Wyniki wyszukiwania dla:

kazimierz domański

Liczba wyników: 116

Klątwa Kazimierza Jagiellończyka

Klątwa Kazimierza Jagiellończyka

Ciekawostki
Co ma wspólnego polski monarcha z XV w. z faraonem Tutanchamonem? Grobowce obu królów obejmuje klątwa. Król Kazimierz zmarł 7 czerwca 1492 r. w Grodnie, w wieku 65 lat. Musiał zostać pochowany na w Krakowie, na Wawelu. Obie miejscowości dzieli prawie 600 km. Dystans ten, w połączeniu z gorącym latem, stanowił nie lada wyzwanie dla organizatorów królewskiego pochówku. Ciało króla owinięto w całun i zamknięto w drewnianej trumnie zabezpieczonej żywicą i przewieziono na Wawel. Do grobowca złożono go w tej samej trumnie. Po miesiącu drogi w upałach nikt nie ryzykował otwarcia. W maju 1973 roku postanowiono otworzyć piękny, wyrzeźbiony przed Wita Stwosza, królewski sarkofag. Badacze nie zdawali sobie sprawy, że otwierają biologiczną puszkę Pandory.
Kobiety Kazimierza Wielkiego

Kobiety Kazimierza Wielkiego

Ciekawostki
Ostatni polski król z dynastii Piastów. Nadano mu przydomek Wielki bo "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Mimo że Kazimierz Wielki scalił Polskę, nie był uznawany za wybitnego wojownika. Miał trudny charakter. Był kobieciarzem. Biografowie zgodnie potwierdzają, że król kochał intensywnie, ale… krótko.  
Tajemnicza śmierć pod Lodową Przełęczą

Tajemnicza śmierć pod Lodową Przełęczą

Technologia
Trzy zagadkowe śmierci w Tatrach. Jeden świadek podejrzewany o morderstwa. Brak dowodów, brak śladów, brak winnego, umorzone śledztwo. Minęło już przeszło 90 lat od tragedii na tatrzańskiej Lodowej Przełęczy, a jednak sprawa wciąż jest nierozwiązana, pozostając ponurym polskim odpowiednikiem przypadku Diatłowa. Latem 1925 roku na szlaku zmarli niemal jednocześnie: Kazimierz Kasznica, 46-letni warszawski prokurator, jego 12-letni syn Wacław oraz młody, ale doświadczony taternik, 21-letni Ryszard Wasserberger.
Dlaczego Grzesiu nie spał. Kolejne nagranie leśniczego z Polanek

Dlaczego Grzesiu nie spał. Kolejne nagranie leśniczego z Polanek

Ciekawostki
W połowie stycznia internet podbiło nagranie z niedźwiedziem "Grzesiem", który zamiast spać, włóczył się po lesie. Autorem wideo opublikowanego na funpage'u Nadleśnictwa Baligród był leśniczy z Polanek, Kazimierz Nóżka. Teraz pan Kazimierz postanowił pokazać ewentualny powód bezsenności niedźwiedzia.
Tłit - Kazimierz Marcinkiewicz

Tłit - Kazimierz Marcinkiewicz

Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Oglądaj codziennie, od poniedziałku do piątku, online na WP.PL. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem był Kazimierz Marcinkiewicz.
Marcinkiewicz o Szydło. Dobitne wnioski

Marcinkiewicz o Szydło. Dobitne wnioski

Polska
Kazimierz Marcinkiewicz pytany był w programie "Tłit", jak widzi przyszłą rolę Beaty Szydło w PE. - Nie widzę jej. Szydło przegrała w Europie wszystko, co można było dla Polski przegrać. Rozpoczęła polexit, wyprowadzając z gabinetu flagi UE. W moim przekonaniu kompletnie nie rozumie UE, jest nieprzydatna - stwierdził.
Kazimierz Marcinkiewicz: Jarosław wie, że Lech nigdy by się na to nie zgodził

Kazimierz Marcinkiewicz: Jarosław wie, że Lech nigdy by się na to nie zgodził

Polska
- Polska brunatnieje, bez dwóch zdań robi się coraz bardziej nacjonalistyczna. Jarosław Kaczyński się na to zgodził i przyznam, że jest to dla mnie największa trudność w zrozumieniu jego osoby. Doskonale wie, że nigdy nie byłoby na to zgody Lecha Kaczyńskiego. To, ile jest antysemityzmu, ksenofobii, brunatnego śmiecia, jest nie do pomyślenia - stwierdził Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Tłit". - Lech Kaczyński powstrzymywał zapędy Jarosława w różnych sprawach. Widziałem wielokrotnie, jak wpływał na kwestie związane z polityką. Spierali się w różnych sprawach, ale Lech miał rodzinę, żył bardziej wśród ludzi, był bardziej otwarty i bardziej rozumiejący ludzi. Tego brakuje Jarosławowi - wskazał były premier.
Kazimierz Marcinkiewicz o Morawieckim: czaruś się znalazł

Kazimierz Marcinkiewicz o Morawieckim: czaruś się znalazł

Polska
"Jesteśmy nazywani 'czarodziejami', ale nie jesteśmy żadnym Harrym Potterem" - oznajmił Mateusz Morawiecki przy prezentacji "piątki" Kaczyńskiego. - Czaruś się znalazł... Pinokio, nie czaruś, bo bez przerwy kłamie - ripostował Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Tłit". - Wszyscy wiemy, że "trzynastka" dla emerytów to oszustwo, machlojstwo czystej wody. Trzeba nieustannie pokazywać, że Morawiecki wielokrotnie kłamie, manipuluje, myli się. O tym trzeba grzmieć - kontynuował. W ocenie byłego premiera, PiS szykowało "zagrywkę" z emeryturami już wcześniej. - Wielka afera Srebrnej spowodowała, że musieli dopalić to szybciej i żeby ocieplić wizerunek Kaczyńskiego, nazwali to "piątką" Kaczyńskiego - ocenił Marcinkiewicz.
Kazimierz Marcinkiewicz o swoim starcie do PE. Mówi, jak jest

Kazimierz Marcinkiewicz o swoim starcie do PE. Mówi, jak jest

Wiadomości
- Jeśli KE uznaje, że nie jestem tego wart - nie ma problemu. I tak będę ją wspierał i robił wszystko, by te wybory wygrała. Oddałem się do ich dyspozycji - tak o swoim starcie do PE powiedział były premier w programie "Tłit". Dopytywany o obecny "nastrój" w koalicji w tej kwestii, odpowiedział: "Dziś jest bardziej są na nie, ale mam czas - pomalutku". - KE musi pokazać, że ma wspólne cele. Pracuję nad takimi elementami programu. Czy oni to kupią, wezmą, użyją - to ich sprawa (...) Zabiegam o wygraną KE w tych wyborach, a co ze mną - nie ma znaczenia. Musimy być zespołem, wspólnotą - kontynuował. - Moja sytuacja jest trudna, bo nie należę do żadnej partii. Krytykowałem PO, gdy rządziła - nie jestem tam jakoś specjalnie lubiany. Jestem wolnym strzelcem - pytanie, czy takich chcą zaprosić - podsumował Marcinkiewicz. 
Kazimierz Marcinkiewicz szczerze o konflikcie z b. żoną Izabelą Olchowicz

Kazimierz Marcinkiewicz szczerze o konflikcie z b. żoną Izabelą Olchowicz

Polska
- Osoba kiedyś mi bliska pluje na mnie, robi to codziennie. Musiałem to zatrzymać. Przepraszam wszystkich, że znów jestem w kolorowych gazetach. Nie mam sobie nic do zarzucenia, jestem uczciwym człowiekiem. Stalkerka o tym doskonale wie. Mam zaległości, ale dzielę się z nią wszystkim, co zarobię. Dwa tygodnie temu dokonałem płatności, w tym tygodniu pewnie też mi się to uda. Nie uchylam się od wyroku, ale wypełniam go na miarę moich możliwości. Dziś są złe, jutro mogą być bardzo dobre. Jeśli pluje na mnie przez 4 lata, a płaciłem jej regularnie, nawet bez sądu, to oczywiście nie chce się na taką osobę płacić. Ale rozumiem, że taki jest wyrok sądu. Musiałem to wyciszyć, pokazać, że ta kobieta nieustająco kłamie - powiedział były premier w programie "Tłit".
Marcinkiewicz na liście do PE? Wymijająca reakcja Kopacz

Marcinkiewicz na liście do PE? Wymijająca reakcja Kopacz

Polska
- Bardzo mądry, sympatyczny człowiek. Polityk z dobrym instynktem politycznym i wielki przyjaciel Europy - tak Ewa Kopacz zareagowała w programie "Tłit" na pytanie, czy Kazimierz Marcinkiewicz znajdzie się na liście Koalicji Europejskiej do PE. Z doniesień mediów wynika, że przeszkodą w tej sprawie może być kwestia niepłacenia przez niego alimentów. - Mi to powinno przeszkadzać? Raczej osobie, która ich nie otrzymuje, jeśli to prawda. Nie śledzę losów pana Marcinkiewicza. Jeśli pytanie brzmi, czy to świetny polityk, odpowiadam: tak - stwierdziła Kopacz.
Jacek Sasin o sprawie Kujdy.

Jacek Sasin o sprawie Kujdy. "Kaczyński o tym nie wiedział"

Polska
Bliski współpracownik prezesa PiS Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, współpracował z SB. - Bardzo mnie to zaskoczyło i zasmuciło. Jestem przekonany, że Kaczyński też o tym nie wiedział. Ma mocno sprecyzowane poglądy. Zatajanie, wypieranie się i nieujawnienie współpracy jest czymś nagannym - komentował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów w programie "Tłit". Dopytywany o karę dla Kujdy, odparł: "Trudno mi sobie wyobrazić, żeby dalej przebywał w środowisku PiS. Myślę, że sam będzie wiedział jaką podjąć decyzję". 
Marcinkiewicz o przykrywaniu afery w PiS. Minister odpowiada

Marcinkiewicz o przykrywaniu afery w PiS. Minister odpowiada

Polska
- Ludzie w PiS-ie powiedzieli mi, że gdy w piątek do prokuratury trafiło zlecenie dotyczące Kaczyński Tower, to od razu w sobotę i w niedzielę mieli telekonferencje z PR-owcami ze świata - z USA i z Izraela - w jaki sposób to przykryć - mówił były premier Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Tłit". Co na to minister w KPRM Łukasz Schreiber? - Marcinkiewicz ma chyba niezbyt dobre "wtyki". Nie wiem, kto mu podpowiada i robi psikusy. Można dyskutować w taki kabaretowy sposób, ale powinno się poważnie patrzeć na całą sprawę - przekonywał. Jak stwierdził, publikowanie przez "Gazetę Wyborczą" kolejnych nagrań skończy się kolejnymi przegranymi procesami.
Tłit - Kazimierz Marcinkiewicz

Tłit - Kazimierz Marcinkiewicz

Tłit - najbardziej interaktywny program w sieci. Oglądaj codziennie, od poniedziałku do piątku, online na WP.PL. Zaprasza Marek Kacprzak. Gościem był Kazimierz Marcinkiewicz.
Marcinkiewicz do Niesiołowskiego: Stefan, wytrzymaj to

Marcinkiewicz do Niesiołowskiego: Stefan, wytrzymaj to

Polska
Stefan Niesiołowski obchodzi 75. urodziny. Były premier Kazimierz Marcinkiewicz złożył mu z tej okazji w programie "Tłit" życzenia. - Stefan, dużo siły, wytrzymaj to. Według mnie to atak stricte polityczny, by tabloidy miały o czym pisać. Padło na ciebie, niestety, trzymaj się - powiedział. - Znam Stefana od ponad 30 lat. Wielokrotnie się z nim spierałem, nie zawsze jego ostry język bym wspierał, ale jest dobrym człowiekiem, pomocnym, otwartym. Każdy, kto do niego przychodził, otrzymywał pomoc. Wiąże się go ze sprawami gospodarczymi, a on się na sprawach gospodarczych nie zna. Jego dziedzina to historia, polityka, owady - dodał Marcinkiewicz.
Kazimierz Marcinkiewicz składa deklarację ws. wyborów do PE

Kazimierz Marcinkiewicz składa deklarację ws. wyborów do PE

Polska
- Jestem gotowy zastanowić się na kandydowaniem do PE - oznajmił były premier Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Tłit". Pytany o niedawne podpisanie "Koalicji Obywatelskiej dla Polski" zaznaczył, że nie było jeszcze mowy o tym, którzy z byłych premierów i ministrów będą startować. - Chcemy, by doszło do zjednoczenia opozycji, żeby wszystkie partie i inne środowiska społeczno-obywatelskie zjednoczyły się po to, by utworzyć dużą siłę, która powstrzyma zwycięstwa PiS-u i pokaże Europie, że Europa to nie PiS - wskazał Marcinkiewicz.
Marcinkiewicz: Kościół wszedł na tron, to się zawsze źle kończy

Marcinkiewicz: Kościół wszedł na tron, to się zawsze źle kończy

Polska
Były premier Kazimierz Marcinkiewicz zgodził się w programie "Tłit" ze stwierdzeniem, że Robert Biedroń podczas swojej konwencji najbardziej atakował Kościół jako instytucję. - To prawda. Ja akurat uważam, że dyskusja dotycząca Kościoła i rozdziału Kościoła od państwa jest niezmiernie Polsce potrzebna. Bo Kościół dziś wszedł na tron, jest na tronie razem z partią rządzącą. I to się zawsze źle kończy. I dla Kościoła, i dla państwa - komentował.
Afera z Kaczyńskim. Marcinkiewicz ujawnia, co działo się w PiS

Afera z Kaczyńskim. Marcinkiewicz ujawnia, co działo się w PiS

Polska
- Ludzie w PiS-ie powiedzieli mi, że gdy w piątek do prokuratury trafiło zlecenie dotyczące Kaczyński Tower, to od razu w sobotę i w niedzielę mieli telekonferencje z PR-owcami ze świata - z USA i z Izraela - w jaki sposób to przykryć. Pojawiło się kluczowe słowo: uczciwość. A skoro tak, to trzeba było zrobić aresztowania wśród swoich i wśród różnych innych. Stąd 3-4 różne w tym tygodniu areszty. I stąd słowo "uczciwość" Jarosława Kaczyńskiego powtarzane przez wszystkich i wszędzie - zdradził były premier Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Tłit". 

"To niedopuszczalne". Marcinkiewicz o ataku na Ogórek

Polska
- Nie można dopuszczać do takich rzeczy. Każdy atak, nawet psychiczny, jest niedopuszczalny. Nie można naruszać wolności człowieka. Można i trzeba mówić, że Ogórek i TVP kłamią, robią rzeczy straszne, okropne, ale krytyka i ocena nie może przekraczać pewnych granic. W tym przypadku granice zostały przekroczone - mówił były premier Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Tłit" o ataku na Magdalenę Ogórek pod siedzibą TVP. - Stoję w obronie Ogórek, ale też prawa do krytyki. Inaczej to będzie zamykanie ust - dodał.
Kazimierz Marcinkiewicz o plusach i minusach konwencji Biedronia

Kazimierz Marcinkiewicz o plusach i minusach konwencji Biedronia

Polska
- Jest znak zapytania co do wielkości obietnic. Biedroń powiedział, że będą kosztowały 35 mld, a na chłodne oko widać, że będzie to 2 razy więcej. W programie nie ma mowy o tym, skąd wziąć pieniądze - mówił były premier Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Tłit", komentując konwencję partii "Wiosna". Wskazał, że denerwuje go, że Biedroń atakuje przede wszystkim PO, a bardzo mało PiS. - To dziwne i niepotrzebne - stwierdził Marcinkiewicz. Na plus wskazał "świeżość, fajnych ludzi, powiew nowości i innego spojrzenia". Zdradził, że podoba mu się pomysł emerytury obywatelskiej.
Biedroń rusza w Polskę.

Biedroń rusza w Polskę. "To większy prezent dla Kaczyńskiego niż Schetyny”

Wiadomości
Po konwencji Roberta Biedronia wiele osób zastanawia się, komu nowa partia Wiosna odbierze wyborców.  – Myślę, że to większy prezent dla Jarosława Kaczyńskiego niż dla Grzegorza Schetyny – mówi w rozmowie z WP prof. Henryk Domański. Jak twierdzi socjolog, Wiosna odbierze część wyborców Platformy Obywatelskiej, która w tej sytuacji „powinna bać się najbardziej”. Więcej w materiale wideo. 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne