Wyniki wyszukiwania dla:

kolonia

Liczba wyników: 19

Mały pingwin o niezwykłym imieniu

Mały pingwin o niezwykłym imieniu

Ciekawostki
W amerykańskim zoo w Cincinnati przyszedł na świat mały pingwin, któremu internauci nadali imię "Pierogi". Zawsze, gdy wyklują się małe pingwiny, to internauci swoimi głosami decydują o imieniu jednego z nich. W tym roku najwięcej głosów, a dokładnie 60% zebrało właśnie imię "Pierogi". Pierogi należy do gatunku pingwina małego. Wszystkie takie pisklęta w zoo Cincinnati otrzymują imiona związane z jedzeniem. Kolonia ptaków z ogrodu zoologicznego liczy 30 osobników. 
Przeanalizował odtajnione dokumenty CIA. Dotyczą radzieckich baz w Polsce

Przeanalizował odtajnione dokumenty CIA. Dotyczą radzieckich baz w Polsce

Ciekawostki
Dzięki odtajnionym dokumentom CIA, dr Grzegorz Kiarszys z Uniwersytetu Szczecińskiego wykrył nieznane dotąd elementy radzieckich baz atomowych na terenie Polski. Chodzi o trzy duże składy broni, które powstały w 1969 r.: Templew, Brzeźnica-Kolonia i Podborsk. Okazało się na przykład, że  obiekty, które objęte były ścisłą tajemnicą do l. 90. ubiegłego wieku, wcale nie były perfekcyjnie zakamuflowane. Budynki, drogi, a nawet lądowiska są świetnie widoczne. Archeolog wykorzystał do badań także lotnicze skanowanie laserowe. Dzięki temu wykrył m.in rowy strzelnicze i schrony aut do transportu głowic. Teraz tych elementów baz gołym okiem już nie widać. Dr Kiarszys dzięki archiwalnym zdjęciom i rozmowom dowiedział się, że w bazach żołnierze żyli z rodzinami. Zakładano ogródki warzywne, w drewnianych szopach trzymano zwierzęta, tworzono również przedszkola. Archeolog odkrył także, że wbrew temu, co mówił ponad 20 lat temu generał Wiktor Dubynin, w bazach najprawdopodobniej nigdy nie były składowane głowice nuklearne. Świadczą o tym wyniki pomiaru promieniowania. Jeśli głowice znajdowały się kiedykolwiek w bazach, to ochrona radiologiczna musiała być idealna. Dr Grzegorz Kiarszys wyniki wszystkich swoich badań zamierzaopublikować w 2019 roku.

"Spektakularne odkrycie" w centrum Kolonii. Pochodzi sprzed prawie 2 tys. lat

Ciekawostki
Pozostałości wielkiego budynku, w którym mogło mieścić się nawet 20 tys. zwojów, odkryto w Kolonii. Odkrycia biblioteki sprzed prawie 2 tys. lat, dokonano podczas wykopalisk na terenie protestanckiego kościoła w centrum miasta. Ściany budynku odkopano już w 2017 roku, ale dopiero teraz wiadomo, że tworzyły one starożytną bibliotekę. W ścianach znaleziono bowiem, ku zaskoczeniu archeologów, nisze wielkości 80 na 50 cm. Takie same, jakie znajdują się w bibliotece w Efezie. Eksperci twierdzą, że tego rodzaju budynek jest na pewno najstarszy w Niemczech, a być może także w Europie. - To niesamowite, spektakularne odkrycie - ocenia dr Dirk Schmitz z Muzeum Rzymsko-Germańskiego w Kolonii.
Najdziwniejsza ryba na świecie

Najdziwniejsza ryba na świecie

Ciekawostki
Niezwykłą "rybę z rękami" udało się odnaleźć naukowcom u wybrzeży Tasmanii. Zwierzę należy do gatunku z rodzaju żabnicokształtnych i jest zagrożona wyginięciem. Rybie "ręce" to w rzeczywistości płetwy piersiowe, przystosowane do życia tuż przy dnie. Czerwona ryba zamieszkuje dno morskie, a swoich "rąk" używa do pełzania po nim. Dotychczas znana była tylko jedna, licząca od 20 do 40 osobników kolonia tego gatunku. Naukowcy z Tasmanii odkryli kolejną. Wszystko dzięki nurkowi, który powiadomił ich, że widział zagrożoną rybę. Nowa kolonia oznacza, że populacja tego gatunku ryby może być nawet dwukrotnie większa niż sądzono. Ryba składa jaja na wodorostach, często ulegają one zniszczeniu przez łodzie i pływaków. Zagrożone są tez kłusownictwem. Często łapano je, aby żyły w akwariach. Nowa kolonia, może pomóc naukowcom stworzyć program ochrony i reintrodukcji gatunku.
LPP podbija niemiecki rynek. Nowy flagowy sklep Reserved w Berlinie

LPP podbija niemiecki rynek. Nowy flagowy sklep Reserved w Berlinie

Moda
Monachium, Kolonia i Hamburg, a teraz wreszcie Berlin. Reserved – flagowa marka firmy LPP – otwiera właśnie swój salon w stolicy Niemiec. To kolejny element, realizowanego przez lidera branży fashion w Europie Środkowej, planu podbicia jednego z najtrudniejszych, a jednocześnie najbardziej atrakcyjnych rynków na świecie – Zachodniej Europy.Minimalistyczne i nowoczesne wnętrza, brak zbędnych dekoracji i otwartość na współczesnego, wymagającego klienta. Klienta, który spacerując po ulicy zakupowej nie chce mieć żadnych ograniczeń, chce zwiedzać sklepy, przechodząc z jednego salonu do drugiego – tak w skrócie opisać można koncept nowego flagowego salonu Reserved, który został otwarty 17 maja w Berlinie.
Niemcy: strzelanina w centrum Kolonii

Niemcy: strzelanina w centrum Kolonii

Świat
Strzelanina w centrum Kolonii w Niemczech. Media donoszą, że jedna osoba została ranna. Dwaj napastnicy uciekli, jednak po kilku godzinach zostali zatrzymani.
Tam ciała leżały na ulicach, w Polsce wreszcie są bezpieczni

Tam ciała leżały na ulicach, w Polsce wreszcie są bezpieczni

Społeczeństwo
Magomed Atuyev jest jednym z ponad 80 Czeczenów, którzy mieszkają w ośrodku dla obcokrajowców w miejscowości Horbów-Kolonia. Jak żyje mu się w tym miejscu? Dlaczego wybrał nasz kraj?
Chaos na lotnisku w Kolonii. Pasażer ominął kontrolę bezpieczeństwa

Chaos na lotnisku w Kolonii. Pasażer ominął kontrolę bezpieczeństwa

Świat
62-letni obywatel Hiszpanii wywołał chaos na lotnisku Kolonia-Bonn w Niemczech, omijając kontrolę bezpieczeństwa. Mężczyzna miał wejść do strefy dostępnej wyłącznie dla personelu. W związku z tym incydentem na kilka godzin wstrzymano odloty oraz przyloty. Wszyscy pasażerowie, nawet siedzący już na swoich miejscach w samolotach, zostali skierowani do ponownej kontroli bezpieczeństwa. 62-latka zatrzymała policja. Jak tłumaczył, spieszyło mu się na samolot i chciał dotrzeć do niego najkrótszą drogą.
Molestowanie w obozie dla uchodźców w Kolonii?

Molestowanie w obozie dla uchodźców w Kolonii?

Świat
Kilka mieszkanek obozu dla uchodźców w Kolonii miało paść ofiarą molestowania seksualnego ze strony pracowników ochrony ośrodka. Kobiety napisały list otwarty, w którym oskarżyły dziewięciu mężczyzn m.in. o nakłanianie do stosunku seksualnego oraz nagrywanie filmów pod prysznicem. - Do tej pory przesłuchaliśmy 50 kobiet i na razie nie możemy potwierdzić słuszności oskarżeń - powiedział Carlo Kreitz, rzecznik kolońskiej policji. Władze miasta nazwały sprawę "bardzo poważną" i zapowiedziały, że dołożą wszelkich starań, aby ją wyjaśnić.
Historica: Leopold II wymordował 10 mln ludzi w prywatnym państwie. Zyski wydał na kochanki

Historica: Leopold II wymordował 10 mln ludzi w prywatnym państwie. Zyski wydał na kochanki

Świat
Król Belgii Leopold II Koburg stworzył prywatne państwo w samym sercu Afryki. Zarządzając kolonią 76-krotnie większą od Belgii, doprowadził do jednego z największych ludobójstw w historii ludzkości. Aby wypracować jak największe zyski, wymordowano 10 mln ludzi. Dzięki dochodom z Kongo, Leopold II stał się jednym z najbogatszych monarchów świata. Według współczesnej wartości, majątek króla równałyby się miliardowi dolarów. Oznacza to, że za każde 100 dolarów zysku (ok. 400 zł), życiem zapłacił jeden człowiek.
Kazimiera Szczuka o wydarzeniach w Kolonii.

Kazimiera Szczuka o wydarzeniach w Kolonii. "To jest oburzające, dla mnie to był rodzaj ataku, akt terroru"

Polityka
- Wydarzenia w noc sylwestrową w Kolonii są oburzające. To był rodzaj ataku, akt terroru. Policja i wszystkie siły powinny natychmiast reagować. To była pewnego rodzaju demonstracja: ta grupa pokazuje, że przesuwa granice tego co wolno, a czego nie wolno - powiedziała w #dziejesienazywo Kazimiera Szczuka.
Miriam o gwałtach w Sylwestra: raporty policyjne są ukrywane. Do takich przestępstw dochodzi dzień w dzień

Miriam o gwałtach w Sylwestra: raporty policyjne są ukrywane. Do takich przestępstw dochodzi dzień w dzień

Gwiazdy
Miriam Shaded nie ukrywa swojej niechęci do islamu, Koranu i wyznawców tej religii. Jej zdaniem przyjmowanie muzułmańskich uchodźców to narażanie Europy na wielkie niebezpieczeństwo. Po masowych napaściach na kobiety w Kolonii i innych europejskich miastach tylko utwierdziła się w przekonaniu, że otwartość Europy była błędem. Zdaniem Miriam do tego typu zajść dochodziło już wcześniej i wciąż dochodzi, ale ze względu na poprawność polityczną jest to ukrywane przez opinią publiczną. Skala wydarzeń w noc sylwestrową była tak duża, że politykom nie udało się zapobiec wyciekom informacji do mediów i tylko dlatego dowiedzieliśmy się o wydarzeniach w Niemczech.
Masowe antyimigracyjne protesty w Kolonii! Doszło do starć z policją

Masowe antyimigracyjne protesty w Kolonii! Doszło do starć z policją

Wiadomości
Niemiecka policja otrzymała już prawie 400 zgłoszeń od kobiet, które twierdzą, że w sylwestrową noc zostały zaatakowane przez imigrantów. Te wydarzenia zmobilizowały grypy antyimigracyjne do protestów przeciwko przyjmowaniu uchodźców. W sobotę na ulice Kolonii wyszło 1700 osób, w tym członkowie rasistowskiego ruchu PEGIDA, którzy nie zgadzają się z polityką imigracyjną Niemiec. 1300 osób pojawiło się tam z kolei, by zaprotestować przeciw rasistom i neonazistom z ruchu PEGIDA. Aż 2000 policjantów próbowało opanować te protesty. Demonstracja została rozwiązana przez policję zaledwie po kilku minutach. Stało się tak, ponieważ jej uczestnicy zaczęli rzucać w funkcjonariuszy butelkami i petardami. Świadkowie informują, że w pewnej chwili policja użyła armatki wodnej. Część z protestujących została zatrzymana.

"Niemców blokuje ich poprawność polityczna. Gdyby dotyczyło to chuliganów, reakcja byłaby natychmiastowa"

Wiadomości
W noc sylwestrową setki kobiet w Niemczech padło ofiarą gwałtów, napadów i rabunków przez zorganizowane grupy mężczyzn arabskiego pochodzenia. Dlaczego w niemieckich mediach zaczęto mówić o tym dopiero po czterech dniach? Mariusz Sokołowski, były rzecznik policji wyjaśnia, dlaczego policja nie podjęła zdecydowanych działań. Według niego to wina "poprawności politycznej", która uniemożliwia policji, by w kontekście tych napadów wprost mówić o imigrantach. Zdaniem Sokołowskiego służby obawiają się reakcji władz.
Merkel o atakach na kobiety w Kolonii

Merkel o atakach na kobiety w Kolonii

Świat
Berlin, Niemcy. - To, co wydarzyło się w noc sylwestrową w Kolonii, jest kompletnie nieakceptowalne. To były odrażające akty przestępcze, których państwo nie może tolerować i Niemcy nie będą tego tolerować - powiedziała kanclerz Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej z premierem Rumunii. Szefowa niemieckiego rządu odniosła się w ten sposób do serii napaści na tle seksualnym, których miały się dopuścić zorganizowane grupy mężczyzn "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej". Merkel nie wykluczyła, że dojdzie do deportacji "tych, którzy nie są w stanie podporządkować się systemowi prawnemu".
Niemieckie MSW o gwałtach w Kolonii: nie możemy być podejrzliwi wobec uchodźców

Niemieckie MSW o gwałtach w Kolonii: nie możemy być podejrzliwi wobec uchodźców

Wiadomości
Niemiecki minister spraw wewnętrznych podczas konferencji prasowej odniósł się do sylwestrowych ataków seksualnych i rabunkowych na kobiety do których doszło w Kolonii. Thoma de Maiziere stwierdził, że nie ma na razie twardych dowodów przesądzających kto stoi za atakami, ale dodał, że są pewne poszlaki. Niemiecki minister spraw wewnętrznych dodał, że "ewentualny udział uchodźców w atakach nie może być tematem tabu". W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1 tys. mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal kolońskiej katedry i zaatakowała przebywające tam kobiety. Do tej pory zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, w tym dwóch gwałtów, złożyło 106 kobiet z Kolonii i 53 kobiety z Hamburga, gdzie miały miejsce podobne incydenty. Trzy czwarte zgłoszeń dotyczy napaści seksualnych.
Wyznanie ofiar sylwestrowych ataków na kobiety w Kolonii

Wyznanie ofiar sylwestrowych ataków na kobiety w Kolonii

Świat
Zorganizowane grupy mężczyzn dokonały kilkudziesięciu, a być może nawet kilkuset napaści na kobiety w Niemczech w czasie sylwestrowej nocy. Ofiary były najpierw molestowane, a potem okradane. Do napaści doszło w Kolonii, Hamburgu i Stuttgarcie. Według policji i świadków, w molestowaniu kilkudziesięciu kobiet miało brać udział nawet 1000 mężczyzn. - Bałyśmy się, że nie ujdziemy z życiem, że przyjdzie ktoś z nożem, że zgwałcą nas na środku ulicy. Najgorsze było to, że nikt tego nie zauważył - mówi anonimowo jedna z ofiar.
Jednotonowy niewybuch z czasów II wojny światowej

Jednotonowy niewybuch z czasów II wojny światowej

Świat
Ważący tonę niewybuch z czasów II wojny światowej, na który natrafili robotnicy układający rury grzewcze w Kolonii, został usunięty i zneutralizowany. Władze Kolonii na czas akcji ewakuowały 20 tys. mieszkańców. Wśród ewakuowanych znaleźli się mieszkańcy pobliskiego domu spokojnej starości, z których wielu pamięta bombardowania niemieckich miast przez aliantów.
Uroczystości żałobne po katastrofie airbusa

Uroczystości żałobne po katastrofie airbusa

Świat
Niemcy żegnają ofiary katastrofy samolotu linii Germanwings. W katedrze w Kolonii o godz. 12.00 rozpoczęły się centralne uroczystości żałobne z udziałem rodzin ofiar i najwyższych niemieckich władz.