Wyniki wyszukiwania dla:

kościół

Liczba wyników: 273

Kaja Godek: trwa zorganizowana akcja przeciwko życiu

Kaja Godek: trwa zorganizowana akcja przeciwko życiu

Polityka
Aktywistka odniosła się do decyzji Irlandczyków, którzy w referendum opowiedzieli się za legalizacją aborcji. - Zastraszano działaczy pro life (...) Media społecznościowe ich blokowały i było bardzo ciężko przebić się z postulatami pro life. To jest zorganizowana akcja przeciwko życiu, która ma miejsce w kolejnych krajach. Teraz przyszła do Irlandii, przyjdzie również do Polski - powiedziała w programie "Tłit"

"Biskup ostro zaatakował polski rząd". Paweł Lisicki zaprasza na Bitwę Redaktorów o 9:45

Polska
- Występując w telewizji francuskiej biskup Tadeusz Pieronek znowu ostro zaatakował polski rząd. Ciekaw jestem, czy ten kolejny polityczny manifest zaakceptuje Jacek Żakowski, zwolennik rozdziału państwa od Kościoła - mówi Paweł Lisicki. O tym i o wielu innych tematach usłyszycie o 9:45 na stronie głównej WP.
Sekretny kościół pierwszych chrześcijan

Sekretny kościół pierwszych chrześcijan

Ciekawostki
Sekretny kościół, w którym modlili się pierwsi chrześcijanie, odkryli w Syrii naukowcy. Niesamowitego znaleziska dokonano w mieście Manbidż. Miasto przez ponad dwa lata było pod kontrolą ISIS. Dżihadyści na szczęście nie wiedzieli, że pod miastem znajdują się ruiny. W miejscu, którego używali jako śmietnika, znajdował się kościół z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Syria w pierwszych wiekach naszej ery była prowincją rzymską, a chrześcijaństwo było tam nielegalne do 313 r. n.e. Kościół mógł być miejscem sekretnych spotkań pierwszych chrześcijan. Jedynym, gdzie mogli modlić się bez lęku. Składa się m.in. z ciągu wąskich tunli. Wiele z nich mogło być drogą ucieczki w razie odkrycia świątyni. Częścią kompleksu jest również krypta, w której ciągle znajdują się ludzkie szczątki. Wiele cennych artefaktów znalezionych w Manbidż leży na ulicy. Nie funkcjonuje muzeum, które mogłoby je przyjąć.
Kamiński ws. Kościoła.

Kamiński ws. Kościoła."Zamiast spotkać się z niepełnosprawnymi liczy szmal"

Polska
Do tej pory jeszcze żaden ksiądz nie spotkał się z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami, którzy od kilku dni protestują w Sejmie. Michał Kamiński w mocnych słowach tłumaczy brak reakcji Kościoła w programie "Tłit" WP. - Kościół liczy szmal - mówi. - Liczą kasę, którą dostają od tego rządu. Przecież to jest dużo banknotów, taki Rydzyk to już dostał 20 mln. - tłumaczy.
Celibat - kościół katolicki powinien wziąć przykład z prawosławia

Celibat - kościół katolicki powinien wziąć przykład z prawosławia

Wiadomości
"Mówi się, że kościelne młyny mielą powoli, niestety obawiam się, że także w sprawie księży ojców, księży którzy mają dzieci" - mówi Tomasz Sekielski w najnowszym vlogu dla WP. Dziennikarz odnosi się do reportażu Tomasza Molgi "Ksiądz walczy o córkę. Z biskupem, jej matką i swoim proboszczem".
Ewangelia nieuznawana przez kościół

Ewangelia nieuznawana przez kościół

Nauka
Odkrycia dokonane w XIX i XX wieku dowiodły, że powstało więcej niż cztery uznawane powszechnie ewangelie. Opis życia Jezusa autorstwa apostoła Tomasza przez długi czas pozostawał w ukryciu. Dopiero w 1945 roku odkryto go w egipskim mieście Nadż Hammadi w zbiorze 13 koptyjskich kodeksów papirusowych. Jak jest napisane w samym utworze, jego autorem jest apostoł Tomasz Didymus. Powstał najprawdopodobniej na terenie Syrii. Zachowane do dziś greckie rękopisy pochodzą z początku III wieku. Niektóre partie dzieła mogą pochodzić jednak z połowy I wieku.  Apokryf jest często nazywany „Piątą Ewangelią”. Zdaniem badaczy, jest równie ważny dla poznania historycznego postaci Jezusa co 4 ewangelie kanoniczne. Jednak jej treść praktycznie nie zajmuje się męką, Śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Tematem ewangelii jest Królestwo Boże. Niektóre fragmenty są zawiłe i bardzo trudne do zrozumienia przez badaczy. Ewangelia zawiera wypowiedzi Jezusa opisane w sposób bardzo podobny do pozostałych czterech ewangelii. Watykan uznaje ten tekst za herezję. Zdaniem kościoła, gnostycki autor tylko posłużył się imieniem Tomasza Apostoła. Obecnie rękopis jest przechowywany w muzeum w Kairze.
Biskup Tadeusz Pieronek: Kościół powinien zająć się tym do czego został stworzony

Biskup Tadeusz Pieronek: Kościół powinien zająć się tym do czego został stworzony

Polska
Gościem spotkania z Markiem Kacprzakiem w programie „Tłit” Wirtualnej Polski był biskup Tadeusz Pieronek. Podczas rozmowy padło pytanie odnośnie "sympatii" Kościoła do bycia blisko polityki. - Może dlatego, że Kościół uważa się za instytucje - mówi biskup. - A jest wspólnotą. Powinien zająć się tym, do czego został powołany – mówi. Odnosząc się do organizowanych mszy smoleńskich bp Pieronek podkreśla: - To jest zrobione celowo, żeby podkreślić jak ta władza jest blisko kościoła – tłumaczy. -Jestem tym zgorszony, zostawmy to ludziom, którzy chcą rządzić. Zajmijmy się budowaniem wspólnoty – zaznacza.
Dla niektórych to boski znak, dla innych tylko podmuch wiatru

Dla niektórych to boski znak, dla innych tylko podmuch wiatru

Świat
We włoskich Pompejach doszło do niezwykłej sytuacji. Rozpisują się o niej nie tylko lokalne media. Otóż pewnego dnia na szczycie Bazyliki Matki Bożej Różańcowej zaczął kołysać się różaniec trzymany przez Madonnę.   Pod świątynią natychmiast zebrały się tłumy wierzące, że to cud, znak od Boga, by modlić się o pokój na świecie. Inni wierząc, że to jakiś znak, pobiegli puścić totka. Obstawiali liczby, które są związane z bazyliką. Na miejscu pojawili się strażacy, którzy mieli za zadanie ustrzec wiernych przed tym, by "cudowny znak" nie spadł im na głowy.   W końcu głos musiał zabrać sam proboszcz. Oznajmił wiernym, że kołysanie się krzyża to tylko skutek silnego wiatru. Słowa duchownego niektórzy parafianie uznali za oburzające i negujące oczywisty znak. Inni zapewniają, że tego dnia wcale tak mocno nie wiało.
Oczy Matki Bożej z Guadalupe [Pixel]

Oczy Matki Bożej z Guadalupe [Pixel]

Nauka
Według podań, wizerunek powstał w tysiąc pięćset trzydziestym pierwszym roku na wzgórzu Tepeyac w Meksyku i stanowił dowód objawienia się Maryi Indianinowi Juanowi Diego. Odbicie pojawiło się na jego tilmie, czyli płaszczu utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy. Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznawane przez Kościół Katolicki. Współcześnie Matka Boża z Guadalupe czczona jest jako patronka obu Ameryk, a jej sanktuarium odwiedzane jest przez rzesze wiernych z całego świata
Ks. Zieliński: kiedyś widok księdza był czymś normalnym. Teraz jest zjawiskiem

Ks. Zieliński: kiedyś widok księdza był czymś normalnym. Teraz jest zjawiskiem

Wiadomości
Duchowny był pytany w programie "Kto nami rządzi?" o to, dlaczego młodzież odwraca się od Kościoła. Ks. Henryk Zieliński zwrócił uwagę, że młodzi ludzi coraz częściej "skręcają" w kierunku konserwatyzmu. - Jednak niecałkowicie pokrywa się to ze zwrotem w kierunku Kościoła - zaznacza rozmówca Łukasza Mężyka. Według ks. Zielińskiego młodzież zbyt bardzo jest zaoferowana wartościami materialnym. Jednak wina leży również po stronie Kościoła. - Jesteśmy zbyt mało czytelnym znakiem. Kiedyś widok księdza był czymś normalnym. Teraz jest zjawiskiem - dodał ks. Zieliński.
Czy Kościół akceptuje naukę Franciszka? Ks. Zieliński tłumaczy różnice

Czy Kościół akceptuje naukę Franciszka? Ks. Zieliński tłumaczy różnice

Wiadomości
Zdaniem duchownego papież Franciszek wyakcentował skromność w Kościele. - Jest człowiekiem, który przyniósł ze sobą do Watykanu kawałek Ameryki Południowej. Tak jak Jan Paweł II przyniósł kawałek Polski - tłumaczy ks. Henryk Zieliński w programie "Kto nami rządzi?". Według niego w przypadku pontyfikatu papieża Polaka również istniała kwestia skromności i pochylenia się nad drugim człowiekiem. Pytany o to, czy Kościół nie przepada na Franciszkiem ks. Zieliński odpowiedział: Kościół hierarchiczny nie może nie kochać i nie akceptować papieża - uznał duchowny. 

"Ludzie potrafią zabawić się na śmierć". Ks. Henryk Zieliński tłumaczy, o co chodzi w Wielkanocy

Polska
- Święta wielkanocne są świętami trudniejszymi duchowo - powiedział w programie WP "Kto nami rządzi?" ksiądz Henryk Zieliński, redaktor naczelny katolickiego tygodnika "Idziemy". Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo zwracania uwagi jedynie na gadżety świąteczne. - Ich nie wolno lekceważyć. Są potrzebne, ale po to, żeby podkreślić treść danych świąt, wiary, którą wyznajemy w tym czasie - tłumaczył. Jak zaznaczył, święta to czas "podejmowania uczynków". - Są ludzie, którzy potrafią się zabawić na śmierć. Przy komputerze, przy narkotykach, przy alkoholu. Chodzi o to, żebyśmy umieli się uwolnić z tego zaczadzenia, znarkotyzowania doczesnością, uciechami, które przemijają. Żeby podnieść oczy w górę i pomyśleć: po co ja żyję? - zwrócił uwagę. Ks. Zieliński odniósł się też do polityki. - Nie możemy - Kościół - pozwolić sobie na to, by stać się narzędziem uwiarygodnienia władzy - stwierdził. I podsumował: - wszystkich nas połączy jedna tajemnica - śmierci.
Jakie są relacje PiS z Kościołem? Ks. Henryk Zieliński w

Jakie są relacje PiS z Kościołem? Ks. Henryk Zieliński w "Kto nami rządzi?" o 9:00

Polityka
- W tej chwili biskupi wypowiedzieli się po linii niewygodnej dlaobecnych władz, że kwestia ochrony życia jest spychana. To nie jest tak, że Kościół jest po linii tej władzy - mówi ks. Henryk Zieliński. Redaktor naczelny katolickiego pisma "Idziemy" będzie gościem kolejnego odcinka "Kto nami rządzi?". Opowie Łukaszowi Mężykowi m.in. o istocie świąt Wielkiej Nocy, relacjach PiS-Kościół katolicki, kwestii przyjmowania uchodźców czy podziałach w polskim społeczeństwie. Cały odcinek o 9:00 na WP.pl.
Stalińska na strajku kobiet: politycy i biskupi chcą zmusić kobiety do rodzenia chorych dzieci i zostawić je same

Stalińska na strajku kobiet: politycy i biskupi chcą zmusić kobiety do rodzenia chorych dzieci i zostawić je same

Wiadomości
- Niemożemy dopuścić do tego, że jedna pani, która ma to nieszczęście, że urodziła okaleczone dziecko, chciała się zemścić na tysiącach innych kobiet i zmusić je do rodzenia również innych dzieci - mówiła Dorota Stalińska w trakcie strajku kobiet. - Ta ustawa uderzy przede wszystkim w kobiety niezamożne. Bo każda kobieta, którą będzie stać i zechce podjąć decyzję o usunięciu ciąży, zrobi to gdziekolwiek za naszą granicą, w sposób zupełnie legalny - dodała aktorka.
„Biskupi przemówili. Kościół jako megalegislator?”. Bitwa Redaktorów o 9:45 na WP.pl

„Biskupi przemówili. Kościół jako megalegislator?”. Bitwa Redaktorów o 9:45 na WP.pl

Polityka
- Biskupi przez dwa lata milczeli, kiedy PiS łamał konstytucję. I nagle przemówili, żeby szybko Sejm procedował projekt zakazujący aborcji. Ciekawe co Paweł Lisicki myśli o nowej misji kościoła – megalegislatorze – tymi słowami Jacek Żakowski zaprasza na dyskusję w poniedziałkowej Bitwie Redaktorów. Komentatorzy WP będą debatować również m.in. o napięciu na linii Londyn-Moskwa, 100 dniach premiera Morawieckiego, a także dramatycznej pomyłce wymiaru sprawiedliwości ws. Tomasza Komendy. Poniedziałek 9:45 na WP.pl. Zapraszamy!
Dzwon Hitlera. Niemieckie miasto nie usuwa pozostałości po wodzu III Rzeszy

Dzwon Hitlera. Niemieckie miasto nie usuwa pozostałości po wodzu III Rzeszy

Wiadomości
73 lata po śmierci Adolfa Hitlera, w Niemczech wciąż można znaleźć "pamiątki" po nim. W miasteczku Herxheim am Berg w Nadrenii-Palatynacie rozbrzmiewa 240-kilogramowy dzwon z brązu. Dzwon ze swastyką i napisem "Wszystko dla ojczyzny - Adolf Hitler" zamontowano w 1934 r. Od 84 lat dzwon rozbrzmiewa przy okazji mszy, ślubów, pogrzebów czy chrzcin. Napis na nim przypadkiem odnalazła emerytowana nauczycielka muzyki, która czasami gra na organach w Kościele pw. św. Jakuba. Mimo nagłośnienia sprawy i oburzenia części mieszkańców, burmistrz miasteczka poinformował, że dzwon pozostanie. Zadecydowała o tym rada gminy w tajnym głosowaniu 10 do 3.
Namalowali homoseksualne hasła na drzwiach kościoła. Policja szuka sprawców

Namalowali homoseksualne hasła na drzwiach kościoła. Policja szuka sprawców

Polska
Policja z Brzeszcz (woj. małopolskie) poszukuje kobiety i mężczyzny, którzy w nocy z 3 na 4 lutego włamali się na teren kościoła św. Urbana w tym mieście. Sprawcy wymalowali sprayem wulgarne, homoseksualne hasła na drzwiach świątyni i murze ogrodzeniowym. "Gejowska duma. Odp........e się" - napisali w języku angielskim wandale. Podobne napisy pojawiły się tej nocy także na budynkach plebanii i urzędu gminy. Policja z Brzeszcz apeluje o pomoc w zidentyfikowaniu sprawców przestępstwa - młodego szczupłego mężczyzny w jasnej czapce, jasnym płaszczu z kapturem i ciemnych spodniach oraz towarzyszącej mu szczupłej kobiety w ciemnych ubraniach.

"Moja strona. Bitwa redaktorów". Mniej wiernych w kościołach to efekt Franciszka?

Wiadomości
Dla Pawła Lisickiego zaskoczeniem tygodnia jest wyraźny spadek liczby wiernych w kościołach z 39 do 36 proc. Publicysta "Do Rzeczy" uważa, że są tego dwa główne powody. - Jak popatrzę na informacje o Kościele w mediach to są one bardzo krytyczne. Kościół jest pokazywany jako instytucja chciwa, egoistyczna i niechętna ludziom. Drugim elementem jest efekt Franciszka. To efekt negatywny. Wystąpienia papieża Franciszek przyciągają mniej ludzi, a jego sposób wypowiedzi wprowadził niepewność, która ma negatywny wpływ na zaangażowanie wiernych – ocenił. Natomiast dla Jacka Żakowskiego powody, dla których mniej osób uczestniczy w niedzielnych mszach jest zupełnie inny. - Wydaje mi się, że polski Kościół stał się Kościołem religii politycznej. Wiele lat temu Jan Paweł II zwracał uwagę, że nauka Kościoła powinna być o wartościach, a nie o bieżącej polityce – stwierdził publicysta "Polityki".
Skąd wzięła się tradycja strojenia choinki?

Skąd wzięła się tradycja strojenia choinki?

Ciekawostki
Zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie ma w Polsce zaledwie 200 lat. Tradycja ta przywędrowała do nas z Niemiec. Kościół nie od razu przystał na ten zwyczaj. Wcześniej bowiem był on pogański. Drzewko miało chronić przed duchami zapewniając jednocześnie zdrowie i dostatek.
Paweł Lisicki: to co zrobił szwedzki Kościół luterański jest przykładem degrengolady

Paweł Lisicki: to co zrobił szwedzki Kościół luterański jest przykładem degrengolady

Wiadomości
- Kilka dni temu szwedzki Kościół luterański ogłosił, że w księgach liturgicznych nie powinno zwracać się do Pana Boga jako mężczyzny. Dla mnie to przykład totalnej degrengolady i bankructwa luterańskiego chrześcijaństwa, które prowadzi do nihilizmu i rozpadu – stwierdził Paweł Lisicki w "Moja Strona. Bitwa Redaktorów".  Z tym nie zgodził się Jacek Żakowski. - Uwięzienie Boga w płci, narodowości albo w czymkolwiek wydaje się zadziwiającą uzurpacją – skomentował.
Piwna parafia

Piwna parafia

Ciekawostki
Kościół Św. Katarzyny w Brukseli jeszcze niedawno popadał w ruinę i był bliski zamknięcia z powodu braku wiernych. Aby ratować świątynię, proboszcz zdecydował się na niezwykły krok. Razem z lokalnym browarem parafia rozpoczęła produkcję własnej marki piwa.