Wyniki wyszukiwania dla:

gastronomia

Liczba wyników: 22

Rzucę korporację i otworzę biznes? Oto najczęstsza przyczyna klęski

Rzucę korporację i otworzę biznes? Oto najczęstsza przyczyna klęski

Wiele biznesów, szczególnie gastronomicznych, plajtuje po kilku miesiącach. Zakładane przez odchodzących z korporacji marzycieli nie sprawdzają się na dłuższą metę. Dlaczego? Odpowiedzi szuka Nino Dżikija w rozmowie z Krzysztofem Kołaszewskim, właścicielem sieci Bobby Burger. W programie „Nino o biznesie” opowiada też o swoich początkach, problemach z pracownikami i o tym, dlaczego burger detronizuje w Polsce kebaba.
Zakaz handlu w niedziele zostaje. Zyskują gastronomia, turystyka, kultura

Zakaz handlu w niedziele zostaje. Zyskują gastronomia, turystyka, kultura

Polska
- Niehandlowa niedziela bilansuje się, sprawdzaliśmy koszyki piątkowe i sobotnie. Zyskują natomiast gastronomia, turystyka, instytucje kultury. Uzyskany cel społeczny jest korzystny, ponadto małe i średnie sklepy nie tracą - powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
Joanna Przetakiewicz o prowadzeniu restauracji: „Nie lubię gotować i nie umiem gotować, ja tego w sobie nie mam”

Joanna Przetakiewicz o prowadzeniu restauracji: „Nie lubię gotować i nie umiem gotować, ja tego w sobie nie mam”

Gwiazdy
Joanna Przetakiewicz stawia siebie za wzór kobiety biznesu. Od kilkunastu lat celebrytka prowadzi luksusową markę odzieżową. Wcześniej próbowała swoich sił między innymi w gastronomii. Przetakiewicz otworzyła dwie restauracje. Niestety, celebrytce zabrakło doświadczenia oraz zamiłowania do gotowania. Joanna była zmuszona zrezygnować z biznesu. Prowadzenie restauracji okazało się dla niej jedną z największych porażek biznesowych.
Co zmienił zakaz handlu. Ciekawe wyniki analiz

Co zmienił zakaz handlu. Ciekawe wyniki analiz

Polska
- Jeśli chodzi o wpływ zakazu handlu w niedziele, to przełożyło się to zdecydowanie na liczbę odwiedzin centrów handlowych, zwłaszcza tych na obrzeżach miast. Jeżeli chodzi o obroty sklepów w tych centrach, to możemy to podsumować, że nie ma większej różnicy, bo przedsiębiorcy rekompensują sobie to w inne dni tygodnia - mówiła w programie "Money. To się liczy" Agata Czarnecka, dyrektor w dziale Badań Rynku i Doradztwa w firmie CBRE. - Efektem zakazu handlu jest za to to, że rozwinęła się gastronomia, zwłaszcza w centrach miast - dodała.
Nowe stawki VAT. Banany będą niżej opodatkowane. Ośmiorniczki przeciwnie

Nowe stawki VAT. Banany będą niżej opodatkowane. Ośmiorniczki przeciwnie

Polska
Nowe przepisy dotyczące stawek VAT spowodują, że łatwiej będzie ustalić, jaka właściwie ma być ta stawka; mięso to mięso, pieczywo to pieczywo. Dziś pieczywo jest opodatkowane różnymi stawkami w zależności od tego, jaki ma termin przydatności do spożycia lub ile zawiera cukru. Według nowej matrycy ma być opodatkowane według stawki najniższej - wyjaśniała w programie "Money. To się liczy" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy Grant Thornton. Niższą stawką VAT zostaną opodatkowane oprócz chleba także owoce cytrusowe, e-booki, czy towary dla niemowląt. - Banany nie będą gorzej traktowane niż jabłka, sos musztardowy nie będzie gorzej traktowany niż musztarda - dodała. Z kolei najwyższą stawką - 23 proc. - zostaną obłożone homary i ośmiorniczki i to nie tylko w sklepie, ale również jako dania w restauracjach. - Trochę trudno mi sobie wyobrazić, jak sobie gastronomia z tym poradzi - zaznaczyła Samborska.
Pomysł na biznes: Czarne lody

Pomysł na biznes: Czarne lody

Finanse
Czarne lody barwione aktywowanym węglem kokosowym - to pomysł na biznes Grzegorza Ryżewskiego, współwłaściciela lodziarni "Sweet Corner". Jego firma oferuje pierwsze w Warszawie czarne lody. - To nowy produkt polskim rynku - zapewnia właściciel. Moda na grafitowe lody przyszła do nas z USA, tam jest hitem w mediach społecznościowych. Biznes w Polsce prowadzi dwóch wspólników, którzy postanowili wykorzystać modny, naturalny barwnik - węgiel z łupiny kokosa. - Ma on właściwości prozdrowotne, absorbujące i wybielające zęby - wylicza Ryżewski. Lody są produkowane na bieżąco, w małych partiach i z mleka od ekologicznych dostawców. Smak? Śmietanka z Nutellą. Cena to 10 zł. Właściciele przyznają, że w prowadzeniu tego biznesu pomaga odpowiednia pogoda i… zakaz handlu w niedzielę. Sprzedaż rośnie z tygodnia na tydzień. Firma liczy, że po sukcesie lodziarni w Warszawie, wkrótce marka pojawi się w innych miastach. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Dorsz pod ochroną i świeża rybka prosto z...zamrażarki. Restauratorzy nadal oszukują nad Bałtykiem

Dorsz pod ochroną i świeża rybka prosto z...zamrażarki. Restauratorzy nadal oszukują nad Bałtykiem

Polska
- Jeśli chcemy zjeść świeżą rybkę prosto z kutra, to najlepiej iść do portu ją sobie kupić. W restauracji można liczyć na mrożone filety, na bardzo różną jakość surowców. Na świeżego dorsza nad Bałtykiem nie ma co liczyć, bo to akurat jest okres ochronny. Jeśli chodzi o przestrzeganie zasad higieny to też się rożnie zdarza. Widziałem zaplecze restauracji w namiocie, w której produkty spożywcze były kładzione bezpośrednio na chodniku, na betonie, takie rzeczy tam się dzieją. Trzeba spełnić wszystkie wymagania na początku, jak się działalność otwiera. Rozmawiamy o restauracjach, które działają już któryś sezon - mówił w programie "Money. To się liczy" Witold Ziomek, dziennikarz money.pl
Letnie zatrucia pokarmowe. Konsumenci nieostrożni, ale kary w gastronomii to kpina

Letnie zatrucia pokarmowe. Konsumenci nieostrożni, ale kary w gastronomii to kpina

Polska
- Te kary mogłyby być  dużo wyższe i może zaczęłyby odstraszać nieuczciwych przedsiębiorców. Natomiast my cały czas jesteśmy takim narodem, który co roku słyszy: nie jedzmy tatara czy sałatki jarzynowej w gorące dni, a my ciągle po nie sięgamy. Przy bardzo wysokich temperaturach często, zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci, nie poświęcamy należytej uwagi na to co i w jakich warunkach jemy - mówiła w programie "Money. To się liczy" Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
GIS skontroluje wybrane lokale z 80 tysięcy restauracji, kawiarni i pubów

GIS skontroluje wybrane lokale z 80 tysięcy restauracji, kawiarni i pubów

Polska
- Co roku przed sezonem letnim w województwach atrakcyjnych turystycznie jest znacznie więcej kontroli. Tych obiektów związanych z żywieniem i żywnością, które są pod nasza opieką jest 480 tysięcy, z czego 80 tysięcy to restauracje, kawiarnie i puby - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
Galerie już nie handlowe, ale nadal atrakcyjne

Galerie już nie handlowe, ale nadal atrakcyjne

Polska
- Nadal w tym samym budynku w dobrej lokalizacji można postawić na większą proporcję usług, gastronomii, sportu, czyli tego, czego nie da się zrobić przez internet - mówił money.pl Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.
Nowa, amerykańska sieć w Polsce. Tak świętuje otwarcie

Nowa, amerykańska sieć w Polsce. Tak świętuje otwarcie

Polska
Na terenie Lotniska Chopina w Warszawie otwarto restaurację "Johnny Rocket’s". To pierwszy lokal w Polsce amerykańskiej sieci. Firma jest kojarzona na całym świecie z umilania czasu gościom pokazami tańca. Tak też było w dniu otwarcia w Warszawie. Pracownicy co godzinę tańczyli dla klientów. Pierwszą restaurację firma otworzyła w 1986 r. w Los Angeles. Dziś 320 lokali sieci działa w 25 krajach, teraz także w Polsce.
Kukułka:

Kukułka: "Dorabiałem jako barman. Amerykańscy aktorzy też zaczynali od zmywaka albo tacy!"

Gwiazdy
Krystian Kukułka jest jednym z beneficjentów dobrej zmiany. Właśnie dzięki niej znalazł się w TVP, od razu w roli prowadzącego program śniadaniowy Dzień dobry, Polsko. Wcześniej próbował swoich sił w aktorstwie. szkołę teatralną ukończył we Wrocławiu, w 2014 roku przeprowadził się natomiast na stałe do Warszawy. Otrzymał rolę w Barwach szczęścia. Niestety z gaży aktora nie był w stanie się utrzymać, więc dorabiał jako kelner i barman. Nie wstydzi się jednak… bo ma w pamięci to, że wielu znanych amerykańskich gwiazdorów również pracowało za barem na początku kariery.Grałem w Barwach szczęścia, a jednocześnie pracowałem jako barman. To uczy pokory. Castingi do reklam, do projektów, ale brakowało mi stałego zajęcia, zatrudniłem się w restauracji, pracowałem najpierw na sali jako kelner, potem jako barman. Wystarczy poczytać biografie amerykańskich aktorów, każdy zaczynał albo od zmywaka, albo od tacy. Gastronomia jest nieunikniona w naszym zawodzie, myślałem, że mi się upiecze, ale tak się nie stało.Zrobi karierę?
Gessler do kucharki:

Gessler do kucharki: "Knurowato i świniowate. Niech pani nie będzie taka MUNDRA!"

Gwiazdy
Mimo wielu kontrowersji i pozwów ze strony zrozpaczonych właścicieli, którzy próbowali ratować swoje restauracje, Kuchenne Rewolucje wciąż cieszą się dużą popularnością wśród widzów TVN-u. Magda Gessler skończyła prace nad 15. sezonem serii. "Królowa" w kolejnym odcinku odwiedzi restaurację "Przedzamcze" w Sztumie. Właściciel lokalu zainwestował wszystkie swoje finanse w życiowe marzenie. Pan Zbyszek musi zmierzyć się z niepochlebnymi plotkami oraz nieuczciwym personelem. W siódmym odcinku Gessler będzie musiała poradzić sobie również z problematyczną kucharką.  Gwiazda znana ze swojej  bezpośredniości  i tym razem nie miała problemu z wyrażeniem swojego zdania.
Rekordowy sezon turystyczny w Polsce

Rekordowy sezon turystyczny w Polsce

Podróże
Od 70 lat Polska nie odnotowała takiego wzrostu sprzedaży usług turystycznych jak w tym roku. Sezon jeszcze się nie skończył, a już jest rekordowy pod względem obłożenia miejsc noclegowych oraz korzystania z usług okołoturystycznych, jak gastronomia czy spa. Na wysokie wskaźniki popularności wpłynęły trzy czynniki: kryzys emigracyjny, wysoki kurs euro i wzrost znaczenia marki "Polska".
Pomysł na biznes: Prywatny kucharz na zamówienie

Pomysł na biznes: Prywatny kucharz na zamówienie

Polska
"Zaproś szefa kuchni do swojego domu" - tym hasłem zachęca swoich klientów Agnieszka Górska, założycielka firmy "Ulala Chef". Jej pomysł na biznes to platforma internetowa zrzeszająca prywatnych kucharzy, którzy w domach klientów oferują kolacje i "kulinarne przedstawienia". To alternatywa dla gotowych cateringów i ofert restauracji. - Forma w jakiej robimy ten biznes do tej pory nie istniała w Polsce - mówi założycielka firmy. Jak to działa? - Każdy z kucharzy ma profil w naszym serwisie i tam przedstawia swoje oferty menu. Po dokonaniu wyboru, kucharz przyjeżdża do nas z zakupami i z zastawą, która jest dopasowana do charakteru kolacji, a następnie gotuje i opowiada o daniach w naszej kuchni - tłumaczy Agnieszka Górska, pomysłodawczyni konceptu. Firma obecnie zrzesza 50 kucharzy i działa w siedmiu największych miastach Polski. Z usługi można jednak skorzystać w dowolnym miejscu - także poza granicami kraju. Kolacje składają się z 4-6 dań, a ich koszt to śr. 100-200 złza osobę. Skąd pomysł na taki biznes? - W domu mojej siostry miała się zjechać cała rodzina, siedziałam na kanapie i pomyślałam, że tego, czego nam brakuje, to właśniejakiegoś świetnego kucharza, który raz na jakiś czas mógłby przygotować dla nasobiad czy kolację - wspomina właścicielka. - Wtedy pomyślałam sobie, że byćmoże jest więcej takich osób, które tak jak ja chciałyby korzystać z tego typuusług - dodaje. Trzyletni koszt inwestycji to ok. 700 tys. zł. Co się składa na tę kwotę? Budowa platformy internetowej, narzędzia pracy, budowa kuchni testowej, rekrutacje kucharzy, marketing czy księgowość. Największą wartość generują koszty pracy - oszacowane na 486 tys. zł w ciągu trzech lat. Źródłem finansowania są oszczędności właścicielki i jej wspólniczki. Zobacz najnowszy odcinek programu "Pomysł na biznes".

"Wiem jak to jest żyć na tipach. Trzy dychy do podstawowej krajowej, to twoja kasa na fajki"

Gwiazdy
Córka Magdy Gessler, Lara, początkowo deklarowała, że woli trzymać się z dala od show biznesu. Po powrocie z Londynu, gdzie szkoliła się w gotowaniu, zaczęła pokazywać się z mamą na ściankach. Lara tłumaczyła, że wyjechała za granicę, by sprawdzić się gdzieś, gdzie nie jest postrzegana jako córka Magdy Gessler. Chwaliła się, że wykonywała wszystkie prace, jakie są tylko możliwe w biznesie gastronomicznym. W rozmowie z nami wspomina te czasy, kiedy żyła na tipach. Zawsze tipuję, taksówkarzy, kelnerki, dziewczyny jak idę na manicure. Dla mnie problem polega na tym, że w Polsce jak widzimy serwis, to już nas zwalnia z tipowania. Kelnerom może zostać z niego pięć złotych. Nie ma czegoś w gastronomii, czego bym nie robiła. Wiem jak to jest żyć na tipach. Codziennie dwie, trzy dychy do podstawowej krajowej, to twoja kasa na fajki, bułki, kefir.
Lara Gessler:

Lara Gessler: "Ciężko mi jeść w swoich miejscach. Boję się, że dostanę niestrawności!"

Gwiazdy
Lara Gessler zawdzięcza swojej mamie nie tylko medialną rozpoznawalność. 26-latka będąca z wykształcenia cukiernikiem na dobry początek swojej zawodowej kariery dostała od Magdy możliwość prowadzenia dwóch interesów w centrum Warszawy: kawiarni Słodki-Słony oraz sztandarowej restauracji gwiazdy TVN-u, U Fukiera. W wywiadzie podkreśla, że branża nieco ją "zepsuła". Gdy tylko wyjeżdża na wakacje sprawdza, jaki poziom reprezentuje obsługa lokalu, w którym aktualnie przebywa.
Magda Gessler będzie projektować ubrania. Córka komentuje:

Magda Gessler będzie projektować ubrania. Córka komentuje: "Słyszałam, ale się nie wtrącam!"

Gwiazdy
Kreatorka smaku i stylu, na jaką promuje się Magda Gessler, zdołała wciągnąć do show biznesu także swoją córkę Larę. Mimo że dziewczyna pojawia się na imprezach, wyraźnie widać, że nie czerpie z tego takiej radości jak ambitna mama. Magda ma chyba do niej o to trochę żalu. W rozmowie z nami Lara stwierdziła, że stresuje się pozowaniem na ściankach, ale to nie oznacza, że w ogóle się nie uśmiecha. Przy okazji skomentowała kolejne plany zawodowe Magdy, która teraz chce zostać projektantką odzieży.
Pomysł na biznes: Amerykańskie naleśniki

Pomysł na biznes: Amerykańskie naleśniki

Finanse
Słodkie i kaloryczne amerykańskie naleśniki - to pomysł na biznes dwóch braci. Piotr i Maciej Śliwa na warszawskim Solcu prowadzą naleśnikarnię "Mr. Pancake". - Chcieliśmy stworzyć lokal, który będzie jedyny w swoim rodzaju i nie będzie typową restauracją - wspominają właściciele. Inspiracją do założenia firmy było m.in. wspomnienie amerykańskich słodyczy, które braciom przed laty przesyłała z USA babcia. W biznes zainwestowali ok. 100 tys. zł oszczędności. Część dodatkowych środków pochodziła z dofinansowania i kredytu unijnego. Jak podkreślają młodzi przedsiębiorcy, ich naleśnikarnia jest przykładem lokalu będącego w opozycji do obecnych, zdrowych trendów żywieniowych. Oferta firmy spotkała się z dużym zainteresowaniem klientów. Właściciele postawili więc na franczyzę, którą obecnie rozwijają. Zobacz najnowszy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Dieta wege - wodorosty o smaku bekonu

Dieta wege - wodorosty o smaku bekonu

Kuchnia
Dieta wegańska to ścisła dieta wegetariańska - wegetarianie mogą wyłączyć z diety tylko niektórą żywność pochodzenia zwierzęcego, natomiast weganie nie mogą spożywać żadnych produktów tego typu. Nic więc dziwnego, że nowoczesna gastronomia wychodzi naprzeciw temu dietetycznemu trendowi i wymyśla się nowe smaki dostosowane do potrzeb i gustu konsumentów. Przykładem są wodorosty, które smakują jak... bekon. (mp)
McDonald's zwiększa zatrudnienie

McDonald's zwiększa zatrudnienie

Finanse
Sieć zachęca młodocianych do podjęcia pracy w czasie tegorocznych wakacji. Zachęca umową o pracę, atrakcyjnymi stawkami i elastycznym grafikiem godzin.
poprzednie1 2 następne