Wyniki wyszukiwania dla:

kościół

Liczba wyników: 273

Odnaleźli zaginiony po wojnie zabytek

Odnaleźli zaginiony po wojnie zabytek

Polska
Barokowy anioł chrzcielny z działającego przed wojną Heimat Museum w Myśliborzu odnalazł się... niedaleko w innym muzeum. Dzięki funkcjonariuszowi ze Szczecina udało się wyjaśnić losy zaginionego podczas okupacji zabytku z XVIII wieku. Policjant będąc w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego weryfikował zabytki. Zaintrygował go anioł chrzcielny. Po analizie dokumentów okazało się, że to bardzo cenny zaginiony zabytek.
Tajemnicza budowla pod ziemią

Tajemnicza budowla pod ziemią

Nauka
Zespół fizyków twierdzi, że odkrył jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich na terenie Rosji. Niezwykły budynek jest prawie całkowicie zakopany pod ziemią, przy średniowiecznej twierdzy Naryn-Kala.
Nie żyje ksiądz z Kotunia. Mieszkańcy obwiniają proboszcza

Nie żyje ksiądz z Kotunia. Mieszkańcy obwiniają proboszcza

Finanse
Ksiądz Piotr miał 38 lat. Popełnił samobójstwo. Jak twierdzą mieszkańcy Kotunia, nie wytrzymał presji i konfliktu z lokalnym proboszczem. - To nie ksiądz, to przedsiębiorca - mówią o nim parafianie i chcą odwołania proboszcza.
Rzeczy, których nie wolno zakładać do kościoła. Nawet gorącym latem

Rzeczy, których nie wolno zakładać do kościoła. Nawet gorącym latem

Styl życia
Wizyta w kościele wiąże się z odpowiednim ubiorem. Sprawdź czego nie wypada wkładać na siebie idąc latem do kościoła. Zobacz film.
Atak siekierą na ołtarz w Rypinie. Mamy nagrania

Atak siekierą na ołtarz w Rypinie. Mamy nagrania

Wiadomości
Chwile grozy przeżyli wierni z Rypina. Sobotnia msza w kościele św. Trójcy dobiegała już końca, gdy nagle ołtarz zaczął demolować uzbrojony w siekierę mężczyzna. Krzyczał i rzucał przekleństwami, po czym został wyprowadzony przez parafian. Wkrótce zabrała go policja. Okazało się, że 46-latek jest chory psychicznie.
Chwile grozy Rypinie. Z siekierą zaczął demolować kościół

Chwile grozy Rypinie. Z siekierą zaczął demolować kościół

Wiadomości
Chwile grozy przeżyli wierni z Rypina. Sobotnia msza dobiegała już końca, gdy nagle do ołtarz zaczął demolować uzbrojony w siekierę mężczyzna. Krzyczał i rzucał przekleństwami, po czym został wyprowadzony przez parafian.
Susza odkryła świątynię

Susza odkryła świątynię

Nauka
Po dwóch latach można znowu zobaczyć ruiny kościoła z XVI wieku w Oaxaca w Meksyku. Został zbudowany przez hiszpańskich kolonizatorów. Świątynia została w 1961 r. zalana wodą podczas budowy zapory. Do tej pory można było zobaczyć ją tylko 4 razy.
Musieli je opuścić. Dla mieszkańców to była tragedia

Musieli je opuścić. Dla mieszkańców to była tragedia

Ciekawostki
Na styku Austrii, Szwajcarii i Włoch znajduje się niezwykłe miejsce. Z otoczonego z obu stron wysokimi górami jeziora Reschen, wystaje wieża XVI-wiecznego kościoła. Jak znalazła się w wodzie? Jezioro to sztuczny zbiornik stworzony na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej. Ma powierzchnię 6,7 kilometrów kwadratowych i głębokość 28 metrów. Decyzję o budowie hydroelektrowni podjęto w latach 20. XX w., projekt kontynuował rząd Mussoliniego. W 1939 r. wysiedlono ludność okolicznych wiosek i zawłaszczono ich ziemie, nie wypłacając im żadnego odszkodowania. Wszystko to w imię "wzmocnienia krajowego przemysłu". Miejscowi nie mieli żadnego wpływu na tę decyzję. Budowę elektrowni opóźniła II wojna światowa. Po jej zakończeniu projekt sfinansowali Szwajcarzy. W 1950 r. rozebrano większość budynków, pozostawiono jednak widoczną dziś wieżę kościoła. Straty mieszkańców zrekompensowano dopiero w latach 70. XX w. Choć dziś jezioro to popularna atrakcja turystyczna, to proces jego powstania na znajdującej się tam tabliczce określono mianem tragedii i skrupulatnie wyliczono wszystkie straty, jakie ponieśli mieszkańcy rejonu. 
Leszek Miller po wyborach wytyka opozycji błąd. Chodzi o TVP

Leszek Miller po wyborach wytyka opozycji błąd. Chodzi o TVP

Polska
- Są trzy czynniki sprawcze zwycięstwa PiS w tych wyborach: transfery socjalne, Kościół i propaganda mediów publicznych - stwierdził były premier Leszek Miller w programie "Tłit". Ocenił, że bojkot TVP przez opozycję był "niemądrą decyzją". - Nie ma co bojkotować, zwłaszcza jeśli są to programy na żywo - w nich trudno coś zmanipulować. Rozumiem niechęć do dawania "setek", bo wiele razy nie poznawałem swoich wypowiedzi po "odpowiednim" montażu, ale w programach na żywo? Dlaczego nie? - pytał Miller.
Zakaz handlu w niedzielę. Co oznacza dla ludzi wierzących i niewierzących?

Zakaz handlu w niedzielę. Co oznacza dla ludzi wierzących i niewierzących?

Wiadomości
 Dzień święty święcić – jak wyjście w niedzielę do centrum handlowego ma się do 3. przykazania? Postawę większości pytanych przez agencję badawczą Danae wierzących praktykujących najlepiej oddaje stwierdzenie „przykazanie przykazaniem, a życie życiem”. 
Miażdżący sondaż po filmie Sekielskich. Sylwia Spurek komentuje

Miażdżący sondaż po filmie Sekielskich. Sylwia Spurek komentuje

Polska
Aż 54 proc. badanych uważa, że episkopat powinien podać się do dymisji - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". - Kościół nie jest w stanie sam się rozliczyć. Nie wiem, czy episkopat powinien podać się do dymisji, osoby wierzące katolicy i katoliczki powinni się wypowiadać w tych sprawach i naciskać na Kościół, żeby podjął działania. Mnie interesuje działanie władz państwowych - skutecznie ściganie, karanie, zadośćuczynienie ofiarom i sprawdzenie, do jakich nieprawidłowości dochodziło, jeśli chodzi o tuszowanie tych spraw - komentowała Sylwia Spurek (Wiosna) w programie "Tłit".

"Wyborczy Grill". "PiS i Kościół zlekceważyli film Sekielskiego"

Wiadomości
Joanna Miziołek i Agata Szczęśniak przekonywały w "Wyborczym Grillu", że zarówno PiS, jak i Kościół, mieli nadzieję, że film Tomasza Sekielskiego "Nie mów nikomu" uda się przemilczeć. - Był czas, żeby tę bombę rozbroić - stwierdziła publicystka "Wprost".
Film

Film "Tylko nie mów nikomu" atakiem na Kościół? Zbigniew Ziobro odpowiada

Polska
Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka twierdzi, że film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" jest atakiem na Kościół. Zdaniem Zbigniewa Ziobro Kościół ma prawo czuć się atakowany. W programie #Newsroom minister sprawiedliwości przypomniał, że kiedy on chciał, by Roman Polański poniósł odpowiedzialność za swoje czyny, środowisko artystyczne stanęło w obronie reżysera. - Przedstawienie filmu o pedofilii w Kościele jest związane z pewną grą środowisk. Zjednoczona Prawica jest za komisją śledczą, ale przeciwko próbie stworzenia fałszywego wrażenia, że  problem pedofilii dotyczy jednego środowiska - podkreślił.
Jarosław Kaczyński wskazuje obrońców pedofilów: to PO i jej sojusznicy

Jarosław Kaczyński wskazuje obrońców pedofilów: to PO i jej sojusznicy

Polityka
My jesteśmy w większości katolikami i popieramy Kościół - mówił na konwencji regionalnej w Łodzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Ale to nie oznacza, że chcemy tolerować jakąś patologię w Kościele - zapewnił. Wskazał też tych,  którzy jego zdaniem bronili i bronią pedofilów. - To politycy PO i jej sojusznicy - stwierdził. Dodał, że PiS  jest gotowe poprzeć komisję badającą przypadki pedofilii, ale nie tylko w Kościele.  - Ani Nobel, ani Oscar nie obroni nikogo przed karą za tego typu przestępstwa - zapewnił prezes PiS.

"Tylko nie mów nikomu": Włodzimierz Cimoszewicz o głośnym filmie Tomasza Sekielskiego

Polska
- "Kler" to film fabularny, ma charakter umowny. W tym przypadku mamy do czynienia z dokumentem zawierającym informacje niepodważalne, bo często pochodzące od samych sprawców. Doświadczenia z przeszłości pokazują, że fala przejęcia się czymś dość często z nas opada. Ale ten temat nie może być zamieciony pod dywan. Nie wolno uznać, że Kościół zadeklarował i to wyjaśni. Prokuratura ma obowiązek się tym zająć. - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz, były prokurator generalny i minister sprawiedliwości. - Największą wartością filmu Sekielskich jest udowodnienie systemowe mechanizmu tuszowania przestępstw. Z niej wynika odpowiedzialność konstytucjonalna Kościoła - dodał. Co Kościół powinien teraz zrobić? - Gdyby Kościół stwierdził, że rezygnuje z funduszu kościelnego, przeznaczając pieniądze dla ofiar pedofili w sutannach, byłoby to rozwiązanie.
Rozmowa z Tomaszem Sekielskim [całość]

Rozmowa z Tomaszem Sekielskim [całość]

Wiadomości
- Liczyłem, że odsłon będzie dużo i że będą liczone w milionach, ale nie spodziewałem się tak dużo i tak szybko - mówił w studio Wirtualnej Polski Tomasz Sekielski, współautor dokumentu "Tylko nie mów nikomu". Film mówi o pedofilii w Kościele i w poniedziałek po południu (13.05) miał już ponad 7 mln. odsłon. Dwugodzinny materiał można zobaczyć bezpłatnie na YouTube na kanale Tomasza Sekielskiego. Z dziennikarzem o dokumencie i jego oczekiwaniach, co do reakcji Kościoła, rozmawiał Marek Kacprzak.

"Wyborczy Grill". Marek Belka o filmie Sekielskiego: po 40 minutach wyłączyłem, to jest straszne

Polityka
- Po 40 minutach wyłączyłem, na raz nie da się tego obejrzeć, takie straszne to jest - stwierdził Marek Belka w programie "Wyborczy Grill" pytany, czy obejrzał już film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".  Zdaniem kandydata Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego politycy PiS nie zdali egzaminu w sprawie pedofilii w Kościele. - Mówią "chrońmy nasze dzieci", brońmy je przed seksualizacją". Można zapytać, gdzie? Na parafiach? - mówił były premier.  Słowa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że "atak na Kościół, jest atakiem na Polskę" nazwał "wielkim politycznym pudłem".
Organizacja pierwszej komunii kosztuje rodziców średnio 1,1 tys. zł

Organizacja pierwszej komunii kosztuje rodziców średnio 1,1 tys. zł

Polska
Pierwsza komunia dziecka to dla rodziców i najbliższych spore wydatki. Organizacja przyjęcia i zakup prezentów mogą znacząco  nadwyrężyć domowy budżet. Średnio na ten cel Polacy wydadzą około 1150  zł, nieznacznie więcej niż przed rokiem – wynika z Barometru Providenta, opublikowanego przez agencję informacyjną Newseria.
Balcerowicz ostro do Kaczyńskiego. Reakcja Tarczyńskiego była błyskawiczna

Balcerowicz ostro do Kaczyńskiego. Reakcja Tarczyńskiego była błyskawiczna

Polska
"Każdy, kto podnosi rękę na Kościół, podnosi rękę na Polskę" - stwierdził Jarosław Kaczyński. - Dobrze, że nie mówi jak Cyrankiewicz, że będzie odrąbana - ripostował Leszek Balcerowicz w programie "Tłit". Co na to Dominik Tarczyński? - Balcerowicz do każdej wypowiedzi będzie mówił, że to PRL, choć sam go tworzył. 100 proc. zgody z Kaczyńskim. Wszyscy, którzy podnoszą rękę na Kościół, kończą poza Sejmem. Dowodem SLD, Palikot, Nowoczesna i dowodem będzie Biedroń. Te ordynarne ataki, profanacje to strategia wyborcza. Chodzi o to, by zmobilizować najbardziej skrajne lewicowe siły - stwierdził w rozmowie z WP.
Emocje w studiu. Balcerowicz odpowiada Kaczyńskiemu

Emocje w studiu. Balcerowicz odpowiada Kaczyńskiemu

Polska
"Każdy, kto podnosi rękę na Kościół, podnosi rękę na Polskę" - stwierdził Jarosław Kaczyński. Co na to Leszek Balcerowicz? - Dobrze, że nie mówi jak Cyrankiewicz, że będzie odrąbana. To retoryka i propaganda PRL-u. Cel jest oczywisty: zmobilizować narodowych katolików i pozyskać poparcie hierarchów Kościoła - komentował w programie "Tłit". W ocenie byłego wicepremiera, prezes PiS "chce PRL-u w Polsce". - Wszystko na to wskazuje. Przekupywanie, 500+, agresywna propaganda TVP, zastraszanie służbami specjalnymi i prokuraturą... Mamy do czynienia z pełzającym zamachem stanu - przekonywał.
Jarosław Wałęsa: Kaczyński nie jest prawdziwym katolikiem

Jarosław Wałęsa: Kaczyński nie jest prawdziwym katolikiem

Polityka
Gość "Wyborczego Grilla" Jarosław Wałęsa uważa, że Kościołowi w Polsce należy się krytyka. Jarosławowi Kaczyńskiemu, który stwierdził "kto podnosi rękę na Kościół, podnosi rękę na Polskę" zasugerował, że nie jest prawdziwym katolikiem.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 13następne