Wyniki wyszukiwania dla:

kościół

Liczba wyników: 273

Włodzimierz Czarzasty: Kościół ma wielki problem

Włodzimierz Czarzasty: Kościół ma wielki problem

Polska
- Kościół ma wielki problem. Po pierwsze, nie realizuje odnowy, którą zapowiada i stara się realizować Franciszek. Po drugie - namnożyło się bardzo wiele zła, od tego zła się nie ucieknie, trzeba je rozwiązać - mówił szef SLD Włodzimierz Czarzasty w programie "Tłit". Pedofilia, brak transparentności wydatków i przychodów, konkordat, lekcje religii, fundusz kościelny - wymieniał. - Chcąc nie chcąc, Jażdżewski zmobilizował zarówno jeden, jak i drugi elektorat. Ci, którzy bronili Kościoła, będą go bronili jak granicy, ci którzy atakowali, będą atakowali. Problem tkwi w Kościele, w zachowaniach kleru, arogancji, zamiataniu problemów pod dywan - kontynuował.
Po zamachach na kościoły

Po zamachach na kościoły

Świat
Księża z kościoła św. Sebastiana Negombo na Sri Lance opowiedzieli o przerażających wydarzeniach których byli świadkiem w Niedzielę Wielkanocną. Był to ostatni cel ataków tego dnia. W kościele św. Stanisława zginęło aż 200 osób.
Objawienie nieuznawane przez Kościół. Większość wiernych o tym nie wie

Objawienie nieuznawane przez Kościół. Większość wiernych o tym nie wie

Ciekawostki
Każdego roku do małej miejscowości w Bośni i Hercegowinie zjeżdżają tysiące pielgrzymów. Wszystko za sprawą, kontrowersyjnych w oczach Watykanu, objawień maryjnych, do których ma tu dochodzić od 1981 roku. Matka Boska ma ukazywać się tu aż do dziś. Świadkami pierwszego objawienia było 6 nastolatków, którzy w snopie siana zobaczyły kobietę z dzieckiem. Gdy następnego dnia wrócili na Podbrdo, zwane teraz Górą Objawienia, znów zobaczyli zagadkową postać. Zdaniem trójki z nich, Matka Boska objawia się im każdego dnia do dziś. Pozostałej trójce tylko co jakiś czas.
Róża Thun oburzona materiałem TVP

Róża Thun oburzona materiałem TVP

Polska
Szerokim echem odbiły się słowa europosłanki o kierowcy taksówki, który miał zawieszony na lusterku różaniec: "od razu myślę, że pisior". - To w obrzydliwy sposób zmanipulowana wypowiedź. Ja się oburzam na wykorzystywanie religijności Polaków przez polityków. Mówię wyraźnie: przecież to szaleństwo, nie możemy tak robić, Kościół jest za blisko tronu - to coś niezdrowego. TVP jątrzy, wycina kawałki wypowiedzi z poważnego kontekstu. To nieprzyzwoite, świństwo. Nie mamy telewizji publicznej, tylko pisowską propagandę - komentowała Thun w programie "Tłit".
Skarpety od proboszcza. Ksiądz dzierga na drutach, by wyremontować kościół

Skarpety od proboszcza. Ksiądz dzierga na drutach, by wyremontować kościół

Wiadomości
Proboszcz parafii w Starym Bublu robi na drutach skarpety, które potem licytuje na Facebooku. W ten sposób zbiera na remont XVIII-wiecznego kościółka. Ksiądz na swoim koncie ma już pierwsze sukcesy: dzięki dofinansowaniu oraz zbiórce udało się wymienić okna i dach. Potrzeb jest jednak zdecydowanie więcej. Proboszcz planuje wykonać remont ścian zewnętrznych i odnowienie szalunku. Szacuje, że na to potrzeba 180 tys. zł. Dlatego w ruch znowu poszły druty i włóczka. Więcej w materiale wideo.  
Robert Biedroń ostro o Rydzyku. Apel do Gądeckiego

Robert Biedroń ostro o Rydzyku. Apel do Gądeckiego

Polska
- Czy wyobraża pan sobie ojca Rydzyka i abp Gądeckiego całujących ofiary pedofilii w rękę i przepraszających za Kościół? Marzę o tym, żebyśmy dożyli dnia, kiedy - przykładem Franciszka - polscy hierarchowie, biskupi, ojciec Rydzyk, publicznie przeproszą za to, co robią ofiarom pedofilii - mówił Robert Biedroń w programie "Tłit". - Co Rydzyk ma wspólnego z pedofilią? - ripostował Michał Wróblewski. - Jest częścią tego Kościoła. Mam nadzieję, że Radio Maryja przyłączy się do Joanny Scheuring-Wielgus i razem z nią zaczną wyjaśniać przypadki pedofilii w polskim Kościele - odparł lider Wiosny. - Przewodniczący KEP mógłby dać przykład, jak inni biskupi na świecie, i zrezygnować ze swojej funkcji symbolicznie. On i jego współpracownicy przez wiele lat tolerowali tę sytuację - niewiele zrobili, by ją zmienić. Dowodów jest mnóstwo. Złożyliśmy pismo o wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Jeżeli Kowalski i Nowak są równi wobec prawa, to najwyższy czas, żeby byli również polityk i ksiądz - podsumował Biedroń.
Aleksander Kwaśniewski u Michała Kobosko w

Aleksander Kwaśniewski u Michała Kobosko w "Racji Stanu". Zobacz cały odcinek!

Polityka
Aleksander Kwaśniewski był gościem w najnowszym odcinku "Racji Stanu". Z Michałem Kobosko rozmawiał o szansach Donalda Tuska w wyborach prezydenckich, zaproszeniu Władimira Putina na uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, o mniejszości LGBT i roli Kościoła katolickiego w Polsce. Zobaczcie cały odcinek!
Kwaśniewski o Kościele w

Kwaśniewski o Kościele w "Racji Stanu": "Za jednostronność trzeba będzie zapłacić cenę"

Świat
- Kościół katolicki związał się z jednym nurtem politycznym w Polsce. Już nie mówię, że ma nieukrywaną niechęć do partii lewicowych, ateistycznych. Ok, to rozumiem. Ale jak patrzę, jak Kościół katolicki traktuje np. Bronisława Komorowskiego, który jest wzorem katolika z pięciorgiem dzieci, to jest to przykre. To jest złe dla demokracji i samego Kościoła. Za jednostronność trzeba będzie zapłacić cenę, gdy władza się zmieni - stwierdził Aleksander Kwaśniewski, który był gościem programu "Racja Stanu". Prowadzący, Michał Kobosko, zadał byłemu prezydentowi pytania dotyczące polityki, ale i kwestii światopoglądowych. 
Zakaz handlu zaszkodził kościołowi.

Zakaz handlu zaszkodził kościołowi. "Ksiądz skarży się, że spadły mu datki na tacę o połowę"

Finanse
- Jeden z naszych obiektów położony jest tuż przy kościele. Charakterystyczny jest spadek ruchu w niedzielę u nas w galerii i w kościele – mówi w programie "Money. To się liczy" Rafał Sonik właściciel galerii handlowych Gemini Park i kierowca rajdowy. - Ludzie przyjeżdżali do galerii, gdzie na parkingu zostawiali samochody i szli do kościoła. Przed lub po mszy robili zakupy. Zakaz handlu zniszczył tę synergię między kościołem i galerią. W efekcie również datki na tacę zmniejszyły się o połowę.
Zapytaliśmy Polaków, co zrobiliby z milionem.

Zapytaliśmy Polaków, co zrobiliby z milionem. "Przeznaczyłbym na Kościół"

Gwiazdy
W "Milionerach" po raz trzeci w historii polskiej edycji programu padła główna wygrana. Okrągły milion na koncie rozbudza wyobraźnie wielu osób. Reporter WP Gwiazdy postanowił wyjść na ulice Warszawy i zapytać Polaków, co zrobiliby z taką wygraną.
Joanna Scheuring-Wielgus o pedofilii w Kościele. Mówi o niszczeniu akt

Joanna Scheuring-Wielgus o pedofilii w Kościele. Mówi o niszczeniu akt

Polska
- Jest bardzo ścisły sojusz Kościoła z obecnie rządzącą partią. Minister Ziobro nigdy nie zrobi żadnego kroku, który mógłby doprowadzić do wejścia do archiwów kościelnych i wyciągnięcia wszystkiego, co tam jest ukrywane. Boję się, że może być podobnie jak w Niemczech, że te archiwa zaczną być niszczone w polskich kościołach - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus w programie "Tłit". - Do jesieni tylko kilka miesięcy. Jak PiS straci władzę, zrobię wszystko, aby powstała komisja - by zacząć się zajmować tą sprawą jak należy - dodała. Posłanka zdradziła, że od wielu miesięcy przy fundacji "Nie lękajcie się" trwają prace nad ustawą, która będzie zalążkiem powstania takiej komisji. - Przedstawimy ją na jesieni, być może wcześniej - zadeklarowała.

"Ludzie byli zdruzgotani". Scheuring-Wielgus o raporcie nt. pedofilii w Kościele

Polska
- Ofiary, które współpracują z fundacją "Nie lękajcie się", poczuły się, jakby ktoś im napluł w twarz. Kościół nie pokazał współczucia, miłosierdzia, tego, że rozumie, co się w Kościele dzieje, tylko że dba tylko o siebie jako instytucję, że zwraca uwagę na sprawców, którym potrzebne jest miłosierdzie. Nie widzi problemu pedofilii u siebie, zwala ten problem, te przestępstwa na to, co się dzieje na świecie. Ludzie byli zdruzgotani tym, co usłyszeli - mówiła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus w programie "Tłit". - Kościół jest instytucją, korporacją, zakładem pracy. Nauczyli się przez wiele lat używać mechanizmów tuszowania i mówienia nieprawdy. Najbardziej przeraziło mnie kłamanie. Statystyki o 382 sprawcach i 625 ofiar są niemożliwe. Nigdy nie jest tak, że jeden ksiądz to jedna ofiara. Ofiar jest zawsze więcej - dodała.
Kościół rozlicza się z pedofilią. Podaje dokładną liczbę ofiar

Kościół rozlicza się z pedofilią. Podaje dokładną liczbę ofiar

Społeczeństwo
- Łączna liczba ofiar od 1990 do 2018 poniżej 15 roku życia wynosiła 254 w samych diecezjach, natomiast w zakonach - 91 - ujawnił ks. Wojciech Sadłoń podczas konferencji dotyczącej raportu na temat pedofilii w Kościele. Podano również płeć ofiar - małoletni płci męskiej stanowili 58,4 proc., płci żeńskiej 41,6 proc.
O filmie Sekielskiego już jest głośno.

O filmie Sekielskiego już jest głośno. "Księża próbują udawać głupiego"

Polityka
- To, co będzie można zobaczyć w tym filmie, to całość zjawiska - powiedział Tomasz Sekielski, twórca produkcji dokumentalnej o pedofilii w polskim Kościele katolickim. - Kościół nie potrafi się z tym rozliczyć. Niektórzy księża próbują udawać głupiego - dodał Sekielski. "Tylko nie mów nikomu" będzie mieć premierę 11 maja. Film zostanie udostępniony za darmo w internecie - będzie mógł zobaczyć go absolutnie każdy. Dziennikarz, reporter i dokumentalista, Tomasz Sekielski był gościem programu "Bierzyński na żywca". Prowadzący, Jakub Bierzyński, jest doradcą prezydenta Biedronia.
Kościół

Kościół "na styku" spraw wiary i świeckich. Przyjrzy się temu specjalna rada

Polska
Kościół gromadzi dane związane z sakramentami, z powodu działań "świeckich" np. gdy występuje jako pracodawca i w sytuacjach będących na styku spraw świeckich i tych związanych z wiarą. - To jest najbardziej kontrowersyjne, np. gdy Kościół edukuje, ale robi to w szkole, organizuje pielgrzymkę i wynajmuje autokar. Rada ds. współpracy z Kościołami i związkami wyznaniowymi, która działa w resorcie cyfryzacji, będzie się zastanawiała, w jakim stopniu tego typu sprawy wymagają uregulowania - zapowiedział w programie "Money. To się liczy" dr Maciej Kawecki, koordynator reformy ochrony danych osobowych z Ministerstwa Cyfryzacji.
Kościoły zmagają się z RODO. Szpital wezwał księdza i został pozwany

Kościoły zmagają się z RODO. Szpital wezwał księdza i został pozwany

Polska
Szpital wezwał księdza, a gdy pacjent odzyskał przytomność, złożył pozew do sądu - to jedna ze spraw, jaka trafiła do rady ds. współpracy z Kościołami i związkami wyznaniowymi, która od niedawna działa w resorcie cyfryzacji. - Jej celem jest diagnozowanie obszarów, które wymagają zmian - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Maciej Kawecki, koordynator reformy ochrony danych osobowych z Ministerstwa Cyfryzacji.
Borusewicz o pomniku ks. Jankowskiego: on nigdy nie powinien powstać

Borusewicz o pomniku ks. Jankowskiego: on nigdy nie powinien powstać

Polityka
- Ten pomnik nigdy nie powinien zostać postawiony. Ks. Jankowski był przez lata współpracownikiem SB, ja to sam odczułem na własnej skórze - tak Bogdan Borusewicz odpowiedział na pytanie o spór wokół przyszłości tego pomnika.
Zdkapitował krzyżowca. Arcybiskup apeluje o zwrot głowy

Zdkapitował krzyżowca. Arcybiskup apeluje o zwrot głowy

Ciekawostki
Z krypty w kościele St. Michan's w Dublinie wandale skradli głowę 800-letniej mumii krzyżowca. Włamywacze zbezcześcili też mające 400 lat szczątki zakonnicy. Włamanie odkrył przewodnik, który w poniedziałek, 25 lutego, rano otwierał kościół, aby mogli wejść zwiedzający. Irlandzka policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Analizowane są m.in. nagrania z monitoringu kościoła. Arcybiskup Dublina potępił ten akt i zaapelował do sumień wandali, aby zwrócili głowę krzyżowca na miejsce. Mumie w kościele St. Michan's powstały w sposób naturalny, dzięki warunkom, jakie panują w krypcie. Jest ona zbudowana z wapienia, który wysusza powietrze, co powoduje mumifikację złożonych tam szczątków.
Kościół zaangażowany politycznie? Wg ks. Rytla-Andrianika

Kościół zaangażowany politycznie? Wg ks. Rytla-Andrianika "kościół patrzy w górę"

Polityka
- Jak Kościół się odzywa, mówią: dlaczego Kościół się miesza do polityki? Jak Kościół się nie odzywa, mówią: dlaczego Kościół milczy? Kościół nie patrzy na lewo, na prawo, ale w górę - twierdzi ks. Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Prowadzący, Jakub Bierzyński, poruszył w swoim programie temat upolitycznienia Kościoła, ale i imperium budowanego przez Rydzyka. - Ten głos nie powinien być zaangażowany politycznie - powiedział. Okazuje się jednak, że redakcja Rydzyka nie jest zależna od Kościoła. Episkopat "umywa ręce" i nie zajmuje się politycznym zaangażowaniem księdza.

"Kościół absolutnie potępia pedofilię". Na pogrzeb biskupa Wesołowskiego przyszło wielu księży

Polityka
- To jest narzędzie szatana. Kościół potępia pedofilię - stwierdził kategorycznie ks. Rytel-Andrianik w programie "Bierzyński na żywca". A jednak na pogrzebie biskupa Wesołowskego nie brakowało przedstawicieli Kościoła. - Każdy, nawet zbrodniarz, ma prawo do pochówku - stwierdził gość Jakuba Bierzyńskiego. 
Jak Kościół katolicki walczy z pedofilią?

Jak Kościół katolicki walczy z pedofilią? "Od 2001 roku przypadki były kierowane do Watykanu"

Polityka
- Od 2001 roku, kiedy św. Jan Paweł II powiedział, żeby wszystkie zgłoszenia były przekazywane do Watykanu, zgłoszenia były przekazywane. Księża zostali osądzeni, nawet niektórzy zostali wydaleni ze stanu duchownego. Brak jest informacji na ten temat - twierdzi ks. Rytel-Andrianik. Rozmówca Jakuba Bierzyńskiego mówi też, że przedstawiciele Kościoła nie tylko mają zamiar, ale już współpracują z Fundacją "Nie lękajcie się". - Ja spotkałem się z panem Lisińskim rano. Bierzyński jest doradcą prezydenta Biedronia oraz prowadzącym program "Bierzyński na żywca".