Wyniki wyszukiwania dla:

ekologia

Liczba wyników: 89

Słupsk chce być zieloną stolicą Polski

Słupsk chce być zieloną stolicą Polski

Finanse
Słupsk ma potencjał, by stać się zieloną stolicą Polski i być wzorem pod względem działań proekologicznych oraz prozdrowotnych ? podkreśla prezydent miasta Robert Biedroń. Władze Słupska zachęcają mieszkańców, by przesiadali się z samochodów na rowery lub korzystali z transportu publicznego. Wspierają także rozwój odnawialnych źródeł energii. W szkołach i przedszkolach podawane będą tylko zdrowe obiady, przygotowywane z produktów od lokalnych producentów.
To może być kamień milowy w sprawie ochrony środowiska

To może być kamień milowy w sprawie ochrony środowiska

Wywiady
Grudniowy szczyt klimatyczny w Paryżu może być światowym kamieniem milowym na drodze do porozumienia w sprawie ochrony klimatu. Jeśli oczywiście dogadają się przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Minister środowiska Maciej Grabowski komentuje dla money.pl
Polska zaroi się od wiatraków?

Polska zaroi się od wiatraków?

Wywiady
Ustawa o OZE dała inwestorom większą pewność i bezpieczeństwo jeżeli chodzi o planowanie inwestycji na tym rynku. Czy jednak rzeczywiście oznacza to błyskawiczny rozwój tego sektora? Minister środowiska Maciej Grabowski ujawnia, co nas czeka w najbliższych latach.
Wielka pacyficzna plama śmieci

Wielka pacyficzna plama śmieci

Nauka
Holenderscy naukowcy zbierają dane na temat tzw. wielkiej pacyficznej plamy śmieci znajdującej się pomiędzy Hawajami i Japonią. Wyprawę zorganizował założyciel fundacji ekologicznej Oceaen Cleanup, Boyan Slat, a sfinansował filantrop Marc Benioff. Zaproponowano nowy system oczyszczania oceanu z tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się w nim prądy morskie i wiatry, które transportują śmieci w kierunku pływających barier w kształcie litery U lub V rozciągniętych na przestrzeni stu kilometrów.
#dziejesiewbiznesie: kosztowne upały

#dziejesiewbiznesie: kosztowne upały

Polska
Żar leje się z nieba a z gospodarki wyparowują pieniądze. Jak wylicza portal money.pl - każdy dzień wysokich temperatur kosztuje nas ponad 20 milionów złotych. Głównie przez nastawione na maksymalną moc klimatyzatory i zwiększone zużycie wody. Dodatkowo spada nasza wydajność pracy - nawet o 20 procent.
Rzeźba z recyklingu

Rzeźba z recyklingu

Styl życia
Copenhell to heavymetalowy festiwal muzyczny. Ciężko jest zadziwić jego wymagających widzów. Okazuje się jednak, że wystarczy skorzystać z porzuconych desek, dodać do tego odrobinę fantazji i atrakcja gotowa. Uczestnicy festiwalu, przez cały czas jego trwania, oglądali z podziwem okazałą rzeźbę
Oryginalny klip promujący encyklikę

Oryginalny klip promujący encyklikę

Społeczeństwo
Niecodzienne nagranie, które promuje najnowszą encyklikę papieża zatytułowaną "Laudato si" ("Pochwalony bądź") opublikowała organizacja Observatório do Clima z Brazylii zajmująca się zmianami klimatu. Papież Franciszek napisał w encyklice, że Ziemia - "nasza siostra" protestuje "z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr".
Zredukują odpady w Małopolsce o 60 proc.

Zredukują odpady w Małopolsce o 60 proc.

Inwestycje
Oddana w tym tygodniu do użytku instalacja przetwarzania odpadów komunalnych ZGOK w Balinie zredukuje o około 60 proc. poziom składowania odpadów na terenie zachodniej Małopolski. Zgodnie z decyzją środowiskową zakład może przetwarzać 58 tys. ton odpadów rocznie. Część będzie przetwarzana na paliwo RDF, które jest surowcem energetycznym m.in. dla cementowni. Inwestycja kosztowała 40 mln zł.
Trujące świetlówki, groźne lodówki

Trujące świetlówki, groźne lodówki

Technologia
Dostępne dziś na rynku świetlówki zawierają trującą rtęć, natomiast w lodówkach i chłodziarkach znajdują się duże ilości niebezpiecznych gazów, które znajdują się w piankach izolacyjnych jak również w obwodach chłodniczych. Niekontrolowane uwalnianie tych toksycznych substancji powoduje dziurę ozonową oraz przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu.
To polskie perpetuum mobile?

To polskie perpetuum mobile?

Technologia
Pływać może praktycznie non stop i za darmo, bo napędzana jest energia słoneczną - tak działa Tesla-21. Łódź stworzona przez polaka, która zachwyciła świat.
Pierwszy elektryczny autobus w Polsce

Pierwszy elektryczny autobus w Polsce

Motoryzacja
Ekologiczny, ekonomiczny i cichy - tak w kilku słowach można opisać elektryczny autobus, który pojawił się na ulicach Jaworzna. Solaris Urbino 12 Electric to pierwszy tego typu pojazd komunikacji miejskiej w Polsce, który jeździ na regularnej linii.
Więcej pieniędzy na wymianę pieców węglowych

Więcej pieniędzy na wymianę pieców węglowych

Polska
Trwa nabór wniosków do trzeciej edycji programu poprawy jakości powietrza KAWKA. Budżet całego programu to 800 mln zł, ale przy dużym zainteresowaniu zostanie on zwiększony. Do tej pory dzięki niemu poprawiło się powietrze w ponad 50 gminach w Polsce, głównie na południu kraju. Kryteria programu zostaną skorygowane tak, by więcej gmin mogło z niego skorzystać.
Szara strefa branży elektronicznej naraża nas na kary

Szara strefa branży elektronicznej naraża nas na kary

Prawo
W środę sejmowa komisja zajmie się rządowym projektem ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Celem nowych przepisów powinno być zwiększenie ilości elektrosprzętu przekazywanego do recyklingu i uszczelnienie systemu, bo dziś szara strefa obejmuje 40-60 proc. rynku - postuluje organizacja ElektroEko. Przyspieszenie prac nad zmianami jest konieczne, bo Komisja Europejska grozi Polsce wysokimi karami.
Ekostrefy w polskich miastach

Ekostrefy w polskich miastach

Inne
Już wkrótce do centrów polskich miast nie wjadą truciciele - samochody, które emitują najwięcej szkodliwych substancji. Ustawodawca zamierza wprowadzić specjalne naklejki i zakazać wjazdu do stref pojazdom z określonych roczników.
Policja i ITD będą badać skład spalin

Policja i ITD będą badać skład spalin

Inne
Na tle innych państwo Unii Europejskiej Polska nie ma się czym pochwalić pod względem czystości powietrza. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy spada po części na zmotoryzowanych. Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego zamierza więc kontrolować skład tego, co ulatnia się z naszych rur wydechowych.
Solaris sprzedaje autobusy elektryczne

Solaris sprzedaje autobusy elektryczne

Motoryzacja
Solaris, który w ubiegłym roku sprzedał w Polsce pierwsze autobusy elektryczne i rozwija produkcję tramwajów oraz trolejbusów, chce skorzystać na coraz bardziej widocznym trendzie zakupu proekologicznych pojazdów przez samorządy. Miasta kupują coraz więcej autobusów elektrycznych, trolejbusów i tramwajów. Wymuszają to coraz bardziej rygorystyczne unijne przepisy
Jadalne talerze - alternatywa dla naczyń

Jadalne talerze - alternatywa dla naczyń

Kuchnia
Artykuły użytku jednorazowe to domena współczesnego świata. Niestety, tego typu wygodne rozwiązania z używaniem plastikowych kubeczków lub pojemników niesie ze sobą tony odpadów niebezpiecznych dla środowiska. Ekologiczną alternatywę proponuje młynarz-wynalazca. (mp)
Ambitne plany Siemensa w Polsce

Ambitne plany Siemensa w Polsce

Polska
Siemens chce w tym roku intensywnie rozwijać w Polsce elektrownie wiatrowe. Koncern zapowiada postawienie na Pomorzu kilkudziesięciu wiatraków, których moc sięgnąć może 100 MW. Przyszłe inwestycje koncernu zależą jednak od praktycznego zastosowania przepisów nowej ustawy o OZE.
Polska zostanie liderem w dziedzinie ekologii?

Polska zostanie liderem w dziedzinie ekologii?

Finanse
Polska może stać się światowym potentatem w tworzeniu technologii ekologicznych. Wyzwania w dziedzinie ekologii, z którymi polskie firmy muszą sobie radzić na krajowym podwórku, zmuszają je do pracy nad nowoczesnymi rozwiązaniami. A te w następnej kolejności będą mogły być eksportowane do innych krajów.

"W Polsce mówi się trochę źle o bobrach"

Styl życia
- Bobry są szkodnikami, ale to myśmy przyszli tutaj, my weszliśmy na ich terytorium - mówi Rudi Schuberth. Autor takich hitów jak "Córka Rybaka", czy "Wars wita" zaszył się na kaszubskiej wsi i obecnie poświęca się ratowaniem opinii Polaków o... bobrach.
Opłaty za śmieci mogą wzrosnąć

Opłaty za śmieci mogą wzrosnąć

Polska
Polski rynek odpadów komunalnych jest zbiurokratyzowany i mało konkurencyjny ? wynika z raportu Instytutu Sobieskiego. Jeżeli nic się nie zmieni, to ceny, jakie Polacy płacą za wywóz śmieci, mogą wzrosnąć o kolejne 30 proc.