Wyniki wyszukiwania dla:

hitler

Liczba wyników: 51

"Donald Tusk jak Adolf Hitler". Magdalena Adamowicz komentuje kontrowersyjną grafikę

Polityka
Magdalena Adamowicz w programie #Newsroom przyznała, że przykro jej, kiedy obserwuje ataki na Aleksandrę Dulkiewicz. - Przypominają mi to, kiedy dziennikarze mediów publicznych, prawicowych biegali za moim mężem - powiedziała. Skomentowała też grafikę udostępnioną przezJacka Saryusza-Wolskiego, na której zestawiono Donalda Tuska z Adolfem Hitlerem. - Absolutnie nie zgadzam się z tego typu zachowaniem. To jest naganne, to sianie fake newsów i mowa nienawiści – zaznaczyła Adamowicz. Dodała, że chętnie spotka się z Saryuszem-Wolskim, tak jak z Krystyną Pawłowicz. - Wytłumaczę, dlaczego tak nie należy się zachowywać. Myślę, ze nawet zatwardziałych hejterów można zmienić - podkreśliła.
Nieznane zdjęcia Adolfa Hitlera

Nieznane zdjęcia Adolfa Hitlera

Świat
Oto nigdy niepokazywane wcześniej zdjęcia Adolfa Hitlera. Zostały wykonane przez osobistego fotografa Hitlera Heinricha Hoffmanna w latach 20. XX wieku.
Latające spodki Hitlera

Latające spodki Hitlera

Technologia
Podczas II wojny światowej naziści pracowali nad super-bronią. Miała siać postrach wśród wrogów. Budowano coraz dziwniejsze samoloty – niektóre w kształcie dysków lub skrzydeł.
Sekret matki Hepburn. Aktorka chciała tajemnicę zabrać do grobu

Sekret matki Hepburn. Aktorka chciała tajemnicę zabrać do grobu

Ciekawostki
Audrey Hepburn zawsze mówiła, jakim koszmarem była dla niej II wojna światowa, która zastała jej rodzinę, gdy mieszkali w Holandii. W roku 1944 dotknął ich głód. Od tamtej pory aktorka miała problemy zdrowotne. Zaskakujące jest więc to, co opisał Robert Matzen w swojej książce pt: "Holenderska dziewczyna". Okazuje się bowiem, że matka Hepburn - Ella van Heemstra - podziwiała Adolfa Hitlera i nazistów. Ella poznała osobiście Fuhrera w Monachium. Hitler ponoć nawet pocałował ją w rękę. Kobieta była tak zachwycona kanclerzem Niemiec, że nawet napisała artykuł do gazety, który był peanem na jego cześć. Podczas okupacji Holandii matka Hepburn dalej uważała, że trzeba "dobrze żyć" z nazistami. Podobno umawiała się nawet z jednym oficerem, a w domu była powieszona flaga ze swastyką. Na występy młodej Audrey, która pragnęła być primabaleriną, przychodzili niemieccy żołnierze. Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy wuj Audrey i brat matki Otto van Limburg Stirum został zamordowany przez gestapo. 6 lat po wojnie Hepburn dostała rolę Gigi, która była jej przepustką do wielkiej kariery w Hollywood. Od tamtego czasu gwiazda kina bała się, że jeśli fascynacja jej matki Hitlerem wyjdzie na jaw, zniszczy to jej filmową karierę. Podobno już przez całe życie w relacjach między matką i córką było napięcie. Hepburn nie była w stanie uporać się z przeszłością i przekonaniami matki. Sekret ten chciała zabrać do grobu.
Emerytury z dekretu Hitlera

Emerytury z dekretu Hitlera

Świat
"Rekompensata dla ofiar II wojny światowej za rany doznane w czasie służby w Wehrmachcie". To świadczenia dla Niemców i osób, które zobowiązały się do "wierności i posłuszeństwa" Führerowi. Takie renty są wypłacane do tej pory – na podstawie dekretu osobiście podpisanego przez Hitlera w 1941 r. Według niemieckiego ministerstwa pracy, do dzisiaj renty od Hitlera otrzymują 2033 osoby na świecie. Najwięcej jest ich w… Polsce (573). Kolejne miejsca zajmują Słowenia, Austria, Chorwacja, Francja, Czechy i Węgry.
Sensacyjne doniesienia z dziennika oficera SS. Hitler ukrył w Polsce 260 ciężarówek złota

Sensacyjne doniesienia z dziennika oficera SS. Hitler ukrył w Polsce 260 ciężarówek złota

Polska
Niemiecka loża masonów zdecydowała się upublicznić dziennik oficera SS Egona Ollenhauera. Zapisano w nim, że Hitler nakazał ukryć w Polsce gigantyczny skarb, który przywieźć miało aż 260 ciężarówek. Kosztowności miały zostać ukryte aż w 11 miejscach w naszym kraju, by zapewnić im ochronę przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Ollenhauer był kluczową osobą całej operacji. Działał jako łącznik między oficerami SS, a lokalnymi arystokratami. Według zapisków z pamiętnika w jednym z miejsc ukrycia skarbu znajduje się aż 28 ton złota z oddziału Reichsbanku z Breslau, czyli współczesnego Wrocławia.
Martin Bormann. Polowanie na

Martin Bormann. Polowanie na "zaginionego" nazistę

Nauka
Był jednym z przywódców III Rzeszy, najbardziej zaufanym człowiekiem Adolfa Hitlera. Ostatnie chwile istnienia nazistowskiego państwa spędził w bunkrze, razem z dyktatorem i spisał jego polityczny testament. Martin Bormann opuścił berliński bunkier Hitlera po jego samobójstwie i słuch po nim zaginął. Choć jeden z towarzyszy Bormanna zeznał, że sekretarz Hitlera nie żyje, tuż po wojnie nie znaleziono jego ciała. Dało to początek licznym plotkom. Obsesja poszukiwania Bormanna ogarnęła również brytyjskie MI5. Agenci z różnych stron świata przez donosili centrali o rzekomych miejscach pobytu prominentnego nazisty. Wg raportów ujawnionych 10 lat temu był widziany w Niemczech w tyrolskim kapeluszu. W Tybecie miał towarzyszyć blademu Hitlerowi. W szwajcarskim Lugano rzekomo podszywał się pod izraelskiego doktora, a w Maroko planował za pomocą map i globusa ponowny podbój świata przez nazistów. Rzekomo był też w Boliwii, Włoszech, Norwegii i Brazylii. Co raz to nowe rewelacje irytowały dowództwo MI5. Gdy kolejny meldunek doniósł, że Bormanna widziano w Szwecji, na meldunku umieszczono dowcipny dopisek: najwyższy czas, by Bormann przyjechał do Szwecji! Bormanna szukało przez wiele lat nie tylko MI5, ale też CIA, rząd RFN i łowca nazistów Szymon Weisenthal. Na próżno. W 1979 roku, podczas prac budowlanych w Zachodnim Berlinie, w okolicach gdzie świadek widział ciało Bormanna odkryto dwa szkielety. Jeden z nich został zidentyfikowany jako należący do Martina Bormanna. Został on uznany za zmarłego, a jego poszukiwania za zakończone. Nie zezwolono jednak na pochówek. Szczątki zachowano do przyszłych badań. W 1998 r., testy DNA potwierdziły jego tożsamość ponad wszelka wątpliwość. Szkielet został skremowany, a prochy wrzucono do Bałtyku. 
Watykan otworzy swoje archiwum

Watykan otworzy swoje archiwum

Świat
Papież Franciszek postanowił w pełni otworzyć watykańskie archiwa na temat wojennego pontyfikatu papieża Piusa XII. Wielu Żydów twierdzi bowiem, że Pius, który rządził Watykanem w latach 1939-1958 nie zrobił wystarczająco dużo, by pomóc prześladowanym przez nazistów. Watykan utrzymuje, że Pius zdecydował się na walkę "za kulisami", obawiając się, że publiczna interwencja pogorszyłaby sytuację zarówno Żydów, jak i katolików w wojennej Europie zdominowanej przez Hitlera.
Hitler, jakiego nie znaliście

Hitler, jakiego nie znaliście

Nauka
Każdy wie, kim był Adolf Hitler, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że kanclerz był zapalonym kinomanem. Oglądał wszystko. Nie tylko filmy propagandowe, ale też kino brytyjskie francuskie czy amerykańskie. Podobno był nawet wielkim fanem Poli Negri, która w 1936 r. zagrała w filmie "Mazurka". Uwolniono ją od podejrzeń posiadania żydowskiego pochodzenia w wyniku osobistej interwencji Hitlera. Co również zaskakujące, śmiał się na filmie "Flip i Flap: Alpejskie osły" opowiadającym o sprzedawcach łapek na myszy, którzy chcą zbić fortunę w Szwajcarii. W komedii z 1938 r. wystąpił słynny amerykański duet: Laurel i Hardy.
Jak Hitler planował pięciostronną inwazję na Wielką Brytanię

Jak Hitler planował pięciostronną inwazję na Wielką Brytanię

Ciekawostki
Naziści planowali lądowanie 100 000 żołnierzy, 650 czołgów i 4 500 koni na angielskim wybrzeżu. Brytyjczycy przejęli po wojnie tajne dokumenty ujawniające plan inwazji na Wyspy Brytyjskie. Jedną z rzadkich kopii dokumentu wystawiono ostatnio na aukcję za 5 tys. funtów. Operacja "Morski Lew" była pierwotnie planowana na wrzesień 1940 roku. Naziści chcieli zaatakować w pięciu strategicznych punktach na wschodzie - od Kent do West Sussex. Po zabezpieczeniu przyczółków kolejne 500 000 niemieckich żołnierzy miało przenieść się w głąb lądu. Luftwaffe miało za zadanie najpierw przewagę w powietrzu nad Brytyjczykami. Tak się jednak nie stało. Słynna Bitwa o Anglię przerwała marzenia Hitlera o podboju Wlk. Brytanii.
Nazistowski

Nazistowski "puls śmierci". Przerażające odkrycie matematyka

Ciekawostki
Nawet 15 tys. osób dziennie mordowali Niemcy w czasie akcji Reinhard. To pół miliona ludzi w ciągu miesiąca. W ciągu trzech miesięcy zginęło 1,47 mln polskich Żydów z terenów Generalnej Guberni, w tym z Warszawy i Białegostoku. Takiego szacunku dokonał biomatematyk z Uniwersytetu w Tel Awiwie, Lewi Stone, analizując dane dot. 500 transportów do obozów śmierci w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Wywieziono tam na śmierć Żydów z 400 różnych polskich miast. O tym, że Hitler nakazał 23 lipca 1943 r. przyspieszyć mordowanie polskich. Żydów, wiemy z relacji oficera SS. To, co zrobił Stone, to dokładne odzwierciedlenie, jak liczba ofiar i tempo mordowania zmieniały się w czasie. Nikt wcześniej nie dokonał takiej analizy. Matematyk określił wyniki badań "nazistowskim pulsem śmierci". Większość ofiar akcji Reinhardt zginęła właśnie wtedy - między lipcem, a październikiem 1943. W obozach śmierci Żydzi ginęli w ciągu kilku godzin. Prosto z pociągu trafiali do komór gazowych. Obozy śmierci w Treblince, Bełżcu i Sobiborze pod koniec 1943 roku były już zlikwidowane. Niemcy skrupulatnie zniszczyli większość  dokumentów, które były dowodem zorganizowanego ludobójstwa.
Zbombardować Auschwitz. Dlaczego alianci nie zdecydowali się na ten krok?

Zbombardować Auschwitz. Dlaczego alianci nie zdecydowali się na ten krok?

Ciekawostki
W Auschwitz i innych obozach śmierci, naziści mordowali setki tysięcy osób. W 1944 r. alianci dobrze wiedzieli o zbrodniach popełnianych tam na masową skalę. Organizacje żydowskie wzywały do natychmiastowego zbombardowania Auschwitz, jednak jak dobrze wiemy, nic takiego się nie stało. Dlaczego? Winston Churchill popierał zrzucenie bomb na obóz, ale ministerstwo lotnictwa Wielkiej Brytanii było sceptyczne. Brytyjczycy stwierdzili, że ciężko będzie uszkodzić komory gazowe nie  krzywdząc przy tym samych więźniów. Propozycję przekazano Amerykanom. Ci odmówili jednak przeprowadzenia akcji. Tłumaczyli, że ich bombowce biorą już udział w innych, "ważniejszych misjach". Wiadomo jednak, że bombardowanie byłoby możliwe. Nad obozem codziennie przelatywały samoloty obierające inne cele. Zrzucenie bomb na obóz wprawdzie zabiłoby część więźniów, ale inni mogliby dzięki temu uciec. Inną wymówką Wielkiej Brytanii i Amerykanów było twierdzenie, że przecież Hitler może zabić Żydów w inny sposób. Tak jak w akcji "Dożynki". W 1943 r. naziści w dwa dni bronią maszynową  zabili ok. 40 tys. osób na Lubelszczyźnie. Była to kara za bunt więźniów z obozu zagłady w Sobiborze.
Sekretny pakt krewnych Hitlera. Jeden z nich skomentował plotki

Sekretny pakt krewnych Hitlera. Jeden z nich skomentował plotki

Ciekawostki
Bracia Louis, Brian i Alex są dziećmi bratanka Adolfa Hitlera - Williama Patricka. Bratanek Hitlera – William Patrick Hitler przed wojną emigrował z Anglii do Niemiec, a później do USA W trakcie wojny służył w Marynarce Wojennej USA, walcząc z Niemcami. Dostał obywatelstwo USA i zmienił nazwisko z Hitler na Stuart-Houston. Jego trzej żyjący synowie mieszkają dziś na obrzeżach Nowego Jorku W spokojnym miasteczku niewiele osób zna sekret pochodzenia braci.
Wielki stadion Hitlera. Z ambitnych planów nie zostało nic

Wielki stadion Hitlera. Z ambitnych planów nie zostało nic

Ciekawostki
Miał mieć 5 kondygnacji, mieścić 400 tys. osób i być największy na świecie. Mowa o stadionie, jaki jeszcze w latach 30. XX w. wymarzył sobie Adolf Hitler. Obiekt zaprojektował Albert Speer. Miał kształt podkowy. Liczył 800 m długości i 450 m szerokości. Stadion miał powstać w Norymberdze. W 1937 roku wmurowano nawet kamień węgielny. Powstał też model obiektu w skali 1:1, by Hitler i Speer mogli sprawdzić akustykę i widoczność. Boiska nie miały wymiarów olimpijskich, ale Hitlerowi to nie przeszkadzało. Wobec stadionu miał bowiem swoje, dość oryginalne plany. Komentując koszty budowy stwierdził, że to "mniej niż dwa okręty Bismarck". "Okręt zostanie zniszczony a ten budynek będzie stał wieki” – miał dodać Fuhrer. Stadion miał być gotowy na Kongres Partii Rzeszy w 1945 r. Plany pokrzyżowała wojna. Obecnie w miejscu, gdzie powstawał stadion jest jezioro Silbersee.
Walka wyborcza nie tylko na plakatach, ale i w ringu? Radny zachęca rywala do walki wręcz

Walka wyborcza nie tylko na plakatach, ale i w ringu? Radny zachęca rywala do walki wręcz

Świat
Wybory samorządowe rozkręcają się na dobre i w związku z tym pojawia się co raz więcej ciekawych kandydatur oraz pomysłów na kampanię. Nic jednak nie przebije tego co dzieje się w Peru, gdzie kandydują Hitler i Lenin.
Kolaboranci spod samych Tatr. Marzenia o Goralenvolk

Kolaboranci spod samych Tatr. Marzenia o Goralenvolk

Ciekawostki
Jak to się stało, że w listopadzie 1939 roku podhalańscy górale wręczyli Hansowi Frankowi złotą ciupagę? Henryk Szadkowski, Wacław Krzeptowski, Józef Cukier i niemiecki agent Witalis Wieder - to oni są autorami haniebnej historii, która wydarzyła się na Podhalu. Wacław Krzeptowski, działacz góralski, po inwazji Niemiec wyparł się wszystkiego co łączyło go z Polską. Podczas wizyty na Wawelu powiedział do Franka: "dwadzieścia lat jęczeliśmy pod polskim panowaniem, a teraz wracamy pod skrzydła wielkiego narodu niemieckiego". Tak powitał nazistowskiego gubernatora. Krzeptowski stanął na czele Komitetu Górlaskiego, kolaborującego z Niemcami fasadowego samorządu.
Niepokojące znalezisko na dnie jeziora

Niepokojące znalezisko na dnie jeziora

Nauka
W trakcie II wojny światowej, po zajęciu przez III Rzeszę w 1940 r. Francji i krajów Beneluksu wojska Adolfa Hitlera ruszyły na podbój Wysp Brytyjskich. Jak wiemy, poniosły tam pierwszą, dotkliwą porażkę. Obrona Wysp Brytyjskich z pewnością miała ogromny wpływ na ostateczne zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Norwescy naukowcy niedawno odkryli coś, co mogło przechylić szalę zwycięstwa w całej wojnie, na stronę Niemiec. Na dnie jeziora znajdującego się około 160 kilometrów od Oslo, odkryto wrak promu, który zawierał kluczowe komponenty, potrzebne do budowy reaktora atomowego. Za zatopienie promu odpowiedzialny był norweski ruch oporu. We wraku promu odkryto dziesiątki beczek, zawierających ''ciężką wodę''. Jest to składnik, który służy do budowy bomby atomowej. To potwierdzałoby przypuszczenia aliantów, że Hitler prowadził zaawansowane prace nad budową broni jądrowej. W przypadku dokończenia tych prac historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.
10 nierozwiązanych sekretów nazistów

10 nierozwiązanych sekretów nazistów

W tym odcinku "Topowej Dychy" poznacie 10 nierozwiązanych sekretów i tajemnic nazistowskich Niemiec. Gratka dla wszystkich miłośników II wojny światowej. 
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ciekawostki
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W tym czasie Niemcy ewakuowali się z miasta a Armia Czerwona stała już na prawym brzegu Wisły. Na wiadomość o wybuchu powstania, Hitler wydał rozkaz zniszczenia Warszawy i wymordowania mieszkańców.
Dyktator kłamał o swojej przeszłości

Dyktator kłamał o swojej przeszłości

Nauka
Fuhrer bardzo dbał o swój wizerunek. Ukrywał przed światem wiele niewygodnych faktów. Ujawnia je w swojej książce australijski historyk Paul Ham. Okazuje się, że Hitler nie chciał by się wydało jaki był gdy miał zaledwie 12 lat. A był zbuntowanym łobuzem bez przyjaciół. Nie lubił ani historii ani matematyki. Lubił tylko rysować. W młodości miał włosy do ramion, chodził rozczochrany i miał niesforną brodę   Został wydalony z jednej szkoły, zrezygnował z drugiej, a całą edukację porzucił w wieku 16 lat.
Prawda o śmierci Hitlera ujawniona dzięki zębom

Prawda o śmierci Hitlera ujawniona dzięki zębom

Ciekawostki
Wokół śmierci Hitlera krążyło wiele plotek. Francuscy naukowcy postanowili położyć im kres raz na zawsze. Zbadali fragment szczęki nazistowskiego dyktatora. Jest on w posiadaniu rosyjskiej FSB i został udostępniony badaczom. 
poprzednie1 2 3 następne