Wyniki wyszukiwania dla:

historia

Liczba wyników: 821

Przygarnęli 2-miesęczną sierotkę z lasu. To historia bez szczęśliwego zakończenia

Przygarnęli 2-miesęczną sierotkę z lasu. To historia bez szczęśliwego zakończenia

Ciekawostki
Rodzina Becar z górskiej wioski Gunjani w Bośni przygarnęła liczącą zaledwie dwa miesiące niedźwiedzicę. Dali jej na imię Aida. To sierota, która zeszła do wioski w poszukiwaniu jedzenia i schronienia. Najpierw sądzono, że się po prostu zgubiła. Miejscowi wyprowadzili ją w las, by matka mogła ją znaleźć. Kiedy niedźwiedzica zeszła do wioski drugi raz uznano, że trzeba się nią zaopiekować. - Zadzwoniła do nas sąsiadka, bo znalazła tę niedźwiedzicę. Nie mogła chodzić. Musiała być głodna. Daliśmy jej trochę mleka, a potem zabraliśmy tutaj - relacjonuje Sija Becar, która przygarnęła zwierzę. Aida na początku prawie w ogóle nie chodziła - tak była osłabiona. Była też bardzo nieufna. Musiało minąć trochę czasu, zanim dała się pogłaskać Siji i jej synowi. Matkę Aidy najprawdopodobniej zabili kłusownicy, którzy często polują w Bośni, choć jest to tu zabronione. - W ciągu ostatnich trzech lat mieliśmy 3 młode niedźwiedzie, które musieliśmy ratować - mów Muhamed Hodzic, główny inspektor leśnictwa. Hodzic nie ma wątpliwości, Aida nigdy już nie wróci do swojego naturalnego środowiska. Wkrótce zostanie przeniesiona do Zoo w Sarajewie, gdzie otrzyma fachową opiekę i w pełni wyzdrowieje.
Joanna Mazur poruszona wygraną w

Joanna Mazur poruszona wygraną w "Tańcu z gwiazdami": "Piękna przygoda i historia"

Gwiazdy
Dziewiąty sezon "Tańca z gwiazdami" zwyciężyła Joanna Mazur. Wynik nie był wielkim zaskoczeniem, ponieważ sukcesu lekkoatletce życzono od momentu ujawnienia skandalicznych warunków, w jakich mieszka. W jednym z odcinków uczestniczka show pokazała Janowi Klimentowi swoje mieszkanie w Krakowie, co wprawiło go w osłupienie. Okazało się bowiem, że mistrzyni świata w bieganiu mieszka w pokoju, w którym nie ma nawet... łazienki. Niemal od razu zorganizowano dla skromnej sportsmenki zbiórkę pieniędzy i w niedługim czasie uzbierano aż 300 tysięcy złotych. Tuż po ogłoszeniu wyników Mazur nie kryła wzruszenia.
Bolesław Zapomniany. Okrutny król czy pomyłka kronikarzy?

Bolesław Zapomniany. Okrutny król czy pomyłka kronikarzy?

Ciekawostki
Miał być pierworodnym synem Mieszka II i panować w Polsce w latach 1034 – 1036. Był okrutnikiem i zwolennikiem powrotu pogaństwa, dlatego został zabity i skazany na zapomnienie. Czy Bolesław Zapomniany istniał naprawdę? Jednym dowodem na to jest wzmianka o nim w napisanej w XII w. kronice wielkopolskiej, która tak opisuje jego dzieje: " (…) z powodu srogości i potworności występków, których się dopuszczał, źle zakończył życie i choć odznaczony został koroną królewską, nie wchodzi w poczet królów i książąt Polski". Po śmierci Bolesława wg Kroniki nastąpił okres pełen chaosu i wojen domowych. Faktycznie, po śmierci Mieszka II kraj pogrążony był w chaosie. Powszechne były mordy na duchownych i pogańskie bunty, a każdy z możnowładców starał umocnić władzę.
Niezwykłe znalezisko Polaka w Wielkiej Brytanii. Wystarczyła godzina

Niezwykłe znalezisko Polaka w Wielkiej Brytanii. Wystarczyła godzina

Ciekawostki
Wykonany ze srebrna, złocony pierścień pieczętny datowany na XV-XVI w - to odkrycie Tomasza Pociaska, Polaka należącego do kilku grup poszukiwaczy w Wielkiej Brytanii. O odkryciu poinformował portal zwiadowcahistorii.pl. Na poszukiwania organizowane przez Brytyjczyków z Metal Detectives Group wybrała się grupa 4 naszych rodaków. Do przeczesania było ok. 40 hektarów łąk. Polak po godzinie chodzenia usłyszał sygnał z wykrywacza metali. Wtedy wykopał pozłacany pierścień. Na grupa tylko pochwaliła się znaleziskiem w sieci. Nie wiadomo jeszcze, ile wart jest artefakt sprzed ponad 500 lat.
Prolog: Magdalena Witkiewicz o miłości z wojną w tle

Prolog: Magdalena Witkiewicz o miłości z wojną w tle

Styl życia
W najnowszym odcinku Prologu rozmawiamy z Magdaleną Witkiewicz, autorką książki "Jeszcze się kiedyś spotkamy". To opowieść o miłości jej babci i dziadka, ale też historia trudu, jakie znosiły kobiety w trakcie II wojny światowej. Bo jak mówi pisarka, są dwie wojny: wojna mężczyzn, tych którzy są na froncie, i wojna kobiet, o której mówi się za mało, a które zostawały w domu i musiały wyżywić całą rodzinę – siebie, dzieci, rodziców, rodziców męża. To ogromny trud.
Kobiety Kazimierza Wielkiego

Kobiety Kazimierza Wielkiego

Ciekawostki
Ostatni polski król z dynastii Piastów. Nadano mu przydomek Wielki bo "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Mimo że Kazimierz Wielki scalił Polskę, nie był uznawany za wybitnego wojownika. Miał trudny charakter. Był kobieciarzem. Biografowie zgodnie potwierdzają, że król kochał intensywnie, ale… krótko.
Joanna Mazur zdradza plany majówkowe:

Joanna Mazur zdradza plany majówkowe: "Na pewno treningi, ewentualnie jakiś spacer i dobre jedzenie”

Gwiazdy
W ostatnich tygodniach Joanna Mazur zyskała ogromną popularność. Niewidoma mistrzyni świata w bieganiu udowodniła, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i zachwyca swoim talentem w Tańcu z Gwiazdami. Jeszcze większej rozpoznawalności dodała jej opowiedziana niedawno wzruszająca historia. W jednym z ostatnich wywiadów niewątpliwa gwiazda najnowszej edycji tanecznego show zdradziła swoje plany na majówkę. Okazuje się, że nie zamierza odpuszczać intensywnych treningów na parkiecie. Oprócz tego dodała, że być może wybierze się na jakiś spacer i zje coś smacznego. Posłuchajcie.
Sykut-Jeżyna broni Joanny Mazur:

Sykut-Jeżyna broni Joanny Mazur: "Świetnie sobie radzi na parkiecie i uczciwi ludzie powinni ją oceniać pod tym względem"

Gwiazdy
Na początku kwietnia Polsat wyemitował odcinek Tańca z gwiazdami, w którym uczestnicy zaprosili ekipę telewizyjną do swoich rodzinnych domów. Okazało się, że niewidoma mistrzyni świata w biegach, Joanna Mazur mieszka w fatalnych warunkach. W mediach zawrzało i niemal od razu uruchomiono zbiórkę pieniędzy dla sportsmenki. Szybko pojawiły się spekulacje, że chwytliwa historia, bez względu na faktyczne umiejętności taneczne może pomóc Joasi wygrać program. Sytuację skomentowałą prowadząca taneczne show. Według Pauliny Sykut-Jeżyny olimpijka jest zdolną osobą i świetnie sobie radzi na parkiecie. Dodała również, że uczciwi ludzie właśnie pod tym względem powinni ją oceniać. Ma rację?
Operacja Market Garden. Rzadkie zdjęcia z wojennych archiwów

Operacja Market Garden. Rzadkie zdjęcia z wojennych archiwów

Ciekawostki
Latem 1944 roku, alianci szukali sposobu na jak najszybsze zakończenie wojny z hitlerowskimi Niemcami. We wrześniu rozpoczęli więc na terenie Holandii ''Operację Market Garden''. Mimo początkowych sukcesów i wyzwoleniu miast Nijmegen i Eindhoven, ponieśli dotkliwą klęskę pod Arnhem. Historyk, Anthony Tucker-Jones w swojej najnowszej książce ''Bitwa o Arnhem 1944-1945''pokazał nieznane dotąd fotografie z archiwów wojskowych.
Niesamowita Mappa Mundi

Niesamowita Mappa Mundi

Nauka
W angielskiej katedrze Hereford znajduje się najstarsza zachowana średniowieczna mapa świata. Przetrwała 700 lat. W jej centrum znajduje się Jerozolima. Wschód zaś umieszczono na górze gdzie znajdować się ma Ogród Edenu. W trakcie jej tworzenia autor nie posiadał pełnej wiedzy na temat geografii, jaką mamy dzisiaj.
Kotka adoptowała wiewiórki. Niezwykła historia z Bakczysaraju

Kotka adoptowała wiewiórki. Niezwykła historia z Bakczysaraju

Ciekawostki
Kotka adoptowała cztery osierocone wiewiórki. Karmi je i troszczy się o nie jak o własne młode. Wszyscy mieszkają w Krymskim Parku Miniatur, który znajduje się w Bakczysaraju. Wiewiórki przyniósł do parku w pudełku jeden z odwiedzających. Ponieważ kotka dopiero co urodziła, pracownicy parku postanowili podrzucić jej cztery małe gryzonie. Jak widać, wszyscy bardzo się polubili.
Obrazek, który wywołał sensację w sieci

Obrazek, który wywołał sensację w sieci

Ciekawostki
Na profilu Artist Formerly Known As Beyonce na Twitterze pojawił się obrazek, który niespodziewanie wywarł ogromne wrażenie na tysiącach internautów. Przedstawia on anatomię ludzkich gruczołów mlekowych. Przypominające kształtem kwiat przewody mleczne posiada każda kobieta. Zdjęcie stało się internetowym wiralem. Głównie dlatego, że, jak zdradziły komentarze internautów, ludzie nie mieli pojęcia, że właśnie tak wewnątrz wyglądają kobiece piersi. Pojawiły się też komentarze pełne obrzydzenia, co chyba jest jeszcze bardziej zaskakujące. Cała historia jest zadziwiająca. Żyjemy przecież w epoce, kiedy wszystko można bez większego trudu wyszukać w internecie, z anatomią włącznie. Przekrój poprzeczny piersi nie wzbudził już takiego zainteresowania w social mediach, choć wygląda równie dziwnie.
Leżał 3 metry pod wodą w niemieckim porcie. Eksperci przeskanowali obiekt

Leżał 3 metry pod wodą w niemieckim porcie. Eksperci przeskanowali obiekt

Ciekawostki
Pochodzi z 1188 roku i został znaleziony na głębokości ponad 3 metrów w niemieckim porcie. Mowa o statku wikingów, który jest w doskonałym stanie, bo świetnie zakonserwowała go woda i muł portowy. Skandynawski zespół naukowców podniósł statek i zbadał go za pomocą najnowszego skanera 3D. Proces skanowania trwał miesiąc. Dzięki temu udało się odtworzyć wygląd XII-wiecznego okrętu. Według ekspertów ze Stavanger był to statek towarowy, który przewoził drewno, kamienie i piwo. Był wykonany z wielką starannością. Załoga mogła liczyć od 8 do 12 osób. Dalsze badania statku pozwolą ekspertom lepiej poznać handel miast zrzeszonych w Hanzie (związku miast handlowych Europy Środkowo-Wschodniej w czasach średniowiecza).
Nieznane zdjęcia Adolfa Hitlera

Nieznane zdjęcia Adolfa Hitlera

Świat
Oto nigdy niepokazywane wcześniej zdjęcia Adolfa Hitlera. Zostały wykonane przez osobistego fotografa Hitlera Heinricha Hoffmanna w latach 20. XX wieku.
Śpiewali i płakali. Najbardziej wzruszające nagranie z Paryża

Śpiewali i płakali. Najbardziej wzruszające nagranie z Paryża

Wiadomości
Kilka godzin po tym, jak Notre Dame ogarnął pożar, tysiące zrozpaczonych paryżan stanęło nad Sekwaną. Mieszkańcy i turyści modlili się, płakali i śpiewali religijne pieśni. Między innymi: "Zdrowaś Maryjo" i "Ave Maria". - To naprawdę koszmarna sytuacja. Z płomieniami ulatuje ponad 356 lat historii. Dodatkowo zbiega się z rocznicą narodzin Leonarda Da Vinci. Kończy się historia światowego dziedzictwa i architektury. Niewiarygodne nieszczęście. To jest coś, co wywoła żałobę na całym świecie - mówiła Cindy Ortega, turystka z Ekwadoru. Pożar wybuchł w poniedziałek późnym popołudniem. Gaszenie ognia trwało 9 godz. Spłonął m.in. cały dach katedry. - Nie sądzę, by ktokolwiek mógł sobie to wyobrazić. Powiedziano nam, że wybuchł pożar. Byliśmy blisko i przyszliśmy, jak wszyscy inni w Paryżu. Myśleliśmy, że to niewielki pożar, ale wtedy zobaczyliśmy straszne płomienie. Patrzyliśmy na to cały czas, płynęły łzy. Było trudno powstrzymać emocje - relacjonował Alfredo, turysta z Hiszpanii.
Iwona Pavlović:

Iwona Pavlović: "My Polacy mamy gorące i otwarte serce"

Gwiazdy
Iwona Pavlović nie kryła poruszenia po zamieszaniu, jakie wywołały warunki mieszkaniowe Joanny Mazur. Tuż po emisji piątego odcinka Tańca z gwiazdami ruszyła zbiórka dla biegaczki i w zaledwie dwa dni, udało się zgromadzić ponad 120 tysięcy złotych. Historia Joanny Mazur miała swój finał podczas ostatniego odcinka tanecznego show. Tuż przed ogłoszeniem wyników, biegaczka otrzymała klucze do nowego mieszkania. Pavlović przyznała, że Polacy kolejny razu udowodnili, że mają wielkie serce. Zdaniem jurorki, dzięki uzyskanej pomocy Joanna ze spokojną głową, będzie mogła skupić się na rozwoju kariery.
Historia Joanny Mazur to

Historia Joanny Mazur to "as z rękawa produkcji"? (KLIKA PUDELKA)

Gwiazdy
Choć po odpadnięciu Justyny Żyły nie wróżyliśmy programowi większej oglądalności, producenci show zaskoczyli widzów w piątym odcinku. Przy okazji odwiedzenia rodzinnych stron uczestników, wyszły na jaw fatalne warunki, w których żyje multimedalistka mistrzostw świata i Europy niepełnosprawnych, Joanna Mazur. Tuż po emisji odcinka ruszyła zbiórka dla biegaczki. W ciągu dwóch dni udało się zebrać ponad 120 tysięcy złotych. Obecnie Joanna Mazur robi prawdziwą furorę w Tańcu z gwiazdami. Urzeka nie tylko tańcem, ale i zaangażowaniem widzów, która z pewnością cieszy producentów show. W ostatnim odcinku biegaczka odebrała klucze do nowego mieszkania od tajemniczego inwestora.
Zabójcze plemię Yamnaya

Zabójcze plemię Yamnaya

Nauka
Oto najbardziej brutalne i agresywne plemię w dziejach świata. Mowa o Yamnaya, którego przedstawiciele żyli w epoce neolitu 4-5 tysiące lat temu. Początkowo rozwijali się na stepach wschodniej Europy. Byli przedstawicielami tzw. kultury grobów jamowych. Przemierzyli kontynent od wschodu do zachodu
Przeanalizowali szpiegowskie zdjęcia z czasów zimnej wojny. Oto co znaleźli

Przeanalizowali szpiegowskie zdjęcia z czasów zimnej wojny. Oto co znaleźli

Ciekawostki
Para ekspertów z USA i Wielkiej Brytanii przeanalizowała odtajnione w latach 90. fotografie lotnicze. Dzięki szczegółowym badaniom na zdjęciach odkryto niezwykłe historycznie miejsca na Bliskim Wschodzie. Fotografie powstały na przełomie lat 50. i 60., w szczytowym okresie zimnej wojny. Wojska USA wysłały wówczas samoloty rozpoznawcze Lockheed U2, które miały dostarczyć zdjęcia szpiegowskie. Chodziło o fotografie kluczowych celów wojskowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w części Azji. Naukowcy analizując stare fotografie, odkryli archeologiczne punkty, których historia sięga tysięcy lat. Na zdjęciach w Jordanii zauważono prehistoryczne pułapki myśliwskie - pustynne latawce sprzed 5-8 tys. lat. Z kolei nad północnym Irakiem samoloty szpiegowskie uwieczniły system nawadniający kanałów asyryjskich. Przetrwały one od 2500 r p.n.e. do 609 r p.n.e. Asyria była jednym z państw starożytnej Mezopotamii. Część z analizowanych terenów współcześnie nie istnieje - wszystko przez działania wojenne w Iraku i Syrii. Fotografie stały się dziś cennym źródłem wiedzy dla archeologów.
Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera

Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera

Ciekawostki
9 kwietnia przypada rocznica śmierci niemieckiego pastora i teologa Dietricha Bonhoffera. Ten mało znany w Polsce, urodzony we Wrocławiu duchowny sprzeciwiał się nazistom od samego początku. Już w 1933 roku, tuż po dojściu Hitlera do władzy, jawnie sprzeciwiał się dyktatorowi. W swoich kazaniach przewidywał nadchodzącą wojnę i okrucieństwa jakie przyniesie. Nie umknęło to uwadze Hitlera. Niepokorny pastor w 1935 r. został pozbawiony prawa do nauczania. Jego działalność była cały czas pod okiem gestapo. Krótko przed wybuchem wojny wyjechał do USA, szybko jednak wrócił do Niemiec i rozpoczął działalność konspiracyjną. W 1940 roku poznaje spiskujących przeciwko Hitlerowi oficerów. Jeden z nich, admirał Wilhelm Canaris, to szef Abhwery. Dzięki niemu Bonhoeffer został agentem wywiadu. Dzięki temu mógł poruszać się po okupowanej Europie swobodnie. Podczas jednej z wizyt w Szwecji szukał u Brytyjczyków pomocy w zorganizowaniu zamachu na Hitlera. Ci jednak nie uwierzyli w słowa pastora i nie zareagowali. W 1943 Bonhoeffera dopadło gestapo, nie ma jednak wystarczających dowodów. Dopiero po nieudanym zamachu na Hitlera w 1944 r. Bonhoeffer trafił do obozu w Buchenwaldzie. Nazistowski dyktator nie zapomniał o niepokornym pastorze. Dwa tygodnie przed kapitulacją Niemiec wydał rozkaz powieszenia Bonhoffera i współpracującego z nim Canarisa. Wyrok wykonano 9 kwietnia 1945 r. Dietrich Bonhoeffer został upamiętniony we Wrocławiu. Znajduje się tam jego pomnik.

"Druga połowa". Kto zagra w półfinale Ligi Mistrzów? "Każdy mecz to piękna historia"

Piłka nożna
We wtorek i środę odbędą się kolejne mecze ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W szóstym odcinku programu "Druga połowa" Mateusz Skwierawski i jego goście zastanawiali się nad tym, która z drużyn zagra w finale tych elitarnych piłkarskich rozgrywek.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 40następne