Wyniki wyszukiwania dla:

dyktator

Liczba wyników: 15

#KresyŚwiata: Dyktator ma obsesję. Widać go na każdym rogu ulicy

#KresyŚwiata: Dyktator ma obsesję. Widać go na każdym rogu ulicy

Podróże
Od 1992 roku władzę w Tadżykistanie sprawuje Emomali Rahmon. Oskarża się go o fałszowanie wyborów, łamanie praw człowieka i autorytarne rządy. Na początku ludzie wiązali z nim duże nadzieje. Po latach przyszło wielkie rozczarowanie. Kraj wciąż się nie rozwija, mieszkańcy żyją tam biednie. Tymczasem dyktator nie odpuszcza i każe oddawać sobie cześć. W Tadżykistanie nie ma miejsca, w którym w oczy nie rzucałaby się postać Rahmona. Jego plakaty są w każdym mieście. O wyjątkowej autopromocji prezydenta w rozmowie z podróżnikiem, Łukaszem Superganem. Cały odcinek #KresówŚwiata do objerzenia na: https://turystyka.wp.pl/kresyswiata-sa-bardziej-goscinni-niz-polacy-tadzycy-oddadza-wszystko-co-maja-6393674660247681v
Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera

Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera

Ciekawostki
9 kwietnia przypada rocznica śmierci niemieckiego pastora i teologa Dietricha Bonhoffera. Ten mało znany w Polsce, urodzony we Wrocławiu duchowny sprzeciwiał się nazistom od samego początku. Już w 1933 roku, tuż po dojściu Hitlera do władzy, jawnie sprzeciwiał się dyktatorowi. W swoich kazaniach przewidywał nadchodzącą wojnę i okrucieństwa jakie przyniesie. Nie umknęło to uwadze Hitlera. Niepokorny pastor w 1935 r. został pozbawiony prawa do nauczania. Jego działalność była cały czas pod okiem gestapo. Krótko przed wybuchem wojny wyjechał do USA, szybko jednak wrócił do Niemiec i rozpoczął działalność konspiracyjną. W 1940 roku poznaje spiskujących przeciwko Hitlerowi oficerów. Jeden z nich, admirał Wilhelm Canaris, to szef Abhwery. Dzięki niemu Bonhoeffer został agentem wywiadu. Dzięki temu mógł poruszać się po okupowanej Europie swobodnie. Podczas jednej z wizyt w Szwecji szukał u Brytyjczyków pomocy w zorganizowaniu zamachu na Hitlera. Ci jednak nie uwierzyli w słowa pastora i nie zareagowali. W 1943 Bonhoeffera dopadło gestapo, nie ma jednak wystarczających dowodów. Dopiero po nieudanym zamachu na Hitlera w 1944 r. Bonhoeffer trafił do obozu w Buchenwaldzie. Nazistowski dyktator nie zapomniał o niepokornym pastorze. Dwa tygodnie przed kapitulacją Niemiec wydał rozkaz powieszenia Bonhoffera i współpracującego z nim Canarisa. Wyrok wykonano 9 kwietnia 1945 r. Dietrich Bonhoeffer został upamiętniony we Wrocławiu. Znajduje się tam jego pomnik.  
Jak kochał Stalin. Od nieudanych małżeństw po

Jak kochał Stalin. Od nieudanych małżeństw po "męskie przyjaźnie"

Ciekawostki
Historyków od lat fascynuje seksualność Józefa Stalina. Wiadomo, że miał problemy z kobietami. Miał dwie żony, ale nie były to udane małżeństwa. Skończyły się przedwczesną śmiercią obu jego wybranek. Zdarzały mu się takie zachowania jak namiętny pocałunek z amerykańskim ambasadorem przy ZSRR. Domniemany biseksualizm rosyjskiego dyktatora opisuje Christopher Macht, w swojej książce "Spowiedź Stalina". Istnieje hipoteza, że Stalin tępił homoseksualistów, bo sam był gejem. Związki jednopłciowe w ZSRR były karalne. Stalin wysyłał gejów nawet na osiem lat do łagru. Z drugiej strony homoseksualne przekazy o "męskiej przyjaźni" były podstawą propagandy w ZSRR. Sam Stalin zawsze otaczał się wyłącznie mężczyznami i często wyprawiał męskie przyjęcia. Na swoich zakrapianych imprezach dyktator uwielbiał łączyć mężczyzn w pary, by te dla niego tańczyły. Inną z nietypowych rozrywek Stalina było przeglądanie rysunków męskich aktów. Przywódca ZSRR lubił zostawiać na grafikach nieprzyzwoite komentarze. Czy Stalin miał kochanka? Jak wskazuje Christopher Macht, mógł nim być jego osobisty ochroniarz Karl Pauker. Obu mężczyzn łączyła bliska więź, Stalin ufał swojemu ochroniarzowi. Pauker zajmował się nawet goleniem rosyjskiego dyktatora. Mimo bliskiej relacji z wodzem, Paukera rozstrzelano w 1937 r. wraz z innymi ludźmi z bliskiego otoczenia Stalina.
Dyktator kłamał o swojej przeszłości

Dyktator kłamał o swojej przeszłości

Nauka
Fuhrer bardzo dbał o swój wizerunek. Ukrywał przed światem wiele niewygodnych faktów. Ujawnia je w swojej książce australijski historyk Paul Ham. Okazuje się, że Hitler nie chciał by się wydało jaki był gdy miał zaledwie 12 lat. A był zbuntowanym łobuzem bez przyjaciół. Nie lubił ani historii ani matematyki. Lubił tylko rysować. W młodości miał włosy do ramion, chodził rozczochrany i miał niesforną brodę   Został wydalony z jednej szkoły, zrezygnował z drugiej, a całą edukację porzucił w wieku 16 lat.
Dzieciństwo Adolfa Hitlera

Dzieciństwo Adolfa Hitlera

Ciekawostki
Jaki był Adolf Hitler, zanim stał się twórcą i dyktatorem III Rzeszy? Jakie miał dzieciństwo? Czy istnieją zdjęcia, których jeszcze nie widzieliśmy? Tego wszystkiego dowiecie się z programu "Hitler- jak zostałem dyktatorem". Emisja w każdy piątek o 21:00. Tylko w Telewizji WP.
Złośliwości w programie WP. Poszło o ulicę Lecha Kaczyńskiego

Złośliwości w programie WP. Poszło o ulicę Lecha Kaczyńskiego

Polityka
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie podzieliła komentatorów WP. Jacek Żakowski uważa, że obecna nazwa ("Armii Ludowej") powinna zostać, bo "była to patriotyczna organizacja, która walczyła o Polskę". Według niego, polecenie w tej sprawie wydał "dyktator Jarosław Kaczyński". Paweł Lisicki nie wytrzymał: "niemal pan mówi jak manifest PKWiN". Padło nawet porównanie do Adolfa Hitlera.
Historia programu nuklearnego komunistycznej Korei Północnej

Historia programu nuklearnego komunistycznej Korei Północnej

Świat
Mimo międzynarodowych sankcji oraz izolacji komunistycznego reżimu, Korea Północna nigdy nie utraciła atomowych ambicji i regularnie testuje broń jądrową.  Od pierwszej udanej próby minie niedługo 12 lat. Budowę programu rozpoczął zmarły w 2011 roku dyktator Kim Dzong Il. Po jego śmierci prace nad bronią jądrową kontynuuje jego syn i następca - Kim Dzong Un.
#dziejesienazywo Kowal: na 100 proc. Erdogan użyje zamachu do wzmocnienia swojej władzy

#dziejesienazywo Kowal: na 100 proc. Erdogan użyje zamachu do wzmocnienia swojej władzy

Polska
- Taktycznie Erdogan użyje tego zamachu na sto procent do wzmocnienia swojej władzy. Czystki w aparacie sprawiedliwości, w wojsku, które trwały już od kilku lat - to będzie uwieńczenie tego procesu - mówił w #dziejesienazywo Paweł Kowal (PAN) o nieudanym zamachu stanu w Turcji. Janusz Zemke, europoseł SLD i były wiceminister obrony narodowej przypomniał z kolei, że Turcja ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o cały region. - Obok toczą się walki - Syria, Irak. Gdyby doszło do zamieszek w Turcji, to ten wybuchowy rejon stałby się właściwie bombą. Dzisiaj nikt nie chce, by ta bomba tykała. Ponieważ to idzie ku takiej miękkiej dyktaturze. Zawsze jest tak, że jak jest mały dyktator, to z czasem może się pojawić większy - podkreślił.
Podsiadło:

Podsiadło: "Ktoś, kto chce być głosem pokolenia, kończy jako dyktator albo tyran!"

Gwiazdy
Dawid Podsiadło jako jeden z niewielu uczestników polskich talent show wykorzystał wygraną w X Factor i dzięki wydanemu od razu po programie albumowi zyskał popularność. Obecnie jest bardzo popularny, pojawiły się nawet głosy, że ma stać się "głosem pokolenia". Dla Podsiadło jednak, to zbyt daleko idące wnioski. Twierdzi, że kojarzy mu się to głównie z tyranią i dyktaturą, a nie ma aż tak dużych aspiracji.
Mercedes 350 SL Ceausescu na aukcji

Mercedes 350 SL Ceausescu na aukcji

Porady/ciekawostki
Na aukcję został wystawiony Mercedes, należący kiedyś do Nicolae Ceausescu. Rumuński dyktator od 1965 był sekretarzem głównym Rumuńskiej Partii Komunistycznej, wprowadził dyktaturę i sprawował władzę do 1989 roku, kiedy w wyniku rewolucji został stracony. Zainteresowanie autem jest bardzo duże. Wartość samochodu szacowana jest na 25-35 tys. euro. Prowadzący licytację jednak liczą, że ze względu na niezwykłą historię i niewielki przebieg, auto zostanie sprzedane przynajmniej za dwa razy tyle.
Żona syryjskiego dyktatora pokazała się publicznie

Żona syryjskiego dyktatora pokazała się publicznie

Wiadomości
Żona syryjskiego dyktatora, Baszara al-Asada, rzadko pokazuje się publicznie. W czwartek zrobiła jednak wyjątek. Z okazji międzynarodowego dnia osób niepełnosprawnych, Asma al-Asad odwiedziła w Damaszku organizację, która pomaga chorym dzieciom. Asma al-Asad urodziła się w 1975 roku w Londynie. Z wykształcenia jest programistką komputerową. Baszara al-Asada poznała w Anglii. Obecny prezydent Syrii, zanim objął ten urząd, pracował jako okulista w jednym z londyńskich szpitali. Pobrali się 15 lat temu, gdy Baszar był już u władzy. Według niektórych ślub z Asmą miał ocieplić wizerunek prezydenta Syrii. Plan ten legł w gruzach, gdy rok temu dyktator brutalnie rozprawił się z antyrządową opozycją.
Nocny marsz w Korei Północnej. 100 tys. uczniów z pochodniami

Nocny marsz w Korei Północnej. 100 tys. uczniów z pochodniami

Świat
Nocny marsz stu tysięcy uczniów w mundurkach szkolnych z pochodniami zakończył obchody 70. rocznicy powstania Partii Pracy Korei. Wcześniej ulicami Pjongjangu przeszła defilada wojskowa a z trybuny przemówił północnokoreański dyktator Kim Dzong Un.
Wojna o Falklandy

Wojna o Falklandy

Świat
W marcu 1982 roku rządzący Argentyną dyktator Leopoldo Galtieri podjął decyzję o ataku na brytyjskie wyspy Falklandy, znajdujące się kilkaset kilometrów od wybrzeży Argentyny. Niespodziewany atak miał odwrócić uwagę społeczeństwa od głębokiego kryzysu gospodarczego, w którym znalazł się kraj rządzony przez wojskową juntę. Galtieri zakładał, że Wielka Brytania nie będzie broniła wysp znajdujących się 12 tys. kilometrów od Londynu, zamieszkałych przez zaledwie 3 tysiące ludzi.
Depardieu kosi trawę na Białorusi

Depardieu kosi trawę na Białorusi

Wiadomości
Gerard Depardieu udowodnił, że jest w stanie zrobić wszystko, by tylko nie płacić podatków we Francji. Opuścił swoją ojczyznę i przeniósł się do Rosji. Tam z otwartymi ramionami powitał go Władimir Putin. Aktor dostał rosyjskie obywatelstwo i występował w tamtejszych reklamach. Kilka miesięcy temu okazało się, że Depardieu znudziła się już jego rosyjska przygoda i jak to określił satyryk Wiktor Szenderowicz, spier*olił do Belgii. Teraz Depardieu polubił Białoruś. Stwierdził nawet, że kraj Alaksandra Łukaszenki przypomina mu "maleńką Szwajcarię". Wdzięczny aktorowi za porównanie "ostatni dyktator Europy" zaprosił go na sianokosy. Depardieu ramię w ramię z Łukaszenką kosił trawę.
Kim Dzong Un nadzorował testy rakiet

Kim Dzong Un nadzorował testy rakiet

Świat
Korea Północna przeprowadziła testy nowych rakiet balistycznych. Próbę osobiście nadzorował dyktator Kim Dzong Un. Północnokoreańska gazeta "Rodong Sinmun" podała, że Kim Dzong Un obserwował testy "inteligentnych rakiet", które mają być wystrzeliwane z okręgu podwodnego. Poza tym przeprowadzono testy broni artyleryjskiej.