Wyniki wyszukiwania dla:

grecja

Liczba wyników: 146

Relacje uczestników bitwy o Leros

Relacje uczestników bitwy o Leros

Wiadomości
Brak snu, nerwica i skrajne wycieńczenie - to tylko niektóre z uczuć, jakich doświadczali żołnierze podczas jednej z kluczowych bitew II wojny światowej. Kilku aliantów uczestniczących w bitwie o małą grecką wyspę Leros, postanowiło opowiedzieć swoją przerażającą historię. Wywiady z żołnierzami stacjonującymi na miejscu spisała historyk Julie Peakman. Trafiły one do jej najnowszej książki. Dzięki tym relacjom, można lepiej zrozumieć piętno wojny i przerażające doświadczenia, których doświadczyli walczący z nazistami alianci w 1943 roku.
Grecy odkryli pozostałości starożytnego miasta

Grecy odkryli pozostałości starożytnego miasta

Wiadomości
Tenea to zaginione miasto znane  wyłącznie ze starożytnych tekstów. Po raz pierwszy miasto zasiedlili jeńcy z wojny trojańskiej. W trakcie prac na Peloponezie, archeolodzy odkryli dowody istnienia tego starożytnego miasta.
Podwodna sensacja. Przeleżał nietknięty 2400 lat

Podwodna sensacja. Przeleżał nietknięty 2400 lat

Ciekawostki
Najstarszy na świecie nietknięty wrak odkryto w głębinach Morza Czarnego. Pod wodą przeleżał 2400 lat. Mierzący 23 m długości statek był najprawdopodobniej grecką jednostką handlową. Według ekspertów do tej pory podobny statek był widziany jedynie jako malunek na ceramice. Wrak spoczywa prawie 2 km pod wodą blisko bułgarskiego wybrzeża. Jest w bardzo dobrym stanie. Naukowcy pobrali próbkę wraku by przeprowadzić datowanie radiowęglowe. - To jest odkrycie, w które wcześniej nigdy bym nie uwierzył. Zmieni nasze zdanie na temat starożytnego przemysłustoczniowego i marynarki - ocenił archeolog, prof. Jon Adams, który pracuje w zespole badającym dno Morza Czarnego.
Koszmarne wakacje na Krecie. Polscy turyści walczą z brudem, insektami i żywiołem

Koszmarne wakacje na Krecie. Polscy turyści walczą z brudem, insektami i żywiołem

Wiadomości
Syf totalny - tak Karol opisuje swoje wakacje na Krecie. Miał nocować w wygodnym hotelu, zamiast tego walczy z cieknącym kranem, brudem i insektami. Na domiar złego nad grecką wyspę zmierza cyklon. Hotelowy personel zaczął rozstawiać worki z piaskiem przed budynkiem.
"Tak padła Grecja". Ryszard Petru ostro o propozycji Patryka Jakiego

"Tak padła Grecja". Ryszard Petru ostro o propozycji Patryka Jakiego

Tłit
- Jak ktoś mówi o pięciu liniach metra, trzeba pokazać, ile to kosztuje, jakie są realia. Z tego, co wiem, nie ma szans, by do tego projektu podejść. Tak padła Grecja, bo nie wszystko się da. Jeśli Warszawa ma dostać więcej, któremu miastu Jaki zabierze? Opolu? Trzeba realnie chodzić po ziemi - mówił Ryszard Petru w programie "Tłit". - Przestrzegałbym kandydatów opozycyjnych: populizmem z PiS-em nie wygramy, oni zawsze obiecują więcej - dodał.
Pajęczyna na ponad 300 metrach. Powstała na greckim wybrzeżu

Pajęczyna na ponad 300 metrach. Powstała na greckim wybrzeżu

Ciekawostki
Ponad 300 metrów pajęczyny pokryło drzewa i krzewy na wybrzeżu greckiego miasta Aitoliko. Jej twórcami są pająki  z gatunku kwadratników. Zazwyczaj zakładają siedliska przy wodzie. Chociaż ogromna pajęczyna wygląda dość przerażająco, to nie jest ona niebezpieczna. Kwadratniki nie są bowiem pająkami niebezpiecznymi dla ludzi. Nie szkodzą też florze. Tak wielka pajęczyna jest  dowodem na to, że pająki mają w tym miejscu optymalne warunki. Mieszkańcy, mimo że widok nie jest przyjemny, powinni się cieszyć. Pająki żywią się bowiem komarami
Śmierć na luksusowym jachcie

Śmierć na luksusowym jachcie

Wiadomości
20-letnia Australijska Sinead McNamara została znaleziona w stanie krytycznym na luksusowym jachcie Mayan Queen IV. Nieprzytomna dziewczyna leżała zaplątana w linę cumowniczą na rufie jachtu. Będący członkiem załogi lekarz reanimował kobietę. Została przewieziona helikopterem do szpitala gdzie zmarła. Jeszcze dzień wcześniej bawiła się i piła wódkę razem z załogą w jednym z barów na greckiej wyspie Kefalonia. Wg świadków dziewczyna wypiła dwa koktajle, zjadła kanapkę i tańczyła na krześle. Miała być w świetnym nastroju. Następnego dnia miała spotkać się z matką i siostrą, które przyjechały do Grecji aby spędzić z nią wakacje. W sprawie śmierci modelki prowadzone jest śledztwo. Jednym z dowodów są nagrania z kamer monitoringu na jachcie. 
Trzęsienie ziemi w Grecji. 5 stopni w skali Richtera

Trzęsienie ziemi w Grecji. 5 stopni w skali Richtera

Wiadomości
W piątek rano ziemia zaczęła się trząść w środkowej części Grecji. Epicentrum znajdowało się ok. 25 km od centrum miasta Karditsa. Wstrząsy odczuli także mieszkańcy miast Trikal, Larisa oraz innych mniejszych miejscowości. Do tej pory grecka policja nie odnotowała informacji o ofiarach . Część dróg jest zniszczona, popękały ściany w niektórych domach, a w wielu miejscach osunęła się ziemia.
Udany sezon w branży turystycznej. Jedna trzecia Polaków wybrała ten sam kraj

Udany sezon w branży turystycznej. Jedna trzecia Polaków wybrała ten sam kraj

Money. To się liczy
- Niemal co trzecia rezerwacja to była Grecja. Turcja, Bułgaria, Egipt, Hiszpania - to jest ta pierwsza piątka rezerwacji. One wszystkie rosły rok do roku. Były też wzrosty spektakularne - Turcja ok. 190 proc. wzrostu, Tunezja, która odniosła najbardziej spektakularny sukces, mówimy o ok. 600 proc. wzrostu - mówiła w programie "Money. To się liczy" Klaudyna Fudala, rzeczniczka prasowa wakacje.pl.
Odra coraz groźniejsza w Europie

Odra coraz groźniejsza w Europie

Styl życia
Liczba zachorowań w Europie drastycznie wzrosła. Jak podało WHO, w pierwszej połowie tego roku odnotowano ponad 41 tys. przypadów choroby. Zmarło co najmniej 37 osób. Dla porównania: w 2017 roku zachorowało 25 tys. osób, a w 2016 roku zaledwie 5 tys. WHO informuje, że ponad połowę przypadków (23 tys.) odnotowano na Ukrainie, gdzie z powodu konfliktu zbrojnego zaniechano szczepień. Na liście jest też Francja, Gruzja, Grecja, Włochy, Rosja i Serbia. Wirus odry przenosi się bardzo łatwo. Statystycznie jedna osoba może zarazić aż 20 niezaszczepionych.
Polscy turyści w Grecji są spokojni. "Na wyspach jest bezpiecznie"

Polscy turyści w Grecji są spokojni. "Na wyspach jest bezpiecznie"

Wiadomości
Jak przekonują polscy turyści spędzający wakacje na Krecie, zagrożenie pożarowe dotyczy głównie kontynentalnej Grecji. Również tam sytuacja staje się coraz bardziej opanowana, a pożary, które w ostatnich dniach trawiły kraj, są już pod kontrolą. Z Polakami wypoczywającymi w Grecji rozmawiał reporter WP, Klaudiusz Michalec.
Pożary w Grecji. Rozmawiamy z polskimi turystami o zagrożeniu

Pożary w Grecji. Rozmawiamy z polskimi turystami o zagrożeniu

Wiadomości
Niebezpieczne pożary szaleją na zachód i na wschód od Aten. Władze zdecydowały o zamknięciu Akropolu, głównej greckiej autostrady oraz wezwano mieszkańców zachodniego wybrzeża do opuszczenia domów. Szacuje się, że około 70 osób nie żyje, a setki osób zostało rannych w wyniku pożarów. Reporter WP Klaudiusz Michalski zapytał polskich turystów, czy obawiają się zagrożenia.
Pożary w Grecji. Wstrząsające zdjęcia i nagrania

Pożary w Grecji. Wstrząsające zdjęcia i nagrania

Wiadomości
Kilkadziesiąt osób zginęło, a ponad 150 zostało rannych w wyniku pożarów w Grecji. Najsilniejsze szaleją w rejonie Attyka, którego centrum są Ateny. Ofiarami są głównie osoby, które utknęły swoich domach, samochodach lub utonęły chroniąc się przed ogniem w morzu. Szacuje się, że na plażach i skalistych wybrzeżach utknęło kilkaset osób. Wstrząsające zdjęcia zrobiono w regionie turystycznym Mati, ok. 35 km na wschód od Aten. Widać na nich spalone auta, które musiały utknąć w korku. Zginęło tutaj 26 osób. Pożary szaleją od poniedziałku. Grecka Straż Pożarna złożyła oficjalny wniosek z prośbą o pomoc.
Mechanizm z Antykithiry [Pixel]

Mechanizm z Antykithiry [Pixel]

Wiadomości
Antykithira jest niewielką wysepką leżąca na Morzu Egejskim, na starożytnym szlaku handlowym. Okalające ją skały spowodowały wiele morskich katastrof. Na przestrzeni lat nurkowie wyłowili tam szereg drogocennych przedmiotów. Jednak najcenniejszym okazało się urządzanie, którego konstrukcja była tak zaawansowana technologicznie, że badacze początkowo powątpiewali w jego autentyczność. Dopiero szczegółowe badania potwierdziły, że artefakt pochodzi z czasów starożytnych.
Jesteśmy bogatsi od Greków i niebawem przegonimy Portugalczyków

Jesteśmy bogatsi od Greków i niebawem przegonimy Portugalczyków

Wydanie: 7 maja 2018
Według najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego jesteśmy narodem bogatszym od Greków i niebawem dogonimy Portugalczyków. Pewien pomysłowy białoruski emeryt pokazał, że aby być dobrem fałszerzem, nie wystarczą zwinne palce.
Niezwykłe odkrycie podczas budowy metra

Niezwykłe odkrycie podczas budowy metra

Ciekawostki
W greckim mieście Saloniki, podczas prac na budowie metra odnaleziono pozostałości willi z V w. n.e. Rezydencja była naprawdę luksusowa. Świadczą o tym nie tylko wykonane z największą starannością, przepiękne mozaiki. Dom był wyposażony także w system ogrzewania podłogowego zwany hypocaustum i podgrzewany basen. Podłoga była położona na ceramicznych filarach, między którymi mogło przepływać gorące powietrze. Willa miała 315 mkw. i znajdowała się nieopodal brukowanej ulicy Decumanus Maximus, będącej antyczną autostradą. Budowa metra w Salonikach to istna "kopalnia" archeologicznych znalezisk. 300 tys. przedmiotów, w tym 50 tys. monet, marmurowy plac, 15 metrowa fontanna, ruiny kościoła czy rzymski cmentarz to odkrycia z ostatnich 12 lat. Mozaiki zostaną zabezpieczone i wystawione na stacji metra, na budowie której zostały odkryte. Metro zostanie otwarte w 2020 r. Budowa trwa już 14 lat, a opóźnienia wynikają m.in. z dużej ilości znalezionych antyków. 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 9następne