Wyniki wyszukiwania dla:

iss

Liczba wyników: 21

Wyleciał spomiędzy chmur. Potężną eksplozję w Rosji nagrali z kosmosu

Wyleciał spomiędzy chmur. Potężną eksplozję w Rosji nagrali z kosmosu

Ciekawostki
Spał spokojnie przez prawie 100 lat, teraz wypluwa z siebie gorącą lawę i tony popiołu. Wulkan Rajkokie, położony w archipelagu Kurylów, w Rosji, wybuchł w nocy 21 czerwca. Zarówno Rajkokie, jak i okoliczne wyspy, są bezludne. Erupcję obserwowali astronauci z ISS. Z krateru o szerokości 700 metrów wydobyła się brązowa chmura wulkanicznych popiołów. Sięgnęła naprawdę wysoko, bo aż 13 km nad poziom morza. Odpowiednie służby ostrzegły pilotów, by obrali inne trasy. Burzowe wiatry niosą wulkaniczne popioły nad Morze Beringa. Wcześniej Rajkokie wybuchał w 1924 i w 1778 r.
Start rakiety kosmicznej. Tak wygląda z kosmosu

Start rakiety kosmicznej. Tak wygląda z kosmosu

Ciekawostki
Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Alexander Gerst, nagrał z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niezwykłe wideo. Widać na nim start rakiety rakieta Sojuz MS-11, która wystartowała z kosmodromu Bajkonur w grudnia i wyniosła na orbitę trójkę astronautów, którzy po 6-godzinnym locie znaleźli się na stacji kosmicznej. Statki kosmiczne, które dolatują na ISS, wystrzeliwane są w kosmos, gdy stacja znajduje się nad kosmodromem. Dzięki temu takie niezwykłe wideo mogło powstać.
Bakterie na ISS. Naukowcy o przyszłości misji

Bakterie na ISS. Naukowcy o przyszłości misji

Ciekawostki
Przyszłość misji kosmicznych może stanąć pod znakiem zapytania. Powodem mogą być bakterie, które wykryto na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To enterobakterie, które występują również na Ziemi. W kosmosie mogą okazać się niebezpieczne, bo są odporne na wiele leków. Na razie naukowcy nie chcą wszczynać alarmu, ale podnoszą czujność. Jak poinformowano, prawdopodobieństwo, że wspomniana bakteria wywoła chorobę wynosiło aż 79 proc. Eksperci podkreślają, że kwestie ewentualnych chorób są ważną sprawą dla przyszłych misji kosmicznych. Określenie obecności konkretnych bakterii może zmniejszyć ryzyko złapania różnych infekcji podczas misji. Chodzi o dalekie pozaziemskie podróże, w trakcie których załoga nie będzie mogła skorzystać z pomocy lekarza.
Zmowa milczenia USA i Rosji. Kosmiczny wyciek wciąż pozostaje tajemnicą

Zmowa milczenia USA i Rosji. Kosmiczny wyciek wciąż pozostaje tajemnicą

Wiadomości
NASA i rosyjska agencja kosmiczna ROSKOSMOS odmówiły ujawnienia swoich wstępnych ustaleń dotyczących tajemniczego wycieku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podaje "The Independent". Pod koniec sierpnia astronauci ISS odkryli, że w jednym z laboratoriów spada ciśnienie. Znaleźli niewielki otwór w ścianie między pomieszczeniem a przestrzenią kosmiczną. Gdyby tak się nie stało, w ciągu 18 dni ulotniłoby się stamtąd całe powietrze. Wyciek stał się obiektem spekulacji i przeróżnych teorii spiskowych. Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin stwierdził nawet, że ktoś celowo uszkodził ścianę. Dowódca ISS stanowczo wtedy zaprzeczył, że mógłby to zrobić ktokolwiek z załogi. Wg agencji RIA NOVOSTI dziura powstała na Ziemi, w Rosji, w sposób niezamierzony, a pracownik, który za nią odpowiada został zidentyfikowany. Dziura została przez niego zaklejona. Pracownik nie zgłosił nikomu błędu, a klej puścił w kosmos.
Wyciek powietrza na stacji kosmicznej

Wyciek powietrza na stacji kosmicznej

Technologia
Ten niewielki otwór stał się początkiem wzajemnych oskarżeń. Znajduje się w statku Sojuz, dokującym przy ISS. Był on powodem spadku ciśnienia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mógłby pozbawić ją powietrza w 18 dni. Choć awaria została szybko usunięta, przyczyna powstania otworu budzi spore wątpliwości. Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin stwierdził, że może to być działanie celowe. Jednym słowem: sabotaż. Wg Rogozina ktoś "drżącą ręką" wywiercił w Sojuzie dziurę wiertarką, jeszcze na Ziemi lub w kosmosie. Z początku pojawiały się głosy, że otwór powstał na skutek uderzenia mikrometeorytu. Opublikowane, a potem usunięte, przez NASA zdjęcie wydaje się jednak przeczyć tej tezie i potwierdzać słowa Rogozina. Wg agencji RIA NOVOSTI dziura powstała na Ziemi, w Rosji, w sposób niezamierzony, a pracownik, który za nią odpowiada został zidentyfikowany. Dziura została przez niego zaklejona. Pracownik nie zgłosił nikomu błędu, a klej puścił w kosmosie. Dokładne przyczyny powstania otworu zbada komisja. 
Androidy stają się rzeczywistością

Androidy stają się rzeczywistością

Technologia
Rosja planuje już w 2019 roku wysłać w kosmos dwa roboty, które miałyby pracować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zostały przeszkolone do prowadzenia akcji ratunkowych. Potrafią także posługiwać się bronią palną. Naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia FEDOR będą w stanie pomóc zbudować bazę księżycową. Mają być wykorzystane do zadań zbyt niebezpiecznych dla ludzi. Roboty do złudzenia przypominają maszyny przedstawione w filmach science fiction, takich jak na przykład "Gwiezdne Wojny". Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin powiedział ostatnio o pierwszym z robotów: może on działać bez kombinezonu kosmicznego, nie tylko w pojeździe załogowym, ale nawet poza nim. Nazywa się Fjodor.  
Niezwykły widok z ISS. Księżyc jakby się rozpadał

Niezwykły widok z ISS. Księżyc jakby się rozpadał

Ciekawostki
Rosyjski kosmonauta, Oleg Artiemiew, nagrał niezwykłe wideo. Widać na nim coś, co można nazwać zachodem Księżyca. Satelita Ziemi sprawia wrażenie jakby zbliżał się do planety, a potem "rozpadał się" w jej atmosferze. Wideo powstało na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która orbituje około 400 km nad Ziemią. Artiemiew opublikował nagranie na swoim profilu na Instagramie.
UFO obserwuje ISS.

UFO obserwuje ISS. "To rozsadzi ci głowę"

Ciekawostki
Jasne, migające światła można było zauważyć na przekazie na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fragment tej relacji z 14 kwietnia został opublikowany przez kanał YouTube o nazwie UFO Today. Błyski obudziły rzeszę "łowców UFO". Uznali oni, że migotanie statku wywołało ziemskie pole magnetyczne. Inni stwierdzili, że, skądkolwiek pochodzą światła, musi to być ogromne. Niektórzy "policzyli", że tak wyraźnie migający statek, który przecież znajdował się w pewnej odległości od ISS, ma średnicę około 300 metrów. Na dodatek, według "znawców", pokonuje odległość między Ziemią a Księżycem w minutę. "To UFO rozsadzi ci głowę!" - napisał na swojej stronie główny "łowca" Scott C. Waring. Trudno powiedzieć, ile będzie trwało przerabianie tych sensacyjnych wniosków, ale demaskatorzy spiskowych teorii tłumaczą, że światła były po prostu odbiciami lub błyskami obiektywu kamery.
Po powrocie na Ziemię musiał od nowa uczyć się chodzić

Po powrocie na Ziemię musiał od nowa uczyć się chodzić

Technologia
Chris Hadfield spędził pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie dość, że codziennie za oknem widział Ziemię z perspektywy, jakiej my pewnie nigdy jej nie zobaczymy, to jeszcze mógł podziwiać przepiękne zorze polarne z perspektywy kosmosu. Możecie go znać z YouTube'a, gdzie publikował swoje filmy i piosenki o życiu w kosmosie. Z nami rozmawia o tym, jak to się stało, że został astronautą i co było najtrudniejsze po powrocie na Ziemię. 
Tajemniczy wypadek przy budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Tajemniczy wypadek przy budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Technologia
Wahadłowiec Atlantis szykował się do powrotu z kosmosu. Ale dzień przed planowaną datą, astronauci zobaczyli coś dziwnego. Natychmiast połączyli się z NASA i uruchomili kamerę. Coś w przestrzeni kosmicznej odbijało światło. I wtedy zrobiło się ciekawie. 
Siódmego dnia w kosmosie zauważyli coś dziwnego

Siódmego dnia w kosmosie zauważyli coś dziwnego

Technologia
W 1998 roku 6 astronautów wyruszyło w kosmos, mieli montować sekcje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Siódmego dnia Pracowali w przestrzeni kosmicznej, gdy nagle ich oczom ukazał się zdumiewający widok. 
Do dziś nie wiemy, co śledziło ISS

Do dziś nie wiemy, co śledziło ISS

Technologia
Nastolatek w Wielkiej Brytanii oglądał transmisję z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nagle tuż przed północą zauważył jakiś cień. Obiekt zdawał się mieć własny napęd i wydawało się, że śledził stację. Czym był tajemniczy cień?
Kosmiczna wystawa w Warszawie

Kosmiczna wystawa w Warszawie

Technologia
Oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR, międzynarodowa stacja kosmiczna ISS, modele rakiet, promy kosmiczne, łaziki, autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych, oryginalne skafandry kosmonautów, asteroidy czy kamienie księżycowe to tylko niektóre z eksponatów które można oglądać na właśnie otwartej wystawie  "Gateway to space" pod patronatem NASA w Warszawie. Agnieszkę Kopacz po tej niesamowitej ekspozycji oprowadziła rzeczniczka Anna Wojdyła.
To był jej pierwszy lot w kosmos. Powrót zapamiętała na całe życie [S.O.S. z kosmosu]

To był jej pierwszy lot w kosmos. Powrót zapamiętała na całe życie [S.O.S. z kosmosu]

Technologia
Yi So-yeon, astronautka z Korei Południowej, spędziła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaledwie 9 dni. Statek Sojuz TMA wystartował 8 kwietnia 2008 roku, a wylądował na terenie Kazahstanu 19 kwietnia. W drodze powrotnej towarzyszyli jej Jurij Malenczenka i Peggy Whiston. W pewnym momencie So-yeon zobaczyła za oknem coś podejrzanego.- Sojuz składa się z trzech części, ale tylko środkowa wraca na Ziemię. Pozostałe dwie powinny spłonąć w atmosferze. Dowódca powiedział, że rozdzielenie się udało, ale zobaczyłam za oknem coś świecącego - opowiada Koreanka. Na tym jednak obawy o bezpieczeństwo się nie skończyły. Astronautka zauważyła, że spod panelu z tablicą przyrządów coś wycieka. Później okazało się, że był to tylko ciekły tlen, którego opary wyglądają jak dym.
Omal nie utonął w kosmosie [S.O.S. z kosmosu]

Omal nie utonął w kosmosie [S.O.S. z kosmosu]

Nauka
W 2013 roku Sojuz TMA-09M transportował załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po przybyciu na miejsce astronauci zabrali się do pracy. W pewnym momencie pojawił się problem. W jednym z kasków, przebywających w przestrzeni kosmicznej astronautów, pojawiła się woda. Było to bardzo niebezpieczne. Łatwo jest się bowiem wtedy zachłysnąć. Co więcej, wody przybywało.- Ruszyłem do śluzy, a woda wciąż ciurkała. Całkowicie pokryła mi oczy i nos. Prawie niczego nie widziałem i nie słyszałem. Miałem kłopoty z komunikacją, więc poruszałem się na pamięć, aż znalazłem właz i wszedłem do środka - mówi Luca Parmitano.
Tajemniczy błysk podczas transmisji na żywo z ISS [NASA - archiwum tajemnic]

Tajemniczy błysk podczas transmisji na żywo z ISS [NASA - archiwum tajemnic]

Nauka
5 grudnia 2014 roku załoga ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) przeprowadziła doświadczenie z zachowaniem ognia w warunkach mikrograwitacji. Uwagę świata przykuło jednak coś innego. Tysiące osób oglądających przekaz na żywo ujrzało coś niezwykłego. Coś, co wyglądało jak promień lasera.Obserwacje te zrodziły szereg pytań: gdzie trafiła wiązka, co było jej celem? Niektórzy twierdzili, że zauważyli kosmiczną broń w akcji. W czasach zimnej wojny takie teorie nikogo by nie zdziwiły. Rząd Ronalda Reagana uruchomił program o nazwie "Inicjatywa Obrony Strategicznej", powszechnie znanej jako "gwiezdne wojny". Rozważano pomysł, by umieścić na orbicie lasery, które zestrzeliwałyby pociski balistyczne.W przypadku światła zauważonego w 2014 roku, wyjaśnienie tajemnicy nie mogło mieć nic wspólnego z obroną rakietową.                 
Wielogodzinny spacer astronautów z ISS w przestrzeni kosmicznej

Wielogodzinny spacer astronautów z ISS w przestrzeni kosmicznej

Nauka
Dwójka astronautów odbyła spacer w przestrzeni kosmicznej. Ich celem było dokonanie napraw w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sumie Jeff Williams oraz Kate Rubins mieli spędzić w przestrzeni kosmicznej ponad sześć godzin.
Scott Kelly i Michaił Kornijenko powrócili na Ziemię po 340 dniach na ISS

Scott Kelly i Michaił Kornijenko powrócili na Ziemię po 340 dniach na ISS

Świat
Po 340 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Amerykanin Scott Kelly i Rosjanin Michaił Kornijenko powrócili na Ziemię. Kapsuła z nimi i trzecim członkiem załogi ISS, Rosjaninem Siergiejem Wołkowem wylądowała w środę rano w Kazachstanie.
Scott Kelly spędził już 383 dni w kosmosie

Scott Kelly spędził już 383 dni w kosmosie

Styl życia
Amerykański astronauta Scott Kelly spędził w przestrzeni kosmicznej więc dni niż jakikolwiek inny Amerykanin. Tym samym ustanowił nowy rekord. Zgodnie z informacjami, które przekazała NASA, piątek był 383 dniem spędzonym przez Kelly'ego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS
#dziejesiewtechnologii: lasery na ISS

#dziejesiewtechnologii: lasery na ISS

Technologia
Po co Międzynarodowej Stacji Kosmicznej laser? To oczywiste ? do obrony przed zagrożeniami z kosmosu. Niestety, w planach NASA nie chodzi wcale o to, o czym mogliście początkowo pomyśleć. Przekonajcie się sami, o co! Dziś mamy również złe wiadomości dla właścicieli pirackich wersji Windows i wspominamy w paru słowach o premierze niezwykle oczekiwanego Wiedźmina 3.
#dziejesiewtechnologii: Kosmiczna toaleta

#dziejesiewtechnologii: Kosmiczna toaleta

Technologia
Życie w kosmosie nie jest łatwe. Bo jak na przykład w takich warunkach skorzystać z toalety? Opowiedzieć o tym postanowiła włoska astronautka, Samantha Cristoforetti. W dzisiejszym odcinku mówimy również o tym, jak w domowych warunkach przejąć kontrolę nad czyjąś ręką oraz o wielkich urodzinach Nokii.