Wyniki wyszukiwania dla:

enigma

Liczba wyników: 153

We wnętrzu Enigmy

We wnętrzu Enigmy

Technologia
Naukowcy z Uniwersytetu  w Manchesterze zeskanowali promieniami X wnętrze Enigmy. Na przygotowanym przez nich filmie widać wirniki szyfrujące i każdy szczegół konstrukcji maszyny. Do dziś zachowało się ich jedynie 274. Większość została zniszczona po wojnie, by nie ujawnić, jak został złamany kod. Klucz potrzebny do odszyfrowania wiadomości zmieniał się każdego dnia. Kod uchodził za niemożliwy do złamania.
 Błąd, który niemal doprowadził do wojny jądrowej [Enigma]

Błąd, który niemal doprowadził do wojny jądrowej [Enigma]

Wiadomości
W latach 80. XX wieku w okolicach Moskwy algorytmik Stanisław Pietrow stworzył system powiadamiania o potencjalnym zagrożeniu jądrowym ze strony USA. Gdyby Amerykanie użyli swojego arsenału atomowego, Związek Radziecki natychmiast odpowiedziałby tym samym. We wrześniu 1983 roku cały system został postawiony w stan najwyższej gotowości bojowej. Świat stanął wtedy na krawędzi wyniszczającej wojny.
Eksperci zachęcają do oglądania "Ślubu od pierwszego wejrzenia": "Wszystkie pary się rozstały"

Eksperci zachęcają do oglądania "Ślubu od pierwszego wejrzenia": "Wszystkie pary się rozstały"

Gwiazdy
Kontrowersyjny program TVN-u, Ślub od pierwszego wejrzenia, doczeka się kolejnej edycji. Wraca na antenę stacji już we wrześniu. Jego uczestnikami były osoby, które kwestii znalezienia partnera życiowego nie chciały powierzyć przypadkowi. W programie w doborze idealnego wybranka wspomagali ich specjaliści: antropolog prof. Bogusław Pawłowski, seksuolog Monika Staruch oraz psycholog dr Piotr Mosak. Gospodarze programu są przekonani, że metody naukowe są doskonałą podbudową do tworzenia udanych związków. Problem jednak w tym, że w pierwszej edycji… nie udało im się sparować skutecznie żadnego duetu.Mimo że wszystkie pary się rozstały, potwierdzili jednogłośnie, że nie żałują udziału w tym eksperymencie. Jestem bardzo zadowolona, to jest taka amplituda emocji, momentami to przybiera barwę filmów Hitchcocka. Mogę mówić za siebie, ale jeśli chodzi o emocje bardzo często się wzruszałam, śmiałam się, były też momenty grozy - tłumaczy się Monika Staruch.Miłość jest nieujarzmiona, ciągle jest enigmą, nawet eksperci nie są w stanie przewidzieć, kiedy iskra czy chemia miłości zadziała, nawet jeśli zadziała, to w ogóle nie ma gwarancji, że przetrwa ona bardzo długo, czasami gaśnie po trzech latach - mówi Bogusław Pawłowski.Dlaczego więc biorą udział w programie, który z założenia jest skazany na porażkę?
Masoneria [Enigma]

Masoneria [Enigma]

Wiadomości
Mało który międzynarodowy ruch od tak dawna pozostaje źródłem najróżniejszych teorii spiskowych. Wśród licznych teorii i domysłów dominujące jest przekonanie, według którego to właśnie wolnomularze po cichu prowadzą globalną politykę, decydując o losach świata. Ile w tym prawdy? Czym była masoneria kilkaset lat temu i jak ten ruch przedstawia się dzisiaj? (km)
Gra tajemnic (2014)

Gra tajemnic (2014)

Film
Pasjonująca historia niezwykle utalentowanego Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny przyczynił się do rozwiązania zagadki niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. (ls)
Sat-Okh [Enigma]

Sat-Okh [Enigma]

Wiadomości
Stanisław Supłatowicz urodził się w 1920 r. wśród kanadyjskich indian. Jego matka, Polka zesłana na Syberię, uciekła na Alaskę przed rewolucją bolszewicką. Supłatowicz trafił do Polski tuż przed II wojną światową. Jego odwaga i umiejętności zwiadowcze przeszły do legendy wśród żołnierzy AK. (km)
Wirus ebola [Enigma]

Wirus ebola [Enigma]

Wiadomości
Mimo ciągłego rozwoju medycyny, człowiek nadal pozostaje bezsilny wobec niektórych wirusów. Jednym z nich jest ebola, którego epidemia niedawno rozprzestrzeniła się w kilku krajach afrykańskich. Ostatnio jej pojedyncze przypadki odnotowano również w Europie oraz USA. Skąd wziął się wirus, którego obawiają się dziś miliony ludzi? Czy łatwo jest się nim zarazić?
Alternatywne scenariusze II wojny światowej [Enigma]

Alternatywne scenariusze II wojny światowej [Enigma]

Wiadomości
75 lat po wybuchu II wojny światowej wydarzenia z września 1939 roku wciąż budzą wiele emocji i prowokują dyskusję na temat alternatywnych scenariuszy tego międzynarodowego konfliktu. Jak wyglądałaby sytuacja Polski, gdyby kilka lat wcześniej Jozef Beck podpisał pakt z III Rzeszą? Co działoby się z naszym krajem, gdyby 17 września radzieckie wojska nie dokonały inwazji na Polskę? (ak)
Tajemnica powstania Księżyca [Enigma]

Tajemnica powstania Księżyca [Enigma]

Wiadomości
Jak do tej pory naturalny satelita Ziemi pozostaje jedynym ciałem niebieskim poza naszą planetą, na którym człowiek postawił stopę. Towarzyszy ludziom od zawsze, mając wpływ nie tylko na wiele procesów zachodzących w naturze, ale także na codzienne życie mieszkańców Ziemi. Pod wieloma względami ten najbliższy nam obiekt w kosmosie wciąż pozostaje zagadką. (km)
Kamienne kręgi na Pomorzu [Enigma]

Kamienne kręgi na Pomorzu [Enigma]

Wiadomości
W Odrach, Węsiorach i Grzybnicy znajdują się kamienne kręgi graniczące z pradawnymi cmentarzyskami. Archeolodzy przez lata spierali się o genezę i przeznaczenie tych obiektów. Dziś uważa się, że są one dziełem skandynawskiego plemienia Gotów z kręgu kultury wielbarskiej. (ph)
Bitwa warszawska 1920 [Enigma]

Bitwa warszawska 1920 [Enigma]

Wiadomości
To starcie uznawane jest za jedną z najważniejszych bitew w historii. Okazuje się, że z spektakularnym zwycięstwem Polaków nad bolszewikami wiąże się szereg fascynujących faktów. Jeden z nich tyczy się fatalnego błędu Michaiła Tuchaczewskiego, rosyjskiego przywódcy frontu zachodniego, który zlekceważył ważną wojenną zdobycz.
Tajemnica obiektu 7215 [Enigma]

Tajemnica obiektu 7215 [Enigma]

Wiadomości
W 1962 r. kryzys kubański pogłębił obawy świata dotyczące zagrożenia atakiem nuklearnym. Zarówno Zachód jak i państwa Bloku Wschodniego, w tym również Polska, musiały być przygotowane na wypadek wybuchu wojny atomowej. Wówczas pod Warszawą rozpoczęto budowę obiektu oznaczonego numerem 7215, dziś znanego jako Atomowa Kwatera Dowodzenia. (km)
Instytut Ahnenerbe [Enigma]

Instytut Ahnenerbe [Enigma]

Wiadomości
Organizacja powstała w 1935 roku pod nadzorem SS, na czele którego stał Heinrich Himmler. Tajemnicza struktura prowadziła badania i przeprowadzała eksperymenty, które przede wszystkim miały służyć naukowemu potwierdzeniu tez nazistów. Wiele działań Ahnenerbe do dziś budzi grozę. (ph)
Magazyny broni nuklearnej w Polsce [Enigma]

Magazyny broni nuklearnej w Polsce [Enigma]

Wiadomości
W okresie zimnej wojny, w ramach ściśle tajnego programu 'Wisła', na terenie Polski zbudowano trzy magazyny broni nuklearnej. Moc uderzeniowa niektórych pocisków przechowywanych w specjalnych obiektach w Podborsku, Brzeźnicy-Kolonii oraz Templewie była wielokrotnie wyższa od ładunków zrzuconych na Hiroszimę oraz Nagasaki. Jak wynika z dokumentów odtajnionych zaledwie dekadę temu, o lokalizacji i ostatecznym przeznaczeniu magazynów wiedziało jedynie kilku polskich generałów. (ph)
Dzieje terroryzmu [Enigma]

Dzieje terroryzmu [Enigma]

Wiadomości
Terroryzm to jedno z ważniejszych haseł definiujących politykę najpotężniejszych państw świata. Forma, z jaką dziś jest kojarzony, zaczęła kształtować się w drugiej połowie XX wieku. Podobne rodzaje działalności towarzyszyły jednak ludzkości od setek lat. (ph)
Bitwa o zamek Itter [Enigma]

Bitwa o zamek Itter [Enigma]

Wiadomości
Jednym z ostatnich starć drugiej wojny światowej była obrona austriackiego zamku Itter, podczas której doszło do bezprecedensowej sytuacji. Po raz pierwszy i ostatni ramię w ramię z aliantami walczyli żołnierze Wermachtu. Wspólnymi siłami powstrzymali 17. dywizję SS. (ph)
Historia jachtu 'Korsarz' [Enigma]

Historia jachtu 'Korsarz' [Enigma]

Wiadomości
W 1936 r. 'Korsarz' popłynął w regatach promujących igrzyska olimpijskie w Berlinie. Trasa obejmowała dystans między Sopotem a Kilonią. Wzięło w nich udział dwadzieścia jachtów. Konstrukcja polskiej jednostki nie nadawała się do startu, dlatego gdańscy żeglarze zaryzykowali. Popłynęli w kierunku Szwecji, a następnie pomyślne wiatry jako pierwszych sprowadziły ich na metę. Adolf Hitler był wściekły. (km)
Piramida w Rapie [Enigma]

Piramida w Rapie [Enigma]

Wiadomości
W 1811 r. w mazurskiej wsi Rapa, położonej tuż przy dzisiejszej granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, wybudowano grobowiec rodzinny pruskiego rodu von Fahrenheid. Budowla wciąż budzi ciekawość przede wszystkim ze względu na kształt, którym przypomina starożytne egipskie piramidy. Obecnie budynek niestety niszczeje. (km)
poprzednie1 2 3 4 5 ... 9następne