Wyniki wyszukiwania dla:

kościół

Liczba wyników: 273

Burza wokół filmu

Burza wokół filmu "Kler". Włodzimierz Czarzasty komentuje

Polska
- "Kler" rozpoczyna oficjalną dyskusję, która w domach toczy się od lat. Na miejscu Kościoła położyłbym karty na stół, przeprosił za co trzeba. To, co papieskie - papież, co cesarskie - cesarz - mówił w programie "Tłit" szef SLD. Na stwierdzenie ministra kultury, który zasugerował, że za jego kadencji film nie otrzymałby dofinansowania, odpowiedział: "Bo to jest taki minister, który ma specyficzne rozumienie kultury. Ja gdybym był ministrem, wspierałbym wszystkie inicjatywy". - Uważam, że Kościół jest finansowany nielegalnie na poziomie od 5 do 8 mld rocznie. W sprawę pedofilii nie wchodzę, nie chcę "jechać Palikotem". Chcę by przychody kleru były jawne i opodatkowane. Świeckie państwo jest jedną z naszych podstawowych wartości - podsumował Czarzasty.
Fortuna pod kościelnymi deskami. Niezwykłe odkrycie w Norwegii

Fortuna pod kościelnymi deskami. Niezwykłe odkrycie w Norwegii

Ciekawostki
Drewniane, średniowieczne kościoły to charakterystyczny element skandynawskiej architektury. Z tysięcy, które stały w Norwegii, zachowało się jedynie 28. Archeolodzy postanowili dokładnie je zbadać. Pod podłogą wielu z nich znaleźli liczne monety. Łącznie, w całej Skandynawii, odkryto ich aż 100 tys. Badacze znaleźli również wiele pereł i spinek do włosów. Te prawie zawsze znajdywano w tym samym miejscu. Jak to możliwe? Otóż są to przedmioty, które ludzie gubili w kościołach przez setki lat. Wierni przynosili sporo pieniędzy w nadziei na zbawienie, krótki pobyt w czyśćcu, czy ucieczkę z piekła. Przy składaniu ofiar zdarzało się im upuścić monetę tu i ówdzie. Tak pod podłogą uzbierał się cały majątek. To, że kobiecą biżuterię zwykle znajdowano w północnej części świątyni znaczy, że właśnie tam było wydzielone dla nich miejsce.
Opole Lubelskie. Oblał benzyną i podpalił drzwi kościoła

Opole Lubelskie. Oblał benzyną i podpalił drzwi kościoła

Wiadomości
Mężczyzna podchodzi z kanistrem do drzwi kościoła, oblewa je i podpala. Następnie robi to samo z drugimi drzwiami budynku. Do zdarzenia doszło w Opolu Lubelskim. Mężczyzna usłyszał już zarzut.

"Sala zamilkła zszokowana". Tomasz Sekielski o szkoleniu dla księży

Polska
- Rozmawiałem ostatnio z księdzem. Mówił o szkoleniu medialnym dla księży. Było kilkadziesiąt osób. Jeden z tematów dotyczył pedofilii. Po sali przeszedł szmer niezadowolenia. Dopiero, gdy padły konkretne, wyliczone przypadki, sala zamilkła zszokowana. Ci księża nie chcieli do siebie dopuścić, że takie rzeczy dzieją się w Kościele - mówił Tomasz Sekielski w programie "Tłit". - Typowy mechanizm obrony. Chce się wierzyć, że się jest w instytucji praworządnej, bo inaczej nie można by było funkcjonować - tłumaczył socjolog prof. Henryk Domański.
Tomasz Sekielski ujawnia szczegóły swojego filmu nt. pedofilii w Kościele

Tomasz Sekielski ujawnia szczegóły swojego filmu nt. pedofilii w Kościele

Polska
- Rozmawiałem z kilkudziesięcioma ofiarami. Większość z nich nie otrzymała pomocy. Są pozostawieni samym sobie. W filmie wystąpią osoby pod nazwiskiem, żeby nie było zarzutów, że wynająłem statystów, że ktoś opowiada wymyślone historie. Kiedy patrzy się w twarz tym osobom, dopiero człowiek rozumie, co przeżyły. Widzi się drżenie, łzy u dorosłych ludzi, którzy na samo wspomnienie się trzęsą - mówił w specjalnym wydaniu programu "Tłit" Tomasz Sekielski.
Debata

Debata "Tłit" o pedofilii w Kościele. "Zależność krycia zbrodniarzy jest szokująca"

Polska
- Nie dziwi mnie skala wyeksponowania przypadków zbrodni wobec dzieci. Nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach zależność krycia zbrodniarzy jest szokująca. Na 6 tys. skazań, 30 jest skazań kapłanów. Kościół nie rozliczył się z tej zbrodni, mimo licznych wezwań - mówił Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris w programie "Tłit". - Polski kościół czekał 14 lat na wprowadzenie procedur z listu Jana Pawła II, jest 30 lat do tyłu - komentował Tomasz Sekielski. Socjolog prof. Henryk Domański (PAN) dodał, że panuje przekonanie, że jeśli się ujawni problem, zbrodnie, autorytet Kościoła upadnie.
Urban:

Urban: "Jan Paweł II to marny aktor, który grał pobożnisia"

Gwiazdy
 Jerzy Urban jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych osób publicznych w Polsce. Naczelny gazety NIE od lat uwielbia szokować i wzbudzać emocje swoim zachowaniem. Kpi z polityki, poprawności, a przede wszystkim z religii. Największym echem odbiła się jego wizyta w programie Skandaliści, gdzie pojawił się w... stroju biskupa. 
Kazik przeżywa duchową metamorfozę?

Kazik przeżywa duchową metamorfozę? "Utraciłem wiarę, chciałbym ją mieć"

Gwiazdy
Pod koniec czerwca światło dziennie ujrzały problemy zdrowotne Kazika Staszewskiego. Okazało się, że muzyk jest zmuszony nosić aparat słuchowy. Lider legendarnego KULTU w wywiadzie dla magazynu O! Kultura przyznał, że ma poważne problemy ze słuchem. Staszewski zaznaczył, że nie planuje jednak końca kariery ani ograniczenia ilości koncertów. Muzyk na potrzeby najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego użyczył reżyserowi jednego ze swoich przebojów, "Maria ma syna". Kazik podczas premiery filmu Kler opowiedział o utracie wiary oraz tęsknocie za kontaktem z religią. Stan zdrowia oraz atmosfera premiery skłoniła piosenkarza do kilku refleksji.
Myśleli, że zaginął wieki temu. Niespodziewane odkrycie w bibliotece

Myśleli, że zaginął wieki temu. Niespodziewane odkrycie w bibliotece

Ciekawostki
W brytyjskiej bibliotece Towarzystwa Królewskiego przypadkiem odnaleziono bezcenny list włoskiego astronoma do przyjaciela. Dokument lata temu zeskanowano i wrzucono do cyfrowej bazy, ale nie opisano go właściwie. Dlatego sądzono, że list musiał zaginąć już stulecia temu. Odkrył go włoski historyk podczas przeglądania bazy. List Galileusza stanowi dowód początków walki astronoma z władzami kościelnymi. Dokument jest jednym z wielu, które włoski astronom wysłał do przyjaciela w 1613 r., podpisując się swoimi inicjałami "G.G.". W korespondencji Galileusz potępiał interpretacje astronomii, promowane wówczas przez Kościół i papieża. Włoski astronom popierał teorię głoszoną przez Mikołaja Kopernika, o ruchach planet wokół Słońca po okręgach. Niektóre krytyczne wobec Kościoła listy przechwytywała Inkwizycja. Zostały one wykorzystane w procesie Galileusza, który w 1633 roku został oskarżony o głoszenie herezji i resztę życia spędził w areszcie domowym.
Ksiądz pedofil molestował 13-latkę. Wyrok odroczono

Ksiądz pedofil molestował 13-latkę. Wyrok odroczono

Wiadomości
W czwartek Sąd Apelacyjny w Poznaniu rozpatrywał apelację ws. księdza, który został oskarżony o molestowanie 13-latki. Wcześniej sąd zdecydował o  przyznaniu odszkodowania, które opiewa na milion złotych oraz dożywotnią rentę w wysokości 800 zł miesięcznie. Pieniądze ma wypłacać Towarzystwo Chrystusowe, do którego należał duchowny. Jednak wyrok odroczono ze względu na "skomplikowany charakter sprawy".
Zatopiona bazylika w Turcji

Zatopiona bazylika w Turcji

Nauka
Oddalone o około 2 godziny drogi od Stambułu jezioro Iznik kryje w sobie tajemnicę. 3 metry pod jego powierzchnią leży zatopiona bazylika, wybudowana około 390 r. Pozostawała nieodkryta do 2014 r. Archeolodzy przeprowadzili podwodne wykopaliska. Odnaleziono kilka grobów i rzymskie monety.   Okazuje się, że to może nie być ostatnie odkrycie w jeziorze. Pod kościołem może kryć się pogańska świątynia. Badacze twierdzą, że bazylika została wybudowana w miejscu świątyni Apolla. Wskazują na to odnalezione przedmioty. Niektóre z nich są znacznie starsze niż bazylika. Zatopione ruiny tureckie władze chcą zmienić w podwodne muzeum. W planach jest pomost umożliwiający oglądanie ich z góry, klub nurkowy, a także szklana, podwodna kaplica.
Niezwykłe odkrycie pod podłogą w opactwie. Była ukryta przez 500 lat

Niezwykłe odkrycie pod podłogą w opactwie. Była ukryta przez 500 lat

Nauka
W brytyjskim Bath podczas remontu pięknego opactwa, odkryto XIII-wieczną posadzkę. Znajdowała się ponad 2 metry pod aktualną podłogą kościoła. Posadzka była częścią nieistniejącej dziś katedry w Bath, zbudowanej w XI wieku. Kolorowe płytki zdobią rozmaite herby. Na jedynym z nich widnieją 3 lwy - symbol rodu Plantagenetów. Należał do niego słynny król Anglii - Ryszard III. Średniowieczna podłoga była ukryta przed wzrokiem przez 500 lat.
To tu Jezus zmienił wodę w wino?

To tu Jezus zmienił wodę w wino?

Nauka
Archeolodzy odkryli w Izraelu miejsce, w którym Jezus mógł dokonać swojego pierwszego cudu. Oddalone o ok. 8 km od tradycyjnego miejsca pielgrzymek ruiny wioski Khirbet Kanna skrywały kompleks tuneli. Tunele służyły za miejsce kultu. Badacze odkryli tam napisy "Kyrie Iesou", co po grecku oznacza Pan Jezus. Znaleziono też ołtarz oraz kamienne naczynia, jakich w starożytności używano do przechowywania wina. Wg Dr Toma McCollougha, który prowadzi wykopaliska, właśnie tu pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali, by uczcić cud Jezusa. Khirbet Kanna pasuje do pozostawionych przez pielgrzymów opisów Kany Galilejskiej. Pokrywa się również z relacją starożytnego historyka Józefa Flawiusza. Dziś pielgrzymi odwiedzają położoną nieopodal miejscowość Kefar Kanna i znajdujący się tam Kościół Wesela. Dr McCollough podkreśla jednak, że Kefar Kana nie była utożsamiana z Kanną Galilejską aż do XVIII wieku.

"Spektakularne odkrycie" w centrum Kolonii. Pochodzi sprzed prawie 2 tys. lat

Ciekawostki
Pozostałości wielkiego budynku, w którym mogło mieścić się nawet 20 tys. zwojów, odkryto w Kolonii. Odkrycia biblioteki sprzed prawie 2 tys. lat, dokonano podczas wykopalisk na terenie protestanckiego kościoła w centrum miasta. Ściany budynku odkopano już w 2017 roku, ale dopiero teraz wiadomo, że tworzyły one starożytną bibliotekę. W ścianach znaleziono bowiem, ku zaskoczeniu archeologów, nisze wielkości 80 na 50 cm. Takie same, jakie znajdują się w bibliotece w Efezie. Eksperci twierdzą, że tego rodzaju budynek jest na pewno najstarszy w Niemczech, a być może także w Europie. - To niesamowite, spektakularne odkrycie - ocenia dr Dirk Schmitz z Muzeum Rzymsko-Germańskiego w Kolonii.
Odkrycie w kościele

Odkrycie w kościele

Nauka
W 400-letnim kościele w Jamestown w Wirginii znaleziono bezgłowy szkielet, który może należeć do jednego z pierwszych polityków USA. Archeolodzy podejrzewają, że to szczątki sir George’a Yeardleya, który pełnił funkcję gubernatora pierwszej stałej angielskiej kolonii. Był to początek niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy przeanalizują szczątki, by sprawdzić, czy DNA może faktycznie należeć do Yeardleya.

"Płacząca" Matka Boska. Naukowcy zbadali "łzy"

Ciekawostki
Eksperci zbadali łzy, które wierni zauważyli na figurze Matki Boskiej w kościele w Hobbs (Nowy Meksyk). Okazało się, że są mieszaniną oliwy z oliwek z perfumami - stąd zapach róż, o którym mówili świadkowie. Substancja przypomina składem krzyżmo - mieszaninę używaną przy udzielaniu sakramentów. Wierni dostrzegli cud po raz pierwszy 20 maja. Kościół jest monitorowany i podobno nie ma dowodów, by "łzy" były skutkiem działania jakiegoś ukrytego mechanizmu. Jakie może więc być wytłumaczenie tego cudu? "Łzy" powstają najpewniej na skutek kondensacji. Wtedy znajdująca się w powietrzu para wodna przechodzi ze stanu gazowego w ciekły. Spływające po posągu krople możemy odbierać jako łzy. "Płaczące" figury to znane w katolicyzmie zjawisko. Różne, czasem kontrowersyjne przypadki, notowane są od 70 lat. Jeden z najgłośniejszych miał miejsce w 2002 roku. Z oczu figury Ojca Pio płynęły krwawe łzy. Po badaniach okazało się, że krew należała do kobiety.
Szczątki Mikołaja II zidentyfikowane w setną rocznicę śmierci

Szczątki Mikołaja II zidentyfikowane w setną rocznicę śmierci

Nauka
Sto lat po śmierci ostatniego cara Rosji, ostateczne badania DNA jego rzekomych szczątków ostatecznie potwierdziły ich autentyczność. Zidentyfikowano także szczątki jego żony i ich pięciorga dzieci. Testy obejmowały ekshumację ojca Mikołaja II - Aleksandra III, udowadniając, że byli oni "ojcem i synem". Bolszewicy zastrzelili Mikołaja II i jego rodzinę w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku. Mordercy pochowali w pośpiechu szczątki. Odkryto je dopiero w 1979 roku. Kości ostatniego cara, jego żony i trójki dzieci zostały pochowane w Sankt Petersburgu w 1998 roku, ale kościół prawosławny odmówił udzielenia pełnego pogrzebu kwestionując ich autentyczność. Popularna legenda głosiła, że jedno z dzieci mogło przeżyć. Kilka kobiet twierdziło później, że są zaginioną Anastazją, jedną z carskich córek. Nigdy nie udało się potwierdzić tych doniesień   Kości jedynego syna cara - Aleksieja i jego córki Marii zostały znalezione oddzielne w 2007 roku i nigdy nie zostały pochowane. Kwestia szczątków ostatniego cara dotyka religii, ponieważ kościół prawosławny kanonizował Mikołaja II i jego rodzinę, czyniąc ich kości świętymi relikwiami. Badanie DNA było więc gestem w stronę kościoła, by ostatecznie rozwiać wątpliwości dotyczące szczątków carskiej rodziny, zamordowanej równo 100 lat temu.
Eksperci podważyli autentyczność Całunu Turyńskiego

Eksperci podważyli autentyczność Całunu Turyńskiego

Ciekawostki
Naukowcy opublikowali wyniki najnowszych badań Całunu Turyńskiego. Podważają one jego autentyczność. Artykuł na temat Całunu został opublikowany w czasopiśmie naukowym - "Journal of Forensic Sciences" - dwutygodniku dotyczącym szeroko pojętej kryminalistyki. Naukowcy przeanalizowali kierunek i rodzaj śladów krwi na Całunie Turyńskim. Wykorzystali do tego techniki kryminalistyczne. Okazało się, że ślady odbite na tkaninie nie odpowiadają obrażeniom, jakie były zadawane przy ukrzyżowaniu. Na dodatek są niespójne. Dwie krótkie smugi na dłoni mogłyby się utworzyć, gdyby ofiara stała z rękoma w górze i pod kątem 45 st. Ślady na przedramieniu natomiast wymagałyby trzymania w górze rąk zupełnie wyprostowanych. Całun Turyński nie jest uznawany przez Kościół za relikwię. Wierni mogą sami zdecydować czy jest prawdziwy.
PiS będzie ścigać za

PiS będzie ścigać za "tęczowego orła". Miller: ONR może więcej

Polityka
Ewangelia jest ważniejsza niż konstytucja, bo władza państwowa jest podporządkowana kościołowi. Dlatego ONR może więcej niż genderowcy - uważa Leszek Miller. Skomentował również decyzję, by ścigać osoby, które na tęczowej fladze umieściły orła białego. - Minister Brudziński ma określone zapatrywania polityczne - ocenił.

"Sojusz między tronem a ołtarzem". Leszek Miller o Polsce

Polityka
Polską rządzi ojciec Rydzyk, dlatego PiS zapłaci wiele, żeby nie stracić sympatii tego biznesmena. Polska nie jest świecka, bo państwo polskie oficjalnie wspomaga kościelnego oligarchę. Nadal jest sojusz między tronem a ołtarzem - powiedział Leszek Miller w programie "Tłit".
Mundial 2018. Kościół Ronaldo i kościół Messiego. Terlecki:

Mundial 2018. Kościół Ronaldo i kościół Messiego. Terlecki: "Codziennie słyszę to pytanie"

Piłka nożna
- Dla mnie większym artystą jest Messi - przyznał były piłkarz, Maciej Terlecki. Podobnego zdania jest dziennikarz Mirosław Żukowski: - Zawsze należałem do kościoła Messiego. Zobacz fragment programu "Prosto z mistrzostw".