różne podejście urzędników do przedsiębiorców

Finanse
W Estonii nie ma kontroli skarbowych prowadzonych na miejscu w przedsiębiorstwach, wszystko jest robione online - zapewnia Artur Kuczmowski z kancelarii Thompson&Stein. Urzędnik nie rusza się sprzed swojego biurka, a perfekcyjnie znajduje miejsca, w których są błędy. - Co istotne, taka kontrola w Estonii prowadzona jest w trakcie realizacji projektu, a nie po jego zakończeniu. Celem kontroli jest nie to, żeby wycisnąć dodatkowe środki do budżetu, ale by przedsiębiorca był pewny, że rozlicza się w sposób prawidłowy - mówi Artur Kuczmowski.
Amerykanie opatentowali niesamowitą latającą hybrydę

Amerykanie opatentowali niesamowitą latającą hybrydę

Technologia
Marynarka wojenna USA uzyskała patent na rewolucyjny typ maszyny latającej. Chodzi o coś w rodzaju hybrydowej podwodnej jednostki kosmicznej. Maszyna dzięki systemowi napędu elektromagnetycznego ma osiągać niesamowite prędkości w powietrzu, wodzie oraz przestrzeni kosmicznej.
Wyprzedzał pod górkę. Konsekwencje nadeszły natychmiast

Wyprzedzał pod górkę. Konsekwencje nadeszły natychmiast

Motoryzacja
Nigdy nie wyprzedzaj pod górkę - apeluje autor tego nagrania. Kierowca jeepa popełnił ten błąd. Nie chcąc się zderzyć z autem z naprzeciwka gwałtownie skręcił i przy dużej prędkości stracił panowanie nad kierownicą. Autor opublikował nagranie ku przestrodze.
Nie chcieli zapłacić mandatu. Policjant zachował wyjątkowy spokój

Nie chcieli zapłacić mandatu. Policjant zachował wyjątkowy spokój

Motoryzacja
Obcokrajowcy przyłapani na przekraczaniu prędkości w Polsce są zobowiązani do zapłacenia go na miejscu. Policjanci z podlaskiego nie mają łatwej pracy, lecz - jak funkcjonariusz na filmie - zachowują wyjątkowy spokój.
400 zł mandatu. Obcokrajowcy nie wierzyli policjantom

400 zł mandatu. Obcokrajowcy nie wierzyli policjantom

Motoryzacja
Każdy obcokrajowiec, który zostanie zatrzymany za przekroczenie prędkości, musi zapłacić mandat na miejscu. Ci kierowcy najwyraźniej nie znali tej zasady, przez co płacenie kary wymagało nie tylko podróży do bankomatu, ale i nagrania całego zajścia
poprzednie1 2 3 4 5 ... 13następne