Wyniki wyszukiwania dla:

kontaktowe

Liczba wyników: 9

Kąpiesz się w soczewkach kontaktowych? Uważaj! Możesz stracić wzrok

Kąpiesz się w soczewkach kontaktowych? Uważaj! Możesz stracić wzrok

Zdrowie
O groźnych skutkach regularnych kąpieli w soczewkach przekonał się Brytyjczyk Nick Humphreys. Mężczyzna od kilku lat nosił soczewki kontaktowe. Zakładał je rano, pędził na siłownię, brał prysznic i szedł do pracy. Po pewnym czasie zaczął odczuwać "zmęczenie oczu". Lekarz mówił mu o owrzodzeniu oka. Prawda była gorsza.
Wielki błąd, który popełnia 30 proc. Polaków. Konsekwencje są poważne

Wielki błąd, który popełnia 30 proc. Polaków. Konsekwencje są poważne

Ciekawostki
Nawet 1,5 tony – tyle soczewek rocznie trafia do samego Bałtyku przez Polaków, którzy źle utylizują swoje soczewki. Okazuje się, że 30 proc. Polaków zużyte soczewki kontaktowe spłukuje w toalecie lub umywalce. Soczewki z naszych rur trafiają do oczyszczalni ścieków. Są małe i przezroczyste, dlatego nie zawsze można je tam wychwycić. Przez to ich drobne kawałki przedostają się już do rzek i morza. W morzu soczewki są połykane przez ryby i owoce morza, a te później lądują na naszych talerzach. Spłukując soczewki toalecie lub umywalce przyczyniamy się do zaśmiecania planetą plastikiem. Co robić ze zużytymi soczewkami? Sieci salonów optycznych zachęcają do gromadzenia ich w pojemnikach. Wypełnione soczewkami pojemniki możemy wyrzucać do specjalnych pudełek u wybranych optyków.
Nosisz soczewki - uważaj na infekcję. Może pozbawić cię wzroku

Nosisz soczewki - uważaj na infekcję. Może pozbawić cię wzroku

Styl życia
Soczewki kontaktowe bardzo ułatwiają życie osobom z wadą wzroku, a zasad, których muszą się trzymać przy korzystaniu z tego udogodnienia, jest zaledwie kilka. Ostatnio było jednak głośno o 24-latce, która w soczewkach poszła na basen i gdyby nie przeszczepiono jej rogówki, straciłaby wzrok. Jak to możliwe? Otóż bardzo rzadko, ale zdarza się, że soczewki uczepi się ameba z rodzaju Acanthamoeba. Większość osób jest na nią odporna, ale u tych, którzy nie są, powoduje pełzakowate zapalenie rogówki. Charakterystyczne objawy to pierścień na rogówce, ból, światłowstręt i zaburzenia widzenia. Nawet 1/4 zakażonych traci wzrok całkowicie, a jedynym ratunkiem jest dla nich przeszczep rogówki. Co zatem robić, by uniknąć niebezpieczeństwa? Po pierwsze lepiej nie kąpać się w soczewkach na basenie, w jacuzzi czy w jeziorze. Po drugie, lepiej jednak wyczyścić soczewkę po wyjęciu z oka pocierając ją palcem i polewając płynem. Po trzecie - nie spać w soczewkach, zwłaszcza jeśli tego dnia pływaliśmy. Po czwarte - przed każdym dotknięciem soczewki należy myć i wycierać ręce. Po piąte - wymieniać płyn za każdym razem, gdy chowamy soczewki do pojemnika. I ostatnie, co pewnie osobom, które od lat noszą soczewki wyda się śmieszne - nie wolno myć, bądź trzymać soczewek w zwykłej wodzie.
Reforma opieki psychiatrycznej. Od 1 lipca asystenci zdrowienia i punkty kontaktowe w przypadku kryzysu psychicznego

Reforma opieki psychiatrycznej. Od 1 lipca asystenci zdrowienia i punkty kontaktowe w przypadku kryzysu psychicznego

Polska
- Idziemy w kierunku opieki środowiskowej. Dotychczasowe rozwiązania konserwowały taki system, który już nie jest efektywny, ani rozwijany w innych krajach, czyli opieki w lecznictwie zamkniętym, które jest droższe i nie spełnia celu, żeby pacjenta przywrócić społeczeństwu. Choroba psychiczna nie może być ani stygmatem, ani dyskwalifikacją przed normalnym życiem. Coś co będzie odczuwane dla wszystkich to powstanie punktu kontaktowego dla pacjenta lub rodziny w przypadku kryzysu psychicznego, będzie można przyjść i uzyskać pomoc w tym miejscu - mówił w programie "Money. To się liczy" dr n.med. Zbigniew Król, wiceminister zdrowia.
Co przeszkadza w porodzie?

Co przeszkadza w porodzie?

Zdrowie
Przed porodem mamy często pytają na forach, co może utrudniać przyjęcie dziecka na świat. Czy pomalowane paznokcie albo tatuaż mogą przeszkadzać w czasie porodu?Zobacz film. 
Artur Andrus o odejściu z radiowej Trójki

Artur Andrus o odejściu z radiowej Trójki

Gwiazdy
W październiku Artur Andrus odszedł z radiowej Trójki po 23 latach pracy. Zarząd Polskiego Radia nie zgodził się na jego dalszą współpracę z TVN24 i występy w programie "Szkło kontaktowe". Dziennikarz w rozmowie z Maciej Orłosiem opowiedział o swoich odczuciach związanych z rozstaniem z rozgłośnią. Nowe odcinki programu "Orłoś kontra" w każdy poniedziałek o 22:30 w Telewizji WP.
#dziejesienazywo: Zabiegi korekcji wad wzroku

#dziejesienazywo: Zabiegi korekcji wad wzroku

Zdrowie
Jedną z najczęściej występujących wad wzroku jest astygmatyzm. Osoba, u której zdiagnozowano to zaburzenie, widzi nieco zamglony, niewyraźny obraz. Wskazane jest, by astygmatyk nosił specjalne okulary lub soczewki kontaktowe. Innym sposobem korekty tej wady wzroku jest wykonanie zabiegu (może mieć on charakter zindywidualizowany). Kiedy można go wykonać? Czy cieszy się on popularnością wśród pacjentów? Na te pytania odpowiada dr Elżbieta Archacka, lekarz okulista.
Jak założyć soczewki?

Jak założyć soczewki?

Zdrowie
                                                                                                                                                                   
Wszystko o soczewkach kontaktowych [Specjalista radzi]

Wszystko o soczewkach kontaktowych [Specjalista radzi]

Zdrowie
Soczewki kontaktowe są nie tylko wygodne. Wbrew powszechnej opinii są także bardzo bezpieczne. Należy pamiętać jednak o prawidłowej pielęgnacji. Jak dbać o szkła, by nie zaszkodzić swoim oczom, opowiedział okulista Jaromir Wasyluk.