Wyniki wyszukiwania dla:

kościół

Liczba wyników: 276

Skąd wzięła się tradycja strojenia choinki?

Skąd wzięła się tradycja strojenia choinki?

Ciekawostki
Zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie ma w Polsce zaledwie 200 lat. Tradycja ta przywędrowała do nas z Niemiec. Kościół nie od razu przystał na ten zwyczaj. Wcześniej bowiem był on pogański. Drzewko miało chronić przed duchami zapewniając jednocześnie zdrowie i dostatek.
Paweł Lisicki: to co zrobił szwedzki Kościół luterański jest przykładem degrengolady

Paweł Lisicki: to co zrobił szwedzki Kościół luterański jest przykładem degrengolady

Wiadomości
- Kilka dni temu szwedzki Kościół luterański ogłosił, że w księgach liturgicznych nie powinno zwracać się do Pana Boga jako mężczyzny. Dla mnie to przykład totalnej degrengolady i bankructwa luterańskiego chrześcijaństwa, które prowadzi do nihilizmu i rozpadu – stwierdził Paweł Lisicki w "Moja Strona. Bitwa Redaktorów".  Z tym nie zgodził się Jacek Żakowski. - Uwięzienie Boga w płci, narodowości albo w czymkolwiek wydaje się zadziwiającą uzurpacją – skomentował.
Piwna parafia

Piwna parafia

Ciekawostki
Kościół Św. Katarzyny w Brukseli jeszcze niedawno popadał w ruinę i był bliski zamknięcia z powodu braku wiernych. Aby ratować świątynię, proboszcz zdecydował się na niezwykły krok. Razem z lokalnym browarem parafia rozpoczęła produkcję własnej marki piwa. 

"Kto nami rządzi?". Kamiński uszczypliwie wobec Kościoła

Polska
Poseł Unii Europejskich Demokratów Michał Kamiński w rozmowie z Łukaszem Mężykiem zdradził, co sądzi o kompromisie Kościoła z państwem. Nie zabrakło też zaskakującego porównania do... papieża Franciszka.
Warnke o aborcji:

Warnke o aborcji: "Kobieta sama powinna decydować"

Gwiazdy
Temat aborcji jest wciąż żywy temat aborcji często i chętnie podejmowany nie tylko przez polityków, ale również kościół. Prezentowany przez duchownych i prawicę radykalizm utrudnia złagodzenie przepisów antyaborcyjnych. Niezrażone działaczki Komitetu "Ratujmy Kobiety" wciąż zbierają podpisy pod projektem ustawy liberalizującej prawo do aborcji. Katarzyna Warnke w rozmowie z www.przeAmbtini.pl skomentowała ten spór. Jej zdaniem decyzja o aborcji powinna należeć wyłącznie do kobiety, która to płaci najwyższą cenę za tę decyzję.
Kuszyńska opowiada w kościele o życiu po wypadku.

Kuszyńska opowiada w kościele o życiu po wypadku. "Ta lekcja jest bardzo cenna"

Gwiazdy
Monika Kuszyńska dwa lata temu wydała autobiograficzną książkę, w której opisała, jak zmieniło się jej życie po 2006 roku, gdy została częściowo sparaliżowana w wyniku wypadku samochodu prowadzonego przez Roberta Jansona. Od tamtej pory piosenkarka jeździ na wózku. Kuszyńska nadal nagrywa, koncertuje, a międzyczasie wyszła też za mąż. Kilka dni temu Kuszyńska zaśpiewała w Bazylice w Pułtusku. Przy okazji występu postanowiła opowiedzieć o swojej wierze w Boga oraz życiu po wypadku.
#dziejesiewkulturze: powstaje film o amerykańskiej fanatyczce religijnej

#dziejesiewkulturze: powstaje film o amerykańskiej fanatyczce religijnej

Film
Marc Webb wyreżyseruje film o Megan Phelps-Roper, której dziadek założył fundamentalistyczną  organizację chrześcijańską Kościół Baptystyczny Westboro. Jego członkowie mieli zwyczaj protestować na pogrzebach zamordowanych gejów, zmarłych na AIDS, żołnierzy, ofiar zamachu w Bostonie czy strzelaniny w Aurorze. Film wyprodukuje Reese Witherspoon. Sprawdź, co jeszcze #dziejesięwkulturze.
Tajemnica Bérenger Saunière'a

Tajemnica Bérenger Saunière'a

Nauka
W Rennes-le-Château jest kawiarnia, kościół i zamek. Wioska liczy 60 mieszkańców. Takie miejscowości z reguły nie przyciągają turystów, ale w zeszłym roku wioskę odwiedziło 80 tys. ludzi. Przyjeżdżali z jednego powodu - niesamowitych opowieści i proboszczu sprzed 100 lat. Tak narodziła się legenda.
Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów

Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów

Finanse
Biskupi popierają obywatelski projekt ustawy NSZZ "Solidarność", zakazującej handlu w niedzielę. To już kolejny głos poparcia przez Episkopat Polski tej sprawy. Biskupi podkreślają, że proponowana ustawa "bierze w obronę około 1,3 mln osób". Kościół katolicki przypomina, że wolna niedziela to standard w państwach Europy Zachodniej. Zakaz handlu obowiązuje m.in. w Austrii, Francji, Niemczech czy w Wielkiej Brytanii.
Coraz więcej mszy w Telewizji Polskiej

Coraz więcej mszy w Telewizji Polskiej

Wiadomości
Ostatnio relacjonowaniu mszy świętych TVP poświęca wyjątkowo dużo czasu. Co szybko wyłapali spostrzegawczy widzowie. Aby potwierdzić to wrażenie, zapytaliśmy w biurze rzecznika, ile dokładnie czasu antenowego TVP przeznacza na transmisję na żywo wydarzeń religijnych. Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi. Wiadomo jednak, że już w ubiegłym roku TVP pobiła wszelkie rekordy w transmisjach mszy.
#gwiazdy: Radwańska spełniła swoje marzenie o tradycyjnym, polskim ślubie!

#gwiazdy: Radwańska spełniła swoje marzenie o tradycyjnym, polskim ślubie!

Gwiazdy
Agnieszka Radwańska spełniła swoje marzenie o tradycyjnym, katolickim ślubie. Zarówno znana tenisistka, jak i jej ukochany Dawid Celt wiedzieli, że nie będą kombinować. Jak informuje „Fakt”, zależało im na typowej polskiej uroczystości w gronie najbliższych znajomych i rodziny. - Agnieszka jest wierząca, więc chciała wziąć ślub kościelny, w ważnym dla siebie miejscu. Dlatego, nie pomyślała nawet o uwielbianych przez gwiazdy ceremoniach w plenerze. Krakowski kościół „Na Skałce”, w którym przed laty została ochrzczona był dla niej oczywistym wyborem - powiedziała magazynowi „Gwiazdy” osoba z otoczenia Radwańskiej.
Skandal w kościele w Starachowicach. Libacja przed ołtarzem

Skandal w kościele w Starachowicach. Libacja przed ołtarzem

Społeczeństwo
Kara nawet dwóch lata więzienia grozi dwóm mieszkańcom Starachowic w Świętokrzyskiem, którzy w jednym z tamtejszych kościołów pili alkohol z mszalnego kielicha. Wszystko sfotografowali i sfilmowali. Wpadli po kilku godzinach, bo nagrała ich także kamera zainstalowana w świątyni.
#dziejesiewkulturze: internauci chcą rozwiązania sprawy zagadkowego morderstwa

#dziejesiewkulturze: internauci chcą rozwiązania sprawy zagadkowego morderstwa

Inne
Czego dotyczy internetowa petycja, pod którą podpisało się 15 tys. osób, związana z dokumentalnym serialem Netfliksa? Dlaczego fani ''Szczęk'' powinni odkurzyć swoje gramofony? Sprawdź, co #dziejesiewkulturze.
Doradca papieża Franciszka oskarżony o pedofilię

Doradca papieża Franciszka oskarżony o pedofilię

Wiadomości
Australijska policja oskarżyła kardynała George'a Pella o przestępstwa seksualne. Policja nie zdradza szczegółów, ale kardynał ma stawić się w sądzie w Melbourne i odpowiedzieć na "kilka zarzutów napaści seksualnej". Pell to najwyższy katolicki duchowny w Australii, skarbnik Watykanu i bliski współpracownik papieża. Kardynał wszystkiemu zaprzecza i zapowiada, że w lipcu stawi się przed sądem, aby walczyć o swoje dobre imię.
Zwierzyńska o ślubie:

Zwierzyńska o ślubie: "Nie zapraszałam paparazzi. To nie było planowane!"

Gwiazdy
Izabela Zwierzyńska, drugoplanowa gwiazda serialu Barwy Szczęścia, niedawno oficjalnie potwierdziła, że będzie mamą. W Pudelek Show zdradziła nawet płeć dziecka. Przypomnijmy, że cztery lata temu wyszła za mąż. Zdjęcia ze ślubu szybko obiegły media. Zwierzyńska zapewnia, że nie zapraszała paparazzi na uroczystość.Sama z siebie nie zapraszałam fotoreporterów na mój ślub, ale nie robiłam z tego tajemnicy. Podjeżdżając pod kościół byłam spięta, że jest tyle osób ubranych w garnitur z aparatami. To nie było planowane.
Olejnik o uchodźcach:

Olejnik o uchodźcach: "Dziwię się, że Szydło nie chce przyjmować matek i dzieci"

Gwiazdy
Dyskusja dotycząca uchodźców ostatnio znów przybrała na sile. W ostatnim czasie kilkoro celebrytów zachęcało polski rząd do wypełnienia zobowiązań wobec Unii Europejskiej. Do tego grona dołączyła właśnie Monika Olejnik. Dziennikarka www.przeAmbitni.pl wyznała, że dziwi ją twarda postawa rządu i Beaty Szydło. Olejnik nie rozumie dlaczego, nie chcemy przyjmować matek z dziećmi. Powinniśmy przyjąć uchodźców. Zobowiązaliśmy się do tego, powinniśmy przyjmować matki i dzieci, powinny być korytarze humanitarne, o co prosi kościół. Dziwię się, że pani premier nie chce przyjmować dzieci i matek, to potwornie zaskakujące. Szydło nie chce i ma takie zdanie jak Kaczyński. Rozumiem, że się obawiają zamachowców, ale naprawdę nie każdy muzułmanin to terrorysta.
Habit zamiast szminki. Rozmowa z Eweliną Tondys

Habit zamiast szminki. Rozmowa z Eweliną Tondys

Styl życia
Bywają zakochane, odbierają porody, toczą filozoficzne dysputy, blogują i jeżdżą na wojny. Kobiety z krwi i kości. Co z tego, że w habitach (choć akurat nie wszystkie go noszą). Po raz pierwszy polskie zakonnice opowiadają o swoim życiu. Właśnie o życiu, a nie o oderwaniu od niego. 
Miesięcznica smoleńska to impreza religijna? Zandberg: byłaby to czarna msza nienawiści

Miesięcznica smoleńska to impreza religijna? Zandberg: byłaby to czarna msza nienawiści

Polska
Są wątpliwości związane z charakterem organizowanych co miesiąc uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. Nie ma jasności, czy mają charakter zgromadzeń religijnych czy politycznych. Adrian Zandberg z partii Razem opowiada się za drugą opcją. W #dzieńdobryWP podkreślił, że zajęcie stanowiska przez Kościół w tej sprawie byłoby w jego "najlepszym interesie".
Ofiara księdza pedofila:

Ofiara księdza pedofila: "Wykorzystał mnie i po latach inne dziecko. Prokuratura nie zrobiła nic!"

Wiadomości
31 lipca ma wejść w życie nowelizacja kodeksu karnego. Od tej pory osoba, która wiedziała o czynie pedofilskim i nie zgłosiła tego na policję, sama może zostać poddana karze do trzech lat pozbawienia wolności. Ma to dotyczyć również duchownych. O tej zmianie prawa i skutkach nowych zapisów dyskutowali w Dzień Dobry TVN ksiądz Jan Dohnalik z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW i Agata Baraniecka-Kłos z Fundacji "Stop przedawnieniu", ofiara jednego z duchownych. Żadne prawo nie jest wystraczające dla krzywdy, która została wyrządzona. Policja i prokuratura ma środki, żeby odkryć przestępstwo. Pedofile się niestety bardzo dobrze kryją, my nie mamy podsłuchów, możliwości sprawdzania, kto, co ma na komputerze. Przeniesienie do innej parafii, to nie jest wystarczająca kara. To się zdarzało, kościół za to pokutuje. Zmiana prawa pozwoli ścigać pedofilów w szkołach i w rodzinach. To nie jest tylko problem kościoła - przyznał Dohnalik.Każda zmiana prawa jest drogą w prawidłowym kierunku. Mój oprawca wykorzystywał mnie, a po wielu latach wykorzystywał też inne dziecko. Zdobyłam nagranie, dowód. Materiał trafił do prokuratury i ta prokuratura nie zrobiła nic. Jaki to musi być dowód, żeby prokuratura zareagowała? Można powiedzieć, że dziecko wykorzystywane zostaje zabite za życia. Tam jest wypalona dziura w głowie, emocje, które się nie naprawią. Mój oprawca nie został ukarany - podsumowała Baraniecka-Kłos.Te zmiany wystarczą, by zmienić podejście kościoła?
Ksiądz zachęca do oddawania organów.

Ksiądz zachęca do oddawania organów. "Mówię z ambony na temat transplantacji"

Styl życia
Ks. Piotr Sadkiewicz to dawca szpiku i proboszcz parafii w Leśnej, który zachęca nie tylko do oddawania szpiku, lecz także do oddawania organów do przeszczepu. Jaka jest postawa kościoła wobec transplantacji? Sadkiewicz tłumaczył w Dzień Dobry TVN, że duchowni nie są przeciwni transplantacji. Mówi się, że Kościół jest przeciwny transplantacjom, co jest nieprawdą. Jestem jednym z wielu księży, którzy mówią z ambony na temat transplantacji, ale też konkretnie działamy. Zacząłem 17 lat temu już, wtedy w ogóle Polak nie wiedział nic o transplantacji. Dziś przeszliśmy ogromną przemianę.

"Władza kościelna wysyła mnie na bezrobocie i zakazuje mówić. Bycie gejem to temat tabu!"

Wiadomości
Dwa lata temu coming out Krzysztofa Charamsy stał się źródłem kontrowersji. Jedni twierdzą, że ksiądz zrobił dobrze, ujawniając swoją orientację seksualną, inni zwracają uwagę, że jest to zaplanowana akcja mająca na celu wypromowanie jego książki. Polski ksiądz, dotychczas pracujący w Watykanie w Kongregacji Nauki Wiary, przyznał, że jest gejem i żyje w szczęśliwym związku z mężczyzną.