Wyniki wyszukiwania dla:

globalne ocieplenie

Liczba wyników: 21

Prezydent nabrał wszystkie media w Polsce, ale nie nas

Prezydent nabrał wszystkie media w Polsce, ale nie nas

Wydanie: 11 stycznia 2019
Podczas konferencji podsumowującej projekt Ministerstwa Środowiska, prezydent Andrzej Duda powiedział coś, co wprawiło całą Polskę w zdziwienie. Wyjawił, że nie wie na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatu. Wychodzi na to, że raport klimatologów i szczyt klimatyczny w Katowicach to za mało by przekonać Andrzeja Dudę, do czegoś co dla większości ludzi jest oczywistością. 
Globalne ocieplenie "zagląda" mężczyznom w spodnie. Najnowsze wyniki badań naukowców

Globalne ocieplenie "zagląda" mężczyznom w spodnie. Najnowsze wyniki badań naukowców

Ciekawostki
Zmiany klimatu mogą obniżać liczbę plemników - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii. Przebadali oni trojszyka gryzącego. Chrząszcze tego gatunku zostały poddane pięciodniowej "fali upałów". Podwyższenie temperatury o 11 stopni powyżej normy, skutkowało obniżeniem ich płodności. Kolejne "fale upałów" niemal wysterylizowały badane chrząszcze. Późniejsze potomstwo niektórych trojszyków żyło poniżej średniej. Okazuje się więc, że szok termiczny może wpływać na płodność zwierząt stałocieplnych. Według naukowców, upały mogą nawet o połowę zmniejszyć zdolności reprodukcyjne samców ssaków.
Piwo na wymarciu. Zmiana klimatu grozi globalnym kryzysem

Piwo na wymarciu. Zmiana klimatu grozi globalnym kryzysem

Ciekawostki
Skutki globalnego ocieplenia doprowadzą do nagłego spadku plonów jęczmienia - głównego składnika piwa. Jak przewidują naukowcy, susze i fale upałów mogą zmniejszyć plony nawet o 17 proc. W rezultacie piwo może stać się dwa razy droższe. Choć oczywiście dokładnie jeszcze nie wiadomo na ile przewidywania się sprawdzą naukowcy twierdzą, że zmiany klimatyczne mogą też mieć wpływ na dostęp do kawy i wina.
Ocean "zwolnił".  Pierwszy raz od 1500 lat

Ocean "zwolnił". Pierwszy raz od 1500 lat

Ciekawostki
Cyrkulacja oceaniczna spowolniła i sięgnęła najniższego poziomu od 1500 lat. Według badań, prądy naturalnego cyklu zwolniły o ok. 15% w ciągu kilku dekad. Jak się okazało, przyczyną nie jest globalne ocieplenie. To naturalny proces. Nie ma jednak się z czego cieszyć. Spowolnienie cyrkulacji oznacza, że w głąb oceanu trafia mniej ciepła, a to z kolei doprowadza do wzrostu temperatury na Ziemi. Oznacza to, że w nadchodzących dziesięcioleciach temperatura będzie rosła szybciej, a już teraz jest gorąco. Naukowcy od lat śledzą to zjawisko, czyli atlantycką południową cyrkulację wymienną (AMOC). Badacze dokonywali pomiarów na statkach, przy użyciu nowoczesnych systemów monitorujących i zdjęć satelitarnych.
Żywioły atakują

Żywioły atakują

Ciekawostki
Czy jesteśmy bliscy apokalipsy pogodowej? W wyniku globalnego ocieplenia, na całym świecie ekstremalna pogoda niszczy życie milionów ludzi, a Matka Natura nas nie oszczędza. Uczeni są zgodni, że pogoda będzie coraz bardziej destrukcyjnie wpływać na nasze otoczenie. Naukowcy starają się zrozumieć to zjawisko i uchronić nas przed jej skutkami. 
Wulkaniczne ciepło pod lodowcem. Antarktyda ujawniła swój sekret

Wulkaniczne ciepło pod lodowcem. Antarktyda ujawniła swój sekret

Ciekawostki
Pod lodowcem Pine Island na Antarktydzie naukowcy odkryli aktywne źródło ciepła wulkanicznego. Odkrycia dokonano przypadkiem. Naukowcy badali, jaką rolę w topnieniu lodowców odgrywa ocean. Analizowali dane, jakich dostarczają im próbki wody z tamtych rejonów i trafili na substancję, która oddała czynną aktywność wulkaniczną. Eksperci podkreślają jednak, że w związku z odkryciem nie można mówić, by lód na Antarktydzie topił się z powodu podziemnego wulkanu. Wciąż głównym winowajcą jest ocieplenie klimatu. Badania były prowadzone od stycznia do marca w 2014 roku na pokładzie RRS James Clark Ross. Teraz ogłoszono ich oficjalnewyniki. Szacuje się, że wcześniej taka aktywność miała miejsce 2200 lat temu.
Sól kuchenna receptą na zmiany klimatu

Sól kuchenna receptą na zmiany klimatu

Ciekawostki
Sól kuchenna może ocalić Ziemię przed globalnym ociepleniem - tak przynajmniej twierdzi dr Robert Nelson z Planetary Science Institute w USA. Według naukowca rozpylenie jej w atmosferze będzie skutecznie odbijać promienie słoneczne, a jednocześnie nie będzie negatywnie wpływać na zdrowie ludzi. Wcześniejsze podobne pomysły mówiły bowiem o tlenku glinu i dwutlenku siarki, ale te niszczą płuca i powodują kwaśne deszcze. Istnieją jednak krytycy pomysłu Nelsona. Naukowcy zwracają uwagę na chlor zawarty w soli. Skutkiem jej rozpylenia może być zniszczenie warstwy ozonowej. Doktor z Planetary Science Institute jednak się nie poddaje. Ma nadzieję na przeprowadzenie testów w warstwie troposfery.
San Francisco znajdzie się pod wodą?

San Francisco znajdzie się pod wodą?

Wiadomości
Według najnowszych badań, w 2100 oku duża część San Francisco i okolic zniknie pod wodą. Może chodzić nawet o 430 km2. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie nie mają wątpliwości, że trzeba podjąć błyskawicznie działania, by ratować region. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez strukturę podłoża, na którym wybudowano miasto. Budynki stoją w większości na mule. To powoduje, że są bardziej narażone na osiadanie. W połączeniu z wzrastającym poziomem wód w morzach i oceanach zwiastuje to poważne problemy mieszkańców. Większość linii brzegowej tonie o ok. 2 mm rocznie, zaobserwowano jednak, że są miejsca, które zapadają się aż o 10 mm. Jednym z nich jest Foster City na pograniczu San Francisco i San Jose. Ze względu na wysokie ceny nieruchomości swoją siedzibę ma tutaj większość firm, których nie stać na wynajem biura w centrum miasta zaliczanego do najdroższych na świecie. Zagrożone jest także międzynarodowe lotnisko znajdujące się niemal nad samą zatoką San Francisco. Podobnie jak w przypadku Foster City, jego poziom obniża się o ok. 10 mm każdego roku. Za kilkadziesiąt lat pojawią się pierwsze problemy z ruchem lotniczy. Poziom oceanów podwyższa się z kolei średnio o 3 mm. Biorąc pod uwagę te dane naukowcy obliczyli, że właśnie za ponad 80 lat część najniżej położonego rejonu zatoki może zostać zatopiona. Niezbędne jest wzmacnianie gruntów i budowa instalacji przeciwpowodziowych. Jedynie w takim działaniu eksperci widzą szansę na ocalenie San Francisco przed tragicznym w skutkach zalaniem. 
Zaskoczony mrozami? Eksperci: takie sytuacje mogą zdarzać się częściej

Zaskoczony mrozami? Eksperci: takie sytuacje mogą zdarzać się częściej

Ciekawostki
Arktyka przeżywa jedną z najgorętszych zim w historii. Temperatura wzrosła powyżej zera i utrzymała się przez kilkadziesiąt godzin. - Warunki nigdy nie były tak ekstremalne - w ten sposób naukowcy określają obecną sytuację. "Upał" w Arktyce spowodował zakłócenie strumienia polarnego. Jest on odpowiedzialny za przenoszenie z zachodu na wschód olbrzymich mas powietrza. Ciepło spowodowało jednak, że zostały one zepchnięte z ich zwykłego kursu. W ten sposób lodowate powietrze rozlało się nad Europą. Zdaniem ekspertów, w związku ze zmianą klimatu, do takich sytuacji może dochodzić częściej.
Paradoks globalnego ocieplenia: powodzie są symptomem suszy

Paradoks globalnego ocieplenia: powodzie są symptomem suszy

Wiadomości
W ciągu kilku ostatnich lat w zatrważającym stopniu zmniejszyła się objętość lodowców w Andach. Naukowcy z Boliwii, podobnie jak ich koledzy w Peru, przestrzegają przed katastrofalnymi skutkami tego zjawiska. Wszyscy są zgodni, że powodem tych zmian jest globalne ocieplenie wywołane przez człowieka. - To, co się dzieje, nie może być zjawiskiem naturalnym. Zmiany klimatyczne wyraźnie są związane z erą industrialna i działalnością człowieka - ostrzega Fernando Velarde z obserwatorium fizyki atmosfery. Dyrektor boliwijskiego Instytutu Górskiego, Dirk Hofman, mówi wprost, że niedługo sami doprowadzimy do żywiołowej klęski. Najpierw będą nam grozić powodzie, a potem susza. - Sytuacja wydaje się paradoksalna, ale ludzie żyjący w okolicach lodowców już odczuwają skutki ocieplenia - zaznacza Hofman.
Znamy ten owoc od 6 tysięcy lat. Właśnie odkryto jego niezwykłą cechę

Znamy ten owoc od 6 tysięcy lat. Właśnie odkryto jego niezwykłą cechę

Wiadomości
Ananas może stać się owocem, który w przyszłości ocali nas od głodu. Naukowcy z Teksasu właśnie odkryli, jakie jego geny odpowiadają za odporność na suszę, a jakie za fotosyntezę. Rozszyfrowanie ananasa pozwoli na wyhodowanie wydajnych i smacznych odmian roślin, które będą odporne na choroby, insekty i niedobór wody.
 Ekologiczny problem Rosji

Ekologiczny problem Rosji

Wiadomości
W obliczu zbliżającego się szczytu klimatycznego w Paryżu rosyjscy naukowcy apelują do władz na Kremlu o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Szef Moskiewskiego Centrum Innowacji Ekologicznych twierdzi, że w przeciwnym razie kraj będzie musiał stawiać czoła coraz większej liczbie katastrof naturalnych. Z kolei zdaniem Greenpeace'u największy problem leży w tym, że ograniczenie emisji gazów cieplarnianych nie leży w interesie wielkich koncernów wydobywających paliwa kopalne.
Lodowce topnieją coraz szybciej. Trwają przygotowania na wypadek kataklizmu

Lodowce topnieją coraz szybciej. Trwają przygotowania na wypadek kataklizmu

Wiadomości
Woda z topniejących lodowców w peruwiańskich Andach zasila jeziora. Naukowcy obawiają się, że gigantyczny kawał lodu może oderwać się od lodowca Hualcan i spowodować falę tsunami, która zaleje dolinę. Na wypadek kataklizmu przygotowują się już mieszkańcy Carhuaz. Uczniowie lokalnej szkoły ćwiczą ewakuację na wypadek powodzi.
Elbrus znika w oczach. Rosjanie boją się konsekwencji

Elbrus znika w oczach. Rosjanie boją się konsekwencji

Wiadomości
Elbrus to najwyższy szczyt Rosji i jednocześnie jedna z najpopularniejszych gór dla alpinistów, narciarzy i snowboardzistów. Od kilku lat naukowcy jednak z niepokojem obserwują, jak lodowiec się kurczy. Z powodu globalnego ocieplenia topnieje on szybciej, niż kilka dekad temu. - Na Elbrusie mamy 21 głównych lodowców. W ciągu ostatnich 40, 50 lat ich masa zmniejszyła się o 40 procent - mówi kierownik zespołu badawczego Hazbara Kalov. Skutki topnienia lodowców to nie tylko ogromna strata dla krajobrazu, ale przede wszystkim zagrożenie dla ludności, dla której lodowce są jest jedynym źródłem pitnej wody. Poza tym rzeki wypływające z lodowców zasilają hydroelektrownie, a także nawadniają pola.
Nadciąga front niżowy - prognoza długoterminowa

Nadciąga front niżowy - prognoza długoterminowa

Prognoza pogody
Nadciąga typowo jesienna pogoda. Front niżowy, który zmierza do nas z Europy Północnej przyniesie nam opady deszczu i chłodne powiewy wiatru. Pora wyciągnąć nie tylko parasole, ale i grubsze płaszcze. Zimne będą już nie tylko poranki, ale i w ciągu dnia temperatury mogą nie przekraczać 10 stopni.
poprzednie1 2 następne