Wyniki wyszukiwania dla:

gwiezdne wojny

Liczba wyników: 566

"The Mandalorian": Zwiastun serialu o Gwiezdnych Wojnach

Zwiastun
The Mandalorian – amerykański serial telewizyjny z gatunku space opera, tworzony przez Jona Favreau, pierwszy serial aktorski osadzony w świecie Gwiezdnych wojen. Produkcja ma zadebiutować na internetowej platformie telewizyjnej Disneya 12 listopada 2019 roku.
List z czasów zimnej wojny. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Alaski

List z czasów zimnej wojny. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Alaski

Ciekawostki
Butelkę z listem sprzed 50 lat odnalazł na Wyspie Saryczewa, na Morzu Czukockim, pewien mężczyzna. Tyler Ivanoff szukał drewna, gdy natknął się na butelkę zatkaną korkiem. W środku znajdował napisany po rosyjsku list. Mężczyzna zrobił jego zdjęcie i wrzucił je do sieci z prośbą o pomoc w tłumaczeniu treści. Okazało się, że list zawiera pozdrowienia dla znalazcy oraz prośbę o odesłanie go na podany adres. Dziennikarze ustalili, że autorem był Anatolij Botsanenko – kapitan radzieckiego statku VRXF Sulak w latach 1966-1970. Botsanenko nie krył radości, kiedy reporterzy pokazali mu zdjęcia listu. Rosjanin nadal czeka na jego odesłanie.
Tajemnice gdyńskich torpedowni. Hitler testował tu swoją tajną broń

Tajemnice gdyńskich torpedowni. Hitler testował tu swoją tajną broń

Ciekawostki
Niewielu zdaje sobie sprawę, że ok. 300 m od brzegu Bałtyku (na Oksywiu i w Babich Dołach w Gdynii), znajdują się dwa nazistowskie ośrodki badawcze nad torpedami. III Rzesza udoskonalała tam swoją broń. Budowę tzw. torpedowni rozpoczęto w 1940 r. Prace trwały do końca wojny. Jeden ośrodek zajmował się budową torped dla Luftwaffe, drugi dla niemieckiej marynarki wojennej. Ten pierwszy był strategiczną inwestycją. Niemcy na początku wojny nie mieli własnych torped lotniczych. Obok torpedowni znajdowały się hale produkcyjne, magazyny, maszynownie i tory do podwodnych testów. Naziści testowali tu bowiem tajną broń Hitlera - torpedy magnetyczne i akustyczne. Po wojnie cały sprzęt i aparaturę zajęła Armia Czerwona. Wyposażenie torpedowni wywieziono do ZSRR. Od tego czasu porzucone i zaniedbane budynki zaczęły niszczeć. Szczególnie ucierpiał budynek TWP (ten od torped dla Luftwaffe). W latach 90. wysadzono resztki molo, które łączyło torpedownię z brzegiem. Ostatecznie całkowicie zakazano wstępu do budynku. Dziś, po ponad 70 latach, widoczne z daleka ruiny, wciąż przyciągają turystów do Gdyni. Drugi z budynków wciąż jest wykorzystywany. Wykonuje się tu m.in. pomiary pola magnetycznego okrętów.
Niebywała siła ognia. Potężną eksplozję odnotowano na innym kontynencie

Niebywała siła ognia. Potężną eksplozję odnotowano na innym kontynencie

Ciekawostki
Podczas II wojny światowej w brytyjskiej wiosce w Staffordshire ukryto dziesiątki tysięcy bomb. Ułożono je w stosach w labiryncie podziemnych komór. Ukryto tam także 500 mln sztuk amunicji. 27 listopada 1944 ten potężny arsenał eksplodował, zabijając 70 osób i niszcząc wszystko wokół.
Sługi Wojny

Sługi Wojny

Zwiastun
W najnowszym filmie Mariusza Gawrysia, Stramowski ponownie wciela się w postać bezpardonowego policjanta, który poświęci wszystko dla dobra śledztwa.
Przeskanował pola na Pomorzu. Niesamowite odkrycie naukowca z Poznania

Przeskanował pola na Pomorzu. Niesamowite odkrycie naukowca z Poznania

Wiadomości
Na Pomorzu odkryto nieznane dotąd fortyfikacje z czasów II wojny światowej. To setki kilometrów okopów, schrony i ziemianki. Namierzył je Filip Wałdoch z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Archeolog dzięki mapom wiedział, gdzie powinien szukać umocnień, ale dopiero analiza zdjęć lotniczych i skanowanie terenu (ALS) oddały pełen obraz fortyfikacji. Zwłaszcza że część została zapomniana. Powstały jeszcze przed 1939 r., by chronić tereny Pomorza przed atakiem z terenów Prus Wschodnich. Już po wybuchu wojny fortyfikacje się rozrastały. Zachowały się nawet umocnienia wykonane przez Niemców. Dzięki badaniom Wałdocha wiemy, że niewątpliwie wojna pozostawiła głęboki ślad na krajobrazie Pomorza. Niektóre z fortyfikacji są świetnie zachowane, przez co przypominają tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. Dodatkowo badania przyniosły więcej, niż oczekiwano. Odkryto pozostałości chat sprzed 5 tys. lat.
Objawienia fatimskie

Objawienia fatimskie

Styl życia
W 1917 roku, nieopodal portugalskiej Fatimy w Cova da Iria, trójce dzieci ukazała się Matka Boska. Przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Tajemnice Fatimskie zostały upublicznione przez Kościół w 1941 r. 11 lat później amerykański biskup, Fulton Sheen, zaczął wygłaszać ciekawy pogląd na ich temat objawień. Wg niektórych, choć umiejscowiony jest w realiach zimnej wojny, to ma wymiar ponadczasowy. Zobacz film.

"Mała Ania" porównuje udział w Warsaw Shore do... wojny. "Będę o tym opowiadać wnukom"

Gwiazdy
"Warsaw Shore" to jeden z najbardziej kontrowersyjnych programów telewizyjnych ostatnich lat. Uczestnicy, którzy wzięli w nim udział, z miejsca stali się celebrytami i dziś szczycą się swoim "fejmem". Byliśmy na planie nowego sezonu show. Zobaczcie, czego dowiedział się nasz reporter!

"Irlandczyk" Zwiastun z polskimi napisami

Film
"Irlandczyk" to biograficzny film gangsterski ukazujący historię Franka "Irlandczyka" Sheerana, weterana II Wojny Światowej, który aby związać koniec z końcem, staje się płatnym zabójcą dla mafioza Russella Bufalino oraz jego przestępczej rodziny. Twórcy "Irlandczyka" skupiają się szczególnie na roli, jaką Sheeran odegrał w głośnym zaginięciu działacza związkowego Jimmy'ego Hoffy, które pozostaje jedną z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych. W filmie zobaczymy Roberta De Niro, Ala Pacino, Joe Pesciego, Harvey'a Keitela oraz Bobby'ego Cannavale'a.
Czekały ukryte 74 lata. Poszukiwaczom skarbów aż opadła szczęka

Czekały ukryte 74 lata. Poszukiwaczom skarbów aż opadła szczęka

Nauka
Poszukiwacze ze Stowarzyszenia Eksploracji Perkun dokonali w Kostrzynie nad Odrą ciekawego odkrycia. W zawalonej piwnicy na Starym Mieście znaleźli liczne przedmioty z czasów II wojny światowej. Wśród nich są skorodowane narzędzia chirurgiczne i opakowania po lekarstwach. Piwnica mogła służyć za punkt opatrunkowy. Poszukiwacze znaleźli też porcelanowy kubek z emblematem Luftwaffe, który udało się skleić i nieśmiertelniki. Największe wrażenie robią jednak cztery karabiny mauser. Broń jest prawie całkiem skorodowana. Kostrzyńskie Stare Miasto było przed wojną w całości ufortyfikowane.
Spenetrowali grunt na głębokość 5 metrów. Niesamowite, co odkryli w miejscu zburzonej synagogi

Spenetrowali grunt na głębokość 5 metrów. Niesamowite, co odkryli w miejscu zburzonej synagogi

Ciekawostki
Archeolodzy znaleźli 200-letnie hebrajskie inskrypcje w ruinach nieistniejącej synagogi w Wilnie. Mowa o Starej Synagodze, nazywanej też Wielką Synagogą. W trakcie II wojny światowej Niemcy ją spalili. Po wojnie Rosjanie na jej ruinach wybudowali szkołę podstawową. Już w 2011 roku postanowiono przeprowadzić w tym miejscu badania, ale dopiero teraz naukowcy mogli wykorzystać do tego specjalne radary do penetracji gruntu. Fale radiowe są w stanie przeczesywać teren ok. 5 metrów w głąb ziemi. To dzięki nim odkryto cenne inskrypcje z 1796 r. z fragmentami Tory oraz monety i płytki ze świątyni.
Zaginął w czasie wojny. Policjant przypadkiem znalazł go na strychu

Zaginął w czasie wojny. Policjant przypadkiem znalazł go na strychu

Wiadomości
Barokowa rzeźba anioła, zakwalifikowana jako starta wojenna, znalazła się na przypadkiem na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu. Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie pojechał do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w ramach programu rejestracji zabytków sakralnych. Zaciekawił go pozbawiony skrzydeł posąg anioła. Koordynator rozpoznał w nim zaginioną od 1945 r. rzeźbę. Anioł powstał w na początku XVIII w. W 1928 r. został przeniesiony do Heimat Museum w Myśliborzu. Po wojnie muzeum stało się częścią szkoły, a zabytki przeniesiono w różne miejsca. Wtedy anioł trafił na listę zaginionych. W latach 60. anioł znalazł się na strychu domu kultury, potem przejęło go myśliborskie muzeum, nikt jednak nie zorientował się, że to ta sama rzeźba, która widnieje na liście strat wojennych. W planach jest przeszukanie reszty pomieszczeń muzeum. Anioł nie był jedynym zaginionym zabytkiem z Myśliborza.
Leszek Miller krytykuje brak zaproszenia Putina do Warszawy

Leszek Miller krytykuje brak zaproszenia Putina do Warszawy

Polityka
W przeciwieństwie do innych państw UE rząd PiS nie ma żadnych kontaktów z władzami Rosji - powiedział w programie "Tłit" Leszek Miller, europoseł i były premier. Skrytykował przeniesienie uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z Westerplatte do Warszawy oraz brak zaproszenia dla Władimira Putina na te obchody.
Dokonał niemożliwego. Niezwykła historia kapitana z czasów II wojny światowej

Dokonał niemożliwego. Niezwykła historia kapitana z czasów II wojny światowej

Ciekawostki
Kapitan Thomas Blackshaw w trakcie II wojny światowej zabezpieczył przed detonacją oszałamiającą liczbę bomb. W nocy z 3 marca 1943 r. Niemcy zrzucili nad hrabstwem Essex ok. 350 bomb kasetowych. Mowa o ładunkach SD-2, nazywanych bombami motylkowymi ze względu na swój kształt.
Donald Trump przyjedzie do Warszawy. Jacek Sasin: zaproszenie Putina nie na miejscu

Donald Trump przyjedzie do Warszawy. Jacek Sasin: zaproszenie Putina nie na miejscu

Wiadomości
Prezydent USA Donald Trump przyjedzie do Warszawy na światowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - poinformował w programie "Tłit" wicepremier Jacek Sasin. Zaznaczył, że Westerplatte będzie znaczącym miejscem w programie obchodów. - Zaproszenie Władimira Putina byłoby nie na miejscu - stwierdził gość Marka Kacprzaka.
Prezydent zaskoczył władze Warszawy. Paweł Rabiej: dziwne myślenie PiS

Prezydent zaskoczył władze Warszawy. Paweł Rabiej: dziwne myślenie PiS

Wiadomości
- Nie zostaliśmy jeszcze o tym poinformowani - powiedział w programie "Tłit" Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, pytany o plany rządu ws. warszawskich obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Może zorganizują je na zaanektowanym pl. Piłsudskiego - dodał. Z kolei przeniesienie defilady wojskowej 20 sierpnia do Katowic gość Marka Kacprzaka nazwał "dziwnym myśleniem".
Zniknęły dwa okręty z czasów II wojny światowej

Zniknęły dwa okręty z czasów II wojny światowej

Wiadomości
Dwie holenderskie łodzie podwodne, z czasów II wojny światowej, zniknęły. Okręty te, a właściwie ich wraki z 79 ciałami marynarzy, spoczywały na dnie morza u wybrzeży Malezji od 78 lat. Obecnie z wraków zostały tylko resztki. Rodziny zmarłych zostały powiadomione o tym przykrym fakcie. W wodach wokół Indonezji, Malezji i Singapuru znajduje się ponad sto statków z czasów II wojny światowej. To nie tylko złom, ale przede wszystkim grobowce tysięcy żołnierzy. Dlatego wraki chronione są prawem. Przepisy nie są jednak w stanie powstrzymać czasem szabrowników. Na stali z takiej łodzi podwodnej można zarobić nawet 1,3 mln dolarów. Za tonę fosfobrązu (z którego zrobiona jest np. śruba okrętowa), można dostać ok. 5 tys. dolarów. Szacuje się, że do tej pory ok. 40 statków z II wojny światowej zostało całkowicie lub częściowo utraconych.
Groźne niewybuchy w Pompejach

Groźne niewybuchy w Pompejach

Świat
Co najmniej 10 niewybuchów z czasów II wojny światowej wciąż jest ukrytych w Pompejach. Alianci zrzucili na starożytne miasto 165 bomb podczas ataków bombowych w sierpniu 1943 roku. Wówczas miała miejsce inwazja na Włochy.
Ćwiczenia w Estonii

Ćwiczenia w Estonii

Świat
Royal Marines zademonstrowali swoją gotowość do wojny, organizując ćwiczenia wojskowe w Estonii, mające na celu ograniczenie rosyjskiej agresji w tym regionie.
Obóz Lodge Moor. Zapomniany sekret aliantów

Obóz Lodge Moor. Zapomniany sekret aliantów

Ciekawostki
Dziś miejsce to skryte jest w gęstym lesie. 75 lat temu trzymano tu 11 tys. jeńców wojennych. Obóz w Lodge Moore, niedaleko Sheffield, w hrabstwie Yorkshire, był największy w Wielkiej Brytanii. Obóz działał już w czasach I wojny światowej, a jego ruiny odkryto na nowo dopiero niedawno. Wśród więźniów byli głównie Niemcy, Włosi i Ukraińcy. Warunki w obozie były ciężkie. W jednym baraku mieszkało 70 osób, dwa razy więcej niż przewidywano, a jedzenie serwowano na szufelkach do kurzu. Gdy na terenie obozu przeprowadzono wykopaliska, okazało się, że jednym z więźniów był admirał Karl Dönitz jeden z najważniejszych dowódców niemieckich, fanatycznie oddany Hitlerowi i typowany na jego następcę.
Odszkodowania za holokaust

Odszkodowania za holokaust

Świat
Nederlandse Spoorwegen (NS), główny przewoźnik kolejowy w Holandii, wypłaci ofiarom Holokaustu i ich potomkom odszkodowania w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro. Spółka odłożyła na ten cel wiele milionów euro. W czasie II wojny światowej, pociągami NS do obozów zagłady wywieziono ponad 107 tys. holenderskich Żydów, Romów i Sinti. Holenderski przewoźnik zarobił na deportacjach ekwiwalent 2 milionów euro. NS szacuje, że odszkodowania będą przysługiwały około 6 tysiącom osób.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 27następne