Wyniki wyszukiwania dla:

fabryka

Liczba wyników: 58

"To była partyzantka!" Tak wyglądały początki firmy, którą zna każdy w Polsce.

Polska
Marka Bakallandu rodziła się w warszawskiej kawalerka o powierzchni 36 metrów kwadratowych. - Tam była nasza "fabryka", magazyn i biuro, tam tworzyły się nasze marzenia. - mówił o początkach Bakallandu Marian Owerko, współzałożyciel i przewodniczący rady nadzorczej Bakallandu. - Na tamte czasy byliśmy startupem - dodał Owerko.
Budowali go w dawnej kopalni gipsu. Na koniec chcieli wszystko wysadzić

Budowali go w dawnej kopalni gipsu. Na koniec chcieli wszystko wysadzić

Ciekawostki
W 1944 roku naziści wiedzieli, że jeśli czegoś nie wymyślą, to alianci wykończą ich bombardowaniami. Adolf Galland, niemiecki pilot i dowódca lotniczy, stwierdził, że czas na samolot odrzutowy. I tak rozpoczęła się produkcja jednego z pierwszych na świecie myśliwców odrzutowych Heinkel He 162. Nazwano go Volksjäger, czyli "myśliwiec ludowy". Był napędzany silnikiem BMW i wyposażono w fotel wyrzucany i chowane podwozie trójkołowe. Pierwszy lot odbył się 6 grudnia 1944 roku. Na miejsce produkcji naziści wybrali Seegrotte w kopalni Hinterbrühl w Austrii. Wydobywano tam gips aż do 1912 r. Kopalnia została zamknięta, gdy zalało ją 20 mln litrów wody. Po 1930 r. postanowiono pokazywać to "podziemne jezioro" turystom. Znajduje się ono 60 m pod ziemią, ma powierzchnię 6200 m2 i głębokość około metra, więc można po nim pływać. Gdy hitlerowcy wybrali Seegrotte na miejsce produkcji, wypompowali wodę. Podziemna "fabryka" nie działała zbyt długo. Na koniec wojny SS podłożyło w niej bomby. Interwencja sierżanta pochodzenia austriackiego doprowadziła do tego, że wybuchło tylko kilka z nich. Po wojnie kopalnię znów zalano i od 1949 r. znów można ją zwiedzać. Zobaczyć można m.in. szczątki wspomnianych bomb, przepłynąć się po jeziorze i przejść korytarzami kopalni.
Mateusz Morawiecki o rolnictwie.

Mateusz Morawiecki o rolnictwie. "To największa polska fabryka"

Wiadomości
- Chcemy tworzyć silną wieś, silne rolnictwo - zadeklarował premier na konwencji PiS w Kadzidle na Ziemi Kurpiowskiej. Mateusz Morawiecki nazwał rolnictwo "największą polską fabryką".
Akcja służb w lesie na Podlasiu.

Akcja służb w lesie na Podlasiu. "Nowa fabryka"

Polska
60-proc. alkohol wytwarzała bimbrownia w lesie w okolicach Królowego Mostu w Podlaskiem. Służby celne zamknęły "fabrykę" i zarekwirowały ponad 200 litrów księżycówki.
WP Express - fabryka porcelany

WP Express - fabryka porcelany

Reporter Wirtualnej Polski pojechał do Jaworzyny Śląskiej, by odwiedzić fabrykę porcelany, która ma 160-letnią tradycję. Zobaczcie, jak krok po kroku powstają wyjątkowe naczynia.
Toyota otwiera nową linię produkcyjną w Polsce

Toyota otwiera nową linię produkcyjną w Polsce

Inwestycje
Pod koniec października ruszyła nowa linia produkcyjna Toyoty w Wałbrzychu. Japoński koncern postawił na Polskę jako pierwszy kraj poza Azją, gdzie powstawać będą auta hybrydowe. - W Europie zdecydowaliśmy się zaprzestać produkcji diesli wraz z końcem tego roku. To decyzja, która jest już podjęta i wcielona w życie - mówi money.pl dr Johan van Zyl, prezes Toyota Motor Europe.
Hybrydy Toyoty będą miały

Hybrydy Toyoty będą miały "polskie serca". Fabryka w Wałbrzychu rozpoczyna produkcję kluczowej części

Polska
5 listopada 2018 rusza w fabryce Toyoty w Wałbrzychu linia produkcyjna przekładni do napędów hybrydowych Toyoty. To oznacza, że polskie zakłady będą produkować kluczowy element całego napędu hybrydowego i to również oznacza, że większość hybryd Toyoty sprzedawanych w Europie będzie miała polskie serce - poinformował w programie "Money. To się liczy" Robert Mularczyk, PR Senior Manager w Toyota Motor Poland. Jak dodał, jest to drugi zakład, po Azji, w którym Toyota pozwoliła na produkcję tego typu zaawansowanych elementów.
Podpis sprzed 2 tys. lat. Niezwykłe odkrycie w Jerozolimie

Podpis sprzed 2 tys. lat. Niezwykłe odkrycie w Jerozolimie

Ciekawostki
Archeolodzy odkryli w Jerozolimie inskrypcję w jęz. hebrajskim, w której pada słowo Jerozolima. Napis głosi: Hananian, syn Dodalosa z Jerozolimy i znajduje się na fragmencie rzymskiej kolumny z I w. n.e. Jest to więc obecnie najstarsza znana inskrypcja napisana po hebrajsku. Nazwa miasta zapisana jest w pełnym brzmieniu, a nie skrótem, jak w większości inskrypcji z tego okresu. Obecnie słowo Jerozolima zapisywane jest dokładnie tak samo. Kim był Hananian z inskrypcji raczej nigdy się nie dowiemy. Było to dość pospolite imię. Naukowcy podejrzewają, że w miejscu gdzie odkryto napis, była fabryka ceramiki, gdzie mógł pracować Hananian. Jerozolima to jedno z najstarszych miast na świecie. Istnieje od co najmniej 6 tys. lat.
WP Express: urodziny fabryki Volkswagena w Poznaniu

WP Express: urodziny fabryki Volkswagena w Poznaniu

Motoryzacja
25 urodziny to zawsze powód do świętowania. A kiedy obchodzi je fabryka samochodów i jeden z największych pracodawców w regionie, to na pewno będą to urodziny niezapomniane.
Starożytna fabryka racji żywnościowych

Starożytna fabryka racji żywnościowych

Nauka
Na południu Francji odkryto gigantyczną "fabrykę" z czasów rzymskich. To najstarszy tego typu obiekt na świecie. Pochodzi prawdopodobnie z II wieku. Ten wielki kompleks w stylu rzymskim służył do produkcji mąki, z której były wytwarzane przekąski dla marynarzy. Barbegal się z 16 kół wodnych, ułożonych niemal pionowo. Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu Gurenberga w Mainz przebadali znaleziony tu wapień.
Tak się żegna legendę. Fabryka Dodge'a Vipera posłuży za muzeum

Tak się żegna legendę. Fabryka Dodge'a Vipera posłuży za muzeum

Porady/ciekawostki
Koncern FCA wykorzysta 51-letni obiekt jako halę, gdzie będzie przetrzymywał swoje eksponaty. Między tymi samymi ścianami, gdzie jeszcze niedawno inżynierowie ręcznie składali jeden z najbardziej rozpoznawalnych, amerykańskich samochodów sportowych, teraz będą stać zabytkowe wozy, koncepty, prototypy, auta wystawowe i wybrane modele nowożytnie. 
Najwięksi światowi producenci korzystają z polskich opakowań

Najwięksi światowi producenci korzystają z polskich opakowań

Polska
Rynek opakowań w Polsce jest wart 33,5 mld zł. Do 2020 roku ma on rosnąć w tempie ok. 7 proc. rocznie, do poziomu 46 mld zł – wynika z raportu Equity Advisors. Nowoczesne parki maszynowe, wykwalifikowana i stosunkowa tania kadra sprawiają, że wielu producentów zagranicznych lokuje swoje fabryki na terenie naszego kraju. Najszybszy wzrost będzie charakteryzował segment opakowań z papieru, który napędzany jest przez branżę kosmetyczną, spożywczą czy farmaceutyczną, a także przez proekologiczne nastawienie klientów.
Papierosy pakowali w kartony na pizzę. Nielegalna fabryka zlikwidowana

Papierosy pakowali w kartony na pizzę. Nielegalna fabryka zlikwidowana

Polska
Policjanci zlikwidowali jedną z największych fabryk nielegalnych papierosów na Mazowszu. W ogromnej hali znajdowały się maszyny trzech linii produkcyjnych, wartych około 2,5 miliona złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli 1,2 miliona papierosów oraz 21 ton krajanki tytoniowej. Zatrzymali 14 osób, z których 13 zostało aresztowanych. Śledczy oszacowali, że Skarb Państwa mógł stracić 22 mln zł.
1,5 mln biustonoszy rocznie. Zobacz, jak to się robi w Polsce

1,5 mln biustonoszy rocznie. Zobacz, jak to się robi w Polsce

Technologia
To nie tylko ozdoba, ale niezwykle ważny element ubioru kobiety, który może nawet zaważyć na jej zdrowiu. Produkcja biustonosza jest bardziej skomplikowana niż można, by się tego spodziewać.
Tak powstaje Boeing 737

Tak powstaje Boeing 737

Ciekawostki
Boeing 737 to najpopularniejszy samolot pasażerski świata. Znajduje się we flocie zdecydowanej większości przewoźników lotniczych. Maszyna powstaje w bardzo efektywnej amerykańskiej fabryce nieopodal Seattle, a budowa jednego egzemplarza trwa zaledwie 9 dni.
Noc Muzeów w Warszawie

Noc Muzeów w Warszawie

Polska
Tłumy ludzi, długie kolejki do wejścia i korki na ulicach - zainteresowanie Nocą Muzeów w Warszawie jak co roku były ogromne. W wydarzeniu wzięło udział 200 instytucji - muzea, galerie, a także zabytki i obiekty na co dzień niedostępne dla zwiedzających jak np. fabryka czekolady.
Fabryka opon Nokiana

Fabryka opon Nokiana

Motoryzacja
Po 12 latach od powstania, rosyjski zakład jest po trzech rozbudowach i z początkowego miliona opon rocznie, jego możliwości wzrosły do 15,5 mln, a jeszcze w 2017 r. będzie to 17 mln. Dla porównania fińska fabryka (mimo większego limitu) wytwarza dziś nieco ponad 2 mln opon rocznie.
Zwiastun programu

Zwiastun programu "Magia przedmiotów"

Technologia
Te przedmioty towarzyszą nam na co dzień i nie jesteśmy dziś w stanie wyobrazić sobie bez nich naszego życia. Czy ktoś się jednak zastanawiał jak powstały? Jaka jest ich historia, kto wpadł na pomysł ich stworzenia? W programie "Magia przedmiotów" poznajemy wybrane, kultowe produkty od narodzin pomysłu na nie aż po masową produkcję w fabrykach na całym świecie.Włącz Telewizję WP! Jesteśmy dostępni w sieciach telewizji naziemnej i kablowych. UPC: kanał 158 lub 116. VECTRA: kanał 194. TOYA: kanał 17. NETIA: kanał 29. INEA: kanał 28. Platforma nc+: kanał 170

"Kiedy Hania wezwała lekarza miałem ponad 40 stopni gorączki!"

Gwiazdy
W ostatnim odcinku Azja Express z programem pożegnali się Hanna Lis i Łukasz Jemioł. Para nie odpadła natomiast, jak pozostali uczestnicy. Projektant był zagrożony malarią i Hania podjęła decyzję, że pora wracać do Polski. Na całe szczęście skończyło się tylko na przegrzaniu organizmu. Tak wspominał te chwile Jemioł w Dzień Dobry TVN:Przegrzałem się, spaliśmy wszędzie, nie jedliśmy. Naprawdę widzowie widzieli, jak wyglądało nasze życie. Rano miałem już temperaturę 39 stopni, zbijałem gorączkę, ale robiło się coraz gorzej. Kiedy Hania wezwała lekarza miałem już ponad 40 stopni.  Przypomnijmy, że mimo gorączki Jemioł i Hania brali udział w rywalizacji. Jeden z etapów zamykało zadanie, by wyprodukować kilka butelek miejscowej whisky Lao Lao. W nagrodę za szybkie pokonanie 240 kilometrów to Pascal i Paweł decydowali, jaką ilość butelek mają wyprodukować pozostałe pary. Największą liczbę 15 butelek przyznali Łukaszowi i Hani, którzy ich zdaniem, byli najmocniejsi z całej stawki. Hania nie kryje swojego żali do Pascala. Twierdzi, że nie mogła do niego nie dotrzeć informacja o chorobie Jemioła.Najpierw się zmroziliśmy, bo pierwszy raz spaliśmy gdzieś, gdzie była klimatyzacja. Postanowiliśmy z niej skorzystać tak po byku, ile fabryka dała, nastawiliśmy 15 stopni. Wszyscy wiedzieli, że Łukasz jest niedysponowany, nie wiem czemu ominęło to Pascala. Mieliśmy trochę żalu. Bardzo chcieliśmy dojechać do Kambodży.
Tak buduje się samochody. Z wizytą w fabryce VW

Tak buduje się samochody. Z wizytą w fabryce VW

Motoryzacja
W Białężycach pod Wrześnią ruszyła produkcja Volkswagena Craftera. To największa fabryka VW w Europie. Ma powierzchnię 300 boisk piłkarskich i zatrudniać będzie docelowo 3000 pracowników. Z taśmy zjeżdżać ma rocznie 100 tys. samochodów.
Zamknęli się przed policją w nielegalnej fabryce papierosów

Zamknęli się przed policją w nielegalnej fabryce papierosów

Polska
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego z Łodzi i Warszawy zatrzymali łącznie 13 osób oraz zabezpieczyli 9 ton krajanki tytoniowej i ponad 3,5 mln papierosów. To wyniki nalotu na dwie nielegalne fabryki zlokalizowane w warszawskim Ursusie i pow. kutnowskim.
poprzednie1 2 3 następne