Wyniki wyszukiwania dla:

grzyby

Liczba wyników: 107

Klimatyzacja: ratunek czy zmora? Jedna zasada: góra 5 st. C różnicy

Klimatyzacja: ratunek czy zmora? Jedna zasada: góra 5 st. C różnicy

Polska
- Uważajcie na klimatyzację. Zagrożenia najlepiej widać w samochodach. Na zewnątrz mamy ponad 30 st. C, wsiadamy do auta, w którym jest 15-12 st. C., to nasze śluzówki, nasz organizm przeżywa szok termiczny - powiedział w programie „Money. To się liczy” Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. – Zasada jest jedna. Różnica temperatur nie powinna być większa niż 5 stopni. Poza tym trzeba pamiętać o dezynfekcji i czyszczeniu klimatyzacji. Jeśli tego nie robimy, to w zamkniętym obiegu powietrza namnażają się wirusy i bakterie, które wdychamy i grzyby. Te ostatnie wywołują silne reakcje alergiczne, w tym ataki astmy. Zadaniem administratora budynku jest dbanie o to, by klimatyzacja była regularnie przeglądana.
Unikaj jak ognia. Pomyłka może cię kosztować zbyt wiele

Unikaj jak ognia. Pomyłka może cię kosztować zbyt wiele

Ciekawostki
Grzybiarz jest jak saper, myli się tylko raz. To powiedzenie ma niestety często wiele wspólnego z prawdą. Ponieważ w lasach już można spotkać niektóre rodzaje grzybów, prezentujemy krótki przewodnik, dzięki któremu unikniecie groźnej pomyłki.
Nie tylko na słodko. Trzy pomysły na wytrawne naleśniki

Nie tylko na słodko. Trzy pomysły na wytrawne naleśniki

Kuchnia
Naleśniki to jedno z ulubionych dań Polaków. Potrawa ta jest uniwersalna i można podać ją zarówno na śniadanie, jak i obiad, podwieczorek czy kolację. Wszystko zależy od dodatków i ilości. Zobacz film.
Sensacyjne odkrycie. Historię ludzkości być może trzeba będzie napisać na nowo

Sensacyjne odkrycie. Historię ludzkości być może trzeba będzie napisać na nowo

Ciekawostki
Na Wyspie Wiktorii w Archipelagu Arktycznym odkryto najstarsze grzyby. Mogą mieć nawet miliard lat. Grzyby odkryto w skamielinie, która była świetnie zakonserwowana. Skamielina ujawniła cechy charakterystyczne dla grzybów podczas badana pod mikroskopem elektronowym. To przełomowe odkrycie. Do tej pory najstarsze odnalezione grzyby miały 400 milionów lat. Dlaczego grzyby sprzed miliarda lat są sensacją? Bo według naukowców grzyby i rośliny wspólnie stworzyły ekosystem, w którym później pojawił się człowiek. Być może więc całą historię ludzkości trzeba cofnąć o 500 mln lat. Jeśli datowanie najstarszego grzyba zostanie potwierdzone, to eksperci mogą stanąć przed koniecznością opisania na nowo historii rozwoju życia na ziemi.
Jak często powinno się prać pościel. Badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości

Jak często powinno się prać pościel. Badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości

Ciekawostki
W łóżku spędzamy ponad 1/3 naszego życia. Nic więc dziwnego, że miejsce to może szybko zmienić się w "ogród". Według badań mikrobiologa, Philipa Tierno z Uniwersytetu Nowojorskiego, pozostające zbyt długo w fałdach pościeli mikroskopijne życie może być nawet przyczyną chorób. Jak uniknąć takiej sytuacji? Otóż rozwiązanie jest jedno - należy prać pościel raz w tygodniu. Dlaczego tak często? Ludzie każdego roku produkują w łóżku prawie 100 litrów potu. Wilgoć staje się idealną pożywką dla grzybów. Próbki z poduszek syntetycznych i z pierzem ujawniły 16 gatunków grzybów. Nasza pościel to nie tylko grzyby i bakterie powstające z naszego potu. To także komórki skóry, plwociny, wydaliny z pochwy i odbytu oraz obce mikroby, pochodzące m.in. z: gleby, sierści zwierząt, pyłki i roztocza. Według badań, po tygodniu używania pościeli jest w niej tyle wymienionych mikrobów, że trzeba ją wyprać. Pamiętajcie, że pościel trzymamy bardzo blisko ust i nosa. Wdychamy więc to, co w niej mieszka. Tydzień do dwóch wystarczy, by każdy obudził się rano z drapiącym gardłem. Tierno mówi wprost: jeśli dotknąłbyś psiej kupy, natychmiast umyłbyś ręce. Pomyśl w ten sposób o swojej pościeli.
Pasteloza opanowała Polskę. „Szare życie, kolorowe bloki”

Pasteloza opanowała Polskę. „Szare życie, kolorowe bloki”

Nieruchomości
Od kilkunastu lat Polskę opanowała pasteloza. Próbując znaleźć lekarstwo na szarość starych budynków, zaczęto je przemalowywać. W ten sposób jak grzyby po deszczu wyrosły blokowiska w jaskrawych kolorach. Fantazja zarządców do dziś nie zna granic. Na warszawskim Grochowie jeden z bloków wygląda jak…galaretka. O modzie, która stała się wyróżnikiem polskich miast, w materiale wideo.
Napój z kombuchy szkodzi tak samo jak energetyk

Napój z kombuchy szkodzi tak samo jak energetyk

Zdrowie
Napój z kombuchy staje się coraz bardziej popularny. Istnieje wiele opinii specjalistów, którzy uważają, że ten grzyb ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm, dzięki wielu właściwościom prozdrowotnym. Są też jednak opinie ekspertów, które mówią coś zupełnie przeciwnego.
Pieczarki zapiekane z farszem. Smakują jak pizza

Pieczarki zapiekane z farszem. Smakują jak pizza

Styl życia
Zapiekane faszerowane pieczarki to szybka i znacznie lżejsza konkurencja dla klasycznej pizzy. Do przygotowania tej przekąski wybieraj grzyby z dużymi kapeluszami.
Zdjęcia i nowa teoria o istnieniu życia na Czerwonej Planecie

Zdjęcia i nowa teoria o istnieniu życia na Czerwonej Planecie

Nauka
Na zdjęciach wykonanych przez marsjańskiego łazika Curiosity widać obiekty przypominające grzyby. W ciągu trzech dni udało się sfotografować 15 okazów "marsjańskich grzybów". Niektórzy naukowcy twierdzą, że są one dowodem na to, że na Czerwonej Planecie istnieje życie.
Grzyby mogą chronić mózg przed demencją

Grzyby mogą chronić mózg przed demencją

Zdrowie
Grzyby choć chętnie spożywane, nadal nie są doceniane jeśli chodzi o ich wartości odżywcze. Być może zmieni się to z czasem, gdyż specjaliści ds. żywienia, odkrywają kolejne walory ich spożywania. 

"Oko Moskwy". Historia tajemniczego radzieckiego radaru

Ciekawostki
Od 8 lat czarnobylska Strefa Wykluczenia przyciąga turystów, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji. W końcu to z tego miejsca, 33 lata temu, poleciała w Europę chmura radioaktywnego opadu. Czarnobylskie lasy, oprócz elektrowni jądrowej, w której doszło do katastrofy, kryją jeszcze jedno dziedzictwo zimnej wojny o o wiele bardziej złowrogiej i tajemniczej reputacji. Mowa o radarze Duga, który nazywany jest również Okiem Moskwy. Instalacja służyła do wykrywania nadlatujących nad terytorium ZSRR pocisków z głowicami nuklearnymi. Budowę potężnej konstrukcji, która sięga 150 m wysokości i prawie 700 m długości, rozpoczęto w 1972 r. Duga był objęty ścisłą tajemnicą. Na radzieckich mapach widniał w tym miejscu obóz dla dzieci. Już nawet po katastrofie jądrowej, kiedy amerykański dziennikarz zapytał swojego oficjalnego przewodnika czym jest ta potężna konstrukcja, którą widać na horyzoncie, usłyszał, że to niedokończony hotel. Duga rozpoczął pracę w 1976 r. Wtedy po raz pierwszy świat usłyszał dziwny dźwięk, który pochodził z nadajników. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać teorie spiskowe. Jedna z nich głosiła, że "sygnał" może zmieniać ludzkie zachowanie i niszczyć komórki mózgowe. Szalone teorie nabierały tempa, bo ZSRR żadnej z nich nie zaprzeczał. Oficjalnie był tam przecież obóz. Choć ZSRR dawno upadł, a Duga jest żałosnym tego symbolem, to szczegóły na temat działania radaru wciąż owiane są tajemnicą. Na przykład nie wiadomo ile dokładnie kosztował, choć niektórzy sądzą, że nawet dwa razy tyle co sama elektrownia. Po katastrofie w elektrowni radar został wyłączony, by chronić jego elektronikę przed uszkodzeniem na skutek promieniowania. W 1988 roku okazało się, że właśnie z tego powodu radar już działać nie będzie.
Dziecko zmarło. Gołębie zaraziły je groźną bakterią

Dziecko zmarło. Gołębie zaraziły je groźną bakterią

Zdrowie
Gołębie to stały element krajobrazu miejskiego rynku i innych miejsc o charakterze publicznym. Często dokarmiany je okruszkami w parku. Należy jednak uważać przy kontaktach z nimi. Może być to bardzo niebezpieczne.
Nowy gatunek grzyba odkryty w katedrze

Nowy gatunek grzyba odkryty w katedrze

Nauka
Katedra w Coimbrze jest jedyną romańską katedrą w Portugalii, która przetrwała w nietkniętym stanie od czasów rekonkwisty. Zdaniem badaczy, jest atakowana przez dziwny nigdy wcześniej niespotkany gatunek grzyba. Buduje podobne do gałęzi struktury, tworząc szczeliny i pęknięcia. Wytwarza także żrące substancje chemiczne, które "jedzą" kamień. Naukowcy najpierw zeskrobali próbki w kaplicy, a potem przeprowadzili obszerną analizę - w tym DNA. To zupełnie nowy gatunek grzyba. Do katedry przybył prawdopodobnie wraz z wapieniem wykorzystanym jako budulec katedry. Grzyby te są więc uważane jako endemiczne dla kamieniołomów na Półwyspie Iberyjskim.
Analiza DNA czarnych kropek na ścianie grobowca Tutanchamona

Analiza DNA czarnych kropek na ścianie grobowca Tutanchamona

Nauka
Po 10 latach renowacji otwarto ponownie dla zwiedzających grobowiec faraona Tutanchamona. Badacze starannie oczyścili ścienne malowidła. Postanowili jednak pozostawić serię dziwnych ciemnych plam, które znalazł tam w 1922 roku archeolog Howard Carter, gdy pierwszy raz zajrzał do grobowca. Te brązowe plamy to drobnoustroje - najpewniej grzyby, które poddano analizie DNA. Na szczęście od momentu otwarcia grobowca przez Cartera, nie rozprzestrzeniły się. Okazało się, że grzyby są martwe, więc nie stanowią żadnego zagrożenia. Czarne plamy przeniknęły do warstwy farby ich usunięcie mogłoby uszkodzić malowidła. 
Grzyby shiitake. Bogactwo cennych składników

Grzyby shiitake. Bogactwo cennych składników

Zdrowie
Kuchnia orientalna zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Na sklepowych półkach można bez problemu znaleźć grzyby shiitake, czyli twardnika japońskiego uprawianego w Azji od tysięcy lat. Są znane ze swoich cennych właściwości prozdrowotnych. W Japonii stosuje się go m.in. w leczeniu nowotworów, przeziębienia, chorób serca oraz otyłości. Zwalcza także infekcje pasożytnicze. Zawierają dużo potasu, selenu, żelaza, białka, błonnika i witaminy C.
Pierogi - co zrobić, żeby były idealne

Pierogi - co zrobić, żeby były idealne

Styl życia
Pierogi z kapustą i grzybami to podstawa na wigilijnym stole. Jak przygotować je tak, by smakowały wyśmienicie? Oto co musisz wiedzieć.                                           
Klasyka francuskiej kuchni. Quiche z grzybami

Klasyka francuskiej kuchni. Quiche z grzybami

Kuchnia
Quiche z grzybami sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i od święta. kruche ciasto wypełnione dobrze doprawionym i aromatycznym farszem to klasyka francuskiej kuchni.
Groźne pleśnie w orzechach. Chwila nieuwagi może wiele kosztować

Groźne pleśnie w orzechach. Chwila nieuwagi może wiele kosztować

Zdrowie
W źle przechowywanych orzeszkach ziemnych, migdałach i ziarnach zbóż tworzą się grzyby z rodzaju Aspergillus, które mogą po spożyciu powodować ciężkie dolegliwości pokarmowe. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest długotrwałe jedzenie nadpleśniałych produktów.
Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?

Zdrowie
Pomyłka podczas grzybobrania może okazać się fatalna w skutkach. Zobacz najczęściej mylone gatunki grzybów.                                                
Zenek Martyniuk niczym Aleksander Macedoński wyłania się ze studia TVP

Zenek Martyniuk niczym Aleksander Macedoński wyłania się ze studia TVP

Gwiazdy
Mnożące się jak grzyby po deszczu wokalne talent show próbują wpoić widzom, jakoby do osiągnięcia sukcesu w branży muzycznej niezbędny był talent i dobry gust. W dobie Internetu wszystko wskazuje jednak na to, że zasada ta przestała już dawno obowiązywać. Genialnym przykładem potwierdzającym tę tezę zdaje się być Zenon Martyniuk, który swoją osobliwą barwą głosu w tajemniczy sposób ujął znaczną część narodu polskiego. Gwiazda disco polo pojawiła się ostatnio w studiu TVP, które pod rządami Jacka Kurskiego zaczęła nachalnie promować ten gatunek muzyczny. Po nagraniach muzyk wyłonił się z budynku na Woronicza z pozą niemalże tryumfalną przy obstawie oddanych współpracowników.
Nowy gatunek grzyba w Polsce. Ekspertka apeluje: utylizować

Nowy gatunek grzyba w Polsce. Ekspertka apeluje: utylizować

Polska
- Borowik wysmukły, określany też jako złotak, naturalnie występuje w Ameryce Północnej, prawdopodobnie przypłynął na Łotwę i rozprzestrzenia się na resztę Europy. Jest gatunkiem jadalnym, ale z badań naukowych wynika, że istnieje ryzyko, że może wypierać nasze rodzime gatunki grzybów. Na pewno, jeżeli te grzyby zbieramy, to powinniśmy utylizować pozostałości i nie wyrzucać ich do lasu, żeby się nie rozprzestrzeniały - mówiła w programie "Money. To się liczy" Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne