Wyniki wyszukiwania dla:

gwiazda neutronowa

Liczba wyników: 5

Narodziny kosmicznego giganta

Narodziny kosmicznego giganta

Wiadomości
Astronomowie zarejestrowali moment, podczas którego narodziła się czarna dziura lub gwiazda neutronowa. Potężne teleskopy zauważyły to niecodzienne zjawisko latem 2018 roku. Był o 100 razy jaśniejsze niż supernowa. Błysk nastąpił w konstelacji Herkulesa. Z nowonarodzonego obiektu cząstki wylatywały z prędkością jednej dziesiątej prędkości światła. Zdaniem badaczy, wszystko wydarzyło się 200 mln lat świetlnych od Ziemi. Tajemniczy obiekt oznaczony "AT2018cow". Szybko zaczęto nazywać potocznie "krową". Badacze są zachwyceni nowymi danymi. Zaznaczają, że nigdy wcześniej nie widzieli czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej zaraz po urodzeniu. W ciągu 16 dni obiekt wyemitował większość swojej mocy.
Gigantyczne eksplozje w kosmosie. Badacze: to dużo częstsze, niż sądziliśmy

Gigantyczne eksplozje w kosmosie. Badacze: to dużo częstsze, niż sądziliśmy

Wiadomości
Ogromne eksplozje, które rozrzucają złoto, platynę i wiele innych cennych pierwiastków, mogą dziać się regularnie w całym wszechświecie. Kilonowa to świetlisty błysk radioaktywnego światła. Spowodowana jest przez zderzające się ze sobą gwiazdy neutronowe. Zjawisko zostało po raz pierwszy zaobserwowane 16 października 2017 roku.
Gwiezdna "spirala śmierci"

Gwiezdna "spirala śmierci"

Wiadomości
Badacze z USA zaobserwowali niesamowite zjawisko na obrzeżach spiralnej galaktyki NGC 4993, która znajduje się w odległości 920 milionów lat świetlnych od Ziemi. Wydarzenie zostało uwiecznione przez Obserwatorium Palomar, które przeprowadza nocne obserwacje nieba w poszukiwaniu supernowych. Eksplozja gigantycznej gwiazdy stworzyła słabą supernową. Gwiazda jednak podczas wybuchu wyrzuciła mniej masy, niż badacze się spodziewali. Zaczęto badać tajemnicę brakującej masy.
Niezwykłe światło. Pierwsza taka obserwacja naukowców z NASA

Niezwykłe światło. Pierwsza taka obserwacja naukowców z NASA

Ciekawostki
Teleskop Hubble odkrył wokół gwiazdy neutronowej jej nieznane wcześniej cechy. Okazało się, że gwiazda emituje niecodzienne światło podczerwone. Może to świadczyć o tym, że gwiazdę otacza pyłowy dysk lub, że z obiektu wydobywa się elektryczny wiatr. Astronomowie nigdy wcześniej nie dokonali podobny obserwacji. Potwierdzenie domniemywań może zmienić ogólne rozumienie ewolucji gwiazd neutronowych. Wspomniana gwiazda jest pierwszą, której rozszerzony sygnał był widzialny tylko w świetle podczerwonym. Należy ona do grupy siedmiu izolowanych gwiazd neutronowych nazywanych "Siódemką Wspaniałych". Odkryto je w latach 90. Emitują promieniowanie rentgenowskie i mają cechy odróżniające je od typowych pulsarów.
Skąd na Ziemi wzięło się złoto

Skąd na Ziemi wzięło się złoto

Ciekawostki
Skąd na Ziemi wzięło się złoto? Według najnowszych ustaleń naukowców nie z zapadających się supernowych, a ze zderzeń gwiazd neutronowch. Gwiazda neutronowa to niezwykle gęsty obiekt. Łyżeczka zawartej w niej materii ważyłaby 6 miliardów ton. Kiedy dwie takie gwiazdy znajdują się blisko siebie, prędzej czy później zderzą się ze sobą. Taka kolizja to kilonowa. W trakcie tego zderzenia powstaje wiele pierwiastków cięższych od żelaza, takich jak na przykład złoto.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl