Wyniki wyszukiwania dla:

europa

Liczba wyników: 178

Radioaktywna chmura nad Europą. Eksperci nie mają już wątpliwości

Radioaktywna chmura nad Europą. Eksperci nie mają już wątpliwości

Wiadomości
Dzięki badaniom zespołu złożonego z 70 naukowców, znane jest wreszcie pochodzenie radioaktywnej chmury. Pojawiła się nad Europą jesienią 2017 r. W powietrzu wykryto wtedy duże ilości radioaktywnego rutenu-106. Było to największe wykryte stężenie promieniotwórczych izotopów w powietrzu od czasów wypadku w Fukushimie. Eksperci od razu wskazali wtedy zakład atomowy Majak w Rosji, jako źródło radioaktywnej chmury nad Europą. Rosjanie nie przyznali, że doszło do jakiegokolwiek wypadku, więc naukowcy przeanalizowali 1300 pomiarów z 176 stacji badawczych w 30 różnych krajach. Na tej podstawie udało się wywnioskować skąd pochodziła chmura i co doprowadziło do jej powstania. Pomiary jednoznacznie wskazują na Rosję, a dokładnie na wspomniany zakład. Zdaniem autorów badań, do wypadku doszło tam podczas próby wytworzenia izotopu ceru-144, potrzebnego do eksperymentów z neutrinami we włoskim Narodowym Laboratorium Gran Sasso. Włoski eksperyment przerwano wkrótce po wykryciu nad Europą radioaktywnego rutenu, właśnie z powodu braku ceru-144. Badacze szacują, że wypadek miał miejsce 25 lub 26 września 2017 roku. To dokładnie 60 lat po katastrofie kysztymskiej, trzeciej najpoważniejszej awarii jądrowej w historii, do której doszło 29 września1957 r. w Majaku. Wtedy Rosja przyznała, że awaria miała miejsce, dopiero po 35 latach.
Polskie wampiry. Tradycje sięgają czasów pogańskich

Polskie wampiry. Tradycje sięgają czasów pogańskich

Ciekawostki
Choć dziś kojarzą nam się z hollywoodzkim Drakulą, ojczyzną wampirów jest Europa Wschodnia, w tym Polska. Wampir, zwany dawniej wąpierzem czy strzygą był przez setki lat elementem słowiańskiej mitologii. Wg wierzeń Słowian, wampiry były duchami przodków, niekiedy "żywymi zwłokami" poruszanymi przed ducha. Prześladowały żyjących wysysając z nich krew. Atakowały głównie swoich krewnych oraz zwierzęta domowe. Jak umarły stawał się wampirem? Wierzono, że taki los spotykał po śmierci osoby nieochrzczone, a także te mające dwa rzędy zębów czy zrośnięte brwi, samobójców i tych, którzy zginęli nagłą śmiercią. Przede wszystkim jednak wampirami stawały się osoby złe. Słowianie wierzyli bowiem, że zło zostaje w nich na zawsze. Kilka lat temu światowe media obiegła informacja o znalezieniu nieopodal Drawska Pomorskiego 6 szkieletów, które zostały pochowane jak osoby oskarżone o wampiryzm. Osoby te zmarły najprawdopodobniej na cholerę.
Oceany na Europie

Oceany na Europie

Nauka
Pod powierzchnią Europy, księżyca Jowisza znajduje się podziemny ocean łudząco podobny do tych z Ziemi – sugerują badania. NASA zauważyła tam obecność chlorku sodu. To właśnie on sprawia, że oceany na Ziemi są tak słone. To prowadzi badaczy do przekonania, że Europa podobna jest do naszej planety bardziej, niż sądziliśmy.

"Mieliśmy ściśnięte gardła". Monika Zamachowska o kulisach nowych odcinków "Europa da się lubić"

Styl życia
Dziennikarka Monika Zamachowska opowiedziała nam, jak zareagowała na wiadomość o reaktywacji programu "Europa da się lubić" oraz jaka atmosfera panuje na planie tego kultowego show. 
Podatek cyfrowy. Emilewicz: pracujemy nad tym

Podatek cyfrowy. Emilewicz: pracujemy nad tym

Polska
- My jako Europa sami nie rozwijamy takich platform (jak Google, Amazon, Facebook, Apple). Opodatkowanie to jest jeden z kierunków, ale on nam nie pozwoli przyspieszyć z technologią. Jeśli chcemy konkurować, to pytanie, czy ochrona danych osobowych, która jest ważna, ale w dialogu europejskim mam wrażenie, że ta ochrona danych przeważa nad benefitami, które płyną z cyfrowego rynku. My jako Ministerstwo Finansów z Ministerstwem Cyfryzacji pracujemy nad tym modelem opodatkowania - mówiła money.pl minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz
Morawiecki: rządzimy dla zwykłych ludzi

Morawiecki: rządzimy dla zwykłych ludzi

Wiadomości
- Wiarygodność w polityce jest kluczowa i my tę wiarygodność reprezentujemy. Nasi oponenci chcą jechać do Europy żeby milczeć, my chcemy mówić głośno o tym, co ważne dla Polski – mówił szef rządu Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Premier dodał: - Dla nas ważna jest Europa w konkrecie, nasza skuteczność objawi się w kolejnym programie 500+. 
525 mln zł od BGK dla przedsiębiorców. Ale tylko tych kreatywnych

525 mln zł od BGK dla przedsiębiorców. Ale tylko tych kreatywnych

Finanse
525 mln złotych w ciągu 3 lat w ramach programu Kreatywna Europa trafi do polskich przedsiębiorców z branży kreatywnej, w tym m.in. architektonicznych, modowych czy gamingowych.  Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka przyznaje w rozmowie z money.pl, że liczy na "drugi CD Projekt".
Patryk Jaki o ochronie wartości chrześcijańskich w Europie

Patryk Jaki o ochronie wartości chrześcijańskich w Europie

Polityka
- Chciałbym, żeby urzędnicy europejscy nie bali się sięgać do dziectwa europejskiego, nie bali się o nim mówić, bo tak długo jak do niego sięgali, tak długo Europa bardzo prężnie się rozwijała gospodarczo. Dopiero teraz traci konkurencyjność, jak wskazuje wielu ekspertów, i bardzo dużo pieniędzy inwestuje w ideologię lewicową - stwierdził w programie "Wyborczy Grill" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie o jeden z punktów jego programu wyborczego, z którym startuje do PE, czyli ochronę wartości chrześcijańskich. - Powinniśmy inwestować w innowacje, w wiedzę, a nie w ideologię lewicową, która walczy z cywilizacją chrześcijańską - tłumaczył.
Zamieszanie wokół wykładu Tuska. Kidawa-Błońska komentuje

Zamieszanie wokół wykładu Tuska. Kidawa-Błońska komentuje

Polska
- Nie wiem, jakie będzie wystąpienie Tuska, ale jedno wiem na pewno: jego wystąpienia zawsze są bardzo dobre. Mam swoje oczekiwania, liczę, że zmobilizuje ludzi i pokaże drogę wyjścia z sytuacji, w której jesteśmy. Polacy potrzebują nowej idei i energii , że możemy razem coś zrobić - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) w programie "Tłit". - Donald Tusk występuje na UW jako Donald Tusk. Może sobie na to pozwolić. Jest szefem RE, był premierem, nie wiadomo, jaką jeszcze rolę będzie pełnić. Polacy, Europa, świat słuchają tego, co mówi Tusk. Jego wypowiedzi mają znaczenie. Nie dziwię się, że PiS czeka z niepokojem - dodała. 
Monika Zamachowska o powrocie

Monika Zamachowska o powrocie "Europa da się lubić": "No comments!"

Gwiazdy
 Z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej telewizyjna Dwójka postanowiła przywrócić do życia kultowy program Europa da się lubić. Reaktywację show niechętnie skomentowała Monika Zamachowska. Choć wzięła udział w specjalnym odcinku Familiady u boku uczestników Europa da się lubić, nie chciała odnieść się do nowej odsłony programu. Zapewnia, że w przypadku powrotu na antenę formuła powinna zostać zachowana. Przy okazji wspomniała kultową wpadkę Conrado Moreno. 
Wejchert o Brexicie.

Wejchert o Brexicie. "Przegrywa Europa, zyskują USA i Chiny"

Polska
- Brexit rozpoczyna proces dezintegracji i strategicznie, przez najbliższe 10, 20 lat to nie pomoże Europie w wyścigu globalnym - powiedział w Biznes Mówi, Łukasz Wejchert, założyciel Dirlango.   
W globalnym starciu liczą się tylko USA i Chiny

W globalnym starciu liczą się tylko USA i Chiny

Polska
"Europa wypada kiepsko" mówi prof. Janusz Filipiak, prezes Comarch SA. Ostrzega przed brakiem konkurencji ze strony Europy i wskazuje na działania Chin. - To jest rodzaj wojny światów pomiędzy amerykańskimi gigantami i chińskimi "challengerami". Europa wygląda tu kiepsko - największa firma e-commercowa jest 30, a nawet 40 razy mniejsza od Amazona - dodaje. 
„Mamy wojnę światów

„Mamy wojnę światów". Ameryka kontra Chiny, Europa kiepsko

Polska
Czy powinniśmy się martwić tym, że giganci technologiczni gromadzą  tyle danych na nasz temat? "To jest prawo przyrody, tak  już będzie." odpowiada prof. Janusz Filipiak, prezes Comarchu. Dodaje jednak, że zagrożeniem jest brak konkurencji np. dla Amazona, które stało się potężnym imperium."Chiny próbuja się równać, ale wciąż są za słabe. A Europa wypada naprawdę kiepsko" - dodaje Filipiak.
Ranking najtańszych miast

Ranking najtańszych miast

Ciekawostki
Brytyjska poczta stworzyła ranking najtańszych i najciekawszych miast w Europie na weekendowy wypad. Autorzy rankingu porównali, ile w danym mieście wydamy na nocleg, bilety do muzeum czy filiżankę kawy. W ten sposób okazało się, że najbardziej atrakcyjnym miastem (kosztowo i turystycznie) jest Wilno. Drugim w kolejności miastem jest Belgrad. Trzecim... Warszawa.
Michał Kamiński o różnicach w PiS. Przytoczył anegdotę o Kaczyńskim

Michał Kamiński o różnicach w PiS. Przytoczył anegdotę o Kaczyńskim

Polska
- Niech PiS nie mówi o różnicach w Koalicji Obywatelskiej. Nas nie łączy chęć robienia szmalu, tylko wartości - demokracja, świeckie państwo, Europa. Podziały w ramach KO są mniejsze niż na anty-gejów i pro-gejów w PiS-ie - stwierdził Michał Kamiński (PSL-UED) w programie "Tłit". - W PiS-ie mamy bardzo duże różnice zdań. Pani Pawłowicz, bardzo antygejowska, i Jarosław Kaczyński - jedyny polski premier, który w Brukseli chwalił się, że jednym z najważniejszych ministrów w jego rządzie jest gej. Z jednej strony działacze opozycji, z drugiej - ludzie, którzy za komuny wsadzali opozycjonistów do więzień - wskazał Kamiński.
Przeszło przez Włochy 89 lat temu. Niewyobrażalne straty

Przeszło przez Włochy 89 lat temu. Niewyobrażalne straty

Ciekawostki
89 lat temu Europę nawiedziło jedno z najpotężniejszych tornad w historii badań tego zjawiska na Starym Kontynencie. Żywioł pojawił się w północno-wschodniej części Włoch. Orientacyjnie przeszło drogę od Treviso do Udine. Stworzył liczący 80 km długości "tor przeszkód". Niszczył wszystko na swojej drodze przez 1,5 godziny. Zginęły 23 osoby. Niemal zrównane z ziemią zostały nawet tak solidne budowle jak masywne kościoły. Tornado dostało kategorię F5 - w skali Fujity - najwyższą. Siła wiatru przekraczała 400 km na godzinę. Włosi, choć ze względu na położenie geograficzne swojego kraju są przyzwyczajeni do tornad, to kataklizm sprzed 89 lat wspominają do dzisiaj. Także dlatego, że nawiedziło gęsto zaludniony teren.

"Racja Stanu". Były ambasador USA w Polsce: "Silna Europa to była nasza idea"

Polityka
Gościem gospodarza programu, Michała Koboski, był Daniel Fried, ambasador USA w Polsce w latach 1997-2000. "Jest w naszym, amerykańskim interesie, żeby Polska była dobrym członkiem Unii Europejskiej. Silna Europa to była nasza idea" - powiedział. Dlaczego to tak ważne?  Rosjanie, Chińczycy i Amerykanie konkurują ze sobą - największym sojusznikiem USA jest Europa. Im jest silniejsza, tym lepiej dla Trumpa i jego obywateli.
Wszystkie megality w Europie mają jedno źródło. Ale nie takie, jak sądzono

Wszystkie megality w Europie mają jedno źródło. Ale nie takie, jak sądzono

Ciekawostki
Cała Europa usiana jest budowlami megalitycznymi, które powstały tysiące lat temu. Poza odwiecznym pytaniem, dlaczego ludzie zadawali sobie tyle trudu, by je wznieść, zostaje pytanie skąd w ogóle wziął się na nie pomysł. Powstały w jednym regionie i stały się popularne czy ewoluowały niezależnie w różnych częściach kontynentu, w różnym czasie? Być może nigdy nie dowiemy się z całą pewnością, ale wszystko wskazuje, że źródło megalitów jest we Francji. Co więcej, wygląda na to, że począwszy od 7000 lat temu, megality wydają się być zbudowane nad grobami. Kamienne płyty kładziono nad ziemią i tworzono w ich miejscach kopce. Dopiero później stojące kamienie stawały się oznaczeniem wydarzeń astronomicznych. Badania wskazują więc, że hipoteza jednego źródła megalitów w całej Europie jest słuszna, ale przeczy tej, która mówiła, że megality pochodzą z Bliskiego Wschodu i były wyznacznikami szlaków morskich.
Kazimierz Marcinkiewicz składa deklarację ws. wyborów do PE

Kazimierz Marcinkiewicz składa deklarację ws. wyborów do PE

Polska
- Jestem gotowy zastanowić się na kandydowaniem do PE - oznajmił były premier Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Tłit". Pytany o niedawne podpisanie "Koalicji Obywatelskiej dla Polski" zaznaczył, że nie było jeszcze mowy o tym, którzy z byłych premierów i ministrów będą startować. - Chcemy, by doszło do zjednoczenia opozycji, żeby wszystkie partie i inne środowiska społeczno-obywatelskie zjednoczyły się po to, by utworzyć dużą siłę, która powstrzyma zwycięstwa PiS-u i pokaże Europie, że Europa to nie PiS - wskazał Marcinkiewicz.
Nie tylko brexit. Oto, co czeka Europę w 2019 r.

Nie tylko brexit. Oto, co czeka Europę w 2019 r.

Finanse
Główne ryzyka dla strefy euro w 2019 r.? Brexit, sytuacja w handlu międzynarodowym, zmiany polityczne w Niemczech, wybory do europarlamentu. O tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach opowiada w programie "Money. To się liczy" Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający SP w Polsce.

"Partia Rydzyka". Marek Jurek komentuje

Polska
- Patrzę na tę inicjatywę z dużą sympatią. Jest objawem rosnącego poczucia, że potrzebna jest realna, a nie deklaratywna obrona suwerenności; realne, a nie deklaratywne zaangażowane na rzecz zasad cywilizacji chrześcijańskiej. My ten obowiązek realizujemy od 11 lat - mówił europoseł Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) o Ruchu Prawdziwa Europa w programie "Tłit". Pytany o koalicję z PiS, oznajmił: "Mamy w wielu sprawach podobne poglądy, warto je uzgodnić". 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 9następne