Wyniki wyszukiwania dla:

kościół

Liczba wyników: 273

Wandalizm w kościele. 23-latkę nagrała kamera

Wandalizm w kościele. 23-latkę nagrała kamera

Świat
Przewróciła mierzący 4,5 m krzyż i rozbiła kilka kościelnych figur. 23-latka z Watsonville, w stanie Kalifornia w USA, z nieznanych przyczyn wyrządziła tyle szkód. Oszacowano je na kwotę 15 tys. dolarów, czyli ok. 57 tys. zł. Tego dnia jej ofiarą padł nie tylko kościół. Kobieta zniszczyła jeszcze kilka innych miejsc. Trafiła do więzienia za m.in. niszczenie miejsca kultu i włamanie.
Marcinkiewicz: Kościół wszedł na tron, to się zawsze źle kończy

Marcinkiewicz: Kościół wszedł na tron, to się zawsze źle kończy

Polska
Były premier Kazimierz Marcinkiewicz zgodził się w programie "Tłit" ze stwierdzeniem, że Robert Biedroń podczas swojej konwencji najbardziej atakował Kościół jako instytucję. - To prawda. Ja akurat uważam, że dyskusja dotycząca Kościoła i rozdziału Kościoła od państwa jest niezmiernie Polsce potrzebna. Bo Kościół dziś wszedł na tron, jest na tronie razem z partią rządzącą. I to się zawsze źle kończy. I dla Kościoła, i dla państwa - komentował.
Robert Biedroń:dostaliśmu pokrakę demokracji z Rydzykiem na stronie

Robert Biedroń:dostaliśmu pokrakę demokracji z Rydzykiem na stronie

Polityka
- Nieważne były prawa kobiet i mniejszości, bo zawsze były ważniejsze sprawy do załatwienia. Miliony z nas pozostawały z tyłu, a władza mówiła nam: zmień pracę, weź kredyt, wyjedź za granicę. Z drugiej strony - dostaliśmy pokrakę demokracji z łamaniem konstytucji, z Rydzykiem na tronie zamiast świeckiego państwa - atakował zarówno rządy PO, jak i PiS, na konwencji założycielskiej swojego ruchu Robert Biedroń.
Nie podają ręki na znak pokoju

Nie podają ręki na znak pokoju

Zdrowie
Powikłania po grypie przyczyniają się do bardzo wielu zgonów w miejscach, gdzie choroba ta występowała zawsze bardzo rzadko. Taka sytuacja ma miejsce ostatnio w USA w stanie Nowy Meksyk. Władze i instytucje publiczne robią co mogą, aby uchronić społeczność przed dalszym rozprzestrzenianiem się choroby. 
Coraz więcej ofiar księży pedofilów zabiera głos. Widać to na mapie

Coraz więcej ofiar księży pedofilów zabiera głos. Widać to na mapie

Wiadomości
Mapa pedofilii w Kościele została zaktualizowana. Jej nową wersję, uzupełnioną o ponad 400 nowych zgłoszeń, zaprezentowała w Sejmie posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, wraz z Fundacją "Nie lękajcie się". Poinformowano także o otwarciu Centrum Pomocy Ofiarom Molestowanym w Dzieciństwie. Więcej w materiale wideo. 
Marek Lisiński:

Marek Lisiński: "Miałem 13 lat, byłem molestowany. Sprawcą był ksiądz"

Wywiady/relacje
Tomasz Sekielski pracuje nad dokumentem o pedofilii w polskim Kościele. Jeden z jego bohaterów, Marek Lisiński, szef fundacji "Nie lękajcie się", gdy ujawnił, że był wykorzystywany przez księdza, część jego rodziny odwróciła się od niego, mimo że kuria w procesie wewnątrzkościelnym uznała winę księdza. Ten bronił się, mówiąc, że Lisiński jest alkoholikiem i degeneratem.
Projekt dot. rozdziału Kościoła od państwa. Barbara Nowacka zdradza szczegóły

Projekt dot. rozdziału Kościoła od państwa. Barbara Nowacka zdradza szczegóły

Polska
6 stycznia Inicjatywa Polska ogłosi projekt dot. rozdziału Kościoła od państwa. O szczegółach mówiła w programie "Tłit" liderka ugrupowania Barbara Nowacka. Zdradziła, że będzie on dotyczył m.in. finansowania i świeckości instytucji. - Kościół jest instytucją bardzo bogatą. Stać ich na to, by opłacić katechetów, księży. Powinni płacić wynagrodzenie swoim pracownikom. Dlaczego my to mamy robić? To nie ma żadnego uzasadnienia - przekonywała. - Politycy mają prawo do swojej wiary, ale sprawowanie urzędu wymaga bezstronności. Uroczystości państwowe nie powinny mieć charakteru religijnego - dodała Nowacka.
Staniszkis ciepło o Biedroniu

Staniszkis ciepło o Biedroniu

Wiadomości
Jadwiga Staniszkis nie widzi na lewicy siły, która mogłaby zastąpić PiS. Następców, jak mówi, szukałaby raczej po prawej stronie sceny politycznej. Jej zdaniem, Kościół jest podzielony i zniecierpliwiony PiS i to on zdecyduje, jaka będzie sytuacja w przyszłości. Socjolożka wypowiada się jednak ciepło o Robercie Biedroniu. - Ma odwagę bycia sobą - mówi. Podkreśla też, że jako prezydent Słupsa dużo zrobił, aby mieszkańcom żyło się lepiej.
Ks. Wojciech Lemański składa duchownym życzenia

Ks. Wojciech Lemański składa duchownym życzenia

Wiadomości
Wojciech Lemański z okazji świąt Bożego Narodzenia życzy księżom bliższego kontaktu z ich parafianami. Namawia też, by częściej stawali po stronie pokrzywdzonych.
Ks. Wojciech Lemański komentuje.

Ks. Wojciech Lemański komentuje. "O. Rydzyk rozzuchwalił się niezmiernie"

Wiadomości
Ks. Wojciech Lemański przekonuje, że o. Tadeusz Rydzyk i jego pozycja sprawią, że "Kościół zapłaci za to wielką cenę". Duchowny uważa, że redemptorysta z Torunia "niezmiernie się rozzuchwalił".
Ks. Wojciech Lemański o powrocie do stanu duchownego

Ks. Wojciech Lemański o powrocie do stanu duchownego

Wiadomości
Ks. Wojciech Lemański przyznaje, że czas, kiedy był objęty suspensą arcybiskupa, był dla niego trudny. Duchowny przekonuje, że czuł się księdzem przez cały czas od momentu przyjęcia święceń kapłańskich.
Ks. Wojciech Lemański o milczeniu duchownych.

Ks. Wojciech Lemański o milczeniu duchownych. "Mogą pożałować"

Wiadomości
Ks. Wojciech Lemański uważa, że biskupi tracą posłuch u wiernych na własne życzenie. Jego zdaniem przez to, że milczą, gdy innym dzieje się krzywda, ludzie wkrótce w ogóle nie będą czekać na ich głos.
Tłit - ks. Wojciech Lemański

Tłit - ks. Wojciech Lemański

Polska
Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem specjalnego, wigilijnego odcinka był ks. Wojciech Lemański. Oglądaj od poniedziałku do piątku na WP.pl.

"Manipulacja, wyzysk, niewolnictwo". Ta sekta działa w Polsce

Styl życia
Udają szkoły naukowe albo organizacje charytatywne. Wszystko, żeby zwerbować nowych członków. Dziennikarz Radosław Gruca kilka lat temu pomagał w rozpracowaniu sekty scjentologicznej. W rozmowie z Wirtualną Polską opowiedział o swoich doświadczeniach oraz o tym, czy kościół scjentologów nadal funkcjonuje.
Morawiecki na urodzinach Radia Maryja. Julia Pitera komentuje

Morawiecki na urodzinach Radia Maryja. Julia Pitera komentuje

Polska
Mateusz Morawiecki modlił się za rodaków, "którzy nie kochają Polski tak mocno jak my". - Na tym polega problem PiS-u - wprowadzają Kościół do polityki. Mój apel do niego: niech pan nie zwala na barki Matki Boskiej problemów, które sam może rozwiązać - komentowała w programie "Tłit" Julia Pitera. Zwróciła uwagę, że "najwięcej skandali obyczajowych jest właśnie w PiS-ie". - Zdradzanie żon, romanse... Przy powtarzaniu, że rodzina jest podstawową wartością. Tacy są - mówiła Pitera. Odnosząc się do zaproszenia premiera ws. "współpracy", powiedziała: "W jakim świecie on żyje".
Matka Boska z działkowej altanki

Matka Boska z działkowej altanki

Ciekawostki
8 czerwca 1983 r. Kazimierzowi Domańskiemu z Oławy rzekomo ukazała się Matka Boska. Rencista twierdził, że nakazała mu uzdrawiać ludzi i że on sam został przez nią uzdrowiony. Wieści o objawieniu szybko się rozprzestrzeniły, a do Oławy i Domańskiego zaczęli pielgrzymować ludzie. Na działkę ściągały tysiące ludzi w nadziei na uzdrowienie. Kościół podchodził do objawień z rezerwą. W kolejnych wizjach Matka Boska nakazała Domańskiemu wybudować "Kaplicę Bożego Pokoju". Cuda z Oławy zyskały krajowy rozgłos dzięki Jaruzelskiemu, który nawiązał do nich na zjeździe PZRP w 1984 r., a także dzięki udziałowi Oławy w popularnym wówczas programie telewizyjnym „Turniej Miast”.
Marta Abramowicz: celibat bazuje na założeniu, że w Kościele nie ma miejsca dla kobiet

Marta Abramowicz: celibat bazuje na założeniu, że w Kościele nie ma miejsca dla kobiet

Wywiady
Ile księży w Polsce ma dzieci? Czy Kościół w jakiś sposób pomaga potomkom księży? Może zniesienie celibatu rozwiązałoby wszystkie problemy? - Historie dzieci księży pokazują stosunek Kościoła do kobiety. Celibat bazuje na założeniu, że w Kościele nie ma miejsca dla kobiet. Jedyną rzeczą, która może coś zmienić, jest kapłaństwo kobiet. To dopiero wyrówna pozycję kobiety i mężczyzny w Kościele- mówi Marta Abramowicz, autorka książki "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica". Zobaczcie kolejną część naszej rozmowy
Łukasz Płoszajski komentuje

Łukasz Płoszajski komentuje "Kler": Kościół to firma jak każda inna, pacują tam ludzie

Polska
Łukasz Płoszajski znany jest głównie z roli Artura w serialu "Pierwsza Miłość". Teraz w rozmowie z Wirtualną Polską skomentował zamieszanie wokół "Kleru".
Jan Śpiewak: PO i PiS transferują do kasy Kościoła setki milionów złotych

Jan Śpiewak: PO i PiS transferują do kasy Kościoła setki milionów złotych

Wiadomości
Kandydat na prezydenta stolicy w programie Marka Kacprzaka "Tłit" zadeklarował wyraźne oddzielenie religii od samorządu. - Nie będę zdejmował krzyży w urzędach, ale nowych na pewno też nie powieszę - powiedział Jan Śpiewak.
Michał Kamiński o Radiu Maryja. Mocne słowa

Michał Kamiński o Radiu Maryja. Mocne słowa

Polska
- Mamy kraj, w którym gigantyczne pieniądze idą na Kościół na wszelkich szczeblach, mamy gigantyczną rozgłośnię radiową, która działa poza prawem - może mówić co chce, nie płaci za koncesję. Tam jest kontrakt polityczny: my popieramy władzę, ona daje nam miliony - mówił Michał Kamiński w programie "Tłit". - Z jednej strony mamy postępującą klerykalizację, z drugiej - ogromną falę, która jest jak tsunami, która chce świeckiej republiki - kontynuował.
Wyrok ws. księdza pedofila. Mocny komentarz Włodzimierza Czarzastego

Wyrok ws. księdza pedofila. Mocny komentarz Włodzimierza Czarzastego

Polska
Towarzystwo Chrystusowe, do którego należał ksiądz pedofil, musi zapłacić 1 mln zł odszkodowania molestowanej w wieku 13 lat kobiecie. - Bezpośrednia odpowiedzialność sprawcy jest straszliwa i powinien za to odpowiedzieć, ale równie straszliwa jest odpowiedzialność instytucji, która to kryje. Przyzwolenie poprzez niekrytykowanie, nienapiętnowanie zjawiska pedofilii w Kościele jest po prostu skandalem (...) Wszystko, co jest fałszem, prędzej czy później wyjdzie. Nie można kogoś zbawiać, będąc pedofilem - mówił Włodzimierz Czarzasty w programie "Tłit".