Wyniki wyszukiwania dla:

egipt

Liczba wyników: 133

Wakacje 2019. Oto najpopularniejsze kierunki tego lata

Wakacje 2019. Oto najpopularniejsze kierunki tego lata

Polska
- Grecja, Hiszpania, Turcja, Bułgaria, Egpit to najchętniej wybierane zagraniczne miejsca, do których jeździmy na wakacje. Spośród nich przodują Turcja i Grecja - tłumaczyła w programie "Money. To się liczy" Anna Podpora, kierownik działu produktu w serwisie wakacje.pl. - Turcja, podobnie jak Egipt, odrodziła się po kilku latach jako kierunek wakacyjny - dodała.
Ma 2600 lat. Nie ma starszej w Egipcie

Ma 2600 lat. Nie ma starszej w Egipcie

Ciekawostki
Egipscy archeolodzy odkryli na półwyspie Synaj ruiny fortu mające 2600 lat. Został zbudowany na ruinach innej fortecy w latach 664-610 p.n.e. Fort miał 16 wież i powstał za czasów 26 dynastii. Nie został jednak nigdy ukończony. Jego zadaniem było bronić granicy imperium faraonów przed Persami, którzy podbili Egipt w 525 r. p.n.e. W ruinach znaleziono liczne groty strzał, kamienne sztylety i figurki. Zdaniem odkrywców, pod koniec istnienia twierdza doświadczyła serii ataków, które zniszczyły jej konstrukcję. To najstarsza tego typu forteca, jaką odkryto w Egipcie.
Starożytny grobowiec kapłanów

Starożytny grobowiec kapłanów

Nauka
W Egipcie, niedaleko piramid w Gizie, odkryto starożytny cmentarz, na którym pochowano budowniczych piramid. Jest tam też grobowiec dwóch kapłanów sprzed 4400 lat. Znaleziono go przy badaniu grobowców z późniejszego okresu.
30 mumii starożytnych Egipcjan. Wśród nich ciała dzieci

30 mumii starożytnych Egipcjan. Wśród nich ciała dzieci

Ciekawostki
Zmumifikowane szczątki starożytnych Egipcjan odkryto na zachodnim brzegu miasta Asuan. Jak podaje ministerstwo starożytności, grobowiec odkryto w skale. Był on ukryty za dodatkowym murem. Należał do osoby o imieniu Tjt. W środku, w wielu komnatach, znajdowało się ponad 30 mumii dzieci i dorosłych. Grobowiec pochodzi z późnego okresu grecko-rzymskiego. Wśród licznych ciał, odkryto tam różne artefakty, materiały do mumifikacji i pogrzebu, wazony, maski zdobione złotem. Znaleziono tu też "Ba" – figurę człowieka-ptaka, która przedstawia duszę zmarłego.Pochodzi ona z okresu 332-395 r. p.n.e. W grobowcu naukowcy natrafili też na kawałki pomalowanej drewnianej trumny z inwokacją do bogów. To kolejne ważne dla Egipcjan odkrycie na terenie Mauzoleum Aga Khan. Tylko w latach 2015–2018 znaleziono tu 25 grobowców.
Tajemnica Wielkiej piramidy. Badacze twierdzą, że wreszcie ją poznali

Tajemnica Wielkiej piramidy. Badacze twierdzą, że wreszcie ją poznali

Ciekawostki
Badacze od lat zastanawiali się, jak starożytni Egipcjanie tworzyli budowle takie, jak Wielka Piramida. W szczególności chodzi o to, jak transportowali kamień, z którego powstała piramida w Gizie. Do tej pory wiedzieli tylko, że budulec pochodzi m.in. z Luksoru, który leży ponad 500 km na południe od Gizy. Badacze nie mogli się zgodzić co do środka transportu. Teraz wygląda na to, że zagadka została rozwiązana. Podróżnik i wielbiciel historii, Richard Bangs, twierdzi, że dostawy były możliwe dzięki rzece Nil. To dzięki wodzie było możliwe transportowanie nawet najcięższych surowców z jednego końca państwa na drugi. Inni badacze jako dowód przedstawiają dziennik ze starożytnego portu Wadi-el-Garf, w którym mowa jest o kanałach wykopanych w pobliżu Nilu, którymi transportowane były kamienie.
Masowy grobowiec w Egipcie sprzed 4000 lat ujawnia brutalną prawdę

Masowy grobowiec w Egipcie sprzed 4000 lat ujawnia brutalną prawdę

Ciekawostki
W zboczu klifu, w egipskim Luksorze, znajduje się niezwykły grobowiec, pełen mumii noszących ślady okrutnej śmierci. Archeolodzy przeanalizowali ostatnio spoczywające tam rozczłonkowane szczątki 60 mężczyzn. Wiele fragmentów mumii ma pokruszone lub podziurawione czaszki, w niektórych znajdują się groty strzał. Mężczyźni musieli być wojownikami. Na jednym z ramion w grobowcu znajduje się część zbroi używanej przez łuczników. Masowe groby były w starożytnym Egipcie niezwykle rzadkie. Mumie pochodzą  z końca Starego Państwa, z roku 2150 p.n.e., gdy kraj faraonów chylił się ku upadkowi. Wtedy, po śmierci faraona Pepiego II, zarządcy egipskich prowincji, zwani nomarchami, znacznie urośli w siłę. W krypcie jednego z nomarchów opisano walki pomiędzy różnymi politycznymi frakcjami i zamieszki.  Na ścianach jego grobowca opisano też panujący w tym czasie głód: "cały kraj jest jak wygłodniała szarańcza". Sytuacja była tak straszna, że Egipcjanie na południu kraju stali się kanibalami i zjadali własne dzieci, głoszą hieroglify. Głód był spowodowany trwającą dekady suszą, związaną ze zmianami klimatu, jakie miały miejsce w tamtym czasie. Centralna władza faraona szybko straciła autorytet, a kraj pogrążył się w wojnie domowej. Egipcjanie znienawidzili Pepiego II do tego stopnia, że jego piramidę splądrowano tuż po śmierci. 60 wojowników z grobowca w Luksorze najprawdopodobniej straciło życie właśnie w okrutnej wojnie domowej. Wyniki badań nad grobowcem zostały przedstawione w filmie dokumentalnym amerykańskiej stacji PBS.
Starożytny grobowiec. Nowe odkrycie w Egipcie

Starożytny grobowiec. Nowe odkrycie w Egipcie

Nauka
Został odkryty na terenie nekropolii w Sakkarze. Pochodzi z czasów V dynastii, czyli może mieć nawet 4500 lat.   Zdobione komnaty prowadzą do komnaty grobowej zbudowanej z piaskowca. Grobowiec należał do dygnitarza o imieniu Khuwy. Choć został całkowicie splądrowany jeszcze w starożytności archeologom udało się odnaleźć zmumifikowane szczątki właściciela grobowca. Krypta leży w pobliżu piramidy faraona Dżedkare, w południowej części Sakkary. 
Arogancki król ukarany przez Boga

Arogancki król ukarany przez Boga

Nauka
Historycy przypuszczają, że niegodziwym faraonem z biblijnej opowieści o Exodusie był Ramzes II. Jego tożsamość była przedmiotem licznych debat. Według Biblii, Izraelici mieli budować dla faraona miasta Pithom i Ramses. Egipskie zapiski potwierdzają, że królowie XIX-dynastii (1293-1185 p.n.e.) rozpoczęli wielki program militarny w Lewancie. Wówczas król Seti I zbudował nowe miasto służące za garnizon, które jego następca Ramzes II, nazwał potem Pi-Ramzes.
Skąd wzięła się niezwykła precyzja Egipcjan. Eksperyment

Skąd wzięła się niezwykła precyzja Egipcjan. Eksperyment

Ciekawostki
Piramidy w Gizie przez wieki intrygowały naukowców. Starożytne budowle, nie dość, że są ogromne, to w dodatku zbudowane są zgodnie ze stronami świata. Każdy z boków jest odchylony o 1/15 stopnia w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Archeolog i inżynier Glen Dash twierdzi, że udało mu się rozwiązać zagadkę niezwykłej precyzji Egipcjan. Zdaniem badacza, budowniczy piramid wykorzystali do tego jesienną równonoc. Następuje ona zawsze między 22 a 24 września. W tym czasie promienie Słońca padają na Ziemię prostopadle do równika. Badacz wykonał eksperyment. Zbudował zegar słoneczny i w czasie równonocy, w regularnych odstępach czasu zaznaczał, gdzie kończy się cień, który rzuca wskazówka. Dzięki temu mógł wyznaczyć dokładnie oś wchód – zachód. Dodatkowo, odchylenie od faktycznej osi w eksperymencie miało ten sam kierunek co odchylenie w piramidach. Badacz podkreśla, że jego eksperyment nie jest dowodem na to, że tej metody użyli starożytni Egipcjanie. Jest ona jednak na tyle prosta, że do jej zastosowania potrzeba jedynie prostego kija i bezchmurnego dnia. Starożytni Egipcjanie mogli ją więc z powodzeniem stosować.
Szkielet znaleziony w Egipcie

Szkielet znaleziony w Egipcie

Nauka
Egipscy archeolodzy ogłosili niesamowite odkrycie, które dokonali podczas prac wykopaliskowych nieopodal piramidy Meidum, znajdującej się 96 kilometrów od Kairu. Znaleźli tam szczątki 13-letniej dziewczynki złożonej w grobie w skulonej pozycji. Badacze nie wiedzą, jak zmarła. Szczątki pochodzą prawdopodobnie sprzed 4600 lat. Przy niej znaleziono także dwie czaszki zwierząt, prawdopodobnie byków i trzy ceramiczne naczynia.
Zapomniana córka Kleopatry

Zapomniana córka Kleopatry

Nauka
O romansie Kleopatry i Marka Antoniusza, możemy się dowiedzieć z książek czy filmów. Historia ta wydarzyła się naprawdę. Nie każdy wie, iż z tego romansu urodziło się aż troje dzieci, w tym bliźniaki - Kleopatra Selene II i Aleksander Helios. Dziewczynka w przyszłości stała się bardzo wpływowym politykiem. Przez pierwsze 10 lat swojego życia, Kleopatra Selene II wychowywała się w Egipcie. Marek Antoniusz ustanowił ją królową Krety i Cyrenejki. Sielskie życie księżniczki skończyło się wraz z licznymi niepowodzeniami jej ojca w walce o wpływy w Imperium Rzymskim.
Nowe zdjęcia mumii Tutanchamona

Nowe zdjęcia mumii Tutanchamona

Nauka
Po 9 latach prac konserwatorskich w krypcie egipskiego faraona, jego mumia znalazła się tam, gdzie została pochowana. Dziś faraon spoczywa jednak w szczelnym szklanym sarkofagu. Na opublikowanych zdjęciach widać z bliska twarz pochowanego 3000 lat temu władcy. Można też z bliska przyjrzeć się stopom faraona. Tutanchamon, syn Echnatona, zasiadł na egipskim tronie, gdy miał zaledwie 10 lat. Zmarł 8 lat później, z nieznanych przyczyn. Grobowiec Tutanchamona odkrył w 1922 archeolog Howard Carter. 
Analiza DNA czarnych kropek na ścianie grobowca Tutanchamona

Analiza DNA czarnych kropek na ścianie grobowca Tutanchamona

Nauka
Po 10 latach renowacji otwarto ponownie dla zwiedzających grobowiec faraona Tutanchamona. Badacze starannie oczyścili ścienne malowidła. Postanowili jednak pozostawić serię dziwnych ciemnych plam, które znalazł tam w 1922 roku archeolog Howard Carter, gdy pierwszy raz zajrzał do grobowca. Te brązowe plamy to drobnoustroje - najpewniej grzyby, które poddano analizie DNA. Na szczęście od momentu otwarcia grobowca przez Cartera, nie rozprzestrzeniły się. Okazało się, że grzyby są martwe, więc nie stanowią żadnego zagrożenia. Czarne plamy przeniknęły do warstwy farby ich usunięcie mogłoby uszkodzić malowidła. 
Cztery typowe kierunki wyjazdów na ferie. Polacy nie zawsze wybierają narty

Cztery typowe kierunki wyjazdów na ferie. Polacy nie zawsze wybierają narty

Polska
- Najpopularniejszy jest Egipt, Hiszpania (Wyspy Kanaryjskie), jednak wolimy ciepło, ale ci, którzy wybierają "ciepły sweter", to rezerwują wyjazdy do Włoch (60 proc.) i Austrii, która jest mniej popularna - mówiła w programie "Money. To się liczy" Klaudyna Fudala z turystycznego portalu wakacje.pl. Według jej szacunków koszt wyjazdu na ferie to ok. 2000 zł na osobę. - Ferie już się zaczęły, więc są też ofery last minute, takie minus 40 - 50 proc., więc za 1000 - 1200 zł, a w lepszym standardzie - 1500 - 1700 zł. Wśród kierunków "ciepłych" jest też Malta, gdzie oferty zaczynają się nawet od 700, 800 zł, ale to nie jest typowy kierunek na wyjazd z dziećmi - dodała.
Pradawna forteca w Egipcie. Polsko-amerykańskie odkrycie

Pradawna forteca w Egipcie. Polsko-amerykańskie odkrycie

Nauka
W ruinach starożytnego miasta Berenike Trogodytika, na szczycie kopalnej rafy koralowej w Egipcie, odkryto pozostałości rozległej fortecy hellenistycznej zbudowanej ponad 2 tysiące lat temu. Badacze twierdzą, że forteca powstała w celu obrony portu u wybrzeży Morza Czerwonego. Na jej terenie znajdowały się trzy duże dziedzińce i liczne budynki, w których mieściły się warsztaty i sklepy. Wybudowano tam także masywną studnię do zbierania wody z serią dużych basenów z tysiącami litrów wody. Wewnątrz fortecy znaleziono figurki z terakoty, monety, a nawet kawałki czaszki słonia. Ruiny miasta Berenike Trogodytika odkryto w 1818 r., ale dopiero 2012 r. rozpoczęto prace wykopaliskowe w jego części hellenistycznej. Badania w Berenike prowadzą wspólnie Polacy i Amerykanie. Kierownikiem wykopalisk ze strony polskiej jest Iwona Zych z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ze strony amerykańskiej prof. Steven E. Sidebotham z Uniwersytetu Delaware. Kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki, przyznanego na hellenistyczną część badań na stanowisku, jest Marek Woźniak.
Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Nauka
Myśliwiec z czasów II wojny światowej P-40 Kittyhawk rozbił się na Saharze w 1942 roku. Dokładnie 70 lat później przypadkowo znalazł go Polak Jakub Perka. Samolot RAF-u był w nienaruszonym stanie. Nawet uzbrojenie posiadało amunicję. To unikat na światową skalę. Na pokładzie znaleziono pełną dokumentację serwisową oraz narzędzia. Szczątków pilota nigdy nie znaleziono. Prawdopodobnie stracił orientację w pustynnym terenie. Wyczerpanie paliwa zmusiło go do lądowania. Sierżant Dennis Copping przeżył lądowanie, lecz zmarł potem na piaskach pustyni. Na początku 2018 roku, myśliwiec został pokazany w Muzeum El Alamein po przejściu "ohydnej" renowacji z rąk egipskiego rządu. Wiele osób nie kryło zbulwersowania. Ich zdaniem zniszczono cenny relikt.
Odkrycie w piramidzie Amenemhata II

Odkrycie w piramidzie Amenemhata II

Nauka
Archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia w piramidzie, gdzie wcześniej znaleziono mumię Amenemhata II. Natrafiono na osiem pięknie pomalowanych wapiennych trumien z mumiami wewnątrz.
Pochowana z dzieckiem w łonie. Kości mają prawie 4 tys. lat

Pochowana z dzieckiem w łonie. Kości mają prawie 4 tys. lat

Ciekawostki
Dość makabrycznego odkrycia dokonali archeolodzy na terenie antycznego cmentarza w Kom Ombo, w Egipcie. W grobie sprzed 3,7 tys. lat spoczywały szczątki młodej kobiety w ostatnich tygodniach ciąży. 25-latka najprawdopodobniej już zaczynała rodzić. Świadczy o tym ułożenie kości dziecka. Jednak to nie poród doprowadził do śmierci kobiety. Naukowcy twierdzą, że zmarła z powodu nieprawidłowo leczonego wcześniejszego złamania. Ciało owinięte było skórzanym całunem. Pochowano je m.in. z koralami zrobionymi ze strusich jaj.
Tajemnica wzniesienia piramid. Naukowcy zdobyli dowód

Tajemnica wzniesienia piramid. Naukowcy zdobyli dowód

Ciekawostki
Na północ od Luksoru archeolodzy odkryli ślady konstrukcji, dzięki której możliwe było wznoszenie piramid. To pochyła rampa z dwoma zestawami schodów i licznymi słupkami po każdej ze stron. Dzięki konstrukcji, kamienne bloki mogły być transportowane na saniach pod górę. Oczywiście wciąganiem bloków na szczyt zajmowali się niewolnicy. Archeolodzy pierwszy raz trafili na pozostałości wspomnianej konstrukcji. W oświadczeniu Ministerstwa Starożytności czytamy, że jest to wyraźny dowód "unikatowego systemu". Warto dodać, że przeciętny kamienny blok ważył 2,5 tony. Wysokość Piramidy Cheopsa to 139 metrów.
Polacy chcą spędzać święta Bożego Narodzenia za granicą. Wzrost rezerwacji w biurach podróży

Polacy chcą spędzać święta Bożego Narodzenia za granicą. Wzrost rezerwacji w biurach podróży

Finanse
Zainteresowanie wyjazdami w okresie świąteczno-sylwestrowym jest duże, mówi Klaudyna Fudala z wakacje.pl. Zamieniamy święta w domu na święta za granicą. Znów popularnością cieszy się Egipt.
Weekend niepodległościowy za granicą. Polacy wertują oferty biur podróży

Weekend niepodległościowy za granicą. Polacy wertują oferty biur podróży

Finanse
Polacy po informacji o dłuższym weekendzie dzięki wolnemu 12 listopada, który zaproponował PiS, zainteresowali się wyjazdami zagranicznymi. Wyszukiwania wskazują, że popularnością cieszą się Malta, Turcja, Hiszpania czy Egipt, mówi Klaudyna Fudala z wakacje.pl.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 7następne