Wyniki wyszukiwania dla:

katastrofa

Liczba wyników: 221

Morze aż do Malborka. To bardzo możliwe.

Morze aż do Malborka. To bardzo możliwe. "Krytyczny moment"

Wiadomości
Globalne ocieplenie staje się faktem. Jego efektem jest m.in. podnoszenie się wody w morzach i oceanach. Jeśli wierzyć w przewidywania ekspertów to za kilkadziesiąt lat w sposób znaczący odczuje to także Polska. W internecie furorę robi interaktywna mapa, która pokazuje, jak zmieni się terytorium naszego kraju, jeśli wody w Bałtyku przybędzie choćby o metr. Eksperci przekonują, że to bardzo realny scenariusz. – My tego nie zauważamy, ta katastrofa się zbliża – mówi w rozmowie z reporterem WP prof. Mirosław Miętus, fizyk i oceanograf z Uniwersytetu Gdańskiego. Więcej w materiale wideo.
Rosja: Katastrofa nuklearna zabiła elitę naukową. Kreml potwierdził incydent

Rosja: Katastrofa nuklearna zabiła elitę naukową. Kreml potwierdził incydent

Technologia
Kreml przyznaje, że w obwodzie archangielskim doszło do eksplozji pocisku batalistycznego Buriewiestnik z napędem jądrowym. W wybuchu zginęło pięciu naukowców. Pozostają pytania na temat możliwego skażenia radioaktywnego.
Leszek Balcerowicz o zapowiedzi Kaczyńskiego: to przypomina język Putina

Leszek Balcerowicz o zapowiedzi Kaczyńskiego: to przypomina język Putina

Polska
Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę Konstytucji na taką, która będzie "gwarantowała prawdziwą demokrację". - Jak ktoś dodaje słowo "prawdziwa" do słowa "demokracja", to oznacza, że dokonuje zamachu na zwykłą demokrację. To przypomina język Putina. On nie mówi, że jest dyktatorem, mówi, że wprowadzi demokrację - suwerenną, prawdziwą. Wypowiedź Kaczyńskiego jest kuriozalna, ale powinna być też traktowana jako prognoza ostrzegawcza. Jeśli opozycja pójdzie do wyborów skłócona, może się zdarzyć katastrofa - komentował Balcerowicz w programie "Tłit". - Dlaczego Kaczyński mówi to, co mówi? Czasem mówi bez namysłu, czasem z namysłem... Ale tu trzeba lepszych specjalistów od psychologii niż ja - podsumował.
Sensacja po 4 miesiącach. Na Księżycu może jednak istnieć życie

Sensacja po 4 miesiącach. Na Księżycu może jednak istnieć życie

Ciekawostki
Kiedy na powierzchni Księżyca rozbiła się izraelska sonda Bereszit, wszyscy myśleli, że to koniec marzeń Izraelczyków o dokonaniu wielkich rzeczy na satelicie Ziemi. Teraz, 4 miesiące później, dowiadujemy się, że być może katastrofa spowodowała, że pojawiło się tam życie. Według Nova Spivack, prezesa organizacji zajmującej się rozpowszechnianiem wiedzy o gatunkach występujących na Ziemi w Układzie Słonecznym, w sondzie znajdowały się niesporczaki, które mogły przeżyć katastrofę. Stworzenia te umieszczone były w tzw. "Księżycowej Bibliotece", którą stworzyła właśnie firma Spivacka. Niesporczaki to bezkręgowce, które są właściwie niezniszczalne. Są w stanie przetrwać nawet kilka minut temperatury od -272 st. C do 150 st. Wytrzymują ciśnienie bliskie zeru w przestrzeni kosmicznej. Jednak nawet niesporczaki potrzebują do przeżycia wody i pożywienia. Według NASA, jeśli sonda rozbiła się w miejscu, gdzie warunki są korzystne, stworzenia mogą tam przetrwać wiele lat.
Katastrofa kolejowa w Czechach

Katastrofa kolejowa w Czechach

Świat
W Czechach, nieopodal miejscowości Mariańskie Łaźnie, wykoleił się pociąg towarowy. Nikomu nic się nie stało. Z torów zleciało 13 wagonów. Pociąg przewoził wapno. Przyczyną mogło być przekroczenie prędkości przez maszynistę. Straty materialne, czyli zniszczony towar i tory kolejowe, wg szacunków wynoszą 29 mln czeskich koron (ok. 5 mln zł).
Katastrofa łodzi

Katastrofa łodzi

Świat
Nawet 115 osób uznano za zaginione, kiedy drewniana łódź wywróciła się na Morzu Śródziemnym. Do zdarzenia doszło u wybrzeży Libii. Na statku było 250 migrantów. Straż przybrzeżna i lokalni rybacy uratowali 134 osoby.
Katastrofa w oku kamery. Zginęło 10 osób

Katastrofa w oku kamery. Zginęło 10 osób

Świat
8 pasażerów i dwóch pilotów zginęło w katastrofie samolotu na lotnisku Addison. Dwusilnikowy Beechcraft BE-350 King Air runął chwilę po starcie. Maszyna przekręciła się w powietrzu i spadła na hangar. Moment wypadku zarejestrowały kamery. Do zdarzenia doszło 30 czerwca. Przyczyny katastrofy bada specjalna komisja. Lokalne media podają, że pilot po starcie miał mówić o problemach z lewym silnikiem.
Prawdziwe źródło katastrofy w Czarnobylu.

Prawdziwe źródło katastrofy w Czarnobylu.

Ciekawostki
- Reaktor w Czarnobylu był budowany z m.in. z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jego konstrukcja łamała przepisy i była utajniona – mówi inżynier jądrowy prof. dr inż. Andrzej Strupczewski w rozmowie z portalem "Nauka w Polsce". Zdaniem polskiego eksperta, była to jedna z przyczyn katastrofy. Reaktor w Czarnobylu, prócz energii elektrycznej dla mieszkańców Ukrainy, mógł produkować również pluton. Ten radioaktywny pierwiastek używany jest przy produkcji broni jądrowej. W związku z zastosowaniami wojskowymi reaktora, jego konstrukcja była nietypowa i ściśle tajna. W przeciwieństwie do zachodnich reaktorów, ten w Czarnobylu był niestabilny. W przypadku awarii układu chłodzenia moc reaktora zamiast spadać, samoczynnie rosła. Błędnie zaprojektowane zostały również pręty bezpieczeństwa, wykonane częściowo z grafitu. W krytycznym momencie, zamiast zmniejszyć moc reaktora i temperaturę, grafit jeszcze bardziej ją zwiększył. Prof. Strupczewski nie neguje winy operatorów elektrowni, podkreśla jednak, że te same błędy popełnione w reaktorze zbudowanym zgodnie z przepisami doprowadziłyby jedynie do wyłączenia go. Ekspert podkreśla, że wszystkie współczesne konstrukcje reaktorów są jawne, mogą więc zostać ocenione i poddane krytyce na długo przed budową. - Tej kontroli w przypadku Czarnobyla nie było – mówi Strupczewski.
Katastrofa kysztymska. Ta awaria przeszła do historii

Katastrofa kysztymska. Ta awaria przeszła do historii

Nauka
W 1957 roku na terenie ZSRR doszło do poważnej awarii nuklearnej, w której wyniku zmarło 200 osób, a setki tysięcy zostało narażonych na działanie śmiercionośnego promieniowania. Wszystko wydarzyło się w zakładzie atomowym Majak, znajdującym się kilkadziesiąt km od Czelabińska.
Katastrofa samolotu w Rosji. Na pokładzie było 47 osób

Katastrofa samolotu w Rosji. Na pokładzie było 47 osób

Wiadomości
W czwartek w Niżnieangarsku, w republice Buriacji w Rosji, rozbił się samolot pasażerski An-24. - Na pokładzie było 47 osób, w tym jedno dziecko i pięcioro członków załogi. Według najnowszych informacji, 9 osób zostało rannych. Siedem przewieziono do szpitali. Zginęli dwaj członkowie załogi - poinformował Jewgienij Warawa z ministerstwa ds. nadzwyczajnych. Samolot podchodził do awaryjnego lądowania. Tuż po starcie doszło bowiem do awarii jednego z silników. Maszyna jednak nie zmieściła się na pasie, uderzyła w jeden z budynków na lotnisku i stanęła w płomieniach.
El. Euro 2020. Mocne słowa o grze reprezentacji Polski.

El. Euro 2020. Mocne słowa o grze reprezentacji Polski. "Nie możemy oceniać stylu gry kadry, bo go nie ma"

Piłka nożna
- Nie można oceniać stylu reprezentacji Polski bo go po prostu nie ma. To jest jakaś katastrofa jak gramy. Tak to trzeba nazywać. Nawet jak się popatrzy na czyste statystyki, strzeliliśmy cztery bramki z tego trzy były kompletnie przypadkowe - mówi Marek Wawrzynowski, który razem z Mateuszem Skwierawskim przy okazji otwartej dla mediów części treningu porozmawiali o aktualnej sytuacji w reprezentacji Polski.
W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Ciekawostki
Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu wywarła na nas olbrzymią traumę. Do dziś dość niechętnie spoglądamy w stronę atomu, jako źródła bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tymczasem okazuje się, że nasza obecna energetyka jest dużo bardziej niebezpieczna i śmiercionośna niż to, co miało miejsce w Czarnobylu.
Zatonął natychmiast. Zobacz nagranie z katastrofy na Dunaju

Zatonął natychmiast. Zobacz nagranie z katastrofy na Dunaju

Wiadomości
Siedem osób nie żyje, a 21 zostało uznanych za zaginione. To tragiczny bilans katastrofy, do jakiej doszło w środę późnym wieczorem w Budapeszcie. Zatonął statek z 33 turystami z Korei Południowej na pokładzie. Został staranowany przez inną jednostkę na Dunaju, na wysokości węgierskiego parlamentu. Nagranie z monitoringu, opublikowane przez policję, pokazuje dokładnie, jak doszło do dramatu. Widać na nim, jak większy statek taranuje ten mniejszy. Jednostka natychmiast poszła na dno. W środę po ulewnych deszczach stan wody na Dunaju był podwyższony. Prądy rzeczne były wyjątkowo silne, dlatego kapitan większego statku przy próbie zawracania stracił panowanie nad jednostką.
Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Ciekawostki
Tak wygląda najbardziej niebezpieczne dla człowieka miejsce na świecie. To epicentrum katastrofy jądrowej w Czarnobylu, czyli korium, nazywane potocznie "stopą słonia". To mieszanina stopionych elementów rdzenia reaktora. Paliwo i inne materiały o temperaturze ponad 2 tys. st. C. spłynęły na dno zbiornika reaktora, topiąc podłoże. Materiał, który w końcu zastygł, przypominając stopę słonia, emitował śmiertelne poziomy promieniowania. Wystarczyła 1-2 min. przebywania w jego pobliżu, by zapaść na chorobę popromienną. Stanie w tym miejscu przez ok. 4-5 minut kończyło się śmiercią człowieka w ciągu 2 dni. Na niezwykłej fotografii, zrobionej kilka miesięcy po awarii i odkryciu stopy słonia, stoi pewien mężczyzna. To Artur Korneyev. kazachski inspektor nuklearny. Mężczyzna przeżył, cierpiąc później na zaćmę i inne choroby związane z silnym promieniowaniem. Samo zdjęcie jest niewyraźne, rozmazane i z licznymi prześwietleniami. To nie efekt jakiegoś filtra czy słabej jakości aparatu, a utrwalony na fotografii poziom silnego promieniowania.
Zieliński za Brudzińskiego? Sienkiewicz: to byłaby katatsrofa

Zieliński za Brudzińskiego? Sienkiewicz: to byłaby katatsrofa

Wiadomości
Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSWiA i koordynator służb specjalnych za czasów rządów PO-PSL, był pytany w programie "Tłit", czy Jarosław Zieliński ma szansę zostać zastępcą Joachima Brudzińskiego. - To byłaby katastrofa. To jest bardzo zły minister, odpowiada za zniszczenie polskiej policji - mówi polityk, przypominając słynne już wycinanie konfetti lub przyprawienie policjantom skrzydeł. - Kacykowski sposób życia, obrzydliwy. W demokracji jest czymś nie do przyjęcia - dodał. 
To było właśnie tutaj. NASA wykonała unikatowe zdjęcia

To było właśnie tutaj. NASA wykonała unikatowe zdjęcia

Ciekawostki
NASA opublikowała unikatowe zdjęcia z miejsca katastrofy izraelskiego lądownika Beresheet. Fotografie, na których po raz pierwszy możemy zobaczyć, gdzie miał miejsce incydent, wykonała sonda NASA LRO. Zdjęcia wykonano 22 kwietnia, ok. 90 km nad powierzchnią Księżyca. Widać na nich ciemną smugę o szerokości 10 m. Wg ekspertów, mógł po zderzeniu mógł powstać krater. Do katastrofy Beresheet doszło 11 kwietnia. Maszyna rozbiła się w trakcie próby lądowania na jednym z tzw. księżycowych mórz. Lądownik miał przez 3 dni zbierać dane i przeprowadzić pomiary na powierzchni Srebrnego Globu. Koszt misji wynosił 95 mln. dol. Gdyby się udała, byłaby pierwszym prywatnie finansowanym lądowaniem na Księżycu i pierwszym w historii Izraela.
Katastrofa myśliwca. Śmiertelny wypadek w Chinach

Katastrofa myśliwca. Śmiertelny wypadek w Chinach

Świat
Moment katastrofy chińskiego myśliwca JH-7 zarejestrowały kamery monitoringu. Samolot z dużą prędkością wbił się w ziemię. Do wypadku doszło w Chinach.  JH-7 miał się rozbić w trakcie lotu szkoleniowego. Maszyna spadła na pole obok szkoły.  
Zapomniany Klempicz. Wielki plan budowy elektrowni jądrowej zastopowany przez Czarnobyl

Zapomniany Klempicz. Wielki plan budowy elektrowni jądrowej zastopowany przez Czarnobyl

Polska
Maleńki, wielkopolski Klempicz. Mieszka tu 98 osób. Dziś niemal nikt o nim nie pamięta. Ale kilkadziesiąt lat temu to właśnie tu miała powstać elektrownia jądrowa "Warta". Władze rozpoczęły odwierty, wykupiły dwa gospodarstwa. - Pozostali jednak bronili się do końca. Ja też byłem wyceniony - wspomina były sołtys Adam Furier. Plany pokrzyżowała katastrofa w Czarnobylu.
Rocznica wybuchu w Czarnobylu

Rocznica wybuchu w Czarnobylu

Technologia
 "O promieniowaniu nie wiedzieliśmy prawie nic. (…) Potem ci chłopcy, którzy niedługo potem umarli, poszli na dach. Waszczyk Kolia, Wołodia Prawik i inni. Wspięli się po drabinie i nie widziałem ich więcej" - wezwany w środku nocy do pożaru w elektrowni Grigorij Khmel nie miał pojęcia, że jedzie gasić reaktor. Trafił w sam środek największej katastrofy jądrowej w historii. 
Niewiele brakowało, by Titanic szybko zakończył rejs. Oto list sprzed 100 lat

Niewiele brakowało, by Titanic szybko zakończył rejs. Oto list sprzed 100 lat

Ciekawostki
Być może Titanic nie zatonąłby w wodach Oceanu Atlantyckiego, gdyby nie uniknął innej katastrofy. Brzmi to dziwacznie, ale taki właśnie wniosek płynie z lektury listu sprzed ponad 100 lat. Na aukcję trafił właśnie list miłosny, jaki do swojej żony wysłał pasażer Titanica - Richard Gedde. Nadał go w Queenstown - ostatnim przystanku Titanica przed wypłynięciem na szerokie wody. Mężczyzna opisał w nim niebezpieczne wydarzenie z wcześniejszego dnia, gdy Titanic wychodził z portu. Titanic wypływając spowodował tak silne ssanie, że inny statek - SS New York - zerwał się z lin. "Prawie wpadł na nas. Uniknęliśmy wielu kłopotów" - relacjonował żonie Gedde. Według niektórych, incydent był złym omenem i oznaką nadchodzących kłopotów. Autor dalej przekazał w liście żonie i rodzinie, że tęskni za nimi i żeby się o niego nie martwili. Mężczyzna po zderzeniu Titanica z górą lodową 14 kwietnia 1912 r. utonął. Zginęło wtedy 1,5 tys. osób. Prawdopodobnie gdyby Titanic zderzył się z SS New York pozostałby porcie w Southampton i nie wyruszyłby w rejs przez Atlantyk.
Katastrofa samolotu w Chile. Zginęło 6 osób

Katastrofa samolotu w Chile. Zginęło 6 osób

Wiadomości
Co najmniej sześć osób zginęło w katastrofie małego samolotu, który spadł na dom w południowym Chile. Do wypadku doszło krótko po starcie z prywatnego lotniska "La Paloma". Maszyna należała do prywatnej firmy Archipielago, która zajmuje się lotnictwem komercyjnym. Dom, na który spadł samolot, spłonął doszczętnie. Wszystkie ofiary (pilot i 5 pasażerów) pochodziły z maszyny. Przyczyny katastrofy nie są znane. W sprawie toczy się śledztwo.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 11następne