Wyniki wyszukiwania dla:

etna

Liczba wyników: 9

Tsunami w Europie. Może wywołać je... wulkan

Tsunami w Europie. Może wywołać je... wulkan

Ciekawostki
Wiosną naukowcy odkryli, że wulkan Etna powoli zsuwa się do morza. Teraz okazało się, że to zjawisko może wywołać zagrożenie, jakiego nikt się nie spodziewał. Jak tłumaczy geofizyk Heidrun Kopp, Etna zsuwa się na skutek grawitacji, co może spowodować, że wulkan załamie się i wywoła katastrofalne tsunami w regionie Morza Śródziemnego. Wcześniej naukowcy myśleli, że zsuwanie się wulkanu ma związek z nagromadzeniem magmy. Na razie nie wiadomo, kiedy Etna mogłaby faktycznie runąć do morza, ale eksperci są pewni, że kiedy to nastąpi, cały region zostanie doszczętnie zdewastowany. Trzeba bowiem pamiętać, że Etna jest wielkim stratowulkanem, który ma ponad 3000 m wysokości. Jeśli to zsunięcie nastąpi nagle, tsunami jest nieuniknione.
Etna powoli

Etna powoli "zsuwa się" do morza

Ciekawostki
Wulkan Etna powoli, ale systematycznie zsuwa się do Morza Śródziemnego. Naukowcy doszli do takich wniosków po dokładnym zbadaniu stratowulkanu dzięki umieszczonym na nim nadajnikom GPS. Każdego roku Etna zbliża się o 14 mm do leżącego u jej podnóża miasteczka Giarre. Według prognoz za 100 lat będzie o 1,4 m bliżej. To pierwszy raz w historii, kiedy zaobserwowano coś takiego. Wizja pochłonięcia miasta przez wulkan jest odległa, jednak taka aktywność ma swoje konsekwencje. Ruch Etny może wywoływać groźne osuwiska. Naukowcy podkreślają, że należy sprawę monitorować.
Tam, gdzie Zeus pokonał Tyfona…

Tam, gdzie Zeus pokonał Tyfona…

Świat
Pod koniec lutego Etna wybuchła pierwszy raz od 8 miesięcy, w marcu, podczas kolejnej - największej od lat  - erupcji,  rannych zostało 10 osób. Według mitologii greckiej wulkan powstał w wyniku walki Zeusa z Tyfonem, a dzisiejsze erupcje wulkanu mają być pozostałościami piorunów Zeusa.
Wulkan Etna wybuchł

Wulkan Etna wybuchł

Świat
Erupcji wulkanu towarzyszyło wyrzucenie na wysokość ponad 3 kilometrów chmury dymu, gazów i popiołu. Przed wybuchem, który nastąpił 18 maja, sejsmografy zarejestrowały wstrząsy. Z Etny wydobywa się także lawa, która spływa po jej zboczach. Nie zagraża ona jednak ludności zamieszkującej w okolice wulkanu.
Chmura przesłoniła Sycylię. Erupcja Etny wdziana z kosmosu

Chmura przesłoniła Sycylię. Erupcja Etny wdziana z kosmosu

Świat
Należący do NASA satelita Terra, przelatując nad Włochami, uwiecznił na zdjęciach moment erupcji Etny. Sam wulkan nie jest widoczny, bo przesłania go gigantyczna chmura pyłów. Z powodu ostatnich wybuchów konieczne było zamknięcie pobliskiemu lotniska w Katanii. Etna to największy, aktywny wulkan w Europie i jeden z najczęściej wybuchających wulkanów na świecie.
Spektakularna erupcja Etny nadal trwa

Spektakularna erupcja Etny nadal trwa

Świat
Najwyższy stratowulkan Europy wyrzuca z siebie strumienie lawy. Zdaniem naukowców to najgwałtowniejsze zjawisko o charakterze eksplozywnym od 20 lat.
Niespokojny wulkan Etna. Intensywna erupcja wciąż trwa

Niespokojny wulkan Etna. Intensywna erupcja wciąż trwa

Świat
Nie uspokaja się Etna na Sycylii. Przebudzony 19 października wulkan wyrzuca z siebie z coraz większą siłą lawę, a towarzyszą temu wstrząsy tektoniczne. Słup dymu wulkanicznego popiołu urósł o sześć kilometrów. W piątek miał siedem tysięcy metrów, obecnie ma trzynaście tysięcy.
Przebudzenie giganta zagraża europejskiej wyspie

Przebudzenie giganta zagraża europejskiej wyspie

Wiadomości
Etna, najwyższy i największy wulkan Europy, znów się przebudziła. Wyrzuca z siebie ogromne kolumny ognia, które widoczne są z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Pył wulkaniczny spada na miejscowości, które oddalone są nawet o sto kilometrów od krateru. Z powodu zagrożenia pyłem, władze w Katanii zdecydowały się zamknąć tamtejsze lotnisko. Nagranie, które opublikowała włoska telewizja, ukazuje nocną erupcję, jaka nie zdarzyła się Etnie od dwóch lat.
Największy wulkan Europy znów przemówił

Największy wulkan Europy znów przemówił

Podróże
Po spektakularnym wybuchu z 28 grudnia 2014 r., największy wulkan w Europie wciąż jest aktywny. Z krateru na szczycie Etny wydostaje się z popiół oraz ogromne kłęby dymu.